Ochorenia dýchacích ciest - pomôžte si bylinkami

Naše telo je nesmierne dokonalý živý stroj, kde všetko na seba nadväzuje a navzájom sa ovplyvňuje. Z tohto vychádzajú aj všetky východné učenia o zdraví napr. čínska alebo indická medicína. Podľa orgánových hodín máme na jeseň oslabené pľúca a hrubé črevo. V zime sú to zase obličky a močový mechúr.

Ak trpíme ochoreniami dýchacích ciest súvisí to aj s činnosťou hrubého čreva. Práve hrubé črevo a jeho stav, je vo väčšej miere zodpovedné za našu imunitu.

Typické ochorenia naznačujúce oslabenie tohto okruhu sú: nachladenie, nádcha, chrípka až zápal dutín, priedušiek a pľúc sprevádzané horúčkou a kašľom.

Vstupnou bránou, ktorou do organizmu vniknú baktérie a vírusy sú nos a ústa. Podľa druhu baktérii má chorý človek zdurené sliznice v nose, zapálené hrdlo, mandle, zväčšené lymfatické uzliny, v prínosových dutinách sa tvoria hlieny, sú zasiahnuté priedušky až pľúca. Pri oslabenej imunite je choroba sprevádzaná horúčkou, ktorá signalizuje bojovú aktivitu imunitného systému s votrelcami.

Jednoduchšie formy ochorenia ako je nachladnutie, nádcha, slabá viróza je možné zvládnuť pomocou prírodných vitamínov, minerálov a bylinkovými preparátmi. Vitamín C majú šípky, rakytník, arónia, čierne ríbezle, aj pomaranče a citróny ale aj hlávková kapusta, brokolica, kel. Vitamín A je v žltej, červenej, pomarančovej a sýtozelenej zelenine ako je karotka, brokolica, špenát a tiež v rakytníku, šípkach, arónii. Hodnotné minerály nájdeme aj v cvikle, čiernej reďkovke, cesnaku.

Na večer si môžeme pripraviť studený macerát zo sušených šípok. Cca 20g rozdrvených šípok /asi dve polievkové lyžice/ zalejeme 1 litrom studenej vody a necháme stáť do rána. Ráno v čajníku vodu aj so šípkami zohrejeme, ale nevaríme! Následne precedíme cez jemne sito alebo plátno, aby nás chĺpky nedráždili v hrdle a pijeme teplé. Sušený rakytník alebo aróniu môžeme pripraviť takým istým spôsobom alebo ich len namočíme do vody a po niekoľkých hodinách skonzumujeme. Dôkladne rozhryzieme.

Pri nádche si vieme pomôcť vymývaním nosných dierok teplou vodou s prídavkom prírodnej soli, nie rafinovanej. Pomáha aj vytieranie nosa odvarom z orechových listov alebo prasličky roľnej a výter grepovým olejčekom.

Pri bolesti hrdla pomáha kloktanie teplým nálevom z bylín ako je šalvia lekárska, kamilka, repík lekársky, materina dúška tymiánová alebo propolisom, či slanou teplou vodou, grepovým olejčekom. Nálev z bylín si pripravíme zaliatim 1 čajovej lyžičky 150ml vriacej vody, necháme lúhovať 10 minút a precedíme. Kloktáme nálevom takej teploty, aby sme predišli popáleniu sliznice v ústach a hrdle.

Ak je hrdlo veľmi bolestivé obviažeme si ho šatkou a skúšame aj masírovať olejom rakytníkovým, divozelovým, grepovým, eukalyptovým balzamom, bazovou tinkúrou.

Grepovým olejčekom vytierame jemne aj uši pri bolestiach, nahromadení hlienu, pomáha aj kvapnúť 1 až dve kvapky do ucha.
Pri nachladení, zápale dutín aspoň 1x za deň si pripravíme byliny na naparovanie. Kamilka, mäta, tymián, baza kvet, esencie- eukalyptus, tinktúra - smrekovec opadavý. Zmes z bylín alebo len jednu bylinku v množstve 2 polievkové lyžice zalejeme 1 litrom vriacej vody, necháme 2-3 minútky schladiť, aby to nebolo veľmi horúce a nepríjemné pre pokožku, pridáme esencie z bylín. Prikryjeme si hlavu dostatočne veľkým uterákom a vdychujeme arómu počas 5tich až 10tich minút, ako nám je príjemné alebo pokiaľ voda nevychladne.

Tie isté byliny sú vhodné aj na inhaláciu do aromalampy, zvlhčovača vzduchu. Výborným prostriedkom je aj jedľová silica, najlepšie zo sibírskej jedle. Dýchacie cesty posilňujú aj byliny s obsahom kyseliny kremičitej ako je praslička roľná, repík lekársky a stavikrv vtáčí.

Na vírusové ochorenia spôsobené rôznymi druhmi vírusov teda prechladnutie, zápal hrdla, chrípku nie sú potrebné silné antibiotiká. Chrípku spojenú s horúčkou a celkovou slabosťou organizmu je naozaj najlepšie vyležať doma. A fytoterapia odporúča kloktanie, pitie teplého čaju, inhaláciu éterických olejov. Chrípku a väčšinu vírusových ochorení by ste mali do siedmich dní prekonať.

Odporúčam zázvorový korenistý čaj alebo zmes bylín, ktoré pomôžu telu zbaviť sa virózy a vypotiť sa, chrípkový čaj.
Zázvorový korenistý čaj: Dáme variť 0,5 litra vody s nakrájaným asi 4cm kúskom zázvoru, jednou celou škoricou, 5 klinčekmi, pár zrnkami kardamónu a pár zrnkami čierneho pepra, ½ čajovej lyžičky anízu. Varíme asi 3-5 minút, nakoniec môžeme pridať čajovú lyžičku rooibosu a necháme ešte lúhovať 10 minút. Precedíme a pijeme sladené medom.

Chrípkový čaj: 5g kvetu echinacei, 10g hlohu kvitnúcej vňate, 10g vňate ľubovníka bodkovaného, 15g bazového kvetu, 20g vňate repíka lekárskeho, 20g lipového kvetu, 20g materinej dúšky vňate. Vypite denne 2 šálky čaju, ktorý si pripravíte zaliatím 1 zarovnanej polievkovej lyžice tejto zmesi. Necháte lúhovať 10 minút a po precedení užívate čo najteplejšie.

Suchý kašeľ, kedy sa netvorí hlien, ale pľúca vplyvom infekcie majú sťaženú činnosť a sliznice sú vysušené. Vtedy pomáhajú byliny so svojim „slizom“ , látkami zvanými aj antitusiká, ktoré kašeľ tlmia. Slizovité látky sa ideálne vylúhujú v studenej vode. Z bylín ich obsahujú slez maurský, lesný, ibiš lekársky- list, koreň, sladké drievko- koreň, pľúcnik lekársky-vňať, podbeľ- list, skorocel kopijovitý- list, divozel veľkokvetý- kvet. Zvolíme si jednu alebo viac bylín a pripravíme si studený macerát. Zvyčajne stačí 2 čajové lyžičky nakrájanej byliny zaliať 2,5dl studenej vody a nechať macerovať minimálne jednu a viac hodín. Potom nálev scedíme a troška môžeme zohriať, aby bol čaj príjemne teplý. Pijeme počas dňa a pred spaním. Keď pridáme sladké drievko, ktoré má nasládlú chuť, vtedy nie je potrebné ani sladiť a čaj si obľúbia aj deti . ALE UPOZORŇUJEM, že sladké drievko pri dlhodobom užívaní viac ako 4 týždne a prekračovaní odporúčaných dávok môže spôsobiť aj ťažkosti s tlakom a alergické reakcie.

Vlhký kašeľ pomáha uvoľniť dýchacie cesty od hlienu a látky – expektoranciá toto vykašliavanie podporujú a riedia hlien. Pripravujeme horúci nálev z bylín ako je materina dúška obyčajná aj tymiánová - vňať, pľúcnik lekársky-vňať, zádušník brečtanovitý - vňať, fenikel - semená, skorocel kopijovitý -list aj podbeľ lekársky - list, kvet, sladké drievko-koreň.

Dobrý čajík na hlieny : 10g skorocel list, 20g materina dúška vňať, 20g pľúcnik vňať, 20g rozdrvených feniklových semien, 30g sladké sladké drievko koreň. 1 čajovú lyžičku zalejeme 2,5dl vriacej vody a necháme lúhovať pod pokrievkou 15 minút. Precedíme pijeme teplé počas dňa.
Na kašeľ je vhodný aj skorocelový sirup, zo sladkého drievka sirup alebo materinodúškový sirup.

Na posilnenie oslabeného tela, hlavne dýchacieho systému pomôže užívanie tinktúr z bylín, gemmoterapeutiká a betaglukány či propolisová tinktúra. Tieto rastlinné imunitné stimulanty je potrebné užívať hlavne preventívne, ale aj po vypuknutí choroby si vedia poradiť s mikrorganizmami, ktoré sú v tele nežiadúce. Vnútorne je potrebné užívať odporúčané množstvo, ideálne na prázdny žalúdok.

Tinktúry na imunitu: kapucínka/ proti baktériám/, výťažok z grepového jadierka/ proti vírusom, baktériám a plesniam/, ríbezľa čierna / regenerácia slizníc /, huba Reishi /dýchacie cesty, detoxikácia/, rakytník/ pľucne tkanivá, detoxikácia/, eleuterokok / adaptogén, proti stresu/, echinacea/vírusy, lymfa/.

Tinktúry na posilnenie dýchacích ciest, na bolesti: ľubovník bodkovaný/nervová sústava, ukľudňuje/, šampión / proti baktériám, na astmu, priedušky/, zmes ruža šípová, jedľa a hrab/pre deti, dýchacie cesty/, bazalka posvätná / baktérie, dýchacie cesty/, smrekovec opadavý/nosné dutiny, ľadviny/, vŕba biela/vírusy, bolesť/, sladké drievko/proti hlienom, proti alergiám/.

Ak kašlete viac ako týždeň a bolesti neprestávajú, poprípade máte bolesti hlavy signalizujúce zápal dutín, silný zápal hrdla, bolesť uší, vtedy Vám to komplikujú baktérie. Baktérie signalizuje aj hustý žltkastý až nazelenalý hlien v nose, hlien sa hromadí aj prieduškách a bráni dýchaniu. Aj tieto ochorenia sprevádzajú horúčky. Ale na potvorky baktérie už je potrebné ísť cielene antibiotikami. Organizmu je potrebné pomôcť. Je to možné aj prírodnými antibiotikami, ale aj v tomto prípade je nutná pravidelnosť a časový faktor je dôležitý, ako aj samotná dôslednosť v liečení, kľudový režim, dostatok tekutín, užívanie hodnotnej stravy.
Byliny ako prírodné antibiotiká môžeme užívať vo forme čaju alebo tinktúry, výťažky bylín v liehu. Niektoré sú vhodné aj pre deti. Najznámejšie sú: kapucínka, grepové jadierko, cesnak, echinacea, bazalka posvätná, nechtík, tymián.

Na záver: Nenechajme tieto časté a veľakrát neliečené len „prechodené“ ochorenia prepuknúť do vážnejších zdravotných ťažkostí. Neliečením alebo nasadením rýchlej pomoci trojdňovými antibiotikami, liekmi proti horúčke telu nepomôžeme dostatočne. Ak už choroba prepukla, alebo sa stáva chronickou, už po pár týždňoch sme chorí zase, nám telo signalizuje svoju slabosť. Pomôžme si a posilnime ho prirodzenými prostriedkami, ktoré nám odovzdajú LEN nevyhnutné, zdraviu prospešné látky.

Aj keď je príroda silná, nie všetky zdravotné problémy je možné zvládnuť len pomocou byliniek. Nepodceňujte dlhotrvajúce problémy a vyhľadajte lekára. V prípade, že užívate lieky, prípadne máte problémy s alergickými reakciami, rozhodne domácu prírodnú liečbu konzultujte s lekárom.

Autorka: Alena Báthoryová
Ak sa chcete s Alenou poradiť, pošlite jej otázku do Bylinkovej poradne na Nanicmama.sk.
Viac informácií o liečivých bylinkách nájdete na stránke www.herbaria.info

Komentáre

Tento rok v zime na kasel sme vyskusali aj bazalku cerstvu + cesnak a vazne to funguje. Samozrejme na stalice ako zazvor, rozne ovocie ...

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok