Dobry den pan.advokat.Prosim o radu.Otec mi zomrel asi pred 3 rokmi,otec mal s prveho manzelstva dceru,a zdruheho manzelstva nas bolo a 2 dievcata a 3 chalani s toho jeden zomrel, a po nom ostal dedic,ktoreho sme videli ako 2 rocneho .ked nas otec zomrel ,tak sme mali dedicke konanie a tam prisiel bratov syn aj s matkou.
Nevlastna sestra sa vzdala dedictva ,prospech mojej mami a mi sme sa tiez vzdali prospech mami.chcem vediet,ten chlapec ma uz 18 rokov a drzo prisiel k mojej mame,nic neplati,mina vodu elektriku a povedal,ze ho odtial nedostane ,pokial ho nevyplati.jeho majetok,ze je pisany aj na liste vlastnikou
V zivote sme ho ani nevideli,poradte co ma mama spravit,zije vo Velkom Medery,je tam s chorym synom ,ktory ma Mwilsonovu chorobu a maju co robit aby nejak vyzili.moze ho vyhodit?Dakujem pekne Prosim Vas o radu.
veve30@centrum.sk
Pravna poradna
reklama
reklama
reklama
Recepty
Sezónne recepty
reklama
Návody a nápady na tvorenie
reklama
Dobrý večer,
z hľadiska právnej istoty by som Vám ako prvé odporučil vyhľadať na internetovej stránke www.katasterportal.sk nehnuteľnosť, ktorá bola predmetom dedičstva (predpokladám, že predmetom dedičstva po Vašom otcovi bol byt alebo dom) a zistiť si, či sa Váš synovec naozaj stal podielovým spoluvlastníkom nehnuteľnosti, kde Vaša mama býva. Ak to tak bude, podľa mojich výpočtov sa mal stať podielovým spoluvlastníkom nehnuteľnosti s podielom 1/14 k celku. Možno čakáte odo mňa inú radu, ale keď sa na vec pozriem z dlhodobejšieho hľadiska, tak by som Vám poradil čo najrýchlejšie vyporiadať podielové spoluvlastníctvo medzi Vašim synovcom a Vašou mamou, čo však bude možné len tak, že Vaša mama Vášho synovca vyplatí
Viem, písala ste, že aj bez jeho vyplatenia vie ťažko vyžiť, ale ak sa nejedná o príliš drahú nehnuteľnosť, vyplatiť podiel synovca vo výške 1/14 by možno vedela s Vašou pomocou resp. pomocou Vašich súrodencov zvládnuť napr. spoločným poskladaním sa na synovcov podiel alebo nejakou pôžičkou (ako príklad uvediem, ak by hodnota nehnuteľnosti bola 30.000 €, mama by mu musela vyplatiť 2.143 €).
Niekedy to môže byť oveľa výhodnejšie, ako strpieť to, ako s Vami býva niekto, koho nemusíte. Ak by synovec vyporiadanie dohodou odmietal, Vaša mama má právo podať na súd návrh, aby ten rozhodol o vyporiadaní, tak či tak však bude musieť synovca vyplatiť.
Pokiaľ ide o Vašu otázku, či ho môže vyhodiť, tak moja odpoveď je nie, vyhodiť ho nemôže, ako podielový spoluvlastník má presne také isté práva ako Vaša mamina (užívať nehnuteľnosť, zdržiavať sa v nej). Rovnako však po ňom môže žiadať resp. mu povedať, že áno, bývať tam môže, ale že ako spoluvlastník nemá len práva, ale aj povinnosti, medzi inými podieľať sa na úhrade nákladov spojených s bývaním (nájomné, elektrika, plyn a réžia), t.j. mal by na ne prispievať 1/14-ou.
Ako však vravím, najprv si zožeňte z katastra výpis z listu vlastníctva na uvedenú nehnuteľnosť, aspoň presne budete vedieť, na čom Vaša mama je a až následne vec riešiť.
Prajem pekný večer.
Mgr. Róbert Bános, advokát