Ako zabrániť úniku tepla cez okná

Akosi sa nám tento rok skoro ochladilo? Či len mne sa zdá? Hambím sa Aj vy už reálnejšie premýšľate nad tým, že táto zima ozaj nebude jednoduchá? Včera došla dcéra zo svojej izby, že jej prsty mrznú pri písaní na klávesnici, keď robila projekt do školy. Hambím sa

Klasika ja som akčná, na veci, čo netreba.  Hambím saA tak som začala hneď riešiť prečo sú u nás niektoré izby chladnejšie a iné menej. Teda samozrejme okrem fakt základného faktoru, ako je orientácia na svetové strany. S tým teda nepohnem, ale je mi jasné, že okná, ich veľkosť a hlavne zlé nastavenie, tesnenie, môžu byť problémom. Teda pri tých relatívne novších. Teda naše majú 18 rokov, ta až také nové nie sú Hambím sa( Ale sú aj staršie, kde by pomohla hlavne výmena samotného okná a správna montáž)

oknoFoto: pixabay.com

Už len ako zistiť či je okno dobre nastavené, teda kovanie, či funguje tesnenie. Tu je jeden zaujímavý tip, ako zistiť, či okná dobre tesnia:

"Kontrolu tesnosti okien môžete vykonať zapálenou sviečkou pozdĺž rámu. Ak plameň bliká alebo sa nakláňa, našli ste miesto, kde to netesní." Hlavne to robte mimo dosahu záclon, bo to by bolo už  priveľmi horúco. Hambím sa

Ešte o jedno teste som sa dozvedela, ak privriete "do okna" kúsok papierika a papierik  sa dá ľahko vytiahnuť, okno netesní.

Ak zistíte, že netesnia, môžete začať s kovaním, skúsiť si ho nastaviť sami alebo zavolať na to odborníkov. Tu je  video na nastavenie kovania okien, len to asi chce zručnejšieho chlapa. Je tu ukázaná aj finta, aj ako zistiť čo je okno dobre nastavené, teda aspoň výškovo. Inak dôležitým faktorom správneho nastavenia kovania, je, že okno by nemalo na žiadnom mieste zadrhávať. už len čo si pod tým predstaviť. Hambím saOkno by sa asi malo otvárať ľahko. A určite je viac druhov kovaní.

Inak našla som zmienky o tom, že novšie plastové okná majú možnosť prepnutia medzi zimným a letným režimom. To znamená v zime zvýšený prítlak okna k rámu a v lete naopak.  A kovania na oknách vraj treba pravidelne mazať, v tomto videu je ukázané aj nastavenie sezonného prítlaku okna.

Výmena tesnenia okien, to je celá veda. To sme skúšali pred rokom. Málo som sa asi snažila nájsť odborníka. Nájsť tesnenie rovnaké ako má vaše okno, minimálne podobné nemusí byť ozaj jednoduché.

No nič mám čo riešiť. Keď si človek uvedomí, že zdrojom tepla je počítač. Len občas to nestačí. Úsmev

Ešte sú také finty, že termo závesy a termo žalúzie, ale to nesmiete mať pod tým oknom radiátor, teda pri závesoch. Hambím sa Prípadne použiť závesy v skrátenej dlžke a samozrejme. Len len občas aj svetlo treba.  

A hlavne podľa možnosti treba, čo najviac využívať slnečné lúče. To, čo je v lete problém, v chladných dňoch veľmi poteší. V slnečné dni treba vyťahovať žalúzie ...

Komentáre

Hmm, ja si spomínam, že keď prišla zima, tak sa vždy robil napríklad zo starého oblečenia na postel, z plachiet.... had a ten sa dával na okno. Aby neťahalo. To možno bude najlacnejšie.

To je ok, ak ťahá zo spodu okna, ale ak ťahá okolo rámu vyššie, alebo kde sa stretávajú dve krídla, to už nepomôže.

Sezónne recepty

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok