To, ako by náš životný štýl mal vyzerať v ideálnom prípade, aby sme boli fit, vieme. Väčšina z nás vie, aké sú minimálne základy zásad zdravej výživy, čo v jedálničku uprednosniť a čo radšej vypustiť. Informácií máme dosť. Zelenina je zdravá, o tom nie je pochýb. Jesť menšie porcie znie rozumne, ale...
Kde je teda problém? Prečo sa prejedáme, dávame si predsavzatia, držíme diéty, obmedzujeme sa a následne aj tak skončíme v zabehnutých koľajách?
Tiež máte pocit, že do niektorých "diét" sa musíte vyslovene nútiť a aj keď prinesú svoje ovocie, relatívne ľahko opustíte nový stravovací model? Chýba nám vôla, výdrž? Podliehame stresu a časovej tiesni alebo trendom a svojej pohodlnosti?
U seba aj svojich klientov somm si všimla týchto sedem najčastejších príčin:
Emočný dlh
Aká je vaša bežná denná bilancia pocitov? Prežijete viac príjemných, či nepríjemných pocitov? Poznáte tieto pocity? Hnev, frustrácia, prázdnota, smútok, úzkosť, napätie, nervozita, stres.... Ako často sa počas dňa s nimi stretnete? Koľko príjemných zažijete? Zlé pocity vykompenzujeme príjemnými, jednoduchý spôsob - príjemná chuť na jazyku a plné bruško. Jeme teda prirodzene viac a hlavne nie do polosýta, ale do pocitu úplného nasýtenia - spokojnosti. Naše telo si vie poradiť za nás, dostať sa do rovnováhy. Telo je múdre, riadi sa zákonom rovnováhy.
Nevnímame svoje telo
Jemné odtiene pocitov hladu a smädu ignorujeme, potláčame a prehliadame, pretože máme dôležitejšie veci na práci. Namiesto toho, aby sme telu dodávali živiny priebežne, odsúvame našu potrebu na neskôr. Jediné, čo si všimneme, je náhly pocit hladu, zväčša keď opadne zhon a stres, ktorému už nevládzeme odolať. Akoby sa nám vypol mozog, konáme impulzívne. Hltáme, dobre nepržujeme a zjeme doslova všetko, čo nám príde pod ruku. Opäť sa nám vedomá kontrola nad sebou vymkla spod kontroly. Organizmus nebude riskovať, že v návale povinnosti a stresu ho necháme vyhladovať ku kolapsu! Koná sebazáchovne!
Zvyk, tradícia a pohodlnosť
Čo by sme menili? Však vyprážané je chutné a konzervy sú vždy po ruke. Nechceme veriť, že by napríklad mikrovlnka škodila, veď ešte nikoho nezabila. Alebo o tom ešte nevieme. Robíme to, čo je nám príjemnejšie a hlavne pohodlné. Pozor na stereotyp! "Éčka sú predsa takmer všade, to by som sa vôbec nenajedol." Presviedčame samých seba a obhajujeme to, čo práve robíme. "Z rezňov a dobre omastených zemiakov sa lepšie najem ako z nejakého šalátu. Aj tak je určite striekaný!"
Informačný chaos
Z každej strany sa na nás valia dobré rady a nové informácie o spôsobe stravovania a potravinách. Bulvár často prináša šokujúce a nové info, neprekáža im, že sú často protichodné a nepodložené, však sú "bulvár".
Niekde sa dočítame, že byť vegetariánom je zdravšie, argumenty znejú rozumne. Ďalší vás presviedčajú, že práve naopak, bez mäsa nemáme dostatok živín a prirodzených bielkovín. Mlieko zachladzuje, dokonca prekysľuje náš organizmus. Nie je prirodzené pre dospelého, dokonca ani pre deti, pokiaľ nie sú teliatka. Zároveň spustili kampaň, ako je mlieko zdravé a dodáva vápnik.
Kde je pravda? K nezávislým štúdiám sa dostať len ťažko. Väčšina ľudí zažila, že raz sa tvrdilo, ako je zdravé jesť vajcia, o pár rokov na to, to bolo zrazu nezdravé. To, že človek vlastne nevie, čo je lepšie, prirodzene ostáva v zabehaných koľajách, však kým fungujem a žijem, tak čo budem meniť.
Riaďte sa radšej vlastnými pocitmi! Je dobré si položiť otázky: Cítim sa po tejto potravine dobre? Dodáva mi energiu, či mi ju skôr berie? Ako vyzerá moja pleť a koža? Priberám, chudnem? Cítim, že mi táto potravina sedí, robí mi dobre?
Cena vs. kvalita
V dnešnej dobe radi šetríme. Často však na úkor kvality. Sú drahšie potraviny kvalitnejšie ako tie lacné? V niektorých prípadoch určité áno. V zime je kvalitná zelenina určite drahšia ako v letných mesiacoch, pretože sa dováža z juhu. Mäso z domáceho chovu vyjde drahšie, ako antibiotikové rýchlokvasné kurence. Malé bio obchody sú drahšie ako hypermarkety. Ak by existoval bio-hypermarket, ceny by boli určite nižšie, ako teraz.
Šetriť je OK. Paradoxne však šetríme na kvalite. Radšej si doprajeme veľké porcie menej kvalitného, ako sa najesť do polosýta kvalitnej a vyváženej stravy. Radšej vyhodíme prebytky, ako mať poloprázdnu chladničku.
Nejasný cieľ
Čo vlastne chcem? Vyzerať lepšie alebo dlhšie žiť a pritom byť fit? Je zdravá strava a bio teraz v móde, tak chcem byť aj ja IN? Väčšina ľudí ani nevie, prečo by sa mala zdravšie stravovať. Chápe to racionálne, nie je však o tomto cieli vnútorne hlboko presvedčená. Nechceme to zas až tak, že by sme sa kvôli tomuto cieľu niečoho vzdali, na určité obdobie pracovali aj so svojou vôľou.
Ak nemáme jasný cieľ a nie sme si vedomí, prečo ho chceme dosiahnuť, je malá šanca, že vydržíme dobrovoľne preklenúť obdobie zmeny zvyku. Vyžaduje to čas, pevnú vôlu, i sebadiscipilínu. Na svoj organizmus musíme ísť nielen s rozumom, ale aj s citom a predovšetkým pochopiť ako to celé funguje.
Čas a stres
Šetríme čas, kde sa dá, aj na úkor zdravia, to je dobre známe. Vynecháme posilňovňu, rannú jogu, v rýchlosti zhltneme polotovar, či fast food, ako sa o vzácny čas pripraviť varením, dokonca dôkladným prežúvaním. Čas a stres sú výhovorky, za ktoré sa dá schovať úplne všetko. Kto dnes nie je vystavený stresu a kto má času na rozdávanie? Kto si nevie nájsť čas na seba, telo ho časom prinúti. Aj v tomto prípade funguje zákon rovnováhy, dokonca aj zákon príčiny a následku. Prechod do "rovnováhy" a následky sa nám však nemusia páčiť. Čo myslíte, čo je jednou z príčin civilizačných chorôb?
Kto chce schudnúť a udržať sa v dobrej kondícii musí upraviť svoj životný štýl a naučiť sa narábať so stresom. A nie len to. Nevyhnutné je sa aj "naladiť" na svoje telo, porozumieť mu - ono je vám najlepším radcom.
Prechodové obdobie býva neľahké, ale určite stojí za to nevzdať sa a napriek krízam a zlyhaniam vždy pokračovať. Stáva sa to úplne každému. Aj tu platí, že pomaly ďalej zájdeš!
Autorka: Radoslava Olajos
www.atna.sk
Foto: Fotolia.com
O autorke: PhDr. Radoslava Olajos
Som hlbinne orientovaná psychoterapeutka, pri práci s klientom sa zameriavam na prekonávanie náročných životných situácii a osobných kríz.
Špecializujem sa na osobnostný rast, zvládanie stresu, budovanie sebavedomia, vnútornej sily, prekonávanie strachu a tráum, ktoré blokujú náš prirodzený potenciál. Pracujem s klientom individuálne, párovo, skupinovo a formou seminárov.
Vsak toto ta nasa hlava a pohodlnost. jednoduchsie je rozbalit a zjets cokoladu ako si psravit zeleninovy salat.
Tazko sa vzdava veci, ktore mame radi a ak ty musis aj tych co su zdrave, nic moc.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Dobre napisane, az na ten nadpis :)
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Ja som sa nenašla ani v jednom bode:) Ja som pôžitkár. Viem, raz sa mi to vypomstí:)
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
to si dobra, ja som sa trafila do vacsej polovice dovodov
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Dobre napísané. Veru všetko je v "hlave", ľahké to nie je, ale stojí za to sa s tým popasovať. U mňa je hlavne problém zistiť čo mi robí šarapatu v mojom trávení lebo to závisí od viac okolností a na to som si zatiaľ bohužiaľ nenašla čas podrobne odsledovať. Niekedy mám pocit, že už neviem čo by som zjedla. Keď je človeku ťažko po takých veciach, ktoré má rád a sú zdravé ako cesnak, cibuľa, kyslá kapusta, paprika, marhule, čerešne a podobne, tak ma to zlostí.