reklama

Najsmutnejšie oči

Pridal/a claudi1 dňa 31. 03. 2024 - 16:22
Najsmutnejšie oči

claudi1


reklama

Nebudem písať o sebe, lebo to, čo sa momentálne deje mne, nedokážem ešte spracovať a už vôbec  o tom ešte nedokážem písať. Ale napíšem vám o najsmutnejších očiach na svete. Je obdobie Veľkej noci, obdobie kedy si pripomíname utrpenie Ježiša. Ale často zabúdame na utrpenie našich blízkych. Včera som v tých najsmutnejších očiach na svete videla toľko utrpenia, bolesti a smútku. Katka sa ma niekoľko krát od včera opýtala: „Na čo myslíš?“ Nedokážem jej odpovedať. Nedokážem jej povedať, že myslím na tú pani. Boli sme na návšteve za mojou maminou v domove dôchodcov. Necítila som sa dobre, ale museli sme ísť. Sľúbili sme jej to. Aj keď sme tam boli tento týždeň už druhý krát, nevedela som jej zavolať a povedať, že neprídeme lebo mi je zle. Toto som jej urobiť nedokázala. Viem, ako sa vždy teší, keď za ňou prídeme.  Aj keď je od nás 240 km ďaleko.

Mamina má novú spolubývajúcu. Pani s milým úsmevom. Pani, ktorá je ležiaca, odkázaná na pomoc ošetrovateliek. Milo nás privíta, opýta sa akú sme mali cestu. Vie, že ideme z ďaleka. Poďakujeme, potom sa venujeme mamine. Mamina ide na wc a ja využijem chvíľku na rozhovor s pani. Pýtam sa: „Teta odkiaľ pochádzate?“ Z Hlohovca. Tak potom viete, kde je v Hlohovci Čínsky múr? Samozrejme, že viem. A kde ste sa tu ocitli tak ďaleko od domova? Pred 50 rokmi sme tu byt dostali. Aha, rozumiem. A deti máte teta? Áno štyri. V tom sa zamyslí a povie. Syn sa mi zabil. Je mi to ľúto. Teta sama začne rozprávať, ako by svoje deti chcela ospravedlniť. Moje deti sú z ďaleka a majú veľa roboty. A dcéra, tá vôbec za mnou nepríde. Pozerám jej do krásnych hlbokých očí a vidím tú bolesť, smútok, nádej. ( Spomína kde žijú deti, jedno sotva 25 km, jedno cca 60 km). Je mi to ľúto. Žiadna vzdialenosť nie je dosť veľká, aby sa nedala prekonať........Teta sa zamyslí a hovorí. Ja mám rakovinu. (Vidím a tiež viem od mojej maminy). Je to strašné. Strašné pre každého človeka, ktorý s touto chorobou musí bojovať. Ja však nedokážem spracovať, keď s ňou trpia deti a starí ľudia. Je to také nespravodlivé. Celý život tvrdo pracovali, vychovali deti, a v starobe sa musia trápiť s ťažkou nemocou, bez pomoci blízkych. Neviem, čo povedať. Je mi to tak veľmi ľúto. Deň predtým som mala podobný pocit, keď sa ma lekárka opýtala ako sa cítim, keď po jej pomoci mi už bolo neopísateľne lepšie. Viete aká bola moja odpoveď? „Mám chuť vás objať, pani doktorka.“ Mladá lekárka na mňa nechápavo pozrela a po chvíli odpovedala, nemáte za čo. Dnes mám chuť objať tú pani, ktorá má tie najsmutnejšie  oči, aké som kedy videla. Objať ju a nič nepovedať. V jej očiach vidím, ako veľmi túži, aby prišli deti, aby mohla ísť domov.  Beriem do ruky koláč, ktorý som doniesla mamine a ponúkam ho tete. Nikdy mi nikto tak neďakoval ako ona, srdečne, úctivo......obyčajný koláč, je mi smutno a zároveň sa teším, že som jej mohla urobiť radosť.

Nerozumiem tomu celému, ale keby som mala tú moc a peniaze, nikdy by som nedovolila, aby ľudia, čo sú mentálne v poriadku a pri vedomí žili takto .....v domovoch dôchodcov. Domovy už nie sú to čo bývali pred 30 rokmi keď v ňom bol môj starký, ktorý sa tak rozhodol dobrovoľne, lebo nechcel žiť sám. Mal pocit, že je o neho postarané, opraté, navarené. Nikdy sa nám nesťažoval. Dnes sú domovy dôchodcov odložiskom starých, nevládnych ľudí. Personálu málo, nestíhajú. Sociálni pracovníci nestíhajú, často nahrádzajú prácu sestričiek. Sociálny pracovník by tu mal byť cez víkend, robiť program ľuďom, aby nemysleli napríklad aj počas sviatkov, že ostali bez rodiny v domove dôchodcov. Na to však nie sú peniaze, na to sa nemyslí.

Aj moja mamina, vychovala tri deti. Každý z nás sme úplne iný. Ale keby nemala mňa, tiež by bola na tomto svete v jej trápení a chorobách úplne sama. Mamina stále verí, že jej syn vráti byt, ktorý mu darovala pred rokmi, aby sa mohla mať lepšie. Jej dôchodok nestačí ani len na základné poplatky v domove dôchodcov. A stále dúfa, že sa jej ozve, opýta sa či niečo nepotrebuje, alebo ako sa má. Žiaľ to sa neudialo už niekoľko rokov. Ale ona stále verí.

Moja mamina hovorí, že domov dôchodcov, je vlastne čakáreň na smrť. A má pravdu. Včera som to pochopila. Je to naozaj hrozné. Katka zastane na chodbe, otočí sa a povie: „Nikdy by som takto nechcela dopadnúť. Fakt je to len čakáreň na smrť.“

Teta sa s nami srdečne lúči. Šťastnú cestu dievčatá, povedala a usmiala sa.

Lúčim sa s maminou. Stisnem ju, ale nemôžem silnejšie, lebo už je len kosť a koža. Vždy keď sa lúčim, myslím na to, že to je možno posledné lúčenie. Viem to. Mamina začne plakať. Ako vždy jej poviem, že už len toto nám chýba, aby si plakala........a tvárim sa, že mi to vadí. Ale to len preto, aby nevidela ako mne krváca srdce. Ešteže nevidí za dvere. Vždy, keď odtiaľ odídem sa rozplačem.....


reklama

reklama

stelinka, Ne, 31. 03. 2024 - 18:57

Krásna pani ❤️🌹

Kamila, Ne, 31. 03. 2024 - 20:30

ObjímamObjímamObjímam Smutné čítanie, smutné osudy, všetky 3. Opatruj sa. Srdce

dan-cula, Ne, 31. 03. 2024 - 20:42

Nedá mi nereagovať a s tebou súhlasiť...Staroba a smrť sa dnes nenosí.V rodine zomrie človek a deti na pohreb neberú lebo trauma..(kua ..tie ohľady na všetko ,že trauma..)starý a k tomu chory človek nemá vytvorené podmienky aby dôstojne dožil tam kde 95% chcelo byť a to doma...ked je zle rychlo do nemocnice len aby nezomrel doma pri blízkych.DDSky tiež nič moc..No česť výnimkám a ich personálu.Starý človek je jednoducho na obtiaž..daleký bratranec dal mamu do súkromnejDDSky za viac ako 1000eur a potom žaloval personál lebo mama bola pernamentne utlmovaná aby nemali robotu..2ošetrovatelky hned dali vypoved a išli do špitálu za sanitárky..

a moja teta bola v štatnej DDSke ale vždy na vikendy si ju brali domv ale ked prišli pre ňu v piatok pripadne v nedelu večer doviezli nazad hodila ako Mikuláš.pre každeho kto bol von pripadne stretli na chodbe nosili nejakú sladkosť..lebo ked prišli prvý krát tam s ňou samozrejme jej niečo nechali a jedna pani si sama pýtala či by jej nedali keksík..sesternica povedala,že ešte tak pred cudzim nikdy neplakala ako pred tou paňou a muža hned poslala kupiť krabicu sladkostí.povedal,že tí ľudia boli ako malé deti..rozradostení,stískali ruku,ďakovali a boli aj slzy.. po asi pol roku im vrchná sestra povedala ,že to nerobí "dobrú krv"medzi "chovancami" lebo ju si beru vždy na vikendy a sviatky a sú tam ľudia ktorí nemajú po celý rok ani len návštevu..Bohužial denny stacionár pre seniorov v blízkosti nemáme tak sa to muselo vyriešiť takymto pobytom.

Napíšem ako som sa prvý krát ja stretla so smrťou..zomrel mi jeden starký ..doma.doma bol tri dni v studenej izbe pohreb bol na dvore a celou dedinou potom sprievod na cintorín.ja si ho pamätám už ako ležiaceho lebo mama chodila pomáhať starkej..ked zomrel hned mi povedali,že starký už nežije a išli sme ho pozrieť..podobne boli na tom aj moje sestrnice a bratranci.dnes sme už dávno poniektorý aj dôchodcovia a traumu nemá z toho nikto.mala som 6rokov.

Mne to tak príde,že je doba kde je každy najako dys..,traumatizovaný,stresovaný a tak jednoducho len žiť buď zabudol alebo nechce-dobre, niekedy sa to nedá.Každý chce mať všetko a hneď a aby to bolo in..a vzťahy-škoda slov.

 

 

 

 

dasa_, Po, 01. 04. 2024 - 10:56

Veľmi ťažká a široká téma. Každý sa na to pozerá z iného uhla pohľadu, každý vidí niečo iné a každý má svoj kus pravdy.

V prvom rade - stratili sa nám viacgeneračné bývania. Kedysi deti prirodzene videli celý kolobeh života. Odsťahovaním do relatívne malých priestorov bytov sa stratila možnosť mať pri sebe viac generácii a vidieť prirodzene aj odchádzanie. Lebo patrí k životu. A teda to odchádzanie tam je až posledné, celé to predávanie skúseností od jednej generácie k druhej.

Z mojej skúsenosti je veľa ľudí, ktorí ten koniec v nemocnici aj chcú. Teda dopredu, z čisto praktických dôvodov. Lebo majú pocit, že tam dostanú všetko, čo treba. Že im pomôžu od bolesti. Lebo nechcú zaťažovať najbližších. Ale to len vtedy, keď rozmýšľajú veľmi pragmaticky. Keď to naozaj príde, ťažko povedať, čo sa deje potom. Možno by aj menili... Ale vlastne nemajú kam ísť.

A potom sú aj tí, čo by radi boli v kruhu rodiny. Len ako? A naviac si myslím, že toto sú situácie, na ktoré sa človek pripravuje celý život. No mnohokrát to dopadne tak, že človek myslí, že sa pripravuje, dopredu rozdá svoj majetok s tým, že myslí, že tým si zabezpečí doopatrovanie. Alebo lásku.

Ďalšia vec je tá, že sa odchádzania bojíme. Netušíme, ako reagovať. Čo povedať. Ako sa vtedy správať. Čo robiť. Veľmi veľa otázok. Málo odpovedí.

Och, naozaj ťažká téma. A dotýka sa každého z nás.

Kamila, Po, 01. 04. 2024 - 16:57

K tým domovom socialnych služieb poznám sprostredkovane aj pozitívnu skúsenosť, ale je to novšie centrum. Syn mal pôvodne zaopatravovať mamu, neviem či v jej dome, ale celé zle, tie vzťahy, ani ostatní súrodenci k nej nemali poriadne prístup. Nakoniec sa podarilo vybavit domov socialnych služieb, lebo zvyšné deti, majú malé byty... A že mama tam úplne ožila, že ju tam majú všetci radi. deti ju chodia navštevovať. Len to je to iné, keď je človek ešte ako tak sebestačný, kontakt s rodinou sa neprerušil a DSS je novšie, má dosť personálu. Myslím, že toto nebolo nejaké drahé, súkromné.

dan-cula, Po, 01. 04. 2024 - 19:07

Čo človek, rodina to iný osud.. Pred par rokmi zomrela vtedy ešte v domove dôchodcov od nás 93 ročná pani. Pobyt jej vybavil obecný úrad lebo bola sama se- dávala pred domom pýtala jedlo, špinavá a pod. Brali sme to tak že zomrie v čistom.. A žila tam skoro 18rokov spokojná medzi ľuďmi, pravidelná strava, lekár., dohľad, v teple a čistá...dievčatá z úradu keď mali cestu okolo sa vždy zastavili. A vraj Betka nikdy lepšie nevypadala ako tam. Ale netrpela kadejakymi chorobami do posledných chvíľ chodila.. Myslim že aj to je rozdiel či ležiaci alebo relatívne v dobrej kondícii.. 

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama