Ak sa vám začína zdať každý deň rovnaký ako ten druhý, vaše dieťa vám už nerobí až takú radosť, ako tomu bolo na začiatku materskej dovolenky a ani finančná situácia vám nedovoľuje užívať si tento čas naplno, skúste sa poobzerať po práci popri materskej.
Nielenže zaženiete mamičkovský stereotyp, ale sa aj možno naučíte niečo nové, nepoznané a po práci sa budete na svojho drobca viac tešiť.
Väčšina ponúk práce popri zamestnaní sa na prvý pohľad točí neustále okolo rovnakých pozícií – realitný maklér, telefonista/anketár, telemarketingový pracovník, operátor call centra, obchodný zástupca alebo finančný agent. Neraz ich preskočíte len kvôli tomu, že ich povesť je poznačená všeobecne zlou mienkou. Ale, ruku na srdce, skúsili ste napr. prácu telefonistky a zistili ste, že to skutočne robiť nechcete? Alebo ste len „počuli“, že je to „hrozná“ práca? Tak sa nenechajte len tak ľahko odradiť a skúste sa pozrieť na tieto pozície aj trošičku z iného uhla.
Telemarketingový pracovník má na starosti každodenný telefonický kontakt s ľuďmi, pri ktorom sa vyžaduje kultivovaný rečový prejav, pohotovosť a schopnosť rýchlo reagovať.
Aj medzi mamičkami sa určite nájdu také, ktoré milujú ľudí a veľmi radi s nimi komunikujú.
Pre tie môže byť takáto práca zaujímavá. Samozrejme za predpokladu, že spoločnosť, pre ktorú pracujú, je seriózna a ponúka zaujímavé produkty. Zaujímavejšie bývajú však rôzne prieskumy verejnej mienky, kde sa od respondentov dozviete všelijaké veci z ich života a určite sa občas popri práci aj výborne zabavíte. Táto práca vám okrem financií môže priniesť aj cenné skúsenosti a výborný tréning asertivity, ktorý sa vám v dnešnom dravom svete zíde na každom rohu.
Nie je nič lepšie, ako sa v čase „investície svojho života“ spoľahnúť na šikovného, pohotového a inteligentného realitného makléra. Kúpa domu či bytu je totiž častokrát jedným z najťažších a najdrahších životných rozhodnutí a človek bez skúseností by sa mohol veľmi ľahko popáliť. Preto nie je žiadny dôvod na to, aby sa táto pozícia brala ako treťoradá.
Ak by ste sa rozhodli pre túto prácu, vedzte, že si to bude vyžadovať veľmi ľudský prístup a veľa trpezlivosti, keďže klientmi sú ľudia, ktorí idú minúť „veľký balík peňazí“ a majú pred tým zdravý rešpekt.
Snáď najviac pranierovanou zo spomenutých pozícií je práca finančného agenta.
Dnešný život mladých rodín na Slovensku je vo väčšine prípadov „spríjemnený“ hypotékou a rôznymi úvermi. Tie sa darí splácať dovtedy, kým je človek zdravý a má prácu. Na to sa však nikdy spoľahnúť nemôžeme, preto je neoddeliteľnou súčasťou nášho života aj životné alebo úrazové poistenie. Hoci sa nám to možno nepáči, nič s tým jednoducho neurobíme.
Preto by bolo v tejto situácii aspoň trošku príjemnejšie to, že sa vám o všetky finančné záležitosti stará niekto seriózny, ktorého táto práca baví, rozumie jej a všetky aktuálne výhodné ponuky, ktoré vám v konečnom dôsledku môžu ušetriť peniaze, vám prinesie jednoducho na stôl. Finančný agent, ktorý svoju prácu vykonáva poctivo, sa v takejto chvíli stáva pomocníkom každej domácnosti, v čase kríz aj bútľavou vŕbou a v neposlednom rade človekom na telefóne v každej životnej situácii, ktorý je ochotný kedykoľvek pomôcť.
Dnešným finančným agentom poskytujú ich zamestnávatelia oveľa pevnejšiu pôdu pod nohami, takže ak vás od tejto práce odrádzalo len to, že ste závislé od úspešností uzatvorených obchodov, neváhajte a skúste si rozbehnúť kariéru v tejto sfére.
Medzinárodné finančné domy totiž svojim agentom v súčasnosti garantujú istý stabilný príjem a, samozrejme, aj príjem navyše, ktorý je závislý aj od ich aktivity.
Milé mamičky, nenechajte sa zastrašiť rečami iných a sami zvážte, na ktorú prácu sa najviac hodíte, čo by vás bavilo a kde by ste sa vedeli posunúť vpred. Pretože nielen finančný zisk je odmenou za dobre vykonanú prácu, ale hlavne spokojný a usmievavý klient!
autorka článku
Sylvia Kuzmová, Senior HR Generalist, ING Poisťovňa
Vyštudovala Filozofickú fakultu UK v Bratislave, odbor sociológia. V oblasti ľudských zdrojov pôsobí už 10 rokov. Za ten čas nadobudla bohaté skúsenosti, a to tak v rámci výberu, rozvoja a vzdelávania zamestnancov, ako aj v oblasti odmeňovania a personálno-právneho poradenstva.
Tak počas mojej materskej sa pracovať nesmelo (buď materská alebo plat), a materská bola 2740,-Sk. Napriek tomu som chodila do práce na dohodu na sestrino meno a pracovala som ako telefonistka od 17-20hod. Po troch rokoch doma, som začala opäť komunikovať aj inak ako: mliečko, papať, sadkať..... Bola to dobrá škola, robila som to tri mesiace, na štvrtý som si našla prácu cez deň na polovičný úväzok, neskôr ma tam zamestnali na hlavný pracovný pomer. A myslím si, že na tom konkurze som vtedy vyhrala aj vďaka komunikácii a argumentácii, ktorú som si nacvičila ako telefonistka. A pozor! Vôbec to nie je ľahká práca ako si každý myslí! Skúste si to... vedieť rýchlo zareagovať, použiť správny argument, vedieť predať cez telefón, osloviť bez koktania a trémy je naozaj tažšie ako si myslíme.
