Zimné obdobie je tradične časom, kedy sa nejako prirodzene menej hýbeme, viacej sa babušíme a vysedávame pri „peci“. Chýba nám slnečný svit ako aktivátor našej činnosti. Počas vianočných sviatkoch, kedy sme sa tešili zo spoločných chvíľ v kruhu najmilších, sme čo to netradičné pojedli, sladké ochutnali. Tým voňavým domácim koláčikom sa nedá odolať. Ale čaká nás ešte dlhá zima, určite január a február patria medzi najchladnejšie mesiace v našich končinách a aj mesiace s najkratšími dňami.
Na jar si ešte budeme musieť troška počkať a aj prečkať v zdraví tieto chladné dni. Telo potrebuje aj v zime dostatok balastných látok, živín aby bolo dosť silné a nepodľahlo rôznym chorobám.
Iba čisté črevá a aktívny tráviaci systém dokážu dostatočne vstrebať všetky živiny z potravy a aj sa zbaviť rôznych toxických nánosov či mikroorganizmov.
Pokiaľ sme mladí máme dosť vitálnych látok a telo sa dokáže očisťovať samé. S vekom aj v závislosti na životospráve to môže byť čoraz ťažšie. Telo sa už dokáže detoxikovať len do určitej miery a treba mu pomôcť. Sme viacej unavení, bez energie aj zo zlej činnosti tráviaceho systému.
Preto, ak pociťujeme potrebu sa trocha prečistiť, či zbaviť aj nejakých tých tukov odporúčam si do harmonogramu zaradiť aj tzv. očistné dni. Žiadny silný „detox“, to nie je vhodné, ale okrem teplej stravy a klasickej kuchyne sa rozhodnúť pár dní prejsť na šetrné stravovanie.
Ideálne je si zvoliť prečisťujúce dni v súlade s cyklom mesiaca. Vhodné sú dni po splne, pri ubúdajúcom mesiaci.
V tieto dni sa stravujeme BEZ CUKROV, BIELEJ MÚKY, TUKOV, MLIEKA.
Teplé jedlá pripravíme dusením, v pare.
Zakomponujme do receptov aj bylinky, či koreniny, ktoré naštartujú trávenie, zbavia organizmu nadbytočných kíl, prečistia črevá. Čerstvé- pažitka, kôpor, petržlen. Sušené-koriander, oregano, estragón, ligurček, majoránka, rozmarín.
Vyvarujme sa ťažkých kombinácii, vyprážaných, mastných a múčnych jedál.
Doplníme si jedálníček o ČERSTVÉ OVOCNÉ aj ZELENINOVÉ ŠŤAVY, ŠALÁTY, SMOOTHIE nápoje. Dbáme na správne kombinácie, nie každé ovocie a zelenina sa k sebe hodia. Overené kombinácie nájdeme na webových stránkach.
Uprednostníme radšej zeleninu ako ovocie.
Predpokladám, že to jabĺčko alebo banán, pomaranč si dá každý aspoň ako desiatu olovrant.
Horšie je to s výbornou cviklou, čiernou reďkovkou, mrkvou, tekvicou či klasickou hlávkovou kapustou, kelom. Vyhľadávajme práve túto sezónnú zeleninu.
Vhodná je aj listová zelenina rôzne šaláty, špenát, stopkový fenikel, valeriánka, rýchlená čakanka.
Voľme počas týchto dní menšie porcie a radšej jedzme častejšie aj 7 krát za deň, nenechajme naše telo zbytočne hladovať.
Posledné jedlo konzumujme maximálne o 19tej, aby telo mohlo od 20tej večer sa nachystať na nočný režim vstrebávania živín z potravy.
Doprajme si pohyb na čerstvom vzduchu aspoň pol hodinku denne. Kyslík a pohyb pomáha tiež látkovej výmene a urýchľuje metabolizmus.
Ak nám to zdravotný stav dovoľuje naplánujme si saunu alebo masáž. Rozprúdime lymfu a rýchlejšie sa zbavíme nepotrebného odpadu.
Počas dňa pijeme okrem štiav aj čistú pramenitú vodu a vhodné bylinkové čajíky na prečistenie a revitalizáciu čriev.
Môžeme si pomôcť aj hubami a riasami, ktoré tiež pôsobia detoxikačne a regenerujúco zároveň. Niektoré rastlinky, huby či riasy pôsobia tiež ako utlmovače chuti do jedla, urýchľujú metabolizmus, alkalizujú, či dopĺňajú minerály a vitamíny a tak dodajú telu potrebnú energiu.
Ponúkam niekoľko overených liečiviek a začneme tráviacim traktom a hrubým črevom:
PŔHĽAVA, PÝR PLAZIVÝ- čistia krv, podporujú činnosť tráviacich orgánov, hlavne žihľava je zasobárňou aj vo forme čaju potrebných vitamínov a minerálov.
PÚPAVA LEKÁRSKA, ARTIČOKA, PESTREC MARIÁNSKY/drvené semená, olej, kvapky, suchý extrakt/ – posilňujú látkovú výmenu v pečeni, zlepšujú činnosť žlčníka.
ARCHANGELIKA LEKÁRSKA, PUŠKVOREC - zlepšujú trávenie, lieči žalúdok a črevá.
KUKURICA SIATA, REBRÍČEK OBYČAJNÝ, NECHTÍK LEKÁRSKY, LOPÚCH – byliny zlepšujúce látkovú výmenu, posilňujúce žalúdok a tvorbu žalúdočných kyselín.
REPÍK LEKÁRSKY, RUMANČEK KAMILKOVÝ - utišuje žalúdočné a črevné zápaly, vredové choroby žalúdka a dvanástnika, pôsobí dezinfekčne.
CESNAK SIATY, MEDVEDÍ - surový alebo vo forme liehového výluhu – prečisťuje hrubé črevo, aj od rôznych nežiadúcich mikroorganizmov.
Podobne pôsobí veľmi známy na celom svete ORECH AMERICKÝ alebo ČIERNY.
PALINA PRAVÁ alebo OBYČAJNÁ majú obdobné pôsobenie, líšia sa zložením obsahových látok. Obidve sa užívajú pri črevných ochoreniach, nechutenstve, nedostatočnej tvorbe žalúdočných kyselín.
Cesnak, palina a orech čierny spolu s horcom vo forme tinktúry pomáhajú prečistiť oblasť čriev aj od parazitov.
Z húb na prečistenie tráviaceho traktu, zlepšenie činnosti čriev aj pri duševnej vyčerpanosti má priaznivý účinok ŠII-TAKÉ alebo Húževnatec jedlý.
CHLORELLA sladkovodná riasa okrem iných zložiek obsahuje vlákninu a čistí črevá od nánosov.
ĽANOVÉ semienka užívať rozomleté alebo poriadne rozžuté sú výborným prostriedkom proti zápche.
Vhodné čajíky na zbavenie sa nadbytočných kíl alebo len tlmiť chuť do jedla:
PU-ERH- špeciálny fermentovaný čaj z čajovníka tlmí chuť do jedla a urýchľuje matabolizmus, uľahčuje trávenie tučných jedál.
GUARANA- pomáha pri detoxikácii, čistí krv, ako náhrada kávy a neprekysľuje, tlmí hlad, dodá energiu na celý deň.
YERBA MATÉ- má obdobné učinky, popri tom, zlepšuje koncetráciu a dodá telu minerály ako horčík, vápnik, železo, fosfór, selén, draslík a kremík.
ZELENÝ ČAJ – plný antioxidantov, zrýhľuje metabolizmus.
ROOIBOS- pomáha spaľovať tuky a zlepšuje činnosť pečene.
BYLINKOVÉ ČAJE, ktoré som uviedla pri zlepšení látkovej výmeny a na detoxikáciu sú veľmi prospešné aj v tomto prípade.
Špeciálny recept pre trpezlivých
100g čajovej zmesi na prečistenie tráviaceho ústrojenstva, a naštartovanie látkovej výmeny.
Zmes sa skladá z dvoch častí:
1.hrubá zložka 50g
fenikel obyčajný semeno 20g
púpava obyčajná koreň 15g
puškvorec obyčajný koreň 15g
2.jemná zložka 50g
kukurica siata čnelky 10g
repík lekársky vňať 10g
pŕhľava dvojdomá vňať 10g
rumanček kamilkový 20g
Postup prípravy čaju:
Z hrubej zložky, ktorú sme dôkladne premiešali si zoberieme 1 čajovú lyžicu a zalejeme v smaltovanom čajníku 3dl studenej vody, necháme stáť cca 2 hodiny a potom postupne zohrievame. Ako nám voda začne bublať necháme povariť tieto korene ešte 3 minúty. Odstavíme z ohňa a pridáme do čajníka zvyšné bylinky z jemnej zložky, ktorým stačí takýto zápar. Z jemnej zložky pridáme tiež 1 čajovú lyžičku a necháme ešte 10 minút lúhovať. Nakoniec to celé precedíme a pijeme teplé pred jedlom a nesladíme. Teplý čaj môžeme udržiavať aj teplý v termoske a piť počas dňa po dúškoch.
Autorka: Alena Báthoryová
www.herbaria.info
Aj keď je príroda silná, nie všetky zdravotné problémy je možné zvládnuť len pomocou byliniek. Nepodceňujte dlhotrvajúce problémy a vyhľadajte lekára. V prípade, že užívate lieky, prípadne máte problémy s alergickými reakciami, rozhodne domácu prírodnú liečbu konzultujte s lekárom.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo sa zaregistrujte