reklama

Lymfatický systém a manuálna lymfodrenáž

Pridal/a Adinka dňa 15. 11. 2007 - 22:40

reklama

Len v posledných rokoch sa dostávajú do povedomia dôležité informácie o lymfatickom systéme, ktorý má v našom tele imunitnú a transportnú funkciu. Lymfatickými cievami sa vyplavujú z tela toxíny, splodiny vznikajúce pri látkovej výmene medzi bunkami, prachové častice, vírusy a baktérie. ZAchytávajú sa v lymfatických uzlinách, kde sa vytvárajú biele krvinky /lymfocyty/ následne pohlcujúce tieto cudzorodé látky.
Pri nefunkčnosti lymfatickej sústavy telo pociťuje únavu, bunky sú preťažené, organizmus nedokáže bojovať s infekciami, v neskoršom štádiu vznikajú edémy - opuchy.

Lymfatické kapilárky začínajú slepo v medzibunkvom tkanive,spájajú sa do väčších cievok a lymfatických ciev. Na rozdiel od krvných ciev majú v stene otvorčeky, ktorými dokážu pojať z tkaniva aj väčšie časti a posúvajú ich ďalej. Najmohutnejšie voláme lymfatické kmene, ktoré odvádzajú lymfu z častí tela a napájajú sa do krvných žíl. Hrudný miazgovod sa formuje v dutine brušnej, v oblasti druhého driekového stavca, pokračuje popri hrudnej chrbtici a pod ľavou kľúčnou kosťou sa vlieva do krvi v mieste spoja ľavej hrdlovej a podkľúčnej žily. Zbiera lymfu z nôh, zadku, brucha, ľavej časti hrudníka, ruky a ľavej strany krku a hlavy. Z pravej časti krku, hlavy, ruky a pravej strany hrudníka odvádza lymfu len 1 cm dlhý pravý lymfatický kmeň, ktorý vyúsťuje do pravej hrdlovej a podkľúčnej žily. V brušnej dutine s nachádza najväčšia lymfatická uzlina - cysterna chyli, dlhá asi 6 cm, ktorú vyprázdňujeme najlepšie hlbokým dýchaním, prípadne jemným pritlačením brucha.

Lymfa - latinsky lympha, slovo má starogrécky pôvod - nympha a označuje čistú pramenitú vodu, v mytológií dokonca vílu vôd a prameňov, patrí medzi telové tekutiny. Aj farba lymfy je číra, mení sa podľa toho, z ktorej časti tela pochádza. Z oblasti brucha a čriev je mliečne zakalená, spôsobuje to množstvo pozbieraných tukov. Jej zloženie je podobné ako krvná plazma, obsahuje vodu, draselné aj sodné soli, biele krvinky, cukry, tuky, bielkoviny. Denne pretečie organizmom 2-3 litre lymfy, z toho 60-80 percent v podkoží.

Keďže väčšinou tok lymfy smeruje proti zemskej gravitácií,a nemá žiadnu pumpu, /akou je srdce pri krvnom obehu/ chod lymfy je zabezpečený len činnosťou kostrového svalstva, dýchacími pohybmi a záchvevmi tepien, peristaltikou čriev a samotné lymfatické cievy majú hladkú svalovinu, ktorá sa jemne sťahuje.

Na prečistenie organizmu to však pri dnešnom spôsobe života nestačí a v tele sa hromadia odpadové látky. V takomto prípade môže pomôcť aj lymfodrenáž - jemná masáž lymfatického systému, spojená s terapiu. Pred samotnou masážou je nutné ísť na toaletu, podľa potreby počas masáže vypiť 2-3 deci minerálnej vody, pretože spolu s toxínmi sa z tela vyplavia aj minerály, ktoré treba nahradiť. Neskôr počas dňa je dôležité piť veľa tekutín, vhodné ja aj saunovanie, aby sa metabolity dostali ľahšie a rýchlejšie z tela von.

Lymfodrenáž nám môže pomôcť pri pooperačných stavoch s jazvami, celulitíde, poúrazových opuchoch, obezite, pocite ťažkých nôh, svalovej únave po záťaži, chronických edémoch žilového pôvodu, dne, opuchoch pri artritíde, po operácií varixov, po dlhodobom nodení sádry, pred aj po športovom výkone, pri niektorých typoch bolesti hlavy, dlhodobej únave, je vhodným dopnkom pri formovaní postavy.
Je veľmi vhodná pri detoxikačných kúrach, v spojení s vhodnou stravou, pitným režimom s bylinnými čajmi, cvičeniami a prípadne aj saunovaním. Vhodná je napríklad domáca bylinková sauna, kde použijeme zmes bylín na prečistenie organizmu.

Lymfatickú masáž nesmieme prevádzať pri veľkom zápale, vírusových ochoreniach, neliečených malígnych ochoreniach, opuchoch spôsobeních ochoreniami pečene a obličiek, pri zlyhávaní srdca, poruchách látkovej výmeny, ani pri horúčke. AK máte pochybnosti či je lymfodrenáž pre vás bezpečná, poraďte sa pred tým so svojím lekárom.

KAždý si však môže precítiť jemnú lymfatickú masáž tváre, ktorá zbaví pokožku odpadových látok, vyhladzuje vrásky a zmierňuje opuchy pod očami.

Lymfatická masáž je vhodným "bojovníkom" proti lipedému. Celulitída je špeciálny prípad chronického lymfedému, kedy sa v bunkách hromadia odpadové toxické látky, zväčšujú sa tukové podkožné bunky, spájajú sa do hroznovitých strapcov, tlačia na cievy aj na horné vrstvy kože. vzniká horšie prekrvenie, ktoré zas bráni zásobovaniu buniek výživnými látkami a spomaľuje sa vylučovanie lymfatickými cestami.
Je ovplyvnená geneticky, hormonálnou antikoncepciou alebo hormonálnou substitučnou terapiou, fajčením, príliš tučnou stravou, nadbytkom estrogénov a nedostatkom androgénov. Nedá sa ovplyvniť redukčnou diétou ako obezita. POstihuje len končatiny a rozoznávame 4 stupne ochorenia, pričom tretí a štvrtý sa už nedá celkom vrátiť do pôvodného stavu. Postihuje najmä ženy, a to kvôli vertikálnym prepážkam v štruktúre tukového tkaniva.

Pri anticelulitídnom programe spojenom s lymfodrenážou je dôležité dodržovať celý program, kde sa odlymfuje brucho, zadok, nohy, používajú sa prečisťovacie krémy /s éterických olejov je najvhodnejšia borievka alebo grep či mandarínka v spojení napríklad s nosným púpalkovým olejom. Ten môžeme užívať aj vnútorne, podporuje odbúravanie tukov a pôsobí komplexne na celý organizmus. Pri sprchovaní aj krémovaní postupujeme vždy od kolena smerom hore, nikdy nie nadol. Nosíme kompresné, alebo aspoň lykrové o číslo menšie punčochy, a cvičíme pravidelne spevňovacie cviky. Samozrejme nezabudneme na pitný režim s čistou vodou aj s vhodnými bylinami.


reklama

reklama

svetlana (bez overenia), Pi, 16. 11. 2007 - 09:11

Nevladzem to precitat, ale rozprudenie lymfy je je vhodne v kazdom pripade!! Uplne skvela je vraj tampolina, hoci aj mala v obyvacke s priemerom 90-120cm. A potom samorejme (zrejme akykolvek) pohyb, rychla chodza, jogging, ....

A samozrejme asi je kazdemu jasne, ze ci uz ide o masaz, alebo pohyb, kt. pozitvne vplyva na lymfu, ziadna z tych veci nie su jednorazove napravy - treba ich konat pravidelne.

klička, So, 17. 11. 2007 - 14:24

Tá trampolína v obývačke ma zaujala. Len neuvádzaš výšku stropu. Úsmev

svetlana (bez overenia), So, 17. 11. 2007 - 18:36

ze si to ty, mozem skusit, ale silno pochybujem, ze by som dorazila az k stropu Úsmev
inak posluzi aj pevnejsi madrac - ten je tiez stabilnou sucastou cvicebneho naradia nasich dietok. a ten je aj trochu vaic bezpecnejsi. dopadova plocha vacsia Úsmev

tak som bola skusit ... rukou dociahnem v pohode, hlavou som nezvladla pri vyske cca 170cmÚsmev

Adinka, Pi, 16. 11. 2007 - 18:13

Jasné. Prečisťovanie musí byť pravidelné. Mne sa napríklad po roku pravidelného chodenia na rôzne masérske kurzy stratila alergia na slnko, ktorú som mala od detstva ... A to som chodievala po horách, aj stravu som mala niekedy až vegetariánsku .. ale to nemalo taký účinok, ako tie masáže ... V´daka tam hore :) že mi to bolo umožnené. Hambím sa Mrkám

svetlana (bez overenia), Pi, 16. 11. 2007 - 23:35

Masaze su skvele, nepochybujem, dokonca som svojho casu absolvovala jednu pristrojovu - ale nie navlekovou, robilo sa to takym "cucakom", kt. maserka posuvala po tele rukou, uz fakt netusim ako sa to volalo.

vies, ja skor vychadzam z presvedcenia, ze clovek bol stvoreny tak, aby si pri normalnom ziti dokazal udrzat vhodny zdravotny stav - a s tym jedlom a pohybom sme to asi vazne poriadne rozhasili ...
a pohyb ma zrejme aj iny vplyv na organizmus, ako rozhybanie lymfy ... asi je rozdiel nechat sa pol hodinu masirovat a pol hodinu sa hybat. a tym skor si myslim, ze to je aj pre ludi pristupnejsie najst si nejaku pyhybovu aktivitu, v neposlednomr rade lacnejsie. Ale este raz - kludne by som sa dala hodiny masirovat ... Mrkám

Adinka, Ne, 25. 11. 2007 - 14:23

ako si to tu zas čítam ma napadlo ešte dopísať, že masáž pôvodne bola súčasťou každodennej hygieny, až kým neprišlo kresťanstvo, a nahé telo sa začalo považovať za čosi nečisté . .a za liečivé dotyky upálili množstvo žien ...
V prírodných národoch ženy masírujú svoje deti od narodenia ... v puberte ... až k dospelosti ... a nie je to "doplnok" ale súčasť obyčajnej starostlivosti o zdravie duševné aj fyzické ... tam nemusia športovať ... majú celodenný pohyb ... v našom prostredí je to ale úplne ináč zaužívané

Dokonca aj moja prababka bola ešte naučená určitým pohybom čo ju naučila jej mama a tak Ďalej .. napríklad vždy keĎ sme chvíľu sedeli vedľa seba .. hneď mi vzala chodidlo, a šúchala, a aj na nohe aj na chrbátiku "bila klince" ... to bolo ukazovákom raz, druhý raz päsťou ... a podobne .. jasné oživovanie reflexných bodov aj na chodidle /kde je vlastne cleý organizmus/ aj na chrbáte .. kadiaľ prechádzajú meridiány ... je to múdrosť predkov .. len si spomenúť
Kvietok Slnko Kvietok

Adinka, Pi, 16. 11. 2007 - 23:58

:) Áno, táto masáž je doplnok k terapií, bez pohybu napríklad pri anticelulitídnom programe alebo detoxikačnej kúre nemá význam. To by boli fakt vyhodené peniaze.
Tu som sa skôr snažila vysvetliť ako to v tele funguje či skôr "nefunguje" . Pri niektorých stavoch je totiž pohyb obmedzený, ale vyslovene podobné opuchy sa ináč odstrániť nedajú. PO športovom výkone táto masáž pomáha odbúrať aj kyselinu močovú a iné odpadové látky. Preto je v poslednej dobe využívaná najmä športovcami ... alebo keĎ to niekto na prvý krát preženie s cvičením .. poznáme, že ? Veľký úsmev a odľahčuje končatiny pri kŕčových žilách. Je to niečo iné ako pohyb, lebo pri nie pravidelnom pohybe sa odbúravajú toxíny len z niektorých miest, a nemusí sa všetko dostať až hore k podkľúčnej žile ... tu sa prechádza pomaličky komplet všetko ... a dôležité je jemné vyúrázdnenie uzlín ... ináč sa to tlačí tam, kde nie je miesto . .a ako sa to robieva v niektorých neodborných štúdiách ... teda .. som snažila vysvetliť, ale asi mi to moc nejde... takto obšírne.Mrkám
a ešte ak sa dostatočne nedodržuje pitný režim, tak sa to nevylúči z tela a pomaly sa znovu poukladá v tele ...
Ale tí čo na to chodia z väčšej časti už vedia o čo ide a všetko pekne kombinujú, vravím .. väčšinou športovci. Lebo zas nejaké neznáme opuchy ja neošetrujem, to posielam k lekárom.

Čiže som týmto všetkým motaním /tuším už spím na jedno oko/ som chcela povedať, že je to DOPLNOK, jedna časť celku ... ale v súčasnosti dosť vystupujúca svojím významom do popredia ...ale nie zázračná Veľký úsmev a pri neodbornej manipulácií aj nebezpečná.

Adinka, So, 17. 11. 2007 - 00:04

Alebo je vynikajúca napríklad v rekonvalescencí, keĎ ešte aktívny pohyb nie je vhodný, ale pekne pomôže vylúčiť z tela zvyšky liekov, metabolitov čo sa po chorobe nazhromažďovali ...

Lubicek, Št, 23. 09. 2010 - 10:33

Ja mám vrodený lymfedém oboch nôh, aký pohyb by si mi poradila, čo by bolo pre mňa vhodné - trpíííím tým už od 13-rokov a veľmi rada by som to aspoň trošku skorigovala (úplne najradšej by som sa toho úplne zbavila). Všetci, čo sa pozrú na moje nohy si myslia, že ich mám také tučné!! Mám problém s topánkami atd. Prosíííím, poraď mi niečo Adinka.Hambím sa

Adinka, So, 25. 09. 2010 - 16:20

Ahoj, tak pri lymfedémoch väčšinou je potrebná pravidelná lymfodrenáž, najlepšie by bolo v okolí si nájsť svou masírku, možno ti to spraví aj u vás doma. A keDˇto uvidí a odborne prehliadne, urťite ti poradí aj čo Ďalej. Takto na diaľku sa to nedá. MOhla by si skúsiť tiež homeopatiká na prečistenie lymfy, ale to je len pomôcka. NEpíše, kvôli čomu to máš, prípadne či a ako ste to liečili ... To je tiež dôležité.
Držím palce a daj vedieť, ako si dopadla.
Adina

Madelova Anna, Po, 22. 11. 2010 - 19:14

Prosím Vás ako zbadám , že bola vykonaná správne lymfatická masáž - manuálna.?
Sú to na telo silné tlaky rúk alebo citlivé? ďakujem

Adinka, Po, 22. 11. 2010 - 21:33

Pekný večer, ťahy sú úplne jemné, tlak asi ako 5 korunová minca keby bola položená na pokožke Chichocem sa teraz po novom neviem, asi 2 EUR ?
JEdine na Cisternu chyli - najväčšiu uzlinu v bruchu - sa dáva väčší tlak, ale to je len na začiatku pár krát.
Ak ste na celotelovej lymfodrenáži, účinok zbadáte aj podĺa toho, že Vám už aj počas masáže bude treba na toaletu. To je znamenie, že telo sa už zbavuje odpadov.

magdicka, Št, 26. 05. 2011 - 23:44

Adinka poradila by si mi ked mam krcove zily reumu tak mi nechcu robit taku masz ale nohy opuchaju co by si mi poradila na to aj cvicim pilates ale pocula som ze je dake cvicenieSM SMS tak to bolo pisane po 3 operaciach chrbtice som a hrozi mi operacia hrudnej mam velky nalez uz som vyskusala tolko homeopatickych liekou ,ale uzivam kopec silnych liekou vsak sa zaoberam bylinkami a uz som vyskusala na odvodnenie vela VRAJ BREZOVY LIST AJ CIERNA RIBEZLA AHLOCH PRASLICKA NEVIEM AKO NA TO A VELA PRELEZIM V NEMOCNICI SOM AJ PO 2 OPERACI PRSA TAK SA TESIM AK MI NIECO PORADIS AJ DETOX SOM DRZALA PAPAZlomené srdce Zlomené srdce Zlomené srdce Slnko Slnko Slnko

Adinka, Št, 02. 06. 2011 - 23:32

Ahoj skús sa poradiť komplexne s lekárom, lebo takto na diaľku to je veľmi ťažko, aj keďže už máš všeličo na užívanie, aby to zase nespôsobilo viac problémov ako osohu :D

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama