Keď sa kedysi na nete zjavil vtipný článok o tom, ako ktorási mamička pravidelne otehotnela počas obdobia chudnutia, spomenula som si na mamu malého Antona. Veľmi dobre si rozumieme, a tak mi raz medzi rečou prezradila, že sa s mužom už dlhšie obdobie márne snažili o tretieho potomka, až to nakoniec vzdali. Pred tromi rokmi sa rozhodla - ako je odnepamäti v mnohých kultúrach a náboženstvách zvykom - očistiť telo po zimnom období pôstom. Bez akýchkoľvek postranných úmyslov. Jej usmievavá, modrooká očista má teraz - ak správne rátam - asi 2 roky.
Pred asi dvomi rokmi ma v TV zaujal istý dokumentárny film s názvom - ak sa nemýlim - Hladovanie ako liek. Pátranie po informáciách, ktoré sa v ňom diváci dozvedeli, je dosť obtiažne.
Autori dokumentu sa najprv vybrali do Ruska, aby divákom priblížili, čo bolo roky západnej kultúre neznáme a nedostupné. Predovšetkým kvôli skutočnosti, že výsledky štúdie boli spracované iba v ruštine a (tuším dodnes) ich nik nepreložil do iných jazykov.
Chápem, že v časoch studenej vojny nebolo zvykom, aby si vedci z opačných táborov bratsky vymieňali akékoľvek skúsenosti. Nuž a predpokladám, že o pár rokov neskôr zasa isté nemenované spoločnosti pochopili, ako im šírenie podobných informácií môže priam katastrofálne nabúrať bilanciu ziskov. A tak je najlepšie naďalej udržiavať verejnosť pre istotu v sladkej nevedomosti... cukor to istí
Príbeh sa začal písať v päťdesiatych rokoch minulého storočia na psychiatrickom oddelení Kliniky Korsakova v Moskve. V tých časoch už niekdajšie kazajky vystriedali pri tíšení psychicky chorých utlmujúce lieky. K pacientom doktora Jurija Nikolajeva pribudol jedného dňa depresívny mladý muž, ktorý odmietal stravu a ani inak s nikým nekomunikoval. V jeho prípade sa lekár spoliehal na jeho prirodzené inštinkty a nenariadil preto umelé vyživovanie organizmu.
S prekvapením zaznamenával zmeny nasledujúcich dní - od 5. dňa začal ustupovať negativizmus, pacient otvoril oči, na 10. deň začal chodiť, ale naďalej mlčal, 15. deň vypil pohár džúsu, ktorý stál na jeho nočnom stolíku. Neskôr šiel na prechádzky a začal sa zapájať do aktivít na oddelení. Psychicky chorý sa vďaka pôstu vyliečil!
Jednalo sa o absolútne nóvum, a tak Jurij Nikolajev pokračoval v experimentovaní s ďalšími pacientmi. Čoskoro sa dostavil úspech, čoraz viac ľudí ho vyhľadávalo a žiadalo o pomoc. Schizofrenici, ľudia s depresiami, fóbiami, obsedantno-nutkavými poruchami. Nikolajev ich nechal hladovať v priemere 25 - 30, niekedy dokonca 40 dní. S rovnakými pozitívnymi výsledkami.
Narážal však na nedôveru či odpor lekárov. Medicína odmietala jeho výsledky, lebo odborníci nechápali podstatu dovtedy neznámeho javu.
A tak Nikolajev štartuje obsažný projekt. S kolegami dopodrobna zaznamenávajú v priebehu niekoľkých rokov všetky merateľné zmeny v organizme 8 000 pacientov počas kúry hladom.
U viac než 70 % sa po nej dostavuje výrazné zlepšenie zdravotného stavu. U 47 % sa zlepšenie dalo dokázať ešte i po uplynutí 6 rokov od experimentu.
Kúra nielenže u probantov vyvolala antidepresívny efekt, ale lekári zaznamenali okrem zlepšenia psychického zároveň i zlepšenie fyzického stavu. Mala pozitívne účinky na astmu, krvný tlak, ekzémy,...
Nikolajev preto o výsledkoch svojej práce informoval úrady. Ministerstvo zdravotníctva bolo skeptické, a tak v roku 1973 nariadilo ich dôkladné preverenie. Do skupiny poverených a renomovaných lekárov patrili i dvaja armádni - Alexej Kokosov a Valerij Maximov. K ich úlohám nepatrilo iba zistiť, či metóda pomáha, ale i ako pomáha.
Do štúdie sa zapojili ďalšie tisícky pacientov a doslovne sa testoval celý človek. Všetkými dostupnými metódami.
Kolektív lekárov potvrdil výsledky Nikolajevových pozorovaní a zároveň vypracoval podrobné zoznamy indikácií a kontraindikácií.
Pôst spôsobuje organizmu stres. Stres vyvoláva alarm a aktivuje hormóny, ktoré mobilizujú rezervy v tele. Dochádza k samoliečbe organizmu. To v skratke.
Pre astmatikov sú určite zaujímavé výsledky štúdii Prof. Sergeja Osinina, žiaka Kokosova, ktorý sa za 40 rokov praxe nestretol so žiadnymi komplikáciami. Procesy, ktoré prebiehajú v tele pacientov počas liečby pôstom sú v dokumente vysvetlené.
Doposiaľ žiadný iný štát nefinancoval podobné výskumy (a určite ani nebude a kto o ne vôbec nejaví záujem, si domyslíte i sami.)
V Rusku je spomínaná liečba radikálnou metódou už asi dvadsať rokov podporovaná štátom. Vo filme bolo uvádzané sanatórium v Goriačinsku neďaleko jazera Bajkal. Je konečnou stanicou pacientov, ktorým nepomohla moderná medicína.
Ošetrujúci lekári najprv pre nich zostavia vhodný program a a oboznámia ich s možným priebehom, teda ako vo všeobecnosti zvykne reagovať telo. V priemere trvá kúra 12 dní, v závislosti od ochorenia sa môže predĺžiť až na tri týždne. Počas tohoto obdobia pijú pacienti iba vodu.
Kríza sa zväčša dostaví na tretí deň, keď telo prechádza na čerpanie rezerv. Začína dezintoxikácia. Telo odbúrava jedy, preto sa pacienti cítia zle. Kto trpel napr. na migrénu, cíti bolesti hlavy intenzívnejšie, kto na dnu, artritídu, pociťuje bolesti kĺbov.
Kríza je iba znakom zmien a pretrváva maximálne 24 - 36 hodín. Telo nachádza novú rovnováhu. A všetko prebieha pod dohľadom lekárov.
Na uľahčenie kúry sú do programu zahrnuté masáže, sauna a odporúčajú sa i 2 - 3 hodiny pohybu na čerstvom vzduchu.
Podobné kliniky sa nachádzajú (nezávisle od tých ruských) aj v Nemecku a USA.
takuto hladovku jedine pod dohladom lekara, hoci jednodnove nejedenie sa odporuca a po konzultacii s lekarom ho moze urcite vacsina zaviest pravidelne do svojho jedalnicku
v takej 90-dnovke mas hladovku kazdy 29.den, ak sa nemylim, a nasleduje po vitaminovom dni - ale asi pred 2 tyzdnami pocuval muz nejaky prispevok v radiu, ze raz do tyzdna hladovka nezaskodi - urcite, ze su rozne pripady, kde to treba prediskutovat s lekarom - inak ja sa chystam teraz na post, tak si davam dokopy jedalnicek - a polievka zo sladkych zemiakov z posledneho detoxu je u nas odvtedy na pravidelnom poriadku ...
chces pokracovanie?
Škoda, že sa nejak nepropaguje viac v medicíne a nie je to podložené, verím, že štúdie by to boli veľmi zaujímavé. Inak - občas keď vidím, čo servírujú v nemocnici - akú stravu, tak tú hladovku veru pacienti používajú.
Akurát ani jednodňový pôst by si nemala začať tým, že neprebieha akákoľvek príprava. Takže nieže zožuješ tanier šišiek v stredu a vo štvrtok neješ nič. To nemá absolútne žiaden pozitívny význam - teda jedine, že stráviš tie šišky.
Niekedy okolo roku 1985 som bola opakovane hospitalizovaná v Ľubochni, endokrinológia. Bol to taký zašitý ústav, kde odkladali nepohodlných lekárov. No a z toho obdobia si spomínam na experimenty, ktoré tam robili. Napríklad tam bola žena, u ktorej zistili silnú cukrovku. Bola mladá a na začiatok jej naordinovali úplnu hladovku. Pamätám si to hlavne preto, elbo veľmi z môjho vtedajšieho pohľadu vystrájala. Bol okolo toho veľký rozruch. Tiež si spomínam, že napríklad mňa chceli liečiť v tom čase megadávkami vitamínu C. To je dodnes hodne diskutovaná téma, u lekárov hodne nepopulárna, až na pár výnimiek. Len potom som sa na to nejak neodhodlala, lebo podľa nich by to bolo znamenalo megadávky celý život.
To len tak na okraj, že sem tam sa také riešilo. Ale fakt len okrajovo, skôr skryte.
ono podlozene to uz je, len sa to nepropaguje ... ked raz prestanem robit na skole, chystam si vyskusat jeden taky pobyt, co ponukaju klastory - kombinovat hladovku s tichom
Máš pravdu, hladovka je už pri niektorých chorobách podložená. Napríklad v tom zašitom ústave v Ľubochni, kde vraj odkladali lekárov to praktizuje do dnes. Je to totiž do dnes uznávaný Národný endokrinologický a diabetologický ústav, v ktorom pracovali a pracujú špičkoví odborníci v endokrinológii. Pacienti tam pod stálym dozorom lekárov držia hladovku. Je to jedna z liečebných procedúr pri liečne štítnej žľazy aby sa zistilo ako pracuje. Ale tam to nie je princíp očisty alebo diety, je to druh vyšetrenia.
Len na dovysvetlenie, odkladali lekárov, lebo napríklad podpísali 2000 slov ....
Daška, tak tam by šiel za odmenu
Nuž z vedúcej funkcie v nemocnici Ostrave robiť bežného lekára v Ľubochni nepociťoval ako odmenu. Ale samozrejme, sú rôzne pohľady na rovnakú vec
Lebo vďaka tomu nakoniec OLUE pôsobili špičkoví lekári.
... a vedúca funkcia zaručuje lekársku kvalitu ? Ale o tomto nie je tento príspevok....
inak ta nemecka liecebna, spomenuta v dokumente, je znama, ale dostat sa tam nie je lahke a financne to tiez nie je lacny spas, pokial na pobyt neprispeje zdravotna poistovna ... to skor potom tie klastory po dohovore s lekarom