Kam na výlet v okolí Podhájskej

Strávili sme necelý týždeň v Podhájskej. Boli sme tam s rodičmi pred 20 rokmi, tak sme si teraz dali repete. Zmenilo sa veľa. Predtým tam bol tuším jeden, možno dva bazény, dnes je z toho megakúpalisko.

Cenovo je príjemné. Šesť celodenných vstupov pre dospelého stálo 38 €, čo je cena viac ako priaznivá, minimálne v porovnaní s preslávenými akvaparkmi. Na kúpalisku je 9 bazénov, termálne bazény so slanou vodou, relaxačný, detský, plavecký s úžitkovou vodou, tobogany, morský kúpeľ, wellness.

Celodenné parkovné 2 eurá, celodenný poplatok za bezpečnostnú skrinku 2 eurá. 

Plno reštaurácií, občerstvenia a stánkov (tých by mohlo byť aj menej, samé handry a somariny, ale asi to patrí k dovolenke, aj keď mne by to nechýbalo).

Jedlo priemerné, zmrzlina hrozná, skúsila som všetky stánky a všetky boli hrozné. Ale za to, že som rozmaznaná, si môžem sama.

Prostredie pekné a čisté, ľudí ako na......, ale čo sme čakali, však. Je trochu nepríjemné sedieť v termálnej slanej vode keď je vonku 36 stupňov, ale je to voda liečivá, tak to nejako vydržíte. Našťastie sú tam aj normálne bazény, takže nie je problém sa schladiť.  

Fotky z kúpaliska nemám, nezdalo sa mi vhodné fotiť cudzích ľudí v plavkách a seba už dupľom. 

Ešte drobná poznámka, na webe kúpaliska nájdete veľa informácií, akurát jedna mi chýba, a to upozornenie, že tá slaná voda trochu farbí plavky, že je teda asi dobré zobrať si do sedacích bazénov nejaký starší alebo tmavší model, ktorému to neublíži. 

Vydržať celý deň na kupku nebolo v našich silách, takže sme si vždy na pol dňa naplánovali aj nejaký výlet.

Videli sme kaštieľ v Bardoňove, vodný mlyn v Bohuniciach, skalné domy v Brhlovciach, synagógu v Šuranoch, Zámeček v Nitriankom Hrádku, zrúcaninu kláštora Máriačalád. Cestou domov sme sa zastavili v kláštore v Hronskom Beňadiku a na hrade Šášov.

Môžem povedať, že tento spôsob dovolenky sa mi zdá veľmi šťastný. Aj sme sa povaľovali, aj sme niečo videli.

Kaštieľ Bardoňovo

Vzdialenosť z Podhájskej 8,6 km.

Ak nikoho v kaštieli nenájdete, zavoláte na číslo na dverách a o chvíľočku príde sprievodca. My sme vymákli mladého muža, ktorý mal neuveriteľne veľa vedomostí o histórii kaštieľa a ešte aj dar rečí. Pozrieť si môžete prízemie, ktoré je upravené pre potreby svadieb, aktuálne tam bola dokonca svadobná výstava. Okrem toho je tam síce malá, ale naozaj zaujímavá expozícia o bývalých obyvateľoch kaštieľa. 

Vstupné dobrovoľné. 

Vodný mlyn v Bohuniciach

Vzdialenosť z Podhájskej 50 až 65 km podľa trasy, ktorú zvolíte. 

Vodný mlyn v Bohuniciach určite navštívte. Fotku mám len jednu, vybil sa mi mobil:)  Je to krásny mlyn, v ktorom sa zachovali mlynské stroje aj obrovské mlynské koleso. V obytnej časti je zariadená izba, kuchyňa a komora. Nájdete tam zachovaný dobový nábytok. Pán sprievodca vie veľmi veľa, rozpráva zaujímavo, odpovie na všetky otázky. 

Vstupné dobrovoľné. 

Skalné obydlia v Brhlovciach

Vzdialenosť z Podhájskej 42 až 55 km podľa trasy, ktorú si zvolíte.

Brhlovce som chcela navštíviť už dávno, tak sa mi to konečne podarilo a nesklamali ma. Expozícia ja zriadená v usadlosti č. 142. Sú tam dva murované domy a dve podlažia priestorov vysekaných do skaly. Dole je letná kuchyňa, na poschodí terasa a komora. Dvor č. 142 dostal aj medzinárodné ocenenie za záchranu a obnovu architektonickej pamiatky Europa Nostra 1993.

Vstupné: deti a dôchodcovia 0,33 €;  dospelí 0,66 € 

Synagóga Šurany - mestské múzeum

Vzdialenosť z Podhájskej 13 km

Ortodoxná synagóga‌ v‌ Šuranoch‌ bola postavená v roku 1916. Je národnou kultúrnou pamiatkou. Slúži ako mestské múzeum, v ktorom sa konajú aj koncert, výstavy a prednášky. V múzeu je stála expozícia venovaná histórii mesta. 

Vstupné dobrovoľné. 

Zámeček - Nitriansky Hrádok pri Šuranoch

Vzdialenosť z Podhájskej 16,4 km 

Vzdialenosť zo Šurian 4 km

Toto bolo trošku sklamanie. Ak má niečo prívlastky ako slovenská Trója, archeologická lokalita európskeho významu, archeopark a pododobne, tak to vzbudzuje veľké očakávania.

Rozhodne nečakáte, že miesto nie je značené, a že všetko, čo uvidíte bude pár informačných tabúľ, ktoré sú navyše umne skryté za kríkmi. Aby bolo jasné. Nesťažujem sa. Dozvedeli sme sa celkom dosť, aj atmošku to má, keď máte trochu fantázie, ale dopriali by ste tomu miestu oveľa viac ako len tabule.

Jeden z významných nálezov - hrádocká Venuša - má na námestíčku v Nitrianskom Hrádku impozantnú sochu. Tak sa pýtam, či už naozaj nezostalo pár eur na dve tri orientačné tabule, ktoré by návštevníka doviedli do cieľa. 

 

 

Mapa: 

Komentáre

Parádne ste si to užili, aj kúpalisko aj výlety. Tieto končiny veru nepoznám.

Podhájsku mám rada, boli sme tam tuším 3x. A ako pozerám, z toho, čo si napísala sme stihli nič. Možno preto, lebo sme boli s malými deťmi. Teda, boli sme aj my na výlete, ale iba v arboréte Mlyňany.

Je super, ak tam môže ísť človek aspoň trochu mimo prázdninovú sezónu, lepšie si to užije. Nie sú tam až také davy.

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok