Noha cez nohu, časté sprchovanie, čistenie uší, trhanie chĺpkov z nosa... Portál ona.idnes.cz prišiel s prehľadom desiatich zlozvykov, ktoré na prvý pohľad vyzerajú úplne neškodne, ale po rokoch sa môžu nepekne odraziť na vašom zdraví.
Slúchadlá
Počúvanie hudby v rušnom prostredí je asi to najhoršie, čo môžete pre svoj sluch urobiť. Ak chcete dobre počuť hudbu, automaticky pridávate hlasitosť, aby ste prehlušili rušné pozadie. Nadmerné vibrácie membrány v slúchadlách spôsobujú veľký akustický tlak a tým sa príliš rozochvievajú bunky vo vnútornom uchu. Môžete si ich úplne zničiť. Slúchadlá nie sú zlé, pokojne tak hudbu počúvajte. Kúpte si však kvalitné slúchadlá, najlepšie sú také, čo sa dávajú na uši, nie do uší. Slúchadlá, ktoré sa zasúvajú priamo do zvukovodu, sú tie najhoršie aké si môžete vybrať.
Noha cez nohu
Prídete do práce, sadnete si a automaticky preložíte nohu cez nohu. Idete do kina a urobíte do isté. Koledujete si o veľké problémy. Pri prekrížených nohých zaťažujete jednu stranu panvy viac, dochádza k jej zošikmeniu a vzniku skoliózy chrbtice. Okrem toho si výrazne skracujete svaly nôh. Ich ťahom sa bedrový kĺb dostáva do polohy, ktorej sa hovorí decentrovaná. To potom vedie k prílišnému zaťažovaniu kĺbu a k vzniku rôznych bolestí v oblasti bedrových kĺbov, kolien, členkov, chrbtice.
Prekrížené nohy spôsobujú aj zlé prúdenie krvi v dolných končatinách. V kombinácii so statickým zaťažením dolných končatín v sede a nedostatkom pohybu prispievajú k vzniku kŕčových žíl. Prúdenie krvi v žilách je obmedzené aj vtedy, ak stehná tlačia o tvrdý okraj stoličky. Preto je dobré striedať polohu na stoličke. Najskôr si sadnite na prednú časť stoličky, potom do stredu a nakoniec do takzvaného zadného sedu. Ženy, ktoré rady nosia topánky na vysokých podpätkoch, by sa mali v práci prezúvať, aby si nohy neopierali len o prednú časť chodidla.
Časté čistenie uší
Myslíte si, ako krásne sa o svoje uši staráte, keď ich čistíte dvakrát denne vatovou tyčinkou? Omyl. Horlivým a nesprávnym čistením uší si môžete ublížiť. Tyčinky, ktoré bežne dostať v obchode sú príliš široké a maz si nimi môžete zastrčiť hlboko do ucha. Ucho začne svrbieť a v niektorých prípadoch v ňom môže bujnieť plieseň. Potom už nezostáva nič iné, len návšteva lekára, ktorý vás pošle domov so zápalom zvukovodu, teda infekciou kože. Pre lekára je potom pomerne náročné takto zatlačenú mazovú zátku vytiahnuť. Ak už tyčinku chcete používať, tak ju nezasúvajte príliš hlboko a čistite len viditeľné miesta. Najvhodnejšie je používať papierovú vreckovku. Ucho má viac-menej samočistiacu funkciu a maz sa zo zvukovodu pohybuje smerom von. Okrem toho má maz praktickú funkciu, má zabrániť tomu, aby nečistoty prenikli až do citlivého zvukovodu.
Časté sprchovanie
Chorobný strach z toho, že by ste sa necítili sviežo, alebo by ste nevoňali svojmu okoliu, môže mať vážne následky. Časté sprchovanie pokožku príliš vysušuje. Ak máte prácu, po ktorej je sprcha vyložená nutnosť, tak zabudnite na polhodinové čvachtanie sa pod horúcou vodou a kúpeľ si doprajte naozaj len občas. Po sprche aj kúpeli je vždy vhodné použiť telový krém. Ak používate mydlá, tak vyberajte skôr glycerínové alebo olivové prírodné mydla, či sprchové emulzie s olejmi. Dlhý a horúci kúpeľ je nevhodný pre ľudí so sklonom k rozširovaniu a praskaniu cievok.
Prehnané upratovanie
Upratujete od rána do večera, aby náhodou vaše dieťa pri lezení bytom nenatrafilo na nejakú špinku? Jeho imunite zabraňujete v tom, aby sa rozvinula tým správnym smerom. Ľudská imunitná sústava potrebuje mikróby, aby na ne mohla reagovať. Hlavne pre deti, ktorým sa imunita vytvára, je toto stretnutie nutné. Sterilné prostredie s výparmi čistiacich prostriedkov nie je pre deti vhodné. A vôbec nepanikárte, keď sa vám dieťa zafúľa, príde zablatené, vyváľané v tráve a podobne. Tak to má byť. Oveľa rizikovejšie ako nechať dieťa behať po záhrade, je vláčiť ho obchodnými centrami, kde je príšerný vzduch a nebezpečná klimatizácia.
Trochu iná je situácia v rodinách s malými alergikmi. Tam treba odstrániť všetky lapače prachu ako koberce a plyšové hračky.
Vytrhávanie si chĺpkov z nosa
Pohľad na chlpaté telo mnohým spôsobuje nevoľnosť. Faktom však zostáva, že nie všetky časti ľudského tela sú vhodné na depiláciu. Napríklad taký nos. V nose majú chĺpky skutočne svoj význam. Nos má tri základné funkcie: čistí, ohrieva a zvlhčuje vdychovaný vzduch. Chĺpky v nose zabraňujú vdýchnutiu špiny a infekcie, teda fungujú ako filter. Ich trvalé odstránenie je nebezpečné a lekári to neodporúčajú. Strihať by ste si mali len chĺpky ktoré vytŕčajú z nosa. Nikdy, ale naozaj nikdy, nevytrhávajte chĺpky z nosa pinzetou! Hrozí vám zápal, ktorý je v nose nielen nepríjemný ale aj veľmi nebezpečný.
Pitie perlivej vody
Piť, či nepiť? O škodlivosti perlivých vôd sa debatuje celé roky. Oxid uhličitý (CO2) je odpadový produkt, živé organizmy ho vylučujú pri dýchaní. Neperlivá voda je pre organizmus vhodnejšia, človek jej vypije viac ako tej bublinkovej. Pri pití perlivých vôd totiž vzniká v ústach pocit stŕpnutia, a ten spoločne s následnou potrebou grgnúť si spôsobí, že perlivé nápoje pije človek pomalšie a po menších množstvách. To znamená, že človek vypije menej vody a má pocit, že smäd uhasil. V skutočnosti je to len pocit a telo má väčšie sklony k dehydratácii.
Perlivé nápoje majú aj močopudné účinky a človek po nich behá častejšie na záchod. Nielenže teda menej vypijete, ešte aj viac vylúčite. Zdravým jedincom perlivé vody neuškodia. Opatrní by mali byť chorí ľudia, napríklad srdciari, diabetici, chorí na gastritídu alebo tí, ktorých trápia žalúdočné vredy.
Obtiahnuté nohavice
Vzdialené sú časy, keď sa do úzkych nohavíc súkali len ženy. Dnes nosia obtiahnuté nohavice aj muži. Neuvedomujú si však, akému veľkému riziku sa vystavujú. Úzke nohavice držia semenníky príliš blízko tela a tým ich zahrievajú. V semenníkoch je teplota asi o 1 stupeň nižšia než je teplota tela. Za teplotne optimálnych podmienok potom dozrievajú spermie. Keď sú semenníky prehriate, v ejakuláte sa znižuje množstvo funkčných spermií. Vysoko rizikové sú hlavne kožené nohavice.
Z rovnakého dôvodu sa mužom neodporúča, aby pracovali s notebookom položenom na kolenách.
Okrem iného môžu obtiahnuté nohavice spôsobiť aj kŕčové žily. Stláčajú totiž cievy v slabinách a obmedzujú prúdenie krvi. U žien zas môžu tesné nohavice vyvolávať gynekologické zápaly a problémy s močovým mechúrom. Dráždia totiž ústie močovej rúry a pošvy a zabraňujú odparovaniu vlhkosti.
Píling
Starať sa o pleť ako o parkety asi nie je ten najlepší spôsob. Nadmerné používanie pílingu niekoľkokrát do týždňa vám kompletne zničí ochrannú vrstvu kože a dokonale zníži jej odolnosť. Ľudia s citlivou, suchou a jemnou pleťou by sa mali pílingu vyhnúť. Rovnako by naň mali zabudnúť aj pacienti po laserových operáciách. Samozrejme, treba rozlišovať medzi rôznymi druhmi pílingu. Povrchový píling by sa mal použiť raz za 14 dní, hĺbkový stačí raz za mesiac. Aký píling a ako často máte používať vám najlepšie poradí dermatológ.
Nedostatočné vetranie
Skúste si spočítať, koľko času prežijete v uzatvorených priestoroch. Niektoré štúdie tvrdia, že v priemere je to až 90 % času. Kancelárie bývajú na rušných uliciach a okná sa niekedy vôbec nedajú otvoriť. Doma zas v strachu, že sa zbavíte drahého tepla, vetranie obmedzujete na minimum. Veľká chyba! Jednou z hlavných príčin chronického únavového syndrómu je dlhší pobyt v priestore kde je viac oxidu uhličitého než kyslíka. Keď sa úroveň oxidu v miestnosti zvýši, na človeka prichádza únava, objavujú sa bolesti hlavy, pálenie očí, znižuje sa koncentrácia. Únosná hladina CO2 v miestnosti je asi 1 500 ppm. Štúdie však ukazujú, že v školách, bytoch, najmä v spálňach, je ho aj dvakrát toľko. V nevetranej miestnosti sa zvyšuje koncentrácia plynných organických i anorganických látok, prachu a vlhkosti. Výskyt týchto alergénov spôsobuje astmu, kašeľ, problémy s dýchaním. Vlhkosť zas spôsobuje množenie pliesní, ktoré potom produkujú škodlivé látky.
Odborníci odporúčajú vetrať každú hodinu, dokonca už existujú senzory, ktoré reagujú na zvýšenú hladinu CO2 a v najmodernejších budovách dajú povel na vetranie.
Autor: Michaela Svobodová
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo sa zaregistrujte