Hra so zápalkami - absolútne bezpečná a vhodná pre deti. Zabavte sa:)

Dlhé zimné večery a ešte dlhšie letné pobyty na chatách si žiadajú mať nejakú zásobu hier v nepriaznivom počasí. Tak možno týmto zabavíte decká:) Na túto potrebujete len škatuľku zápaliek.

zapalky

Touto hrou nám spríjemnili jeden večer na chate moji rodičia s krstnými. 
Tú chatu sme milovali. Okolo len les, žiadna elektrina, voda len v studničke. Raj na zemi. 

Dodnes sa bavím, keď si na to spomeniem. Krstný otec na seba prehodil deku, na hlavu si uviazal uterák ako turban a mal plno rečí o tom, že cíti fluidum (nevedeli sme, čo to je, ale že je to niečo výnimočné a zázračné, to nám bolo jasné!:)))

Podal nám krabičku so zápalkami, mali sme, tak aby to nevidel, spočítať koľko zápaliek je v škatuľke. Dvojciferné číslo, ktoré nám vyšlo, sme mali spočítať a toľko zápaliek z krabičky vybrať. Potom sme mu krabičku vrátili, on ňou chvíľu triasol a potom povedal koľko zápaliek v krabičke je. 

Pointa je, že sa vždy sa trafil a my sme boli najskôr úchvátené a fascinované a neskôr nás šlo od jedu roztrhnúť, lebo sme nechápali ako to robí. To, že pôsobí fluidum, sme síce úplne nevylúčili, ale tušili sme, že v tom bude nejaká finta. 

Finta je taká, že keď postupujete podľa inštrukcií, tak, v krabičke zostane vždy počet zápaliek deliteľný deviatimi. Čiže stačí len odhadnúť či je tam veľa alebo málo zápaliek a tipnúť si násobok deviatich. 

Ak by stále niekto nechápal princíp, tak vysvetlím na príklade. 
V škatuľke je 35 zápaliek. Deti zrátajú zápalky, zistia, že ich je tam 35. Spočítajú 3+5 a osem zápaliek, zo škatuľky vyberú. 
V škatuľke zostane 27 zápaliek. 

Takto to je s akýmkoľvek počtom zápaliek, s akým začnete. Taký malý matematický zázrak.:) 

Ak chcete, aby bolo fluidum super spoľahlivé, tak si len pred hrou natrénujte odhad na počet zápaliek. 
Potraste škatuľkou keď je v nej 7,14, 21, 28 atď. zápaliek, aby ste to dostali do ruky. Nemôžete sa pomýliť.

Tip: Na túto hru môžete použiť pokojne aj niečo iné ako zápalky, napríklad nejakú škatuľku s cukríkmi alebo čokoľkovek iné, čo uznáte za vhodné. 

 

Diskusie Naničmama.sk: 

jeeej toto je super, vďaka za tipy... čakajú ma dva turnusy Srandovača, dobrých nápadov nikdy nie je dosť

Amalka, som rada, že sa ti to zíde:) Ja na to leto spomínam často, lebo to bola nenormálna sranda. Krstný s tým turbanom a rečami o mágii, to je niečo, čo mi nikto nezoberie:) 

 

"Finta je taká, že keď postupujete podľa inštrukcií, tak, v krabičke zostane vždy počet zápaliek deliteľný siedmimi. Čiže stačí len odhadnúť či je tam veľa alebo málo zápaliek a tipnúť si násobok siedmich." 

Buď nechápem, alebo je dakde chyba. Číslo 27 nie je deliteľné 7.

Keď si vymyslím počet 41, 4+1 je 5, 41-5 =36, nie je deliteľné 7.

Vychádza mi to, že má byť deliteľné 9.

 

 

beba! ospravedlňujem sa deliteľné je to vždy deviatimi. Už som to opravila. Spomienkový optimizmus vyhral nad matematikou:DD

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok