Energie, ktoré ovplyvňujú náš život a bývanie

Podľa starého čínskeho učenia Feng shui, existujú 3 druhy energie, ktoré ovplyvňujú váš život, zdravie a bývanie. Táto energia sa nazýva  Qi (cchi-či) Energia QI je akousi nitkou, ktorá je spojená s človekom, jeho prostredím kde býva-dom a  kde pracuje. Je prepojená s mestom kde sa nachádza jeho bývanie, s horami, či riekami, ktoré sú v jeho okolí. Byť v harmónii s energiou QI nám dáva silu byť v harmónii s vesmírom. Pretože všade okolo nás prúdi energia a tá nám dáva silu a veľmi citlivo reaguje na zmeny, ktoré sa dejú okolo nás. Keď sa naruší tok energie do nášho priestoru, odrazí sa to v našom živote . Ak je dlhodobo nedostatok energie v priestore kde bývame alebo pracujeme, začne sa to prejavovať v našom živote únavou, nechuťou pracovať a neskôr aj chorobami. Ak je naše prostredie harmonické s dostatočným prílivom energie, máme väčší pocit pohody, bezpečia a chute pracovať. To všetko sa odrazí v našom jednaní, komunikovaní a  celkovo v živote.

Energiu QI rozdeľujeme na:

 1. energiu QI človeka REN
 2. energiu QI neba TIAN
 3. energiu QI zeme DÍ

Energia QI človeka (REN) je ovplyvnená 3 faktormi :

 •  astrológiou (dátum kedy sme sa narodili)
 •  typológiou ( aký tip energie prevláda u človeka JIN alebo JANG)
 •  charakterom ( charakteristické znaky človeka)

Energia človeka predstavuje bioenergeticky, psychicky a fyzicky stav všetkých členov rodiny v danom priestore. Či už je to priestor v ktorom bývame alebo pracovné prostredie. Energiu QI človek dostáva do vienka pri narodení. Postupne ju strácame, ženy pri pôrodoch a muži pri sexe. Preto je dôležité, aby sa energia dopĺňala. Môže sa doplniť cvičeniami napr. QI -KUNG , alebo esenciálnou QI v surovej a živej strave- ovocie , zelenina.

Ak je vaša QI slabá, je slabá aj vaša životná sila. Svojím životným postojom a pohľadom na veci okolo vás si môžete veľmi ublížiť alebo naopak pozitívny pohľad a postoj vás veľmi podporí. Je potrebné aby ste mali silnú QI, tá vás bude podporovať v tom, aby ste boli schopný dosiahnuť vaše životné ciele, mali zdravé deti a aj dobrú pracovnú výkonnosť.  Preto by ste nemali zabúdať na to , že táto energia ovplyvňujem váš život až 33%.

Energia QI neba ( TIAN) je ovplyvnená 3 faktormi:

 • TONG Shu- (čínsky almanach, ktorý obsahuje informácie z astrológii a numerológii)
 • hviezdy (energia lietajúcich hviezd)
 • astrológiou

Energia hviezd je energia, ktorá k nám prichádza z vesmíru. Je ovplyvnená vzájomným pôsobením energií 5 živlov. Pomocou jednotlivých hviezd energia ovplyvňuje náš život v daných oblastiach. Táto analýza sa robí v priestore v ktorom bývate alebo pracujete, podľa školy lietajúcich hviezd. Nejedná sa o astrológiu, ale o analýzu jemných energetických tokov v priestore. Tieto energie prinášajú do priestoru nervozitu, negatívne energie, nesúlad a ich pôsobenie na človeka prináša nezdary, choroby, ale aj úrazy. Pomocou kompasu a analýzy LO-ŠU mriežky vieme určiť aké energie prichádzajú do priestoru v danom období. Energie v LO-ŠU mriežke sa každý rok menia, niektoré aj každý mesiac a preto je potrebné sledovať ich vplyv a robiť malé úpravy na projekte, aby sa feng shui ladenie aktualizovalo. Táto energia ovplyvňuje náš život tiež na 33%.

Energia QI zeme (DÍ) je ovplyvnená viacerými faktormi:

 • podložie– kde sa nachádza priestor (byt, dom , kancelária, podnik, ..)
 • pôdorys nehnuteľnosti- aký má tvar- pôdorys nehnuteľnosti
 • sektory –  hodnota energie v jednotlivých sektoroch priestoru
 • analýzy – Fei xing – vstup do priestoru, GPZ- geopatogénne zóny, analýza kompasom (zameranie nehnuteľnosti na pozemku), štúdia Jin-jang ( druh energie v priestore), škola tvarov ( nasmerovanie hladkého priebehu toku energie)…

Energia zeme je energia, ktorá sa nachádza na pozemku a v jeho okolí . To znamená, že je veľmi dôležité, kde sa váš dom - byt - nehnuteľnosť  nachádza. Čo je v jeho okolí a ako to pôsobí na naše bývanie a hlavne vaše zdravie. Aj táto energia ovplyvňuje váš život na 33%.  Ak chceme správne vyladiť priestor je potrebné pracovať zo všetkými tromi druhmi energie. Úlohou feng shiu je dostať čo najviac energie QI do priestoru, udržať ju v ňom a dať jej program, aby pracovala pre nás.

Zlepšíme si tak život v mnohých oblastiach života, ako sú zdravie, vzťahy, deti-budúcnosť , kariéra, peniaze, cestovanie, spoločenské postavenie a osobný rozvoj-učenie.

Veľa pohody a energie želá Monika Štanclová

www.fengshui-zdravebyvanie.sk

zdroj foto: Freeimages.com/ Takis Kolokotronis

Som žena s veľmi silnou intuíciou a túžbou pochopiť energie okolo nás. Už ako dieťa  som sa cítila zvláštne na niektorých miestách. Že existujú dané zákonitosti, ako na nás priestor pôsobí, som sa naučila a pochopila až vďaka štúdiu Feng shui.  Veľa som cestovala a pracovala na rôznych miestách a mestách, preto som často menila aj svoje bývanie. Všimla som si, že  každým presťahovaním na nové miesto prichádzali po určitom čase zmeny v mojom živote.   Okolie a bioenergia má veľký vplyv na náš život. Myšlienky, že na psychiku a zdravie človeka pôsobí priestor a my to môžeme ovplyvniť tak, ako to potrebujeme, ma priam fascinovali.  Stále ma udivuje, že manipuláciou priestoru sa dajú premeniť vzťahy, zdravie, psychická pohoda a šťastie rodiny.Vo Feng shui som objavila symbol logiky, intuície, zodpovednosti , medicíny a krásy. A preto pomáham ľudom chápať vplyv energií z nášho okolia na náš život.

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.