reklama

Dedicstvo (zmluva z roku 1966)

Pridal/a Riska dňa 31. 08. 2011 - 21:18

reklama

Dobry den. Poprosila by som o radu.

Dňa 11.03.1966 uzavreli p. "A" s p. "B" úradný záznam o kúpe rodinného domu a pozemkov. Zmluva bola uzavretá na MNV (mestký národný výbor). Kupujúci p. A vyplatil predávajúceho pána B. V zmluve je ďalej uvedené, že pozemkové knižne usporiadanie bude prevedené podľa dohody a náklady budú uhradené prítomními stránkami v polovici.

Predávajúci p. "B" a aj kupujúci p. "A" zomreli a počas ich života nebol vykonaní záznam v katastri podľa dohody v zmluve. Terajším majiteľom v katastry je uvedení syn predávajúceho nebohého p. "B".

Otazka znie:
- Je oprávnením dedičom tento syn nebohého p. "B"?
- A môže syn nebohého kupujúceho p. "A" na základe jestvujúceho originálu zmluvy zo dňa 11.03.1966 v súčasnej dobe podať žiadosť na obnovenie dedičského konania a požadovať súdnou cestou prepis rodinného domu (dom je neobyvany, stary - rozpada sa) a pozemkov na syna p. "A"?

Ďakujem veľmi pekne za odpovede.

Komentáre

bubatko, Št, 01. 09. 2011 - 12:42

podobny pripad sme mali v rodine a dlhe roky sme sa sudili a nakoniec pozemok priklepli druhej strane s tym ze patri jemu lebo aj ked sme kupno predajnu zmluvu mali nebol zaznam v katastri :( tiez to bolo este z roku 1952 a aj sme to normalne po generacie uzivali lebo sme si mysleli ze je to teda nase a hold sud nas vyviedol z omylu.. :(

JUDr. Milan Ficek, Št, 01. 09. 2011 - 19:55

DObrý deň,
skutočnosť, že syn nebohého p. "B" sa stal vlastníkom nehnuteľnosti po smrti svojho právneho predchodcu vyplýva z toho, že vlastnícke právo nebolo zapísané na kupujúceho po tom, ako bola podpísaná kúpna zmluva. Notár, ktorý vykonával dedičské konanie po nebohom p. "B" nemal odkiaľ vedieť, že nehnuteľnosť bola prevedená a preto došlo ak prechodu vlastníckeho práva na syna p. "B".
Na to, aby sa syn nebohého kupujúceho p. "A" stal vlastníkom nehnuteľnosti, bude musieť podať žalobu na súd na určenie vlastníckeho právam, pokiaľ sa nedohodne mimosúdne s vlastníkom zapísaným na liste vlastníctva. Syn nebohého p. "A" nebude teda žiadať o obnovu dedičského konania, ale priamo určenie vlastníckeho práva a to na základe vydržania. Na to, aby potomok po kupujúcom na súde uspel, bude musieť preukázať splnenie podmienok vydržania, ktorým sú spôsobilý predmet vydržania (ktorým je predmetná nehnuteľnosť), vydržacia doba (pri nehnuteľnostiach je minimálne 10 rokov) a dobromyseľnosť. Dobromyseľnosťou je presvedčenie o tom, že p. "A" nehnuteľnosť patrila. Podľa zákona bolo možné najskôr nehnuteľnosť vydržať v roku 1984 (pred rokom 1983 vydržanie v Občianskom zákonníku č. 40/1964 Zb. nebolo). Vo svojej otázke píšete, že nehnuteľnosť je v súčasnosti neobývaná. Súdu bude potrebné preukázať, ako dlho a hlavne dokedy sa nehnuteľnosť užívala zo strany p. "A". Samotným uplynutím vydržacej doby prechádza vlastnícke právo na toho, kto nehnuteľnosť dobromyseľne drží. Nie je teda potrebné nejaké ďalšie rozhodnutie štátneho orgánu. Váš prípad bude pravdepodobne zložitejší na dokazovanie. Odporúčam Vám nájsť si dobrého advokáta.

JUDr. Milan Ficek, advokát Bratislava

advokát BÁNOS, Pi, 02. 09. 2011 - 21:15

Dobrý večer,

s vyššie uvedeným v plnej miere súhlasím, odporúčal by som Vám však (ak je nemožné dospieť k dohode medzi dedičmi A a B o prepise vlastníckeho práva k nehnuteľnosti), aby ste obehali obecný úrad resp. archívy národného výboru a tam si zistiť, či kupujúci A resp. jeho dedičia platili miestne dane z nehnuteľnosti alebo iné poplatky súvisiace s užívaním nehnuteľnosti, ak tieto dane platili počas desiatich rokov. Toto by na súde obstálo ako jasný dôkaz o tom, že kupujúci A resp. jeho dedičia boli dobromyseľní v tom, že im tá nehnuteľnosť patrí a tak by dokázali nadobudnutie vlastníckeho práva vydržaním...ja byť sudcom by som potom v tomto prípade rozhodol v prospech dedičov kupujúceho A.

Prajem Vám pekný večer !

Mgr. Róbert Bános, advokát


reklama


reklama

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama