miška
mna ta riadna vychova este len caka, mame este len 10 mesiacikov....
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
miška
mna ta riadna vychova este len caka, mame este len 10 mesiacikov....
ale teraz je ten najdôležitejší čas- už treba s výchovou začať- vieš, to je ako napr. s grganím- keď si grgne bábätko, pochválime ho zato. Keď si grgne 2 ročné dieťa, ľudia sa na tom zasmejú A keď si grgne 5 ročné dieťa, všetci na neho pozrú ako na nevychovanca- dokonca aj tí, čo sa na tom donedávna zabávali. A ako má to dieťa vedieť, že UŽ to nie je zábava a je to neslušné? A tak je to so všetkým- napr. aj keď sa dieťa v cukrárni hodí o zem že chce zelenú slamku- aké jednoduché ísť a vypýtať mu ju. Lenže dieťa nevidí rozdiel medzi slamkou za 1 cent a plyšovým slonom za 100Eur. Myslím, že všetky tieto "neškodné" ústupky majú oveľa hlbšie dôsledky a znamenajú krok naspäť vo výchove- to si treba uvedomiť- teda podľa mňa
Tak držím palce vo výchove, je to náročné poslanie ktoré však keby si každý napĺňa najlepšie podľa svojho vedomia a svedomia- nie že si to zľahčujeme, svet by mohol byť oveľa krajšie miesto
hm, dokonca aj deti, ktore rodicia biju, zanedbavaju a lasky si od nich moc neuziju, do isteho veku, ak by mali na vyber, neodisli by od nich. a este ich aj uprimne miluju. zvlastne, ale je to tak. takze nenavisti a strachu sa od svojej dcery za prisnu vychovu tak skoro nedockas.
inak, na tych situaciach nevidim nic ine, len to, co robime doma aj my. tiez mame doma dvoch anjelikov, co sa na navstevach predvadzaju ako dvaja certici a vedia hrat divadlo (hlavne strasi).
navyse, deti su individuality. co plati na jedno, nemusi na druhe. jedno potrebuje tesnejsie mantinely, ine mozes nechat temer same na seba a samo sa dobre vychova. musis to len spravne odhadnut. smutne je, ze pokus mas len jeden.
zo svojho okolia mam skusenosti s dvoma nespravnymi pristupmi. v jednom pripade ide o deti, ktore su vychovavane len s laskou a dohovaranim, ale ocividne by potrebovali pevnejsie stanovene hranice. maju cca 6 a 7 rokov, ale pokojne sa hadzu na ulici o zem - aj do blata -, ked nieco chcu dosiahnut (co inak vyzera dost komicky pri tak velkom dietati).
v druhom pripade je to normalne dieta, ktore vsak rodicia, ked mu nieco nechcu splnit, vzdy poriadne "seřvou" (asi preventivne) alebo povedia, ze je to blbost, to co chce. kazdopadne, hoci je inak v pohode, svoje prosby prednasa s obavami a hanbou, co na cudzich posobi - ze aky mily slusnucky anjelik. ale mne je smutno, ze ono je uz automaticky pripravene na to, ze ho vsetci poslu do teplych krajin.
takze, zamysli sa nad sebou, ci nahodou nemaju pravdu. a ked dojdes k zaveru, ze vychovavas dobre, nauc sa na ich dobre mienene rady pekne usmievat. oni s nimi prestanu, ked pochopia.
Miska vychoovavam maluu podobne ako ty...u naas nebolo v moode nikdy haadzanie sa o zem...mysliim ze som dost priisna mama a 90% vyychovy je na mne..malaa je slusnaa,nemaa probleem s rovesniikmi,vie sa vsade spraavat,rychlo sa zoznamuje a spriateluje,pomaaha mi doma s domaacimi praacami atd..mysliim ze z detii co poznaam patrii medzi tie slusne vychovanee..takze trocha priisnosti neuskodii...treba s dietatom vela komunikovat a ono pochopii suuvislosti...co a preco a ako sa robii a stane...
Miska,
podla toho, co pises, si SKVELA
Vies, co chces vychovou dosiahnut, mas to premyslene, si dosledna.
Mnohe z toho, co opisujes, robim aj ja (len sa mi nedari byt taka trpezliva a nekricat )
"Mudrlanti", ktori sa ti do toho snazia zasahovat, na to nemaju narok a ty ich vobec nemusis riesit. Ani pocuvat, nieto im este odpovedat a nebodaj sa obhajovat.
Drzim ti palce, nech mas z malickej vela, vela radosti
Eva
juj, ja netvrdím že nekričím Bohužiaľ aj moja je to slabosť- ale netajím sa s ňou ani pred malou- dokonca sa jej často ospravedlním a aj vetu "dospelý nevedia všetko a môžu sa aj oni mýliť" už teraz počúva často. Bohužiaľ, túto "hádzaciu nervóznu" povahu mám aj ja, snažím sa ju krotiť zo všetkých síl a aj preto sa snažím naučiť slečinku, ako ju zvládať ešte lepšie. No a tento "mudrlant"
je ocino dvoch maličkých detičiek, takže si z toho nerobím vrásky- pretože zase podľa mňa on praktizuje až príliš benevolentnú výchovu ktorá má iba malý úspech a preventívne, keď už je toho príliš rupnú mu nervy a decko zbije- nehovorím o "capaku" čo praktizujem aj ja ale 100% nebolí a slečna je zvyknutá že to je tá NAJVäČŠIA hranica, ale o poriadnej po prdeli s krikom, a bez vysvetlenia.
Povedala som mu na to iba "uvidíme keď deti vyrastú, výchovu neposúdiš než nezožneš prvé "ozajstné" víťazstvá. A ja sa spolieham, že ak slečna dostane tieto základné mantinely už teraz- hoci prísnejšie, bude ich vedieť väčšia chápať ako samozrejmosť bez kriku a nejakého "nútenia"
Opäť raz mi nezostáva nič iné iba s obdivom sa pýtať, kde si stihla všetky tieto "výchovné návyky" v tvojom veku a pri prvom dieťati získať - ale možno je to aj tým, že vieš čo chceš - nájsť potom cestu ako to dosiahnuť je už o kus jednoduchšie.
Ja v tvojich postupoch nenachádzam nič, čo by sa ti dalo vyčítať a radím ti pokračovať aj ďalej - určite raz budeš zbierať bohatú úrodu.
Možno niečo k tomu, že by ťa nemala rada alebo by sa ťa bála:
- to čo si ty pomenovala "báť sa" je podľa mňa "rešpekt" a aj pri tých najkamarátskejších vzťahoch medzi rodičmi a deťmi tam rešpekt musí byť, v neskoršom veku je to určitá forma "brzdy" pri konaní "na hrane" (viem že by som nemala, alebo mám pochybnosti či by som mala - v duchu si tak predstavím, ako by zareagovala na to mama - a viem, či som prekročila hranicu alebo nie). Nie vždy to povedie k tomu, že to nespraví, ale aspoň to spraví s tou myšlienkou "bóóže, keby ma teraz moja mama videla!" (to bolo napríklad v prípade mojej prvej cigarety )
- kamarátky, ktoré mohli všetko, resp. veci, ktoré som ja nemohla - no niekedy to problém bol (puberta) - ale potom som aj tak zväčša uznala, že to bolo na niečo dobré, hlavne keď som mnohokrát videla, ako tieto kamarátky dopadli
tým to bude- viem čo chcem, alebo resp. nechcem
A o strachu- báť sa ako to niektorá hore popísala- aby raz nemala pocit, že za mnou nemôže s niečím prísť, pretože bude čakať automaticky nepochopenie. Lenže ja sa snažím byť chápavá- lenže kde je ten prelom pochopenie a ospravedlnenie? Ja som to ho často svedkom- napr. "malá mi nikdy neklame, aj keď volačo urobí, prizná sa" a pritom sama som bola veľa razy svedkom, ako klamala. Dokonca aj vtedy keď to jej mamina tvrdila- Nicol robila prvé krôčiky a malá už behala dobre, jašili sa a Nikinu zhodila tak nešťastne, že jej rozbila ústa a tiekla jej krv. Celé som to videla ale popierala to ako sväto svätú pravdu- a tu som si povedala- tak toto nie- pretože ospravedlniť ju že "ona nikdy neklame" alebo "veď je malá" sa nedá. Na deti musia byť kladené PRIMERANÉ nároky- hlavne čo sa bezpečnosti a zdravia týka. Ja napríklad mávam tendenciu Nicol ospravedlňovať že "je v období vzdoru", ja to v hlave aj chápem- obdobie vzdoru je nesúlad medzi fyzickou a psychickou aktivitou- deti sú frustrované, pretože napr. vie ktorú kocku kam vhodiť ale ručička ju nevie otočiť tak, aby tam vošla. Lenže ospravedlňovať tým to, že udrie iné dieťa sa nedá. A tak tu sú moje dilemy. Pretože si uvedomujem, že napr. to že nevyťahuje zo skriniek veci ktoré jej nepatria do rúk nie je nič svetaborné a skôr či neskôr sa to aj tak sama odučí- predsa 8 ročné deti nevyhádžu celú skriňu iba tak z pasie a možno by bola šťastnejšia- bez zákazov. Lenže teraz už sa to naučila a je to pre ňu prirodzené a ja si zas hovorím- ako stavebný kameň výchovy celkom slušné. Ale je výchova naozaj stavba postavená z väčších aj drobných kamienkov? Alebo stačí na seba naskladať tie veľké šutre a to čo nie je otázka života nechať tak, nech sa to vstrebe samo?
Miska zlata,
podla mna je vychova PRAVE z tych drobnych kamienkov, priam az prasku. Tie vytvaraju pevne zaklady.
Tvoje dieta je stastne, ze ma taku uzasnu maminu.
Eva
úžasnú ani zďaleka- horšie je že viem byť skôr zlá ako ustúpiť To je pravda, že ma to samu mrzí- neviem zvládať skratové situácie a hlavne pod drobnohľadom verejnosti často robím veľké chyby- a to si viem predstaviť, že vyzerám ako priam "najúžasnejšia mamina"- pretože pre všetkých naokolo je jednoduchšie dieťaťu vyhovieť len ja blbaňa trvám na tom, aby bolo inak- kričím a aj po riti dostane, čo si strašne vyčítam
No napríklad svokrovci naučili slečinku hojdať na stoličke- posadia ju na stoličku, tú dvihnú a hojdajú. No čo som ešte nerobila! Tak sa slečna raz zo stoličky strepala (ako sa snažila hojdať sama ju prevrátila) a doma je pokoj- ani ju to nenapadne. Ale u svokrovcov predvádza krásne divadlo len čo stolicu zbadá a keď potom tí vykrikujú "poďte ju volakto pohojdať, mne už odpadávajú ruky" obaja s manželom iba mykneme plecom- čo ste si ju naučili, to máte. A myslím, že toto je funkčnosť starých rodičov- hold, ale my si decko "pokaziť" nedáme
Miska, aj v tomto stlickovom pripade s tebou suhlasim. Uz vacsiu koninu vymysliet nemohli?
Sa mi zda, ze si voci sebe az prilis kriticka
Eva
Presne ako hovorí Evka, zase len pár postrehov
- šťastnejšia bez zákazov by bola možno práve v tom ktorom okamihu - do budúcna jej to nedá nič dobré, lebo si zvykne, že jej nikto rozkazovať nebude a tak sa aj bude správať - v škole, v práci .... a z toho kukajú len problémy
- vyhadzovať veci zo skriniek určite nie je zábava pre staršie dieťa a máš pravdu v tom, že skôr či neskôr by ju to prešlo aj bez toho, aby si jej to zakazovala - lenže by si vždy našla nejakú "náhradu"
- aj to zvládanie situácií na verejnosti - jasne, že je to ťažšie, lebo nikomu sa nepáči, ak cudzí ľudia na neho "ukazujú prstom", zaujať postoj "môžete mi fúkať práškový cukor do účesu" si vyžaduje tvrdý tréning. Dodnes si pamätám keď prvýkrát prišla vlna "pokrčených" vecí, doniesla som si z Juhošky absolútne špicovú pokrčenú blúzku, hneď druhý deň som si ju hodila na seba a išla na stretko so spolužiačkami. V električke sedela za mnou pani s vnučkou na kolenách a že: pozri, dúfam, že ty nikdy nebudeš taká neporiadna aby si chodila po ulici v nevyžehlených šatách
. Dodnes si pamätám, ako som sa "blbo" cítila napriek tomu, že pani bola evidentne mimo a ja som mala na sebe najnovší módny výkrik
Miška je to super,ako to zvládaš.Ja sa tiež snažím,takto,ako ty vychovávať svojho synčeka.Len mne to ide oveľa ťažšie,pretože môj malý,ma vôbec nepočúva,vonku sa hádže o zem,bije deti,nič nechce požičiať.Už neviem,ako na neho.Ja si ľudí vôbec nevšímam,keď sa malý hodí o zem,tak ho nechám,kým sa sám nepostaví.Môj manžel to berie ťažšie,hanbí sa,že na nás ľudia pozerajú(ako minule v obchode,keď sme zabudli cumlík a on celú dobu,kým sme stáli,pri pokladni reval,lebo chcel cumlík).Mám to s ním ťažké,pretože v obchode všetko berie,uteká mi,no proste ho nezvládam
aj malá sa hádže o zem, trieska si hlavu, nechce sa ani za svet postaviť, ... vonku tiež máva slabé chvíľky že vôbec nepočúva, aj po riti dostane aj tak to nemá účinok. Je to predsa dieťa a ešte len sa všetko učí. Ale myslím si, že je to na nás- stanoviť limity a nedovoliť im ich prechádzať- hoci bohužiaľ, uznávam že na "hádzanie sa o zem" som ani ja ešte mantinel nenašla Ale napr. bitie detí? Keď môžem, zoberiem malú stadiaľ preč- napr. z ihriska a to je pre ňu trest dostatočný. A keď sa nedá- napr. na návšteve- predsa človek sa nedvihne hneď od dverí že dovi dopo
tak tak ju buď separujem- dám do kočíka a stadiaľ sa môže na deti pozerať alebo vyhreším- podľa toho ako zhodnotím situáciu sama. A ver- poznáme aj rev za cumlíkom
, alebo otváračom fliaš
, alebo za opaskom
a to riešim odvedením pozornosti- lenže tu je VEĽMI DôLEŽITÉ spraviť z toho absolútne terno- "wááááááááááááu, Nicol, aha aké žuvačkyyyyyyyyy
Vidíš aké majú farby?
Tie sú krásne, však? Ocino, môžeme si zobrať takéto žuvačkyyyyy?" Ak nefungujú "žuvačky", púšťame ju chodiť a tam si ona sama nájde niečo, čo ju zaujme že na "kameň úrazu" ihneď zabudne
Miška podla tvojho nazoru, ake vychovne zaklady by mala "ovladat" 10 mesacna (uvrieskana, vsetko niciaca) slecna??? Napriklad moja Dianka stale robi to iste, bucha po notebooku, hadze na zem cedecka, strhava zaclonu, par krat som jej capla po rucke ale zakazdym to urobi znovu, myslis ze odstranenim tychto predmetov sa nieco zmeni? Ja myslim ze nie, tak ako jej to vysvetlit? Ci este treba trochu pockat?
nieeeee, "ovládať" to ešte dlho nebude
. Ale vysvetľovať a hlavne nedovoliť sa dá stále. Aj keď nemáš pocit, že ti rozumie- vysvetľuj, vysvetľuj, vysvetľuj. Vieš, ak začneš už teraz, bude to jednoduchšie neskôr, keď iné maminy ešte len budú s výchovou začínať. Napríklad v čase, keď slečna ešte nechápala že do šuflíku ísť nemôže, zalepila som jej ho a ona naň zabudla. Po pár dňoch som ho odlepila a keď to zistila, začala odznova. A vieš čo nám pomohlo? "Nicol, zavrieš prosím ťa tú skrinku?" A ona ju zavrela s víťazným úsmevom na tvári. "ďakujem, si krásna" . Túžba po pochvale bola väčšinou silnejšia ako túžba po rebélii
A ak "kašľala na to", až potom išiel sled "Nicol zatvor tú skrinku" "Nicolkaaaaa" A potom som sa postavila. Buď ju na šupu zavrela
alebo dostala po prstoch. Ale to už skôr išlo o skúšanie kto z koho a tu som cítila, že bolo hlavné aby som "zvíťazila" ja
Mortisa
Náš Maťo má 11mesiacov /onedlho rok/, a robí presne to isté. Keď nájde kábel, ťahá ho hlava nehlava. Keď chytí notebook plieska po klávesnici jedna radosť. Všetky veci na stoloch a nižších skrinkách putujú na zem - nemáme ten istý model ?
My stále vysvetľujeme. NONO MAŤKO ! Veci sa nehádžu o zem, mohli by sa rozbiť. Poď upraceme ich na svoje miesto.
NONO MAŤKO ! Počítač nie je hračka pre Maťka. Maťko Má hračky tuto. Aha, aká krásna knižka. Čo to je ? To je havo ! Ako robí havo ???
Proste vysvetlim, že NONO, a že jeho hračky sú tu. Jednoducho odvediem pozornosť tam, kde je to treba. Určite to nezafunguje na prvý či desiaty pokus. Treba byť, ako verklík
. Stáááále dokola a dokolaaa opakovať
Ak chceš diskutovať o tvojej výchove, ja ti vytknem jedno: vetu "tak ti treba" teda len časť vety.
Aj ja si vytkem niektoré veci, ktoré viem ako sa robia, ale nerobím ich tak - často z mojej lenivosti (žuvačky and company).
Inak to zvládaš dobre. Len tak ďalej.
A dočkaj ešte 10 dní - chalani sa ti radi predvedú .
noooooo, ja sa desím skôr ako sa predvedie naše
No ale hádam ak bude najhoršie, furt môžeme zbaliť bágl a ejha niekam na prechádzku
Prečo by si mala byť krkavčia mater ? Nezmysel. Dieťa proste potrebuje mantinely, aby nemalo v pravidlách chaos. Potom je šťastnejšie aj ono aj rodičia
. Aj u nás je nie "NIE" a nie možno, alebo teraz áno a zajtra uvidíme. Tak to má byť. Rodič musí byť pre dieťa čitateľný. Dieťa sa tak vie ľahšie orientovať vo výchove a rýchlejšie chápe pravidlá.
U nás je to so sladkosťami takto. Cukríky, čokoládky, džúsiky a podobné hlúpsti neprevádzkujeme. Toho sa naje a napije, keď bude väčší dosť a dosť. Povolujem len jablkový koláčik, /a to je robený z celozrnnej múky poväčšinou, jabĺk, samozrejme nejaky tuk, a minimum cukru/ alebo buchtičky z celozrnnej múky. Sem tam piškóta a skončili sme. My radšej ovocie - jabĺčka, hrušky, banány atd. To by bolo v pohode, ale keď moja mama videla, že Maťovi nesladím čaj a dokonca pije vodu, až jej zle zostalo. Chúďa dieťa ! Trocha cukru mu nedopraješ !
Za toto som ja krkavčia mama Hm veru nedoprajem. Zem nespadne, keď nebude piť sladké.
S tatom to máme o čosi horšie . Náš tato všetko analizuje a špekuluje. Kedy, čo a prečo sa to tak musí. Ale je zase pravda, že mi dá aj tak časom za pravdu
. Snaží sa dodržiavať nami schválené pravidlá. A veľmi sa mi páči, že je vo výchove aktívny
A pády ? Júúúj. Zdvihnem, oprášim kolienka, a spýtam sa : "Čo sa stalo Maťko, keď tak plačeš ? Hapal si na zadok ? Ále, veď to nebolo tak hrozné. Pozri čo to tu máme. Čo to je ? To je zajko ?" A malý aj zabudne, prečo plakal. A keď je to trucovitý plač ignorujem, ak práve niečo robím a Maťko trucuje tak poviem "Maťko, mama práve robí to a to a teraz sa ti nemôže venovať. Hraj sa chvílku sám prosím." Keď nepomôže "Maťko, vieš veľmi dobre, že truc a krik na mňa nezaberajú." Potom si robím svoje. Maťo to väčšinou pochopí.
Na návštevách zatiaľ problém nemáme, lebo Maťko ešte nie je také samochodiace šidielko. A keď tak, radšej sa baví z dospelými, alebo detičkami.
Tiež sa cudzích nebojí a na každého sa usmieva. A veľmi rád ma ženské pokolenie .
ja som od "nesladiacej" výchovy poľavila Nie som zato rada, ale už som nevedela donekonečna vysvetľovať, že ona také nepapá a cítiť sa ťažko keď na mňa všetky babky kukali so zdvihnutým obočím a napokon si aj tak urobili viac menej po svojom
Ale na svoju obhajobu- slečinka papá aj tak oveľa menej cukrov ako rovesníci v jej okolí. Najviac ich prijme v mliečnych výrobkoch.
A pitie- začali sme cuckať malinového Drobčeka- nie je to "hubulepiaca" žbrna a je to dojčenská vodička, tak neobsahuje sodík a podobné minerály ktoré zaťažujú detské obličky. Hoci vodička by padla lepšie
A ostatné- ja súhlasím, len proste vidím ako všetci naokolo tie mantinely porušujú a upravujú ako sa im to v danej situácii hodí /nechajú dieťa vyhádzať veci zo skrine, aby mali na chvíľu pokoj/ a ja väčšinou stojím za svojim slovom a prísne trvám na dodržiavaní pravidiel. A tak som si vypočula "hodnotenie" vraj "ona má iba 2 roky, nerozumie všetkému a treba jej aj dovoliť, poľutovať ju"
U nás si to babky jednoducho nedovolia
. Moja mama to proste rešpektuje a Marekova mama tiez. Neviem čím to je, ale o tomto s nikým nediskutujem. Nie a hotovo, a nikto so mnou nevyjednáva.
Z vodou som to zaviedla hlavne preto, lebo Maťko rád a veľa pije. Keď mu dôjde čajík, jednoducho mu nalejeme z našej vody /z brity/ a je kľud. Nemusím sa nijak stresovať.
Nejaké hodnotenia našej výchovy neriešim. Nech si každý vychováva, ako chce, ja si vychovávam po svojom. Keď druhým budú deti skákať po hlave, sami si budú na vine . Babky by najradšej dovolili všecičko na svete, bez ohľadu na to, či je to skutočne to najsprávnejšie. Ťažko im to zazlievať. Vnúča je niečo iné, ako vlastné dieťa. No aj tak je fajn sa dohodnúť aj so starými rodičmi na nejakých pravidlách, a rešpektovaní tvojej výchovy.
Mamičky na ihriskách neriešim absolútne. Netreba ľuďom naprávať hlavy. Každý robí, len to čo vie, alebo to čo chce vedieť
Precitala som to vsetko az potialto- si skvela matka!
ivet
O tom snáď nikto nepochybuje- snažíme sa vychovať DOKONALÝCH alebo aspoň dokonalosti podobných v niečom a často riešime dilemu- robíme to správne? Dostatočne?
Naokolo seba vidíme iné druhy výchovy, s duchu ich "zhodnostíme" ale súdiť si nedovolíme.
A ja som súdená bola- vraj som príliš prísna a mala by som to zhodnotiť, aby som sa raz nedozvedela, že ma moja dcéra nenávidí a bojí sa ma. Ako to robíte vy? Ja mám dojem, že som prísnejšia ako mnoho mám v mojom okolí, ale vidím lepšie "výsledky" a predsa mám doma spokojné dieťatko ktoré ma miluje
Napíšem niektoré situácie (ktoré mi boli vytknuté) - ako ich riešite?
baby, ako ste na tom vy? Som krkavčia mater? Neviem, Nicol je samostatné, usmiate dieťa, nebojí sa ľudí, nebojí sa zvierat, nebojí sa zostať niekde sama, spáva vo vlastnej izbe, už dávno nechodí do skriniek a nevyhadzuje a neničí mi veci, vie že nesmie ísť na chodbu bosá, nemusí byť silou mocou stred pozornosti, nebije deti a na pieskovisku jedna z mála nikdy nehodila piesok, vie sa rozdeliť, ... jednoducho je to viac menej vychované dieťa a rešpektuje "pravidlá". Doma sme zohratá dvojka- včera som jej celý deň nezakázala jedinú vec- ak robila niečo čo nemala, iba som povedala "Nicol položíš to?" a ona to urobila a ešte si aj zatlieskala
Jedinký raz som nezdvihla hlas a aj keď sa chvíľami hodila o zem, zvládli sme to s prehľadom a kľudom angličana. Avšak vonku- keď má divákov, nemám na výber a musím byť prísna- vyhrešiť, zakázať a prikázať, pretože tam podobrotky akosi nefunguje- prečo?