Aj keď je to často nepríjemné, zvýšená teplota alebo horúčka patria k prirodzeným uzdravujúcim procesom v organizme. Je to spôsob, ktorý sme dostali ako dar od Boha, ako zvládnuť boj s infekciou či nahromadenými toxínmi. Tieto nebezpečné látky sú potom vylučované prostredníctvom pečene a obličiek. Takto dochádza k očiste tela a k navráteniu rovnováhy, teda k uzdraveniu. Tento proces je však v dnešnej dobe narušený znečisteným prostredím, nedostatkom vitamínov, minerálov, základných živín, príliš rýchlym životným tempom, stresom a chýba nám aj pokoj.
Rastlinné tinktúry, čaje, zápary či esenciálne oleje prirodzeným spôsobom podporujú potenie, ochladzujú organizmus, pomáhajú vylučovať toxíny, podporujú imunitný systém, upokojujú a pomáhajú harmonizovať psychiku aj telo. Výber vhodných byliniek a ich kombinácia je individuálna a mala by byť prispôsobená potrebám jednotlivcov podľa ich stavu.
Z bylinkových čajov je vhodný lipový kvet, pretože podporuje potenie a ochladzovanie organizmu. Navyše, lipa harmonizuje činnosť imunitného systému. Obrovská košatá lipa nás posilni svojou energiou ak sa pri nej zastavíme čo i len na malú chvíľočku. Je to náš národný strom, rastie takmer všade, kvitnúť začína v júni. Očarí vás a na srdci poladí jej príjemná vôňa, hlavne pred obedom, keď má kvet najviac liečivých látok. Určite si vytvorte jej bohaté zásoby, bude neoceniteľným pomocníkom, ak ju použijete už pri prvých príznakoch prechladnutia. Lipový kvet upokojuje, podporuje dobrý spánok, zmierňuje kŕče, zmierňuje kašeľ a pôsobí protizápalovo. Je vhodný aj pre dojčatá a starších ľudí.
Rebríček obyčajný, rastlinka, ktorá obľubuje slnečné miesta. Určite aj vďaka tomu má veľa liečivých účinkov. Pomáha čistiť krv, reguluje prietok krvi v organizme, blahodarne pôsobí na cievy. Rebríček je majstrom v prírodnej liečbe horúčky. Obsahuje veľké množstvo flavonoidov, ktoré pôsobia relaxačne na cievy. Tým organizmus ochladzuje. Myší chvostík, ako je niekedy nazývaný, zároveň podporuje prekrvenie vnútorných orgánov, aby bola zabezpečená ich správna funkčnosť. Takéto zdanlivo protichodné pôsobenie rastlinky pomáha organizmus dostať späť do rovnováhy. Rebríček lekársky okrem toho, že podporuje potenie, podporuje aj vylučovanie toxínov z organizmu, pôsobí proti vírusom, zmierňuje kŕče a upokojuje. Mierne horká chuť podporuje činnosť pečene a žlčníka, jeho silice pôsobia proti zápalom. Treba však dať pozor na prípadnú alergickú reakciu.
Ochladzujúco na organizmus pôsobí aj medovka lekárska, liečivá bylinka, ktorú doma pestuje snáď každý. A oprávnene, pretože patrí k bylinkám v súčasnej dobe veľmi potrebným. Čaj z medovky pomáha upokojiť telo a pohladí dušu, pôsobí proti kŕčom, pomáha liečiť zápal, pôsobí proti vírusom, pomáha regenerovať a navráti organizmu energiu.
Harmanček kamilkový je prastará bylinka používaná nielen pri horúčkach, ale aj kolikách, detských ochoreniach, nervových ochoreniach, kožných problémoch. Rastie takmer všade, ako poľná burina, prípadne sa cielene pestuje. Kvitne od júna do septembra. Celá rastlinka príjemne a upokojujúco vonia. Jej vôňa je ako poladenie od mamky, jemné, nežné, upokojujúce a neskutočne liečivé. Tak, ako sa o sedmokráske hovorí, že má sedem krás, tak harmanček, ktorý sa na ňu podobá, má, obrazne povedané, sedem liečivých účinkov. Liečivo pôsobia silice, bisabol, chamazulén, flavonoidy, aj iné bioaktívne látky, ktoré príjemne ochladzujú organizmus, upokojujú a posilňujú imunitu, zmierňujú a zastavujú kŕče. Harmanček pôsobí proti vírusom, baktériám a plesniam, a viaže na seba nebezpečné bakteriálne jedy. Pomáha liečiť aj prechladnutie a chrípku. Taktiež je nápomocný pri dojčenskom prerezávaní sa zúbkov, pretože upokojuje, zmierňuje bolesť a tlmí teplotu. Opäť však je potrebné dať pozor na prípadnú alergickú reakciu, podobne ako pri všetkých astrovitých bylinkách.
Z ďalších byliniek pomáhajú kvet bazy čiernej, túžobník brestovaný, mäta pieporná, archangelika, rozmarín, citrónová tráva, fialka voňavá, šípky, mladý jačmeň, levanduľa a mnohé ďalšie.
Mgr. Ľubica Prisenžňáková, PhD.
www.naturterapy.sk
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo sa zaregistrujte