Pre mnohých z nás je práca finančného agenta na veľmi nízkej pozícii v akomsi pomyselnom rebríčku atraktivity povolaní. Zamysleli ste sa však objektívne nad tým, č i je to skutočne spôsobené vlastnou zlou skúsenosťou s prácou nejakého konkrétneho finančného agenta, alebo len máte ako mnohí ostatní v hlave usídlenú zlú predstavu o tejto práci bez akýchkoľvek adekvátnych dôvodov? Ak si ani vy nedokážete na túto otázku dostatočne odpovedať, pokúsime sa vám objasniť zopár mýtov, ktoré sú v našej spoločnosti považované za fakty.
Mýtus č. 1: Finanční agenti sú školení spoločnosťami iba na to, aby predávali čo najviac produktov a vo finančnej sfére sa vôbec nevyznajú.
Každý finančný agent musí pred naštartovaním svojej kariéry absolvovať sériu odborných školení zameraných na všeobecné znalosti finančného trhu a odborné znalosti zo sektora, v ktorom chce pôsobiť. Ak chce finančný agent pôsobiť v oblasti poistenia, musí mať znalosti z právnej úpravy poisťovníctva, z oblasti životného, ale aj neživotného poistenia, zákonného poistenia, povinného zmluvného poistenia, rovnako musí mať základné znalosti z poistnej matematiky, z Občianskeho zákonníka a mnoho ďalších vedomostí. Národná banka Slovenska ako regulátor stanovuje presné sylaby k jednotlivým témam a určuje aj sériu testovacích otázok, prostredníctvom ktorých sa preverujú získané znalosti finančného agenta.
Finančný agent, ktorý úspešne absolvuje odbornú skúšku, získa certifikát, na základe ktorého môže svoju odbornú prácu vykonávať. Každé štyri roky agenti absolvujú preskúšanie, ktorého cieľom je, aby sa v rýchlo sa meniacej finančnej sfére neustále vzdelávali a poskytovali tak svojim klientom odbornú starostlivosť na vysokej úrovni.
Mýtus č. 2: Finančný agent sa mi bude snažiť predať taký produkt, za ktorý dostane najvyššiu províziu. Vôbec sa pri tom nepozerá na to, či je pre mňa skutočne najvhodnejší.
Je skutočne pravdou, že finanční agenti sú odmeňovaní za predaj produktov aj províziou. Spôsob práce finančného agenta postavený len na tom základe, že sa snaží predať produkt s najvyššou províziou pre neho, bol typický pre agentov, ktorí sa vyrojili ako huby po daždi pred vyše 5 - 7 rokmi, keď došlo k vzniku druhého dôchodkového piliera. Dnešní finanční agenti sú skutočnými odborníkmi, ktorých práca je založená na profesionálnej starostlivosti o svojho klienta. Aj klienti sú v dnešnej dobe vzdelanejší v tejto oblasti, takýto neférový spôsob práce by mnohokrát veľmi rýchlo prekukli a finančné spoločnosti by tak prichádzali o svojich verných klientov. Preto ich mnohé dôveryhodné finančné inštitúcie vedú k tomu,
aby bol na prvom mieste klient a čo najlepšia starostlivosť o jeho investície.
Mýtus č. 3: Ja by som veľmi rád pracoval ako finančný agent, avšak si nemôžem dovoliť mať nestabilný príjem kvôli svojim pravidelným mesačným výdavkom.
V minulosti bolo vykonávanie práce finančného agenta možné len cez otvorenie si živnosti. Živnostníci nemajú nárok na dovolenku, voľno na návštevu lekára alebo dávky v práceneschopnosti. Finanční agenti sa museli spoľahnúť len na to, že budú šikovní a podarí sa im predať dostatok produktov na to, aby si všetky svoje výdavky dokázali zabezpečiť aj pre prípad výnimočných situácií. Tí, ktorí sa boja, že by to nedokázali, sa už v dnešnej dobe môžu venovať tejto práci aj s istou dávkou istoty, t.j. uzatvorenie trvalého pracovného pomeru so všetkými výhodami, ktoré tento systém prináša, a, samozrejme, s istou fixnou finančnou odmenou. Provízne hodnotenie je potom až druhou časťou ich finančného odmeňovania.
Sme si istí, že sa na prácu finančného agenta začne spoločnosť čoskoro pozerať s väčším rešpektom a stane sa v mysliach ľudí odborným partnerom, na ktorého sa budú môcť s dôverou obrátiť v akýchkoľvek životných situáciách.
autorka článku
Sylvia Kuzmová, Senior HR Generalist, ING Poisťovňa
Vyštudovala Filozofickú fakultu UK v Bratislave, odbor sociológia. V oblasti ľudských zdrojov pôsobí už 10 rokov. Za ten čas nadobudla bohaté skúsenosti, a to tak v rámci výberu, rozvoja a vzdelávania zamestnancov, ako aj v oblasti odmeňovania a personálno-právneho poradenstva.
súhlasím s nelou88, veľa ľudí má zlé skúsenosti, ale zas netreba všetkých hádzať do jedného vreca. Ja osobne mám len tie najlepšie skúsenosti z naším poradcom financií, lebo viem, že keď niečo potrebujem tak mi dá na výber viac možností a všetko mi podrobne vysvetlí - prečo áno a prečo nie....
Je naozaj prefesionál nielen vo svojich produktoch, ale aj čo sa týka správania sa ku klientom, občas zavolá ako sa máme či nič nepotrebujeme a to je všetko...
takých ľudí si treba vážiť a želám im veľa spokojných klientov
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
nuz, co agenti s teplou vodou, naborari a nadhanaci provizii istej trojpismenkovej spolocnosti pokazili, budu ti ostatni tazko napravat...
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
mali by byť pre ľudí prínosom, žiaľ ešte stále to neplatí. Mám zlú skúsenosť. A pritom by sa na Slovensku zišli ako soľ, lebo vo financiách sa vraj veľmi ako národ nevyznáme.