Vianočná kapustnica mojej mamy

Pridal/a dasa_

Kapustníc je určite minimálne toľko, koľko domácností ich na slovensku varí. V našej rodine sa tradične varí na Štedrý večer pôstne. Až na to maslo, ktoré ide do zásmažky. Počas roka sa používa olej, ale tento deň je výnimka. A možno aj preto chutí tá kapustnica vždy tak trochu inak. Slávnostne

Vianočná kapustnica mojej mamy - recept
Porcie
Porcie
Čas prípravy
20 minút
Čas varenia / pečenia
1 hod
Celkový čas
1 hod, 20 minút

Ingrediencie

1šálkasušené huby
500millilitrovkyslá kapusta
500millilitrovšťava z kyslej kapusty
2polievkové lyžicemaslo
2polievkové lyžicehladká múka
1šálkasušené slivky
3strúčikycesnak
1šálkavoda

Inštrukcie

Huby namočíme do vody aspoň na 2 hodiny. Vodu zlejeme a dáme ich do hrnca naraz s vodou, kapustnicou,  kapustou, sušenými slivkami  a očisteným cesnakom. Varíme asi pol hodiny. Na panvici rozpálime maslo, zasypeme múkou a orestujeme. Vlejeme do kapustnice, dobre rozmiešame a necháme prevariť aspoň 10 minút.

Teraz nastal čas na ochutnávanie. Ak je moc kyslá, prilejeme vodu, ak málo, pridáme kapustnicu - teda šťavu. Ak sa prilievalo viac vody, asi bude treba dosoliť. 

Od sušených sliviek má kapustnica jemne sladkú chuť, zároveň je správne kyslá. V našej rodine máme radi veľmi výraznú kyslú chuť. Kto má radšej jemnejšiu, pridá vodu a uberie kapustnicu.

Ak by ste chceli výslednú kapustnicu svetlú, je vhodné huby uvariť extra a pridať ich bez vody, v ktorej sa varili až do skoro hotovej polievky.

Kyslú kapustu nikdy nepremývam.

Vaše hodnotenie: Žiadne
5
Priemer: 5 (1 hlas)

Sezónne recepty

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok