reklama

Vianočná kapustnica mojej mamy

Pridal/a dasa_ dňa 29. 12. 2020 - 13:45 - Recepty dasa_
Vianočná kapustnica mojej mamy

reklama

Kapustníc je určite minimálne toľko, koľko domácností ich na slovensku varí. V našej rodine sa tradične varí na Štedrý večer pôstne. Až na to maslo, ktoré ide do zásmažky. Počas roka sa používa olej, ale tento deň je výnimka. A možno aj preto chutí tá kapustnica vždy tak trochu inak. Slávnostne

Ingrediencie
1 hrnček sušené huby
500 millilitrov kyslá kapusta
500 millilitrov šťava z kyslej kapusty
2 polievkové lyžice maslo
2 polievkové lyžice hladká múka
1 hrnček sušené slivky
3 strúčiky cesnak
1 hrnček voda
Postup

Huby namočíme do vody aspoň na 2 hodiny. Vodu zlejeme a dáme ich do hrnca naraz s vodou, kapustnicou,  kapustou, sušenými slivkami  a očisteným cesnakom. Varíme asi pol hodiny. Na panvici rozpálime maslo, zasypeme múkou a orestujeme. Vlejeme do kapustnice, dobre rozmiešame a necháme prevariť aspoň 10 minút.

Teraz nastal čas na ochutnávanie. Ak je moc kyslá, prilejeme vodu, ak málo, pridáme kapustnicu - teda šťavu. Ak sa prilievalo viac vody, asi bude treba dosoliť. 

Od sušených sliviek má kapustnica jemne sladkú chuť, zároveň je správne kyslá. V našej rodine máme radi veľmi výraznú kyslú chuť. Kto má radšej jemnejšiu, pridá vodu a uberie kapustnicu.

Ak by ste chceli výslednú kapustnicu svetlú, je vhodné huby uvariť extra a pridať ich bez vody, v ktorej sa varili až do skoro hotovej polievky.

Kyslú kapustu nikdy nepremývam.

Výnos
6 Porcie
Celkový čas
1 hod, 20 minút
Čas prípravy
20 minút
Čas varenia / pečenia
1 hod

reklama


reklama

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama