Téma "time management" patrí dnes medzi najčastejšie spomínané spomedzi profesionálnych zručností a nevyhne sa jej asi nik, kto denno-denne rieši úlohy v danom časopriestore . Je naozaj často "omieľaná" téma a je tomu tak asi preto, že skutočne s tým (stále) má problém väčšina ľudí, či už v práci, alebo súkromí... Problém nastáva hlavne vtedy, keď je úloh priveľa a deň "prikrátky". Toto pociťujú predovšetkým asi najviac práve ženy, ktoré pracujú na "2 šichty": teda starajú sa o rodinu a domácnosť a zároveň sú zamestnané. Mnoho pracujúcich matiek by súhlasilo, že jednoducho nie je dostatok času urobiť cez deň všetko. Dokonca i tie najzorganizovanejšie osoby sa dostanú pod stres a sú "skrátka s časom". Veľký objem práce, ktorá navyše môže byt emocionálne veľmi náročná – tu je nepochybne vhodný dobrý time managmet ako základ, aby sme zabránili prepracovanosti. A tej sa pravdaže chceme vyvarovať, pretože naše ratolesti nás potrebujú
.
Ale poďme pekne po poriadku.
Hovorí sa, že presnosť je výsadou kráľov. Time management však zďaleka nie je len o presnosti. Nie je ani o riadení času, ako sa možno niektorí mylne domnievajú. Je doslova o riadení seba v čase. A čo je čas? To je asi na dlhšie, pre pokračovanie témy v zmysle nadpisu nám stačí vedieť nasledovné: Ľudia sa prechádzajúc vekmi riadia tromi typmi času:
1. kalendárom (sekundy, minúty, atď.)
2. prírodou (deň/noc, ročné obdobia, atď..)
3. zen-om (prístup k žitiu postavený na práve prítomnom okamihu, teda "tu a teraz").
V našej súčasnosti prevláda takmer absolútne ten prvý typ. Pre dosiahnutie celkovej harmónie človeka je dobré poznať určite ten druhý a tretí, vnímať ich, že existujú, a už podľa typu osobnosti priradiť im to "svoje" miesto.
Nechcem však veľmi odbočovať, nižšie si predstavíme praktickú stránku time management-u v zmysle práve toho prvého typu, pre vás, pracujúce mamičky .
Ešte predtým však prehovorím trošku vážne: time management patrí k tým najťažším zručnostiam, ktoré sa dajú ovládať. Dobrá správa ale je, že je to zručnosť, dá sa teda naučiť. Ako? Len poznaním dôležitých pravidiel a pokúšaním sa o ich aplikáciu v praxi. A následne, tréning spraví svoje . Ten však už bude čisto na vás samotných, na vašej vôli, motivácii, disciplíne.
Pripravené? Nuž teda, poďme si spomenúť niektoré dôležité pravidlá:
Koncentrujte sa pri každej jednej úlohe počas dňa.
Jedna z najčastejších chýb v time management-e je, keď ste zmätené, respektíve mysľou alebo v mysli "rozutekané". Pretože celý time management je o sústredení sa na konkrétne aspekty. Ak napríklad pracujete na nejakej pracovnej úlohe, určite nezačnite rozmýšľať nad tým, čo uvaríte na víkendovú rodinnú oslavu. Namiesto toho, prinúťte sa dokončiť úlohu predtým, než dovolíte svojej mysli, aby sa vybrala akýmkoľvek iným smerom. Ak zistíte, že oslava sa opakovane vracia do vašej mysle, doprajte si čas, povedzme krátkych 5 minút, aby ste si zapísali napríklad zoznam hostí a potom sa vráťte späť k úlohe, ale už s čistou hlavou.
Vyvarujte sa neefektivnho multi-tasking-u.
Mnoho pracujúcich matiek si myslí, že multitaskingom ušetrí čas. Avšak multitasking má svoje nevýhody vtedy, keď sa snažíte zvládnuť fyzicky dve úlohy naraz. Tak napríklad, nežehlite oblek počas prípravy jedla vášmu dieťaťu; niečo môže zhorieť, alebo zabudnete. Multitasking môže byť efektívny, keď si zvolíte len jednu fyzickú aktivitu v čase, ako je napríklad dlhotrvajúci hovor s vašou matkou počas toho, ako žehlíte.
Oddeľte pracovné a materské povinnosti.
Jedno z najväčších tajomstiev time management-u je zanechať rodičovské zodpovednosti doma, keď ste v práci. Rovnako, keď prechádzate vonkajšími dverami v práci, nasaďte si váš "mamičkovský klobúk" a ponechajte pracovné úlohy v práci. Ak vaša práca vyžaduje, aby ste ju zobrali aj domov, tak ako v prípade učiteľov, že si berú písomky na oznámkovanie domov, splňte tieto úlohy potom, čo sú už deti uložené k spánku. Ak stabilne pracujete z domu, uistite sa, že viete, kedy končí váš pracovný deň. Potrebujete rovnako odísť z práce a odpočinúť si (alebo teda zmeniť aktivity).
Stanovte si rozumné denné ciele.
Time management je o zvládnutí vašich denných úloh v rozumnom čase. Nastavte si denné pracovné i domáce ciele tak, aby vám dovoľovali tešiť sa z ich ukončenia. Nenastavujte si nedosiahnuteľné ciele. Ak je váš cieľ dokončiť obchodnú ponuku, dajte si to za najvyššiu prioritu dňa. Ak máte konečne pobaliť všetky darčeky na sviatky, spravte z toho prvú úlohu večera.
Nezaháľajte.
Ak sa obávate umývania kuchynských okien, nenechávajte si túto úlohu až na víkend, ktorý budete chcieť stráviť s rodinou. Najlepšie techniky time managementu znamenajú používať čas rozumne. Neváhajte, neotáľajte. Priorizujte úlohy na vašom zozname. Ak sa "vykašlete" na úlohy, napríklad na údržbu domácnosti, príliš dlho trvá alebo je už ťažšie ich potom spraviť neskôr.
Aby ste na tom boli deň po dni lepšie, pokúste sa zaviesť tieto pravidlá do praxe a používať ich na pravidelnej báze .
K tomu vám prajem veľa úspechov.
Andrea Tkáčová
training coordinator, zaoberá sa vzdelávaním dospelých
Kamilka, tiež som si v tom článku našla niečo pre seba
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Na úplny začiatok, niet nad prácu z domu.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Anka, mas stanovenu dobu, ked pracujes? A nechavas ju za pomyselnymi dverami, kde vchadzas do kuchyne.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
No, to je ten háčik - nemám...
Pred pár týždňami mi náš chalan doniesol knižku a trval na tom, aby som si ju prečítala. Volá sa Homo asapiens a je fakt dobrá. Jedna veta z nej ma naozaj oslovila: "Môj posledný pracovný týždeň trval štridsaťsedem dní."
Radšej som nepočítala, koľko trval môj posledný pracovný týždeň. Od prečítania tej knihy sa snažím aspoň cez víkendy pracovať menej. Nie vždy sa podarí.
Ono, práca z domu vyzerá na niekoľko prvých pohľadov ako samé pozitíva. Ale v podstate nepracujem len vtedy, keď nie som "pripojená".
No, mám čo som chcela - dobre mi tak
.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Velmi podobne.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Jaaaaaj, teoriu mám čiernu na bielom a čul "už" len aplikovať. Ale priznávam sa, že niečo sa na mňa za dnešok nalepilo. Asi by nebolo od veci si to vytlačiť a vycapiť pred nos a každé ráno prečítať .
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Mudre slova do bitky !!!
Ale striktne oddelenie pracovnych a domacich myslienok/povinnosti sa mi niekedy vobec nedari, nech sa snazim akokolvek
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Jooooj. Neviem, ale ja som asi stratený prípad! Budem sa aspoň tváriť, že zhon na poslednú chvíľu má pre mňa čaro.
Článok je ale
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Skvelá téma, ideálna pre mňa, tu mám najsamväčšie rezervy.