Fotografovanie pri mori
Majte na pamäti, že foto-technika môže byť pri fotografovaní na pláži náchylná na poškodenie vplyvom piesku, vody, vetra či slnka. Snažte sa fotoaparát ochrániť pomocou vhodného púzdra, prípadne pri fotení vo vode, vodotesným obalom.
Pri fotení cez deň sú zvyčajne veľmi dobré svetelné podmienky, avšak dajte si pozor na preexponované zábery. V prípade, že sú fotografie príliš svetlé, pokúste sa upraviť expozíciu (clona, expozičný čas, ISO) pokiaľ to váš fotoaparát dovoľuje. V prípade, že fotografujete na plnej automatike, pokúste sa zmeniť svoju polohu voči slnku. Nebojte sa však umiestniť slnko aj do vášho záberu, efekt, ktorý vznikne môže vhodne znázorniť letnú atmosféru. Ak fotografujete portrét na pláži, skúste na dosvietenie blízkych predmetov použiť vstavaný alebo externý blesk. Na dosiahnutie sýtejších farieb (modrej oblohy) sa odporúča použitie polarizačného filtra.
Tip pre zrkadlovky: Vyvarujte sa príliš častej výmene objektívov na miestach, kde hrozí, že sa do vnútra fotoaparátu dostane piesok alebo prach. V prípade potreby, telo fotoaparátu držte otvorom nadol, tak aby sa do vnútra fotoaparátu dostalo čo najmenej nečistôt a výmenu objektívu urobte čo najrýchlejšie.
Využívajte protisvetlo (najmä keď je slnko nízko nad horizontom).
Využívajte podhľady na získanie netradičnej perspektívy.
Dajte si pozor na uverejňovanie fotografií nahých detí!!! Akokoľvek „zlatá“ sa vám vaša ratolesť pozdáva, nie je vhodné fotografie zachytávajúce chúlostivé partie vystavovať v internetovom priestore a najmä sociálnych sieťach!
Fotografovanie na horách
Pri fotení na horách sa snažte využívať rôzne prírodné podložky pre fotoaparát ako sú kamene, kmene stromov, batoh, zem...Ak to však s fotografiou na horách myslíte vážne, zoberte si aj statív, využijete ho aj pri nočnej fotografii na horách. Dnes nie je problém zadovážiť si malý a prenosný statív, ktorý dostatočne poslúži aj náročnejšiemu fotografovi. Minimalizujte však foto-príslušenstvo, ktoré so sebou beriete, inak sa z vašej dovolenky na horách môže stať fototuristika. Pri fotografovaní na horách sa snažte využívať prevažne širšie ohniská (menší zoom), zachytíte tak väčšiu časť scény. Pokiaľ však plánujete robiť zo svojich fotografií veľké zväčšeniny alebo napr. fototapetu, pokúste sa vytvoriť z viacerých fotografií panoramaticky záber.
Ak chcete zachytiť krásne ranné slnko a prvé lúče nad krajinou s rannou rosou, privstaňte si J. Dobrá krajinná fotografia si vyžaduje veľký kus trpezlivosti. Nebojte sa fotografovať aj za „zlého“, resp. nepriaznivého počasia, práve naopak, vyhľadávajte netradičné scény a svetelné podmienky. Vytvoríte tak fotografie s unikátnym vizuálom.
Tip pre zrkadlovky: Pri dostatočnom svetle využívajte pri fotení stredné clonové čísla, fotografujte na minimálnom ISO a používajte funkciu predsklopenia zrkadla. Užitočné je tiež používať diaľkovú spúšť alebo časovač (najmä pre nočnú krajinársku fotografiu).
Tip pre pokročilých fotografov: Pre vytváranie kvalitnej krajinárskej fotografie je nutné zvládnuť správne použitie filtrov – prechodový, polarizačný, ND filter, prípadne kombináciu filtrov.
Hmla vytvorila príjemné rozptýlené svetlo a vyzdvihla sýtosť farieb tejto krajinnej scény.
Umelecké poňatie krajinárskej fotografie. Experimentujte, skúšajte netradičné uhly, kompozície, úpravy.
Fotografovanie v meste – Street Fotografia
Fotografovanie v mestách môže byť jedným z najzaujímavejších žánrov, keďže mesto je neustále sa meniaci „organizmus“. Dobrá fotografia neznamená v street fotografií bezchybne skomponovaná, a technicky dokonalá fotografia, znamená to fotografia, ktorá zachytáva tzv. rozhodujúci moment. Je to život, emócia miesta. Správny street fotograf sa neskrýva a nefotí teleobjektívom z úzadia. Ide medzi ľudí, ktorých ak si ho nevšimnú, môže fotografovať nepozorovane, ak však áno, môže využiť naopak moment prekvapenia a zachytiť prvú autentickú reakciu či gesto. Často je tak nútený komunikovať so svojím okolím čím získava komplexnejší prehľad o dianí na fotografii.
Pri fotografovaní v meste je vhodné využívať malé, ľahko prenosné fotoaparáty (kompakty, ultrazoomy, mirorless zrkadlovky, mobilné telefóny). Blesk alebo statív sa používajú len výnimočne keďže bránia vo voľnom pohybe a znemožňujú nepozorované fotenie. Pri fotení si všímajte netradičnú alebo zaujímavú architektúru, ľudí, miestnu kultúru. Sústreďte sa na vizuálne kontrasty, ktoré v mestách sú. Hľadajte odrazy vo výkladoch alebo mlákach po daždi. Skúmajte svoje okolie, buďte pozorní k detailom, pozerajte sa aj nad bežný horizont, často sa práve nad našimi hlavami odohrávajú zaujímavé udalosti. Choďte blízko k objektom, ktoré fotíte. Ideálne sú širokouhlé objektívy, pri ktorých je vidieť a cítiť priestor v okolí objektu.
Pri fotení v meste je dôležité rozlišovať súkromné a verejné priestory. Pred vycestovaním je dobré zistiť si zákon o fotografovaní v konkrétnej krajine. Miesta kde je fotografovanie zakázané bývajú často označené (múzeá, obchodné domy, ambasády, armádne objekty…). Pri slovnej konfrontácií s ľuďmi, ktorých ste odfotili na ulici buďte slušní, no sebavedomí. Buďte si vedomý svojho práva fotografovať, no na druhej strane rešpektujte aj právo na súkromie osôb, ktoré si to neprajú.
Tip pre zrkadlovky: Pri fotografovaní skúste využívať krátke ohniská (24mm, 35mm, 50mm), používajte režim priority času(S, TV), kedy si zabezpečíte, že fotografie budú dostatočne ostré (pri 1/60 – 1/100 zamedzíte rozmazaniu spôsobeného pohybom fotoaparátu), ak je nutné kvôli nedostatku svetla, zvýšte hodnotu ISO.
Nočné mesto, 1/2s dlhá expozícia - na stabilizáciu bol použitý múrik, kedže by sa scéna pri fotení z ruky roztriasla.
Dobrá fotografia mesta je aj o emócii jeho ľudí. Všimnite si ich silný kontrast v tomto zábere.
Autor: Lukas Macek
Profesionálny fotograf, umelecký fotograf a lektor fotografie.
Rodák zo Žiliny, kde sa po piatich rokoch štúdia vo Veľkej Británii a Bratislave opäť vrátil. V súčasnosti pracuje ako fotograf pod ateliérom Lukas Macek Photography, kde okrem zákazkovej a vlastnej tvorby, organizuje individuálne fotografické školenia a semináre.
Portfólio prác je možné prezrieť online na www.lukasmacek.com
ja by som prijala aby mi niekto uplne polopatisticky a tak aby som si to navzdy zapamatala vysvetlil to ISOoooooo...:o))
Hodnota ISO označuje citlivosť vášho snímača na svetlo.
Čím vyššie číslo máte nastavené, tým je senzor citlivejší, a teda zjednodušene povedané, fotografovať môžete aj v horšom svetle (interiér, zamračené, podvečer, večer). Nevýhodou vyšších čísel ISO je však digitálny šum, ktorý pri fotení vzniká. Je teda dobré snažiť sa vždy fotiť na čo najnižšom ISO, a zdvyhnúť jeho hodnotu až v momente keď je nedostatok svetla.
Jednoduchý návod na nastavenie hodnoty ISO
Jasné slnečné počasie 100 – 200 ISO
Zamračené počasie 200 – 400 ISO
Podvečer, šero 400 – 800 ISO
Večer 800 – 1600 ISO
Noc, interiér (slabé svetlo) do 3200 ISO
Kreatívne využitie šumu 3200+ ISO
Dakujem velmi pekne za vysvetlenie.
dakujem... nejako takto som to potrebovala pocut :o)
Dakujem Lukas :)