A vieš, že s pojmom som sa stretla? Keď som začínala cvičiť a pozerala všelijaké obrážteky a článočky, tak stretla. Ale nejak som tomu nevenovala pozornosť, nediagnostikovala som sa, žeby som bola ten prípad.
Zaujímavá téma. Pozriem bližšie cviky, lebo priznám sa, bruchu som sa nikdy konkrétne nevenovala. Svalovicu si v rámci komplexného cvičenia viem aj na brucho dohnať, ale toto je iný prípad zrejme.
A docela ma zaujal ten pás - osobne som za nejaké "udělátka" neni, lebo ono to síce poskytuje umelú oporu, ale tým sa tvoje telo prestáva snažiť. Však vieš "high tech shoes, low tech feet". Tak ma to zaujalo. Je fakt, že možno to treba. Neviem.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Prvýkrát som sa stretla so slovíčkom diastáza niekedy pred trom rokmi, keď ho kámoška spomenula v súvislosti so štíhlou mladou dámou. Vraj sa jedná o nejaké rozostúpenie brušných svalov ..., prípadne aj pruhom? Nejak mi to vtedy nedoplo. Až v zime počas dovolenky, v ďalekom svete, som v pribalenom časopise natrafila na článok o diastáze. Práve vtedy som riešila tému ja a plavky, ja a fotky a veľké bruško ... Ale dlhodobo, nie raz sa mi ušla otázka, či som tehotná?
Venovať sa tejto téme serióznejšie, ma dokopal pohľad do zrkadla pri poslednej joge, keď na mňa opäť zasvietilo moje vykúkajúce bruško, no dobre veľké brucho.
Už počas víkendu ma zarazil paradox. Po dlhšom čase som sa išla postaviť na váhu, v predstave, že mám aspoň 3 kg naviac, lebo tak som sa cítila. Keď tu prekvapene pozerám, že som práveže šla s váhou dole ...
Takže som zistila, že brušná diastáza vzniká na priamom, zvislom brušnom svale. Ten je zložený z dvoch častí, ľavej a pravej strany, ktoré sú spojené väzivom. Zväčša v dôsledku opakovaných tehotenstiev, alebo pôrodu v neskoršom veku, dochádza k posunu brušného svalstva do strán. V dôsledku priveľkého vnútorného tlaku môže dôjsť k oslabeniu väzivového spoja a oddeleniu jeho častí.
A to je presne môj prípad, štyri tehotenstvá, tri v priebehu 5,5 roka do tridsiatky, štvrté v 36 rokoch. A ja sa čudujem, prečo mám bruško aké mám. Ako pravidelným cvičeniam brušného svalstva pred prvým pôrodom, po každom tehotenstve, samozrejme primerane danému obdobiu po pôrode, som tomu mohla zabrániť. Len na rovinu zväčša som bola rada, že som rada, aby som "zmenežovala" tri malé deti ... Aj keď vždy som sa snažila, chodiť cvičiť... Štvrté tehotenstvo ma zastihlo nepripravenú, dostavali sme dom a ja som iné riešila, ako pravidelné cvičenie brucha, lebo pohybu som mala dosť ...
Takže čo teraz a čo potom. Mám dve možnosti, vybrať sa na abnioplastiku, drahú a bolestivú operáciu, pred ktorou treba samozrejme najprv schudnúť. Alebo ozaj vytrvalo deň čo deň cvičiť správne a dôkladne cviky odporúčané fyzioterapeutmi na túto diagnózu a samozrejme, tiež schudnúť. Správne dýchanie, uvedomenie si práce svalov, je tu veľmi dôležité ...
Možno pre mnohé z vás to nie je nič nové pod slnkom, však cvičiť treba vždy, keď chcem mať pekné bruško zvlášť. Len diastáza je záludná tím, že mnohé bežne prevádzané cviky na posilnenie brušného svalstva môžu viac poškodiť, ako pomôcť.
Diastáza, vraj nepredstavuje sama o sebe zdravotný problém, ale zvyšuje riziku brušného pruhu. A jasné okrem tehotenstiev, je problémom aj výrazný vnutrobrušný tuk, čo je aj môj problém. Preto diastázu môžu mať aj muži, len v oveľa menšej miere ako ženy.
Čo mňa osobne trochu mrzíje, že k tejto problematike, týkajúcej sa mnohých žien chýba osveta. Ale možno sa mýlim, možno mladšie ročníky sa s týmto pojmom aj možnostiam ako predchádzať problémom s diastázou, dostávaju viac do kontaktu, ako ja na prahu päťdesiatky.
A ešte vraj okrem správneho cvičenia, schudnutia, asi aj dýchania, môže pomôcť bedrový pás. Ten sa odporúča hlavne nosiť hneď po pôrorde, ale vraj aj vo fáze cvičenia, snahy o nápravu,... Mal by sa nosiť nepretržite?
Zhrnula som moje laické poznatky o diastáze. Teraz hľadám cestu, ako sa dopracovať k posunutiu častí brušných svalov viac k sebe...., najväčšia výzva bude asi dennodenné cvičenie....
Njaprv sa však musím dopracovať k správnym cvikom, narazila som na rôzne videá, online kurz fyzioterapeutky, aj na ponuky, reálneho cvičenia a konzultácie v Ke. Ta uvidíme, ako s tým naložím.
Dievčatá stretli ste sa s týmto pojmom? Týka sa aj vás?
Tu je video s testom na samovyšetrenie či máte diastázu