reklama

Ako vybrať strednú školu?

Kamila , 15. 03. 2021 - 09:55

reklama

Dieťa "zodpovedné" za NM má už pár dní 15 rokov. Je šialené ako to rýchlo letí.  Momentálne stojí pred ťažkou úlohou kam na strednú.

Niežeby som to ako mama  s ňou neriešila, pred rokom, dvoma, v septembri ..., Už som pomaly prestala. A to v momente, keď je najvyšší čas. Tinka ma pri mojich pokusoch rýchlo zruší.

Voľakedy dávno som sa dušovala, po skúsenostiach s  troma staršími deťmi, že už žiadne gymnázium. A pritom, som sa s odstupom času od detí dozvedela, že to nebolo také zlé ... Najstaršej sa na gympli páčilo, že ona sa rada učí ..., pomooc. Hambím saStarší syn, strednú úplne odignoroval, okrem nejakých troch predmetov, ktoré sa mu páčili, či išli same. Známky tomu zodpovedali, ale mladý muž je stále z tej istej školy nadšený aj po rokoch. Mladší syn, po dvoch rokoch "zutekal" na inú strednú,  to by bolo na dlhšiu debatu. ..., v prebiehu roka, dve deti menili školu, ťažké obdobie, ale neľutujem.

Tinka je všestrannou "umelkyňou" imropivizuje na klavíry, výborne kreslí, píše ... Asi najviac ju láka to písanie, len takú školu nájdem tak akurát v Ba. A to si ako vzor vybrala staršieho syna, teda flákača. Len ten expert, bez vysokej skončil ako programátor ...

Všetko je zložitejšie nielen o túto dobu, keď skoro rok neboli poriadne v škole, ale aj o to, že chodí na Waldorfskú školu. Som veľmi rada, že sme po štyroch rokoch klasickej základnej, zmenili školu. Tinkinej umeleckej duši, waldorf veľmi sadol, len najväčší nápor učiva, mali prebrať v deviatom ročníku, ktorý sa veľmi nekonal. 

A kam sme sa dopracovali s výberom strednej dva týždne pred odoslaním prihlášok, teda info o školách triednej učiteľke? Ani neviem. Deva osciluje medzi umeleckou školou, celkom využiteľným odborom, Dizajn digitálnych aplikácii a anglickým gymnáziom, kde je asi najvyšší náprask v Ke. Gympeľ starších ostáva, ako záloha. S tým, že ak sa gymnázium dostane, nemieni sa nijak trhať v učení ... No najprv sa tam musí dostať ..., ale ona si odmieta vyrábať z prijimačiek na strednú stres .... A to jej spolužiaci, chalani, čo sa chystajú na gymnázia, sa tvrdo doučujú už dlho. Hold ich škola je iná ...

Keď tak rozmýšľam nad tým všetkým, ani neviem prečo to vôbec riešim? Možno preto, že Tinka je mi v mnohom podobná ..., umelecká duša?  Len v istej "zrelosti" je teraz tam, kde ja v päťdesiatke.  Pre mňa bol gympeľ nie že utrpením, ale nemám naň najlepšie spomienky ... Bola iná doba ..., kým som prišla na to, čo so mnou, mala som 36 rokov a štyri deti? No dobre, trochu skôr ..., ale po technickej vysokej.

Záver? Rozhodovanie sa posúva na máj, však niekde ju vezmú a potom sa rozhodne. Ešte je v tom iný aspekt "love", ta tak. Svoje robí aj histaminová intolerancia, rýchlejšia unaviteľnosť ... No nič, som len poradný orgán. Bude ako nebolo. Úsmev

Dievčatá, ako ste riešili vy dilemy výberu strednej vašich detí? Ako spomínate na svoje strednú vy?


reklama


reklama

dasa_, Po, 15. 03. 2021 - 21:58

ja furt oscilujem medzi tým nechať to na nich alebo sa im snažiť čo najviac pomôcť. Podľa vlastných predstáv. U nás bolo rozhodovanie o strednej o inom - pohodlie doma alebo internát so školou najviac blízkou budúcemu smerovaniu. vyhralo to domáce pohodlie.

Čo bolo a ostalo super je to, že má z triedy kamarátov, s niektorými pokračuje aj na výške. A podľa mňa aj to úlohou školy, vytvárať svoj vlastný okruh.

Učenie by som si teda predstavovala trochu inak, ale to je iná debata.

Kamila, Po, 15. 03. 2021 - 22:19
Internat, alebo ostat doma, je pre stredoskolaka celkom vyzva..Ohladne rozhodovania, som len porradny organ. Moja ma svoju hlavu, občas si vypočuje moj nazor, inokedy ma rýchlo zruší ... Ostáva dilema umelecka ci gympel ..., ktoru mozno rozhodnu vysledky prijimaciek, bez stresu a usilia ..? ;)
crystall, Ut, 16. 03. 2021 - 16:15

No ja neviem, vidím, že tá neistota v slovách je, ale berieš to po všetkých tých skúsenostiach celkom racionálne. Hlavu má určite dobrú, verím, že sa dobre učí, takže to určite dobre aj dopadne.

Ja si pamätám pri najstaršom, som chodila za ním ako tieň. Prosím Ťa, choď sa učiť, už si sa učil??? Potom mi pred monitorom rupli nervy, tak som s ním aj triasla (áno, panicky a v nervoch), prosím Ťa uč sa, nič nemusíš, len sa uč.

A on sa neučil. Ako toto mať pred očami. Že má niekto monitor na saláme a prijímačky na strednú školu na dvoch salámach. Len sa váľal v posteli a na mobile...Mňa šlo poraziť. Ale to bola tá moja pomýlená realita. Ke´d sa mi posťažoval spolužiakov otec v Jednote v rade pri pokladni, že syn ide na gymnázium a že prípravu má slabú, som vypenila, že ten môj to tiež schytá, kto to kedy videl robiť monitor na 94 bodov, však má byť 100 bodov, ani bod menej.

Dotyčný tatino dostal šok z mojej hlášky, áno, pochopila som až neskôr. Mladý si vybral technické lýceum, lebo bolo bez prijímačok (na saláme 3) a náhradnú školu sme tiež nejako neriešili, lebo bol kdesi vpredu v poradí. A gymnázium sme zatrhli ako neperspektívne (vtedy...).

To be continued...

Dnes sme sa pohádali kvôli prihláške na vysokú.

Mám pocit, že strašne rýchlo žije. Ja viem, že aj ja  skočím po hlave do každej koniny, okej, chcel v kurzy, okej – podpora, zarába od  16, fajn je v maturitnom ročníku – má pracovný pomer, po dištančnom ide do práce, robí, to – čo ho baví. A tu je zádrhel u nás. To nie je brigáda, že robíš, čo povedia. To je  korporácia...možnosti. Keby nebola korona, tak ja neviem...ešte aké iné možnosti. Respektíve, viem. Peniaze a sloboda. V januári mi povedal, že na vysokú nepôjde. Skoro ma odvalilo. Ja viem, že robí, to čo ho baví, vždy to bol aj môj sen, chcem, aby si plnil sny. Len „korporácia“ nemá problém s nápadmi. Proste je nápad a idú do toho... Maximálna podpora, peniaze, zastrešenie, značka. Ja to v mojej práci nepoznám. Nemôžu mi, mne ako mame robiť takéto šoky. Veď ešte nezmaturoval.

Upratal si v hlave, ale asi nie dosť. Vo februári mi povedal, že by sa chcel oženiť.

Dobre čítate...

To je ten moment, že najprv dostanem šok, potom nemo zíram, potom zvalím v mysli vinu na seba (že ty, ty ...jedna...nechcem tu  nadávať, na to si sa v 19 vydávala, aby sa ti to takto vrátilo, kr..a jedna).

Tu si tiež upratal v hlave, len neviem, či dosť. A neviem dokedy.

Tak sa teraz sekáme kvôli prihláške na vysokú.

Pýtala som sa vo štvrtok, v piatok, mal podať v sobotu. Dnes, že to má otvorené, ale sme sa pohádali.

Ja si stále myslím, opravte ma, že možnosť pokračovať v štúdiu v dnešnej dobe, dáva nové, neviem, ako to popísať nové možnosti. Veď učí sa inak, dynamicky, kreatívne.

Tak som sa tu prifárala, začala som k téme a odbočila, lebo to súviselo.  

Kamila, Ut, 16. 03. 2021 - 16:34

Plne ti rozumiem. Podobne môj starší syn, teda ženiť sa v tom veku nechystal. Hambím saAle na to, že hlavu mal relatívne dobrú, ale lenivec, vysokú zrušil. Našťastie u násv v tom čase otvárali nadstavbové štúdium, téma programovanie, čo chcel robiť. Vydržal tam rok, vraj sa dačo naučil. Potom skúsil dve práce, jedna ho naučila nemčine, druhá čaru tímovej práce a v tretej zarába ..., kým jeho spolužiaci skončili vysokú školu, je na pozícii senior programátora. 

Netlačila by som na vysokú, z mojej skúsenosti, koľko sprostosti nás tam učili ... , dnes sa dá presadiť aj bez vysokej, mladí majú iné priority, napríklad to ženenie. Hambím sa Synátor vyzerá byť šikovný. Ako dlho sú mladí spolu?

crystall, St, 17. 03. 2021 - 07:55

Ahoj, tretí rok? Asi. Ale to je tou koronovou dobou. 

Celkovo boli na diskotéke, ako sa poznajú cca 3 krát. Teraz sa skutočne nestretávajú so žiadnou partiou, čo sa kamarátov týka, žiadni priatelia, žiadne kontakty, žiadne iné názory, iní ľudia, iné pohľady na vec, situáciu, život...

Kamila, St, 17. 03. 2021 - 09:57

Pre mladých ozaj ťažká doba, pre všetky vekové kategórie ..., ten kontakt potrebujuú na dozrievanie ... Mám síce štyroch introvertov, ale tí veľkí sú tak zalezení, že ani do obchodu nejdu a to už je ozaj katasrofa ...

Amalka, Pi, 26. 03. 2021 - 09:14
Crystall, nevyrábaj (si) problémy tam, kde nie sú :-D
eva m, Št, 18. 03. 2021 - 14:12

Keď som bola v tom veku, tak bolo u nás úplne samozrejmé, že pôjdem na gymnázium. Keď som začala doma špekulovať s nejakými inými školami, naši ma raz dva zrovnali a urobili dobre.

Naše deti išli tiež na gymnázium, úplne prirodzene. Obaja boli na ZŠ výborní žiaci, obaja majú ambície študovať. Dcéra je štvrtáčka na VŠ, Samko je druhák na gympli a je to všetko ok, tak, ako má byť.

Kamila, Št, 18. 03. 2021 - 14:34

Je skvelé, že je všetko ako má byť, Áno že to pre prirodzené ...

Iwa, Št, 25. 03. 2021 - 23:25

Noooo, tak aj my riešime strednú. Starší mal vlani jasno, ktorý gympel chce a našťastie sa tam aj dostal. Mladší ešte v septembri chcel ísť na veterinu. Ako sme chodili s morčaťom k veterinárke, rozprával sa s ňou a dal si od nej poradiť, že gympel je lepší a potom vš. Jeden sme našli, taký presne preňho. Vlani som tam bola so starším na dni otvorených dverí. druhú si chcel dať veterinu, ale štátna je vraj mizernej úrovne a na súkromnej treba platiť školné. Tak si dal gympel, kde chodí starší. Nie je tým nadšný... Škoda tej veteriny, to by ho bavilo. na druhej strane som aj rada, lebo takto má "dôvod" ísť na výšku. Po strednej odbornej by mohol mať pocit, že už je najväčší odborník :-D Ale keby bola v okolí dobrá štátna veterina, nechala by som ho  tam ísť. Mňa naši "usmernili" - ani veterina, lebo to by som musela byť na intráku, ani krajčírka, lebo tam idú tí, čo majú zlé známky... Aj tak som skončila pri tom textile :)

Na gympli mi bolo dobre, fakt super študentský život som mala, zostali mi skvelí kamaráti a kamarátky. A v konečnom dôsledku som rada, že som tam išla :) všetko je tak ako má byť. Tak snáď aj naše decká dobre dopadnú.

Kamila, Pi, 26. 03. 2021 - 00:22

Ťažké dilémy. Ja sa na gympeľ pozerám menej pozitívne, ale vždy je to odložená voľba na neskôr. Hambím sa

Amalka, Pi, 26. 03. 2021 - 11:52
U nás na gympeľ chodila moja sestra. Aj VŠ pedagogickú si spravila. Aj deti v MŠ učila. Popri tom rozvíjala svoju záľubu v háčkovaní. Začala predávať návody. Potom zavesila učiteľovanie na klinec, otvorila si živnosť a venuje sa šitiu, háčiku a svojim deťom. Ja som išla na dievčenskú, lebo tam nebola matika a chémia. Odbor obchod a podnikanie. Môj sen bola kreatívna škola, ale smola. Nemal so mnou kto chodiť na výtvarnú a bez ZUŠky som mohla na kreatívny smer zabudnúť. Na strednej som si chodila do školy posedieť. Nič ma tam nemotivovalo, možno tvorba násteniek a predmety ako psychológia a tovaroznalectvo. Oceňujem strojopis. Dokonca sme sa tam na rodinnej výchove učili o partneroch nevhodných pre život aj som dávala pozor, len psychopata nik nezobrazuje ako pána úžasného. Teraz banujem, že som nehltala informácie, ktoré nás tam učili!!! Všetky by sa mi zišli, ale hlava musí sama k aktivite dozrieť. Kristián aktuálne "zmaturoval" na hotelovej akadémii. Strašne chcel byť kuchárom. Odjakživa mal robotu s hrncami, čo som sa ho navláčila na rukách keď som varila, vždy mi potreboval do hrncov nakúkať. Do 15tich mal štýl posteľ + mobil + PC. Mala som nervy, o rok staršia suseda si fičala na úplne inej mentálnej úrovni a on ako deculo - napapať, pohrajkať, nabúvať. Ale nástup na strednú ho zmenil na nepoznanie. Samostatnosť od prvého dňa. Na praxi sa našiel. Pozícia čašníka mu dala sebavedomie v komunikácii. S ďalšími dvomi spolužiakmi si zohnali brigádu, kde sa dostal do kuchyne a prevádzkárka mu ponúkla plný úväzok. Odmietol, chcel najskôr zmaturovať a sníva o vlastnej prevádzke. Našetril si na vodičák, na vlastné auto, odsťahoval sa. Celý čas maká, učením sa moc nezaťažoval, stačilo mu počúvať v škole. Medzitým si spravil aj strojnícky a má silne manažérske schopnosti, mohol by už aj teraz prevziať tigrovu firmu. Ale gastro sen ho vábi viac. Aj keď doba je aká je... Uvidíme. Daniel - ameň kameň. Silný individualista, maxi talent, ale skúšky na grafický dizajn neurobil. Túžila som, aby sa tam dostal. Do grafiky babre od mala aj do fotografie a videa. Ani sama neviem ako s dostal na stavbárinu a či tam aj zmaturuje som sama zvedavá. Je iný. Vždy bol aj bude. Veľmi by sa mi zišiel v marketingu, talenty aj šikovnosť má. Ale tigrova genetika nám dáva zabrať. Ak za deň povie 10 slov aj to je veľa. Ovláda stroje, opravuje mobily, ale pohnúť sebou samým je najťažšia vec na svete. Stratený v matrixe. Nelka mala šťastie. Kvoli korone naša zručná dyslektička nerobila prijímačky. Len dištančne talentovky. Vynikla. Dostala sa na vysnívaný odevný dizajn. Smutno mi bolo, lebo som vedela, že nemá veľkú šancu kvôli známkam. Ale fakt mala šťastie a hoci sa učia online, je na tej škole ako ryba vo vode. Samostatná, kreatívna... Mám v nej oporu aj pri organizácii animačných programov, na tvár maľuje krajšie ako ja. Má svoj štýl a ide si svoje. V januári mala 16. A Evulienka ako jediná vie presne kam smeruje. Na veterinu. Jediné moje dieťa, ktoré nevníma, že sa učí. Všetko berie ako prirodzený tok informácií, ako nové dobrodružstvá v štýle wow mama vedela si, že..? Amazonka, divožienka, živel, milovníčka zverov, citlivé chodiace srdce a pyšná fúria v jednom. Tá nám dáva zabrať. Ale tiež ju to driape do kreativity nesmierne. Tak uvidíme, čo nás čaká.
Kamila, Pi, 26. 03. 2021 - 12:02

Waw, až mám zimomriavky z tvojich umelcov takých aj onakých. Úžasné deti si vychovala, vôbec nie v ľahkej situácii....  Každé ide svojou cestou, občas možno naokolo. Nech sa im darí. Objímam

Kamila, St, 19. 05. 2021 - 13:10

Takže máme kolotoč ohľadne výberu strednej školy šťastne za sebou. ÚsmevNakoniec to vypálilo tak, že ozaj nemalo zmysel devu stresovať s prijímačkami. Hambím saAž na prvú poplašnú správu sa ukázalo, že by všetko dala s prehľadom a po svojom, aj bez mojej miernej paniky? No dobre trochu opakovania jej neuškodilo, ešte ich monitor čaká, aj ked netuším akú váhu mu budú prikladať decká ..., keď ho budú robiť začiatkom júna.

A samotné rozhodovanie sa medzi anglickým evanjelickým gymnáziom a umeleckou školou, celkom praktickým odborom, rozhodlo ani neviem čo. Pýtala som sa, tak prvá reakcia bola, že za výber umeleckej môžem ja ... Hambím saPotom, že možno ju viac zaujalo ta uletená tvorivá atmosféra na škole, ktorá na nás kukala z videí zo školy a naopak strohosť z evanjelického gymnázia? Aj keď angličtina ju lákala, lebo by aj v nej rada skúsila písať ... Tvorivé prostredie si ju asi viac získalo.

Dcérina filozofia nestresovania, mala svoje trhliny, posledný týždeň, bola z toho všetkého dosť unavená. A to som sa snažila až tak neriešiť.  Histamín, okrem iného robí svoje, preto som radšej umeleckej škole. Po troch starších deťoch som tak prehodnotila priority skoro vo všetkom. Však som sa pár rokov dozadu dušovala, že už žiadne gymnázium. Hambím sa

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama