reklama

Dedenie po manželovi a vydedenie

Pridal/a dajanka66 dňa 15. 11. 2012 - 20:32

reklama

Otázka používateľa
dajanka66

Dobrý večer,
potrebovala by som poradit s manželom vlastníme spoločne byt ,manžel má ešte chalupu.Chceli by sme aby v prípade smrti jedneho z nás prešiel celý majetok na toho druheho a nie zatial na deti .Je treba deti vyplatit ,alebo to ide aj nejako inak .Dakujem za radu.

-----------------------------------------------------

Odpovedá
JUDr. Milan Ficek, advokát, Bratislava

Dobrý deň,
v prípade, ak by manžel zomrel, dedičmi sú v prvej skupine deti a druhý manžel. Deti sú tzv. neopomenuteľní dedičia, čo znamená, že ich nie je možné opomenúť pri dedení. Možnosťou, ako zabrániť, aby deti dedili je deti vydediť (v listine o vydedení alebo v závete).
Poručiteľ môže vydediť potomka, ak
a) v rozpore s dobrými mravmi neposkytol poručiteľovi potrebnú pomoc v chorobe, v starobe alebo v iných závažných prípadoch,
b) o poručiteľa trvalo neprejavuje opravdivý záujem, ktorý by ako potomok mal prejavovať,
c) bol odsúdený pre úmyselný trestný čin na trest odňatia slobody v trvaní najmenej jedného roka,
d) trvalo vedie neusporiadaný život.
Pokiaľ by ste spísali závet bez vydedenia, bude sa prihliadať na ustanovenie § 479 Občianskeho zákonníka, t.j.: Maloletým potomkom sa musí dostať aspoň toľko, koľko robí ich dedičský podiel zo zákona, a plnoletým potomkom aspoň toľko, koľko robí jedna polovica ich dedičského podielu zo zákona. Pokiaľ tomu závet odporuje, je v tejto časti neplatný, ak nedošlo k vydedeniu uvedených potomkov.

JUDr. Milan Ficek, Bratislava,
Advokátska kancelária Ficek & Ficeková

Komentáre

dasa_, So, 17. 11. 2012 - 20:49

Len detail - nejak toto riešili moji starí rodičia. Po smrti jedného sa deti na žiadosť svojho otca vzdali podielu a previedli to na neho celé. A potom, keď bolo druhé dedičské konanie, tak sa znova platili poplatky notárovi z toho istého majetku.


reklama


reklama

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama