Či už bývame v byte, rodinnom dome, máme vlastné, alebo centrálne vykurovanie ... nad úsporami v tomto období rozmýšľame asi všetci. Doba je aká je, tak skoro lepšie nebude. Náklady na kúrenie porastú z mnohých dôvodov aj pri rôznych typoch vykurovania.
Či kúrite plynom vy, alebo mestská tepláreň, cena plynu, následne aj tepla rapídne stúpa a asi ešte bude. V dôsledku toho je zvýšený dopyt a aj nedostatok palivového dreva, tak aj jeho cena stúpa a rovnako to bude aj s uhlím. Cena elektriny je na tom podobne ako plyn, ak náhodou využívate na kúrenie elektrinu, alebo len ako pohon tepelného čerpadla ...
Niektoré typy ako usporiť pri nákladoch na kúrenie sú úplne triviálne, iné zas ťažko dostupný vyšší level do budúcnosti.
Zhrnula som zopár rád, ako sa dá v zime ušetriť na kúrení. Mnohé asi všetci poznáte, nad niektorými ste sa možno nezamýšľali. Jasné niektoré budú aktuálne až vo vykurovacej sezóne, ale niektoré má zmysel spraviť ešte pre jej začiatkom.
- Skontrolovať tesnenie a kovania okien, asi najlepšie odborníkom a následná výmena tesnení, nastavenie kovaní ...
- Drahší variant výmena starých okien, na druhej strane únik tepla cez netesniace okná môže byť vraj aj 20 percent ?
- Namontovať na radiátory, termostatické ventily a správne na nich regulovať teplotu.
- Radiátory nikdy nevypínať úplne, v prípade dlhšej neprítomnosti, treba len temperovať na nižšej teplote
- Asi ste všade zachytili, že zníženie teploty o 1 stupeň vraj dokáže usporiť 6 percent z vykurovania?
- Asi všetci poznáte odporúčané teploty, tak len v rýchlosti - v spálni, alebo ak nie ste doma, je ideálne nastaviť radiátor na stupeň 2 (16-20°C), v obytných miestnostiach stupeň (obývačka, detská izba, pracovňa) stupeň 3 (20 – 23 °C) a kúpelni alebo v miestnostiach pre starších ľuďoch a malých deťoch je vhodná vyššia teplota stupeň 4 (23 – 26°C)
- A keď už regulujete teplotu v jednotlivých miestnostiach, treba v nich potom zatvárať dvere.
- Pri zahájení vykurovacej sezóny, treba odvzdušniť radiátory. Ideálne na najvyššom poschodí v dome, v bytovkách by bolo super, ak by sa do toho pustili obyvatelia najvyššie umiestnených bytov. Pohyb vody v radiátoroch by nemalo byť počuť.
- Výhoda termostatických hlavíc na radiátoroch je v tom, že vedia zohľadniť aj prísun tepla z iného zdroja zo slnka, varenia, pečenia, sušičky ... a automaticky ubrať na kúrení
- Pri vykurovaní v domoch sú ideálne termostaty, vďaka ktorým sa dá vopred nastaviť teplota na celý týždeň, podľa režimu rodiny, len by mal byť umiestnený vo vhodnej izbe.
- Pri starších nezateplených bytoch sa odporúča umiestniť za radiátor odrazovú fóliu
- Pred radiátor neumiestňovať žiaden nábytok, neprekrývať ho záclonami a už vôbec nie závesmi, ani nesušiť na radiátore prádlo
- Opäť výmena starých radiátorov s veľkým objemom vody za novšie s menším objemom vody, vie priniesť úsporu, len to nie je jednoduché a treba to stihnúť pred začiatkom vykurovacej sezóny.
- Ako sa v lete pred slnkom schovávame, v zime treba jeho teplo zas naplno využiť. Odtiahnuť každé ráno, hlavne v slnečné dni, závesy, žalúzie
- Vraj aj správna vlhkosť vzduchu je dôležitá. Asi ste sa streli aj s plesňou na stenách, ktorá vzniká dôsledkom zvýšenej vlhkosti vzduch a asi aj nesprávanej izolácie. Zas naopak, pri nízkej vlhkosti v interiéri, nám môže byť pri rovnakej teplote väčšia zima, ako keby bola optimálna vlhkosť vzduchu 60 %. Takže teplomer s vlhkomerom, môžu byť dobrým pomocníkom a v prípade potreby zvlhčovač.
- Správne vetranie je veľmi dôležité. Odporúča sa pravidelné, ale krátke a intenzívne. Rekuperácia vzduchu (ak teplý "vydýchaný" vzduch z vnútra, zohrieva čerstvý vzduch, prichádzajúci z vonku) je už iný level.
- Čo sa týka rodinných domov, to je celá veda. Zateplenie starších domov, výmena okien je veľká investícia a nie jednoduchý a rýchly proces, ale do budúcna nie nemožný, viď info v závere.
- Spôsob vykurovania v rodinných domoch je tiež zložitý proces. Od úspornejšieho podlahového kúrenie, klasika skôr určeného pre novostavby, alebo väčšie rekonštrukcie, po alternatívne vykurovanie pomocou slnečných kolektorov, tepelných čerpadiel .., tiež drahé, nie jednoduché zrealizovať. Stavba pasívnych domov ...
- Výmena starého kotla za úspornejší, či už plynový, alebo na tuhé palivo, prípadne vhodná kombinácia.
- Ale aj vyčistenie a kontrola komína, revízia kotla odborníkmi to sa ešte dá stihnúť, a nebude to tak veľmi drahá položka, môže pomôcť.
- Táto doba, mnohých prinúti sa vrátiť vykurovaniu drevom. Tak tu len zhrniem zopár rád, drevo by malo byť suché, vraj na to potrebuje dva roky. Aby sa pri procese horenia, nemíňalo teplo na „odparovanie vlhkosti“ z dreva. A nemali by sme v kotloch na vykurovanie páliť nevhodné veci, od plastov, a kadejakého odpadu, ale ani natierané drevo, drevotriesku, starý nábytok, to všetko obsahuje škodlivé látky, ktoré sa dostávajú nielen od ovzdušia, ale znehodnocujú aj kotol, komín, kde sa môžu usadzovať.
- A vraj správe naloženie dreva do kozuba, kachlí, kotla je celá veda. Alebo ani nie tak veda, ale opačné ako je to zaužívané v mnohých domácnostiach. Na spodok by malo ísť hrubé drevo, na to tenšie, na to nejaký "podpaľovač" a na vrch zopár triesok. Vraj takéto zapálenie a rozhorenie ohňa, horenie, je efektívnejšie, je menej dymu, komín sa zahrieva postupne.
- Ak máte, treba využiť vonkajšie tienenie na zabránenie úniku tepla cez okná, asi hlavne za tmy, lebo slnko a denné svetlo treba. Na to sú ideálne vonkajšie hliníkové rolety s izolačnou vrstvou, ale pomôžu aj staré dobré plastové rolety.
- A záver nám ostáva sa už len teplejšie doma poobliekať, viac času tráviť v jednej miestnosti a zostať pri zdravom rozume.
- Aktuálna je veľmi čerstvá podpora štátu na obnovu starších rodinných domov, teda na zateplenie, výmenu okien, tienenie, nádrže na dažďovú vodu ... : "Pri úspore energií 30 až 60 % môžete získať maximálny príspevok 14 000 eur. Ak po obnove dosiahnete úsporu energií nad 60 %, môžete dosiahnuť max. príspevok až 19 000 eur. Nárok na podporu vzniká na 60 % z nákladov, ostatné náklady si musí majiteľ zaplatiť sám alebo požiadať banku o špeciálny úver s nízkym úrokom. " Len to bude asi zdlhavejší proces, čo sa týka potrebných papierov. O príspevok je možné požiadať od 17.10.2022, ale podobné výzvy by mali byť aj v nasledujúcich rokoch. Viac informácii nájdete - Program obnov dom
Inšpirácia, ako správne naložiť oheň v kachliach, kozube či kotli
Dievčatá, na čo som zabudla?
Nedávno som sa dozvedela o celkom zaujímavej finte, ako ušetriť na účtoch za teplú vodu. Vždy keď ukončite púšťanie vody, nechajte páku nastavenú na studenú vodu. Ak vraj ostane niekde v strede, zakaždým po pustení vody sa roztáča vodomer (meranie spotreby teplej vody), aj keď teplú vodu, práve vtedy nepotrebujete.