Dobrý deň. Môj manžel sa rozviedol pred 2 a pol rokom s prvou manželkou. Teraz je druhý krát ženatý so mnou. Ešte počas manželstva s prvou manželkou si zobral na leasing auto, ktoré splácal on. Poslednú splátku uhradil až 2 roky po rozvode. Tak isto si zobral s bývalou manželkou pôžičku,ktorá bola na jeho meno. Po rozvode ju splácal len on. Chcem sa spýtať, či je auto predmetom vysporiadania BSM a či patrí aj bývalej manželke a či manžel môže súdnou cestou žiadať od bývalej manželky zaplatenie časti pôžičky,ktorú splácal po rozvode. Ďakujem veľmi krásne za odpoveď.
Komentáre
Ďakujem veľmi krásne za odpoveď. Len sa môže vyskytnúť problém,že bývalá manželka môže na súde povedať,že pôžičku zobrali na splatenie leasingu (musí to dokázať?).Pôžička bola braná na nábytok,ktorý ostal bývalej manželke. Ešte raz ďakujem.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Dobrý večer,
napriek tomu, že Vaša otázka je napísaná dosť všeobecne, pokúsim sa Vám ju zodpovedať. Auto by z právneho hľadiska nemalo byť súčasťou BSM, nakoľko ho Váš manžel do vlastníctva nadobudol až jeho odkúpením od leasingovej spoločnosti približne dva roky po rozvode s prvou manželkou. Tá by však teoreticky mohla žiadať (avšak len v súdnom konaní, pričom návrh na začatie tohto konania by mohla podať len do troch rokov odo dňa právoplatnosti rozsudku o rozvode manželstva), aby jej bývalý manžel zaplatil to, čo zo spoločného majetku počas trvania manželstva investovali do majetku, ktoré bolo len manželove. Pokiaľ ide o druhú časť Vašej otázky týkajúcej sa pôžičky, znova len toľko môžem uviesť, že podstatné je, čo si z požičaných peňazí kúpili, keď niečo také, čo bolo a aj zostalo Vášho manžela, tak by on nemal právo žiadať od nej žiadne peniaze, ak však peniaze z pôžičky minuli spoločne (napr. na dovolenku), tak by Váš manžel v konaní o vyporiadaní BSM mohol žiadať, aby mu preplatila polovicu z toho, čo on po zániku manželstva zaplatil titulom splatenia pôžičky.
V každom prípade by som Vášmu manželovi odporučil riešiť celú vec komplexne, premyslieť si, či sa mu oplatí ísť do takéhoto spor(netuším, koľko stálo auto a v akej výške bola tá druhá pôžička), ak by mu vychádzalo to, že sa mu ten spor oplatí, čo najskôr sa pokúsiť s bývalou manželkou dohodnúť, ak k dohode nedôjde, podať na súd návrh a to všetko tak, aby stihol trojročnú lehotu odo dňa právoplatnosti rozsudku o rozvode.
Želám Vám dobrú noc!
Mgr. Róbert Bános, advokát