Dobrý deň. Chcem sa spýtať, či od začatia prácenescopnosti platí na mňa hmotná zodpovednosť. Som vedúca predajne, kde so mnou pracuje ešte jedna predavačka. Začala som PN-ku v piatok, moja predavačka pracovala piatok, sobotu ako aj v pondelok na predajni. Avšak aj ona ochorela v pondelok. Môj nadriadený ma nútil prísť do práce, aby som vykonala inventúru v utorok. Ja som neišla, lebo som nechcela porušiť liečebný režim. Tak ju vykonal bezomňa ako aj bez mojej predavačky. Zobral si na pomoc ešte jednu zamestnankyňu. Výsledok bol taký, že mi chýbajú stravné lístky za necelých 500 €. Podal na mňa trestné oznámenie. Ja však viem, že tie stravné lístky boli v predajni, lebo som ich zrátala vo štvrtok večer. Môže ich odomňa vymáhať? Mohli vykonať inventúru bezomňa? Mohli vstúpiť do predajne tak, že som tam nebola ani ja a ani moja predavačka? Chcela by som sa ešte spýtať na jednu vec: - našu firmu odkúpila iná firma. Ja som mala so starou firmou spísanú pracovnú zmluvu ako aj hmotnú zodpovednosť. Nová firma somnou nič také nespísala, lebo mi tvrdila, že nemusia lebo IČO ako aj DIČ, ale aj číslo účtu sa nemenilo. Ďakujem za Vašu odpoveď. Prajem príjemný deň.
Dobrý deň,
zákon vo svojich ustanoveniach neupravuje povinnosť, aby hmotne zodpovedný zamestnanec bol prítomný pri vykonaní inventarizácie. Inventúrne súpisy však musia byť podpísané zodpovednou osobou, aby preukázanie inventarizácie tak nebolo považované za sporné. Okrem toho zamestnanec zodpovedá svojmu zamestnávateľovi za škodu, ktorú mu spôsobil zavineným porušením povinností pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s nimi. Zamestnávateľ však je povinný preukázať zamestnancovo zavinenie okrem prípadov, v ktorých zamestnanec a zamestnávateľ uzatvárajú dohodu o hmotnej zodpovednosti. Dohoda o hmotnej zodpovednosti môže byť individuálna, t.j. zamestnávateľ uzatvorí dohodu s jedným zamestnancom, alebo spoločná, t.j. zamestnávateľ uzatvára dohodu s viacerými zamestnancami pracujúcimi na tom istom pracovisku. Ak bola uzavretá spomínaná dohoda o hmotnej zodpovednosti, pri spoločnej zodpovednosti za schodok sa vychádza z toho, že jednotlivým zamestnancom určí podiel náhrady podľa pomeru ich priemerných zárobkov, pričom zárobok ich vedúceho a jeho zástupcu sa započítava v dvojnásobnej sume. Ak ste mali uzavretú dohodu o hmotnej zodpovednosti, zbaviť sa zodpovednosti celkom alebo sčasti bude možné v prípade, ak preukážete, že schodok (že chýbali stravné lístky vo výške 500 EUR) vznikol celkom alebo sčasti bez Vášho zavinenia. Pri spoločnej zodpovednosti zamestnancov platí, že ak sa zistí, že schodok (jeho časť) zavinil niektorý zo spoločne zodpovedných zamestnancov, uhradí schodok tento zamestnanec, a to podľa miery svojho zavinenia. Zvyšnú časť schodku uhradia ostatní spoločne zodpovední zamestnanci.
Ak pôvodnú firmu, v ktorej ste pracovali kúpila iná firma, práva a povinnosti z pracovnoprávnych vzťahov k zamestnancom prechádzali na právneho nástupcu, na novú firmu. Na základe toho dohodu o hmotnej zodpovednosti tiež prevzala nová firma. Čo sa týka zániku tejto dohody dohoda o hmotnej zodpovednosti zaniká dňom skončenia pracovného pomeru alebo dňom odstúpenia od tejto dohody.
Mgr. Róbert Bános, advokátska kancelária v Bratislave, Galante, Trenčíne, Dunajskej Strede a vo Vrábľoch
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo sa zaregistrujte