reklama

Učitelia sa s ministrom nedohodli, od pondelka bude štrajk

Dzeny , 21. 01. 2016 - 15:59

reklama

Takže je to tu, učitelia idú od pondelka do neobmedzeného štrajku. Niektoré školy zatvoria úplne, iné zabezpečia suplovanie.

Ako to je vo vašej škole? Máte kam dať deti? Keď si predstavím, že by som bola pracujúci ľud so školopovinnými dietkom, ktoré nemám kam dať, lebo starí rodičia sú ďaleko... Nuž, ale treba vydržať, horšie veci sa dejú na svete.

Učiteľky, ktoré ste medzi nami, idete do štrajku? 


reklama


reklama

Iwa, Št, 21. 01. 2016 - 16:39

Včera na rodičku bolo povedané, že štrajk bude len v pondelok... U nás sa aspoň zopár mamín vie dohodnúť, že jeden deň sú deti u jednej, druhý u druhej... aj prázdniny takto vykrývajú, keď babky nemôžu. Keby som chodila niekde do práce na 8 hodín, tak mám problém aj na krúžky deti dostať Smútok a na takéto celodenné akcie už len podvody typu OČR, PN a pod.

margesimpson, Št, 21. 01. 2016 - 21:08

Je to neprijemne pre rodicov, ale patrim k podporovatelom aj sestriciek, aj ucitelov. Hlavne, ze na vlaky (a coskoro aj autobusy) zadarmo su peniaze. Aj na dalsich 2500 policajtov, pricom uz teraz sme v topke v pocte zelenych na obcana! A ide mi o to, ze vela z nich sedi v kancelariach a vyhody ma ako ti v terene. 

Som optimista, verim, ze ked sa budu mat ucitelia lepsie, nakoniec z toho budu profitovat hlavne nase detvaky. 

Dzeny, Pi, 22. 01. 2016 - 13:27

Vystihla si to. Peniaze su, akurat sa davaju tam kam netreba...

aramana, Št, 21. 01. 2016 - 22:47

...já ti nevím karle...niektoré hodiny malo decko na strednej za polrok len po 5.fakt nekecám.lebo výlety, lebo exkurzie, lebo kino, lebo učitelka chýbala...

No pome teraz všetci do štrajku...predavačky v marketoch, smetiari, šoféri...veď nikto nemá dosť predsa...

No a k štrajku sestričiek...strávila som mesiac v nemocnici a na malý balkonik, kde som chodila fajčiť som sa častokrát nedostala lebo tam boli sestričky nonstop...

Veď ale o čo tým učitelom vlastne ide?Veď decká sú zlé a hnusné a na nevydržanie, z práce prídu úplne aleže úplne vyčerpaní, zošity musia opravovať po večeroch a cez Vianoce, málo zarábajú, no tak s tým seknem a idem makať za pás do fabriky...či?

dulka, Št, 21. 01. 2016 - 23:20
Aramana, prečo by mal človek, ktorý niečo vyštudoval mal ísť robiť niečo, na čo študovať vôbec nemusel? Len preto, že chce dôstojne žiť? Ale súhlasím, veď nech idú štrajkovať všetci čo sú nespokojní. Majú na to plné právo. A ja by som podporila aj tie predavačky, smetiarov a ostatných. Takmer všetky zamestnania sú tu podhodnotené.
aramana, Pi, 22. 01. 2016 - 06:29

No veď práve preto, prečo štrajkuje.Pre peniaze.Veď chce viac, chce dôstojne žiť.

Ja nevravím že majú dosť na to čo robia...ale štrajk je rovnako za učiteľku, ktorá prečíta z knihy miesto výkladu a rozobratia látky a rovnako pre učiteľku, ktorá sa na hodiny naozaj pripravuje, naozaj vie žiakov zaujať a deti naozaj aj niečo vedia.Toto a plus to, že keď zatvárajú školy, vlastne tým vťahujú do svojho štrajku aj rodičov, to mi vadí.

dulka, Pi, 22. 01. 2016 - 07:38

Aramana, neštrajkuje sa len kvôli platom učiteľov. Štrajkujú aj preto, lebo sú školy podfinancované. Školy síce dostanú na papieri peniaze, ale v konečnom dôsledku od zriaďovateľa niektoré dostanú len 70 percent normatívu. Potom nie je na nič. Celkovo financovanie školstva podľa normatívov je úplne, ale úplne od veci. Pomaly zanikajú školy, ktoré mali fakt dobré meno a stávajú sa z nich priemerné, z tých čo boli priemerné podpriemerné. Ale to je na dlho.

Máš pravdu, štrajk je rovnako za všetkých učiteľov. Ale ja si práve myslím, že keby bolo učiteľstvo atraktívne povolanie a to je samozrejme aj o plate, tak by vyučovali na školách kvalitnejší pedagógovia. Poznám ich dosť, ktorí zo školstva odišli, lebo jednoducho potrebovali živiť rodiny. A tak sa začali živiť inak ako učením. A niektorých je naozaj škoda. Viac kvalitných učiteľov by na školách ostávalo a nahradili by tých menej kvalitných. Prospelo by to všetkým - deťom, rodičom, školám ...

A že do toho vťahujú učitelia rodičov? Ja myslím, že už bolo dosť štrajkov zo strany učiteľov, kedy to v podstate nikto ani nepocítil. Učitelia konečne pochopili, že len takým štrajkom sa dá niečo dosiahnuť, ktorý má aj nejaký dopad na verejnosť. Taký štrajk pri ktorom by sa školy nezavreli by jednoducho NIČ nevyriešil. Rodičia môžu byť nahnevaní maximálne na vládu, ktorá celé roky nič neriešila, pokiaľ im učitelia dávali najavo svoju nespokojnosť "štrajkom", že bolo vyučovanie zabezpečené a niektorí z nich išli pred úrad vlády, alebo boli v školách a na dverách mali napísané "štrajk". Neriešili, nepomohlo, no tak sa školy zavreli. 

Iwa, Pi, 22. 01. 2016 - 08:40

Áno Celé to nie je iba o platoch učiteľov. Učitelia požadujú, aby išlo viac peňazí do škôl ako takých, lebo teraz ozaj na nič nie sú peniaze. Platíme rodičovský príspevok škole - u nás je to 40 eur na dieťa (ak máš na škole 3 deti, tak už je to slušný peniaz) a z týchto peňazí sa kupujú nové lavice, maľujú triedy, dal sa postaviť prístrešok, aby družinári mohli byť v lete vonku... toto by nemali financovať rodičia, ale štát, to sú základné veci, ktoré škola potrebuje. Školy nemajú peniaze na základné veci. V koľkých telocvičniach sa nekúri, lebo musia šetriť energie? na každom rodičovskom nejaká požiadavka: Kto by mohol vypíliť vyschnutý strom? Ktoby mohol vymurovať zvalený múrik? Kto môže prísť natierať plot? Smetné koše na školskom dvore? Jedna igelitka pri dverách, ktorú po prestávke učiteľky zoberú dnu. Celý systém je chorý!

Tiež poznám učiteľské rodiny a jeden z nich musel ísť robiť niečo iné, lebo na dva učiteľské platy žiadna banka hypotéku nedá.

deja, So, 23. 01. 2016 - 08:16

aramana napísané z mojej duše TlieskamTlieskamTlieskamTlieskamTlieskamTlieskamTlieskamTlieskamTlieskamTlieskamTlieskamTlieskamTlieskamTlieskamTlieskamTlieskamTlieskamTlieskamTlieskamTlieskamTlieskamTlieskamTlieskamTlieskamTlieskamTlieskamTlieskamTlieskamTlieskamTlieskamTlieskamTlieskamTlieskamTlieskamTlieskamTlieskamTlieskamPresne tak, na Slovensku sú platy nízke skoro pri všetkých profesiách, vari si nezaslúži dôstojne žiť, predavačka, ktorá chodí do práce od pondelka do nedele, stavbári, ktorí makajú či je horúčava a či mráz, smetiar, ktorý keď by nerobil svoju prácu, tak sme za chvíľu zaplavení odpadom, pekár, ktorý maká celú noc, aby my čo si zatiaľ spinkáme sme mali ráno čerstvý chlieb? Áno treba rozlíšiť VŠ vzdelaných ľudí, nikto im to neberie, ale zaslúži si takmer každý z nás kto pracuje, lebo tie platy sú žalostné, nielen v školstve a zdravotníctve ... Smútok

lastovička1, Pi, 22. 01. 2016 - 06:29

no ja neviem, ale už mám tých ich štrajkov plné zuby, dcéra je každú chvíľu doma, čo sa neučia, taký výlet, taká akcia, samé prázdniny. Tento rok má monitor a musí chodiť súkromne na doučko, pretože kvantum vecí, ktoré mali mať už prebraté, nemajú. Koho je to chyba?

Nechcem hádzať všetkých učitelov do jedného vreca, ale niektorí by si nezaslúžili ani to, čo majú teraz. Za kvalitu, ktorú odvádzajú. A nech sa nehnevajú ale ja nemám ani 1/2 z ich platu. Každé povolenia má svoje za a proti. Ak chce byť niekto učitelom, vie predsa čo to obnáša. Prípravy na vyučovanie, opravovanie písomiek a pod. Neskôr sa sťažujú, čo všetko musia robiť a za aký plat. Ja tiež robím kvantum vecí nad rámec svojej pracovnej zmluvy. A mne veru žiadny štrajk nepomôže. Keď mi kamarátka povedala, že zarobí iba 700 e a ako z toho vyžiť, tak som jej povedala, nech mi dá 300 a bude mať toľko čo ja a potom nech skúsi s tým žiť. Viem, že by som niekde zarobila viac, ale momentálne si nemôžem dovoliť zmeniť prácu. Ale to som už odbočila. Navrhovala by som nejaké jednotné štvrťročné, polročné a koncoročné písomky, aby sa zistilo, ktoré deti čo vedia a podľa toho by som vyučujúceho hodnotila. Celý tento školský systém je nejednotný, každý učitel učí po svojom, veľakrát to čo nemusí a podstatné veci decká nevedia.

dulka, Pi, 22. 01. 2016 - 08:19

Mandarinka, kto za to môže? Vláda, ktorá to dlhodobo nerieši. Vravíš, že tí, čo chcú byť učiteľmi vedia do čoho idú. Ja vravím, že mladý človek, plný ideálov, ktorý ide študovať pedagogiku to až tak dobre nevie. Príde do reality a napriek tomu, že ho toto povolanie napĺňa, zistí, že sa v školstve neuživí. A tak potom tí šikovní idú zo školstva preč. Zarobia si viac.

A keď teda máš taký pocit, že človek vie, čo bude jeho práca obnášať prečo si si Ty zvolila prácu v ktorej nemáš ani polovicu platu učiteľa? (mimochodom to by si nedosiahla ani minimálnu mzdu a to sa mi nezdá). Každý mal rovnaké šance. Aj Ty si mohla byť učiteľka a mala by si ten "super" plat.

Iwa, Pi, 22. 01. 2016 - 08:58

MAndarinka, ale kto sa má ozvať, že niektorý učiteľ je úplne o ničom? Prečo ste nepožiadali o výmenu učiteľky, aby deti nemuseli chodiť na doučovanie? Ak Tvoja dcéra nie je jediná, ktorá musí chodiť na doučovanie, tak ste sa mali ozvať. Len rodičia sa môžu (a aj musia) ozvať, lebo ide o budúcnosť ich detí. Potom ten zlý učiteľ nebude mať dostatočný počet hodín, zmenší sa mu plat a možno aj odíde. Ale podľa mojej skúsenosti, viac hodín učia tí starší učitelia, mladší majú na niektorých školách problém dostať sa do triedy... Ale ozvať sa musia len a len rodičia. Na škole, kde chodia chalani, bola mladá učiteľka s titulom PaedDr. šikovná slovenčinárka... a bola tam ako asistentka pre deti s poruchami učenia Prekvapenie (samozrejme aj plat bol ako u asistenta, kde stačí maturita). Stará slovenčinárka... škoda reči! Keď jej kolegyňa povedala, že svojim deťom vybavuje doučovanie, aby spravili monitor, lebo táto ich nič nenaučí?! Tak sme ako rodičia spísali petíciu, aby v ďalšom školskom roku učila slovenčinu naše deti mladá slovenčinárka, čo robí asistentku. A dalo sa! naozaj ich teraz učí, decká vedia správne písať, čítajú knihy, tešia sa na slovenčinu. Ale keby sme sa neboli ozvali, možno by to mladú učiteľku po 1-2 rokoch aj prestalo baviť a odišla by. Takto sme vymenili aj angličtinárku, ktorá dávala tretiakom diktáty v angličtine a nasekala im kopec zlých známok. Len netreba sedieť na rodičku ako nezúčastnený pozorovateľ :/

lastovička1, Pi, 22. 01. 2016 - 13:28

Iwa, ibaže mi sme to nevedeli. Na každej hodine niečo prebrali, písali písomky, decká nosili jednotky, tí ktorí sa snažili. Ja si mám zisťovať, čo majú na ktorom stupni z ktorého predmetu brať? No nech sa nikto na mňa nehnevá ale toto už by bolo priveľa. To by som stále sedela nad knihami a skúmala, čo brali a čo mali brať. Veď keď dieťa nemá problémy s učením a nosí jednotky, odkiaľ má rodič vedeiť, že bude problém a nemajú prebraté polovicu z toho, čo mali mať.

lastovička1, Pi, 22. 01. 2016 - 08:41

Dulka, žiadne povolanie nie je také, ako si človek vysníva. Všade nakoniec zistí, že kopa veci nie je tak ako si človek myslel a predstavoval.  Ja mám prácu, ktorá ma baví a preto ju robím. Mohla by som dostať aj viac, ale žiaľ, kvôli určitým zdrav. dôvodom nemôžem teraz robiť karieru. Ale to je vedľajšie

Ano mohla som byť učitelka a mať ich plat ale ako som písala, mám prácu ktorá ma baví. Ak raz o ňu prídem, možno pôjdem aj učiť. Nevylučujem. Dokonca som nad tým už raz rozmýšlala.  Ale momentálne mám niečo, čo ma napĺňa viac a zdr. problémy, takže to momentálne nie je možné.  Na druhej strane, nemôže byť predsa v dnešnej dobe človek tak naivný a myslieť si, že nastúpim do školstva a bude mi hej. Čo všetko spravím, vykonám. Takto  to nefunguje, žiaľ v žiadnem profesii. Mám kamarátku, ktorá má takú prácu, kde by chcela zmeniť kvantum vecí ale žial, predpisy a čo ja viem čo ešte nepustia. Jednoducho to tak je. Je tým znechutená ale nezmôže niť. Buď sa s istými vecami zmieri alebo si nájde inú prácu. Nedá sa vyhovieť každému. Áno je školstvo v katastrofálnom systéme ale všade počúvam iba o tom aké majú učitelia nízke platy a nie o tom, ako by bolo treba mnohé veci zmeniť. Do štrajku idú s požiadavkou kvôli platu, ak mám dobré informácie.

A zdá   sa mi už smiešna veta, že sa niekto neuživí z platu školstve.

 

 

margesimpson, Pi, 22. 01. 2016 - 09:04

a mne sa zda smiesne, ak ma ucitel rovnaky, alebo dokonca nizsi plat ako trebars pracovnik technickych sluzieb. 

Iwa, Pi, 22. 01. 2016 - 09:12

...alebo ako technik, ktorý sedí v serverovni s vyloženými nohami a keď niekomu nefunguje tlačiareň, ide sa na to pozrieť, potom zavolá do servisu a v krajnom prípade tú tlačiareň tam aj odnesie.

dulka, Pi, 22. 01. 2016 - 09:11

Mandarinka, ak myslíš, že ide iba o platy učiteľov, tak áno, potom máš veľmi zlé informácie. A je to tak, z platu učiteľa sa v dnešnej dobe vyžiť nedá - hlavne ak sú tí učitelia obidvaja. Ako písala Iwa, ani tú hypotéku niektorí  nedostanú a bývať niekde musia. 

A hovoríme tu o vysokoškolsky vzdelaných ľuďoch. Tebe sa to môže byť zdať smiešne, že sa niekto neuživí z platu učiteľa, ale dôstojný život nie je len o tom, že sa mám kde ísť vyspať a najesť. Je to aj o záľubách, cestovaní, o kvalite života. A potom tí, čo chcú žiť normálne, jednoducho zo školstva odídu. 

A že nemôže byť človek naivný pri výbere povolania? Ale áno, môže. Chceš mi povedať, že keď si si školu vyberala Ty, tak si si to nepredstavovala aspoň trochu inak? Teraz máš samozrejme už iný pohľad - skúsenosťami, atď., ale tie najprv človek musí získať.

 

Ariesa, Pi, 22. 01. 2016 - 09:36

suhlasim aby ucitelstvo bolo lukrativne povolanie, aby vznikla nejaka konkurencia, aby bolo na skolach viac muzov. Suhlasila som s  prvym strajkom 4 roky dozadu. Ale u nas na skole sa rozhodli, ze nebudu strajkovat. A tento rok sa rozhodli, ze tiez nie.

Nie som si ista, ci su skoly podhodnotene, alebo je skor problem v stranickom vedeni. Tym, ze mame malu skolu, asi je pre stranikov "nezaujimava" ako kariera. Je to mala skola - 55 ziakov, 8 ludi personal. Zariadili skolsky autobus. Deti nenosia toaletak do skoly, ani uteraky. Maju hygienicke senzorove podavace, celkom sa to oplatilo, ked su epidemie, skola sa im vyhne. Maju nove lavice, nove tabule, komplet vybavene ucebne, dokonca lepsie ako velke skoly. Je to historicka budova, ale nenajdete tam opadanu omietku. Nie ze by neopadavala, ale velmi sa staraju o kulturu prostredia. Ovocne stromy na dvore. Na plavecky sa chodi kazde dva roky na Podbanske(hoci mame 3 blizsie lokality s verejnymi bazenmi). Raz za rok im vyjde aquapark. Doplacali sme akurat za skolu v prirode, prip. za skolsky vylet. Chodia na 2-3 noci.

Este mi napada kopec veci, ktore by som mohla napisat, kazdy rok nam 2.9. predstavili nieco nove, prerobene,  ... ale staci to zhrnut pod dobre vedenie skoly, schopnost spolupracovat s obcou, rodicmi. Robit si svoju pracu, nie karieru. 

A nestrajkuju. Naproti tomu niektore skoly v nasom meste, aj cirkevne, strajkuju cely tyzden.

balalajka, Pi, 22. 01. 2016 - 10:06

Tlieskam vedeniu školy, že to dokážu. Je to fakt kumšt.

Naši sú na tom podobne - ku štrajku do včerajška sa nehlásili. A starajú sa. Aj škola, aj rodičia sa snažia. Aspoň niektorí, tí čo im to nie je jedno.

Lenka R, Pi, 22. 01. 2016 - 09:35

Toto nie je problém len učiteľov a zdravotných sestričiek . Problém je vláda a nezmyselné zákony. Míňanie financií tak kde to netreba / nevravím o mega rozkrádaní/  tentokrát myslím tie vlaky zadarmo  a iné sociálne balíčky .. no a stým súvisí absencia financií tam, kde sú potrebné.

Ťažko mi posúdiť učiteľov , neviem aké majú platy . Platy by som im asi nezávidela , skôr kopec voľna čo majú . Ale napríklad stretla som sa s prípadom zdravotnej sestry , ktorá na margo zmeny zákona žiadala od lekárky min 900EUR plat , lebo ju inak zažaluje. Robím p. doktorke výplaty aj účtovníctvo už roky /od kedy boli moje už dospelé deti malé/ je pediatrička a jej náklady na mzdy , odvody , nájom ambulancie a iné nutné náklady  sú také , že keď ich odpočíta od príjmov z poisťovne , tak jej ostane ešte menej ako čo musí dať spomínanej sestričke. A to sú ordinačné hodiny také , že vlastne robia buď do obeda , alebo poobede , ale viac menej 4 hodiny, čo je polovica normálnej pracovnej doby u iných zamestnancov. Takže ak by som rátala jej mzdu na hodinovú , tak má 1800 v hrubom. To už nie je tak zlé , však? Určite viem, že sestričky v nemocniciach sú na tom úplne inak. Ale aj takéto prípady sú. Nedá sa paušalizovať, že chúďatka sestričky , či chudáci učitelia, ja by som sa keď tak, zaujímala o priemernú hodinovú mzdu a nie o paušálnu mesačnú , keďže niektoré robia vlastne akoby na pol úväzok. Nič nie je len biele alebo čierne. Ja sa pozerám často krát na problém nielen zamestnanca ale aj zamestnávateľa, ktorý musí na tie platy a odvody zarobiť. Ale to už je problém súkromných firiem, odbočujem od témy.   Môj názor je , že keby sa naše dane a odvody prerozdelili rozumne a nemíňalo sa tam kde to netreba , tak by sa peniažky našli aj na dofinancovanie škôl , na zdravotníctvo a podobne. Ale pokiaľ budú ľudia voliť , tak ako posledné roky, tak sa nič k lepšiemu nezmení, skôr ešte zhorší. Bohužiaľ.

 

novanka, Po, 25. 01. 2016 - 09:47

Veľmi trefné, vyjadrila si aj môj názor. Jednak odvody sú zabijak, jednak, ak oni idú štrajkovať, že nevyžijú, čo už potom všetky tie predavačky, obyčajní zamestnanci, tí, čo pracujú v súkromných firmách, tí, čo stoja za pásom a donesú sotva 400 eur, ak vôbec...

lastovička1, Pi, 22. 01. 2016 - 09:37

nie školu som si nevyberala ja, a keďže som zistila, že ma vôbec nebaví, začala som sa venovať a študovať neskôr to , čo ma baví. Netvrdím, že nemám problémy a že to nie je ťažké ale súkromný sektor nikto nerieši. Nikoho nezaujíma, koľko zarába napr. taká účtovníčka, ktorá musí mať prehľad o všetkom. Áno môže zarábať aj tisíce ale nie všetky účtovníčky majú to šťastie. A kto s tým nerobí, ani netuší čo je to za robotu. Koľko času a nervov to zaberie. Nikde som netvrdila, že učitelstvo má byť podhodnotené ale keď vidím, s akými vedomosťami chodí moja dcéra zo školy a aby spravila monitor, musí chodiť súkromne na doučovanie, aby mala prebraté učivo, ktoré mali preberať v škole. A to chodia všetci jednotkári, ktorí chcú ísť na gympel. Koľko peňazí to stojí mňa, to už nikto nevidí. A pritom to mala byť práca pani učitelky, ktorá ich učí na hodine a je za to platená. TAk sa pýtam, za čo teda dostáva ten plat, keď neodučila to, čo mala? Alebo z akého dôvodu to neodučila?

Lenka R, Pi, 22. 01. 2016 - 09:57

Veď to , keď si živnostník, nech robíš akékoľvek služby , platíš odvody , snažíš sa, často robíš aj 10 hodín denne ... štrajkovať nemôžeš . Potrebuješ prácu , klientov , musíš sa uživiť a keď máš zamestnancov , tak aj ich . Namiesto podpory sa živnostníkom a menším sro-čkám hádžu polená pod nohy . Ale toto už je iná téma.

dulka, Pi, 22. 01. 2016 - 10:55

Mandarinka, ale prečo sa pýtaš mňa, z akého dôvodu učiteľka neučí to čo má? Škola má hádam nejaké vedenie, na to sa treba s Tvojou otázkou obrátiť, ja to nevyriešim.

A inak, ja tiež podnikám, takže viem o čom to je. Ale ja som v rámci možností spokojná. Súhlasím však s Lenkou - táto vláda kladie tým, ktorí si zarábajú sami na seba polená pod nohy, ale to fakt vidia ľudia až potom, čo sa osamostatnia. A súhlasím s Lenkou aj v tom, že pokiaľ ľudia budú voliť to, čo máme teraz, bude len horšie. 

lastovička1, Pi, 22. 01. 2016 - 11:13

Dulka, ja sa nepýtam priamo teba. Pani učitelka zo školy už odišla a nikto nevie, prečo to tie deti nenaučila. Terajšia je super, ale žiaľ nedobehne s nimi všetko, alebo aj áno, ale v rýchlosti a nemajú na to toľko času. Kde bolo vedenie školy a ostatní ľudia za to zodpovední (kto je valstne v tomto prípade za to zodpovedný?) doteraz? Alebo má rodič sledovať, či jeho dieťa preberá v škole to čo by malo?  Aby sa predišlo tomuto?  Spolieham sa na učiteľov, že dieťa naučia, čo má vedieť a pritom to tak nie je.  A pri tom v osnovách to učivo je.

dulka, Pi, 22. 01. 2016 - 11:28

Jasné Mandarinka, tak by to malo byť. Rodič by sa mal spoľahnúť, že dieťa preberie v škole to, čo má. Ale je to kruh - pokiaľ nebudú v školstve kvalitní učitelia, tak Ti to nezaručí nik. A zas sme pri tom - platy, pracovné podmienky. Viem o jednej strednej škole, kde učia v 16 C, pretože nie sú peniaze na to, aby sa poriadne kúrilo. A v takej zime učitelia učia a žiaci musia sedieť. 

Kto je zodpovedný? Myslím, že vedenie nemá šancu ustriehnuť všetky hodiny. Väčšinou na to upozornia rodičia a potom sa rieši konkrétny učiteľ. Prípadne keď Monitor dopadne zle celkovo,  tak je jasné, že niekde je chyba. Ale to môže byť pre niektorých neskoro.

Poviem to asi takto. Kvalita sa odvíja od ceny. Slogan: "nie sme takí bohatí, aby sme si mohli kupovať lacné veci" má niečo do seba aj v školstve. Pri tých podmienkach a platoch vydrží pracovať menej kvalitných učiteľov. A potom tam zostávajú veľa krát takí, ktorí deti nič nenaučia. No, za kvalitu sa platí.

andrea77, Pi, 22. 01. 2016 - 11:06

  Ahojte, moja mama robí v školstve už 40r. na dedine kde je 99% rómov, tak si viete predstaviť ako to je...) nebudem tu rozoberať či majú učitelia právo na štrajk alebo nie...ale napíšem to čo hovorí moja mama...je pravda že škole chýbajú peniaze, majú čo robiť, aby bolo na chod prevádzky a na výplaty, ale zase na druhej strane štát dáva peniaze rodičom, aby ich dieťa pravidelne navštevovalo školu...) zadarmo obedy,cestovné, pomôcky..tam tiež utekajú peniaze, čo sa týka učiva, najlepšie šlabikáre boli za socializmu...) dnes od takého autora, od iného..ale...v minulosti mal žiak rešpekt pred učiteľom, pred riaditeľom ani nehovorím..dnes...no škoda slov.....

dulka, Pi, 22. 01. 2016 - 11:09

Andrea, právo na štrajk má. Právo na štrajk je zakotvené v Ústave. Učitelia nerobia nič protiprávne tým, že štrajkujú.

andrea77, Pi, 29. 01. 2016 - 07:47

Ahoj Dulka, viem, že je to zakotvené v ústave aj to, že každý má právo na štrajk, ale myslela som to obrazne...či fakt sú na tom tak zle učitelia aj školy, že idú teraz pred voľbami do štrajku...) na východe je 500-600eur lukratívny plat tak isto aj práca v štátnom a vo verejnom sektore je v.i.p. job...Úsmev

sylvia30, Pi, 22. 01. 2016 - 22:04

ja súhlasím so zvýšením platov učiteľov, ale nie plošne - malo by to byť za kvalitu, dôvodom sú skúsenosti so školami mojich detí, obaja chodia na základku, každý do inej školy - ak chcem, aby vedeli anglicky, synovi, ktorý je deviatak, už roky platíme jazykovku, momentálne sa v škole učia zo siedmackej učebnice, neustále majú suplovanú anglinu, na telesnej ešte nikdy!!!! nebehali, nemali gymnastiku -kotúle a pod., buď sa prechádzajú po sídlisku alebo hrajú volejbal, syn chce ísť na gympel, patrí celé roky k najlepším žiakom v triede a učiteľka mi v septembri na rodičku povedala, že by som ho mala dať aj zo SJ aj s MAT na doučko, doučovateľka zhrozená, koľko vecí neprebratých, napr. z geometrie.. pred sviatkami, prázdninami príde zo školy, že môže zostať doma, nemusí chodiť, detto branné, divadlo, hudobný koncert, nikomu v škole nechýba....toto sú reálne skúsenosti... dobre my pätíme doučko, ukojíme z rodinného rozpočtu, ale prečo má rodina doplácať na to, že škola nenaučí.... debaty o tom, že učitelia nemajú motiváciu ma naozaj nezaujímajú, tiež mám VŠ vzdelanie a robím za smiešne peniaze....

 

lastovička1, Pi, 22. 01. 2016 - 23:56

presne toto isté je aj u nás

 

priskaa, Ne, 24. 01. 2016 - 10:10
  1. Učím 25 rokov a považujem sa za mladú ženu.  
  2. som proti štrajku, lebo si myslím, že si má každý plniť svoje povinnosti, a ak by to tak bolo štrajk nikde nie je potrebné využiť
  3. kde sú riaditelia, ktorí poznajú situáciu škôl a chodia na porady na vyššie inštancie?, okresné a krajské odbory školstva, odbory? 
  4. štrajkom im uľahčujeme prácu, zbavujeme zodpovednosti a vinník je niekde hore, nemenovaný, nepolapiteľný, bez kompetencií riešiť veci
  5. ďakujem Vám,  žienky, ktoré ste prispeli do tohoto fóra. Prekvapili ste ma svojou lojálnosťou voči štrajkujúcim (všeobecne) a snahou objektívne vyhodnotiť a pochopiť situáciu
  6. neštrajkujme, zodpovedne pracujem. Všetci. Učitelia, predavači, lekári, sudcovia, úradníci, pracovníci upratovacích služieb ... prosto všetci ... a svet bude lepší.
  7. ... lebo kto sám zodpovedne pracuje, váži si prácu druhého a ocení ju (nielen peniazmi) ...
Iwa, Ne, 24. 01. 2016 - 10:32

K riaditeľom... Kto vymenúva riaditeľa? Zriaďovateľ. A zrejme si tam dosadí takého, ktorý bude "poslúchať". Smútok Podobne ako naša riaditeľka. Na rodičku si dala podpísať od rodičov, že štrajk podporujú. Ak by rodičia nepodpísali, učitelia, ktorí by sa zúčastnili štrajku mali byť postihnutí, malo im byť znížené osobné ohodnotenie... áno, počula som z druhej ruky, nie je to nikde oficiálne, ale nemám dôvod neveriť tomu... Tak potom načo tam takáto riaditeľka je, ktorá sa iba trasie o svoje teplé miestečko a hoci pre školu by mohla urobiť oveľa viac? Vymeniť ju je nemožné. Smútok

Inak máš vo všetkom pravdu ako si napísala Áno

priskaa, Ne, 24. 01. 2016 - 12:01

.... ale áno, k riaditeľom. Veď nato tam sú... či?, či?, či?... nechcela som o tom, lebo to sa mi fakt vo vrecku nožík otvára a pôjdem do štrajku... ale mňa netreba hnať do ulíc, ja viem, kde je problém... tak, ako Ty...

anjeli, Ne, 24. 01. 2016 - 17:13

Ánopriskaa...

Ja mám dve školopovinné deti, každé z nich chodí na inú ZŠ. Obe školy budú celý týždeň otvorené a riadne fungovať. Prečo? Pretože fungujú celý rok /teda okrem prázdnin/ tak ako treba. Zriaďovateľ sa stará o ich obnovu, riaditelia spolupracujú nielen s mestom, ale aj s vyššími inštitúciami. Skrátka každý rok sme na úvodnom rodičovskom presne a dopodrobna oboznamovaný o tom, čo škola urobila, obnovila, kam sa zapojila, ktoré projekty podporila, najnovšie napr, majú už aj prváci interaktívne tabule, najnovšie lavice, nové stoličky, v synovej škole vymenená strecha, plastové okná, zateplená budova, nové toalety, rodičko pre deviatokov s účasťou výchovnej poradkyne najmenej 2 x ročne...atď a poplatok na žiaka 20 €/na rok, pokiaľ do jednej školy chodí viac súrodencov, tak platí sa len jeden krát za všetkých. Nedávno bola zas vianočná besiedka, ktorú pripravovali učitelia vo svojom voľnom čase, celá škola, v kine, no ukážka šikovnosti nielen detí, ale aj pedagógov. Dcéra je druháčka a už od prvej triedy nám pani učiteľka posiela na mail rôzne cvičenia na prebraté učivo, čo je tiež nad rámec jej povinností a robí to, pretože jej záleží na napredovaní svojich žiakov. Nemusela by... mohla si povedať, že aj to čo už robí podľa osnov, je slabo platené, mohla sa zapojiť do štrajku /a strach a vyhrážky za tým určite nie sú.../

Fakt asi záleží od konkrétneho mesta/obce, ako si situáciu pozná a rieši ju... Ako aj vyššie písala Ariesa o ich škole. Nevravím, že na štrajk nemá niekto právo, ale malo by ísť o krajnú možnosť, hlavne, pokiaľ sú do štrajku nechtiac zapojené ďalšie strany - rodičia v prípade učiteľov, pacienti v prípade zdravotných sestier... už sa len modlím aby nezačali štrajkovať hasiči, policajti, smetiari, pretože neviem čo by bolo horšie: uhorieť, byť prepadnutá alebo zapáchajúce odpadky rovno pod oknami. A pritom na všetko z toho idú aj naše peniaze, len žiaľ aj keď máme vysoké odvody a vysoké dane, najviac si nadelia poslanci na svoje platy... nie na tie učiteľské, lekárske, pre zdravotné sestry a pod.

I keď smutné je, že na sociálne balíčky sa peniaze nájdu... na školstvo a zdravotníctvo už mnohé roky nie.

priskaa, Ne, 24. 01. 2016 - 18:54

... to hovorím, je to o ľuďoch. Nech si plní každý svoje povinnosti zodpovedne a čestne...

Lenka R, Po, 25. 01. 2016 - 09:45

Dievčatá , ešte ma napadlo , vy ktoré ste učiteľky a zapojili ste sa do štrajku. Počas štrajku by vám mal zamestnávateľ prerušiť poistenie a máte akoby neplatené voľno. Počas tohoto neplateného voľna máte povinnosť sa prihlásiť do zdravotnej poisťovne ako samoplatiteľ a po ukončení štrajku sa zase odhlásiť. A potom uhradiť do zdravotnej poisťovne alikvótnu časť poistného / za tých pár dní/ 

Napadlo ma to , lebo jedna z učiteliek sa ma na toto pýtala, tak neviem kto je ako na tom s  informáciami ohľadne ZP , tak som chcela na toto upozorniť ...

 

Iwa, Po, 25. 01. 2016 - 10:50

Zdravotné sa platí až keď skončí mesiac (za január sa platí vo februári), Tak sa to dá začiatkom februára všetko pekne vybaviť, niektoré poisťovne umožňujú dorovnať nedoplatky aj pri vyúčtovaní. Tam by som problém nevidela. Horšie je sociálka, kde sa treba hneď v ten deň prihlásiť a sú schopní poslať kvôli 2 eurám aj po 10-tich rokoch výhražný list o možnej exekúcii Mlčím alebo kvôli pár dňom prerušenia nepriznať materskú.

dulka, Po, 25. 01. 2016 - 13:42

Iwa, do poisťovne treba ísť kvôli ohlasovacej povinnosti, poistné do zdravotky sa dá dorovnať aj pri ročnom zúčtovaní, ale za nesplnenie ohlasovacej povinnosti môže byť uložená pokuta.

Dzeny, Po, 25. 01. 2016 - 12:52

Dievčatá, tutoká založím diskusiu a potom nemám čas ani poriadne čítať.  Peniaze časť vecí vyriešia, ale nie všetko. 90% ľudí, ktorí idú na pedagogickú fakultu tam ide s tým, že v živote nebudú učiť. Chcú len diplom a zamestnať sa v banke... Nástupné platby učiteľov sú katastrofa, preto je faktom, že učia len nadšenci a zúfalci. Nadšencov je, podľa mojich  skúseností, oveľa viac. Treba však ihneď prestať produkovať tých 90% (ne)učiteľov, to by bol dobrý prvý krok. Peniaze vedia byť motivácia, takže vyššie nástupné platby a platy vo všeobecnosti, môžu pomôcť, pritiahnuť a hlavne udržať v školách kvalitných učiteľov, zvýšiť podiel mužov v školstve. Chápem učiteľov, že volajú po systematických zmenách, nie prioritne len po peniazoch, pretože to, čo s nimi nacvičujú posledné dve desaťročia, to nemá obdobu. Neviem, či tento štrajk pred voľbami bude na niečo dobrý, ale chápem...

Inak, len tak na obveselenie, mám kamaráta, ktorému štrajk urobil dusno v rodine. Má tri deti, každé na inej škole. Dve deti sedia doma, lebo štrajk, tretie dieťa oduté odišlo ráno do školy, lebo v jeho škole sa neštrajkuje:)))))

Kamila, Po, 25. 01. 2016 - 13:49

Toto mám aj ja doma najmladšia reve, že prečo ona musí ísť do školy a starší syn nie, u neho sa štrajkuje, že aj ona chce a bude štrajkovať. Úsmev

Ariesa, Po, 25. 01. 2016 - 13:53

suhlasim Dzeny,

neviem ako je to teraz (i ked sa mi nezda, ze by sa nieco menilo ...), 10-15 rokov dozadu bola pedagogicka skola pre vacsinu studentov moznost nenastupit hned po skole do prace. Ja takisto. Keby som nebola prijata na skolu, na ktoru som chcela ist, dalsiu prihlasku som si davala na pedagogiku. Pritom, ja som deti nikdy "nemusela". Fakulty s povestou, ze tam vystuduju i priemerni studenti. Islo len o to, prezit nejaky cas, kym cloveka nevezmu tam kam chce, alebo ak sa inak neda ... tak to uz dostuduje. Vacsina mojich rovesnikov, ktori maju pedag. skoly robia personalistov a uradnikov. Kolko chalanov slo studovat pedagogiku. Nikto z nich samozrejme neuci.

Teraz je tych "zachrannych" vysokych skol viac. A uz sa zobudili i poniektori zamestnavatelia a nie je dolezity len titul, ale i skola kde bol nadobudnuty.

Lenka R, Pi, 29. 01. 2016 - 09:21

http://www.topky.sk/cl/10/1524255/Uspesny-Slovak-prezradil--co-si-mysli-o-vzdelani--Takto-by-mal-vyzerat-idealny-skolsky-system

Dievčatá , kolegyňa mi preposlala zaujímavý článok , stojí za prečítanie .

Ako to s vami vyzerá ? Ešte stále štrajkujete u vás na škole?  Ja mám šťastie , že nemám deti školopovinné , ale obávam sa , že postihnutí budú akurát rodičia , ktorí nevedia kam s deťmi a deti, ktoré budú mať čo doháňať. A vy , samotní učitelia, máte neplatené voľno a ešte si musíte platiť aj zdravotné odvody, takže strácate tiež .   A tí „hore“ ,  tým je to asi fuk , tým  štrajk nijako neublíži . No nezávidím a držím palce . Školstvo a kvalitné vzdelanie je naozaj veľmi dôležité pre naše deti a budúcnosť.

Ariesa, Pi, 29. 01. 2016 - 09:54

fajn clanok. 

Ten by kludne otvoril aj dalsiu diskusiu, ako sme sa tesili do EU a nakoniec z toho kradez tisicrocia - kradez mozgov.

Aj ja mam pocit, ze najviac sa strajkuje na skolach, kde maju decka prebrate najmenej uciva. Ked mi brigadnici hovoria, kolko sa vynechava, ako dobrovolnicia, kludne mi chodia na brigadu cez skolu, pretoze nemaju potrebu ucivo dobrat "nic sa nedeje, nic take nepreberame". Nechcu ist akurat pred maturitou, dohanaju 5 rokov nepreberania uciva. A to ja mam aktivnych studentov co robia SOCky a zapajaju sa do projektov. Ocividne im to vyburenie hlavy a potencialu chyba.

Mozno by mali strajkovat najprv studenti a nasledne na to ucitelia, aby si vybojovali podmienky, kedze sa na nich zvysili naroky.

Kamila, Pi, 29. 01. 2016 - 12:45

U syna na gympli strajkuju cely tyzden, u dcery na zs nestrajkuju, tak sa rozculuje cely tyzden. Prekvapenie

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama