Na našej planéte máme len obmedzené množstvo zdrojov. Niektoré sú obnoviteľné (napr. drevo), niektoré nie (uhlie, zemný plyn, ropa). Tie druhé sa míňajú takým tempom, že je len otázka času, kedy ich celkom vyčerpáme. Zákonite sa potom podstatne zmení náš spôsob života. Ekologické správanie sa je teda nielen potrebné, všeobecne prospešné, a v neposlednom rade nám aj šetrí peniaze.
Ekologické zásady sú všeobecne známe, ale zopakujme si ich od tých najjednoduchších (časovo a finančne ľahko realizovateľných) až po tie dlhodobé.
Energie
Rôzne stroje a technické vymoženosti nám veľmi uľahčujú život. Všetky však na to, aby fungovali, potrebujú nejakú energiu. Energia je ale stále drahšia, vzácnejšia a jej výroba poškodzuje životné prostredie (spaľovanie fosílnych palív znečisťuje vzduch, máme problémy s bezpečným uskladnením vyhoreného jadrového paliva, zmena krajiny a celých biotopov pri stavbe veľkých vodných diel a podobne).
Energia z obnoviteľných zdrojov je samozrejme veľmi dôležitá - v budúcnosti iná aj tak nebude. Aby sme však pokryli našu spotrebu energie iba z obnoviteľných zdrojov, je potrebné spotrebu významne znížiť. Stále platí, že jediná skutočne čistá energia je energia nevyrobená a teda ušetrená.
Ako môžeme šetriť energie:
- všetky okná a dvere dokonale utesníme
- vetráme krátko a intenzíve
- za radiátory dáme hliníkové fólie, dobre zaizolujeme trubky
- pri varení používame prikrývky na hrnce (voda zovrie rýchlejšie), používame tzv. papiňáky
- chladnička patrí do chladnej miestnosti (najlepšie komora), teplotu nastavíme na 7°C
- namontujeme termoregulačné ventily a nastavíme teplotu v obývacích miestnostiach na 21°C, v spáľňach a chodbách na 19°C
- teplotu zásobníka vody nastavíme na maximálne 55°C
- všetky žiarovky vymeníme za žiarivky, alebo svietiace diódy (LED)
- namontujeme regulátory osvetlenia
- pri PC a NTB nastavíme "čierne" šetriace programy, ak ich mienime zase používať až za niekoľko hodín, vypneme ich celkom
- všetky spotrebiče (okrem chladničky) vypíname aspoň na noc úplne (teda aj TV nenechávame v stand-by režime)
- jednorazové baterky nepoužívame, nahradíme ich nabíjacími, používame sieťové adaptéry na zapojenie nízkonapäťových spotrebičov (napr. tranzistorové rádio)
- uprednostňujeme plynové variče a elektrické trúby (najlepšie s funciou ventilátora)
- ak kupujeme nový spotrebič, vyberieme energeticky najúspornejší
- namontujeme kvalitné okná a dvere
- uprednostňujeme kúrenie biomasou (drevo, štiepky)
- zateplíme domy (uprednostníme prírodné materiály)
- necháme domy obrásť vegetáciou (ďalšia izolačná vrstva + aspoň čiastočne nahradíme vegetáciu, ktorá mohla rásť na mieste, ktoré zabral dom)
- namontujeme solárne kolektory
- staviame tzv. pasívne domy
Voda
Voda je nutnou podmienkou pre existenciu života na našej planéte. Za posledných dvadsať rokov vzrástla u nás jej cena v pomere k príjmom približne desaťkrát a hlavne vďaka tomu klesla aj jej spotreba až na polovicu. Stále je však veľmi vysoká.
Ako môžeme šetriť vodu:
- uprednostňujeme sprchovanie pred kúpaním
- namontujeme kvalitné vodovodné batérie, používame tzv. perlátory
- WC len s úsporným režimom (malé a veľké spláchnutie)
- miesto sprchového gélu používame mydlo
- perieme iba plnú pračku a uprednostňujeme pranie na 40°C
- požívame polovičné množstvo pracích práškov, nepoužívame aviváž
- na silno znečistenú bielizeň nepoužívame predpierku, ale bielizeň na noc namočíme
- nepoužívame chemické čistiace prostriedky (na väčšinu nečistôt stačí ocot, sóda, čpavok, lieh)
- nedezinfikujeme, nepoužívame chemické vône a "osviežovače vzduchu"
- na upratovanie používame mikrovláknové utierky (tzv. švédske)
- v zime nesolíme chodníky
- zachytávame a používame dažďovú vodu (polievanie záhrady, splachovanie WC, pranie)
- na prístupové cesty uprednostňujeme zatrávňovaciu dlažbu
- zriaďujeme vtáčie napájadlá, budujeme prírodné jazierka, čistíme studničky v prírode
- strechy s malým sklonom ozeleníme (tzv. zelené strechy)
- ak nemáme dom napojený na kanalizáciu, odpadové vody čistíme (domáce čističky, koreňové čističky)
Nakupovanie
Je jasné, že niektoré veci k svojmu modernému životu potrebujeme, a prakticky žiadna naša rodina nie je celkom samozásobiteľská. My však rozhodujeme o tom, za čo utratíme svoje peniaze a teda komu pôjdu zisky a za aké environmentálne šetrné veci to bude. Každé naše jednanie má v konečnom dôsledku nejaký dopad na životné prostredie a my sa môžeme snažiť, aby bol tento dopad čo najmenší.
Ako môžeme šetriť pri nakupovaní:
- neverme reklame, používajme vlastný rozum
- nekupujeme výrobky, ktoré škodia extrémne životnému prostrediu (napr. jedovaté čistiace prostriedky)
- uprednostňujeme výrobky z recyklovaného papiera
- nekupujeme jednorazové plienky
- nekupujeme hračky a iné výrobky z PVC
- pred každou kúpou sa zamyslíme, či si danú vec nemôžeme vyrobiť sami, alebo si ju nevieme zaobstarať inak (napr. "z druhej ruky")
- na Vianoce uprednostňujeme živé stromčeky v kvetináčoch (po sviatkoch zasadíme), vlastnoručne vyrobené darčeky a "nemateriálne" darčeky (napr. zážitkové)
- ženy používajú menštruačný kalíšok, morskú hubu, alebo prateľné vložky (minimálne nekupujú bielené vložky)
- vyberáme lepidlá a farby na prírodnej báze (vodou riediteľné)
- vždy uprednostňujeme ekologické výrobky
- kupujeme nábytok s logom FSC
Zdroj: príručka Desatero domácí ekologie
Príručka je voľne na stiahnutie.
Anka, ďakujem za perfektne a hlavne zrozumiteľne spracovanú prednášku a samozrejme aj následnú diskusiu k nej. Snažíme sa aj my doma hospodáriť ekologicky a šetrne voči sebe ale aj prírode a dostali sme na tvojej prednáške veľa nových podnetov aj návodov, ktoré sa dajú bežne doma použiť. Dokonca hliníkové fólie za radiátormi sme mali vo všetkých izbách okrem jednej, a teda nakopla si mm a hneď na druhý deň po návrate z Kubína sa naštartoval a už je nalepená aj za radiátorom v obývačke.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
v slize perieme už dlho
Len chcem upozorniť, prádlo vypraté v slize nebude vyzerať, ako keby ste ho vyprali v drahom prášku, a biele zašedne... Miesto aviváže sa dá použiť ocot
Komu to nevadí, bude mať aspoň dobrý pocit z toho, že šetrí prírodu
Na umývadlá a WC sa mi osvedčilo vyšurovať s jedlou sódou (niekedy dám aj kys. citrónovú) a zaliať vriacim octom. Pozor ! Zmes pení, ale aj čistí .
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Aj ja sa chcem pochváliť tým, ktorý bod doma dodržiavam.
- neverme reklame, používajme vlastný rozum
tak toto je pri nakupovaní aj pre mna bod číslo jeden
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
tie solárne kolektory už vidno aj na činžiakoch,sa mi to veľmi pozdáva.s vodou a energiou si myslím,že celkom rozumne hospodárime a hlavne to nakupovanie,tam si treba dobre rozmyslieť,lebo ozaj reklama je niekedy tak lákavá
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Slnečné kolektory by sme radi inštalovali aj my - máme časť strechy, na ktorú svieti slnko skoro celý deň.
Uuuuž to len zafinancovať...
Inak, pozrela som si cez víkend veľmi zaujímavý film o americkom architektovi Michaelovi Reynoldsovi, ktorý už viac ako tridsať rokov s úspechom stavia domy, ktoré disponujú vlastným zdrojom energie, vody i tepla. Pri stavbe domov využíva staré pneumatiky, plechovky od piva, sklenené a plastové fľaše: http://dokumentarni.tv/zivotni-prostredi/architekt-odpadu-garbage-warri…
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
no, mám otázku. Aký je rozdiel v tom, či periem s mydlom na pranie a slizom? Ja namáčam prádlo spolu s nastrúhaným mydlom a nechám cez noc, potom periem normálne v práčke. Je to účinnejšie so slizom, alebo len lacnejšie redukovanou spotrebou toho mydla?
Zelené strechy - veľmi, veľmi pekné a lákavé všetkými výhodami, hneď by som sa dala nahovoriť, len tá spotreba vody je potom úplne ekologicky kontraproduktívna - aspoň tam, kde sme momentálne my a možno aj na Slovensku, ak by bol rok tak suchý, ako tento. Navyše inštalácia a údržba tiež nie je lacná záležitosť - samozrejme v závislosti od typu strechy a porastu.
To isté platí o solárnych paneloch. Drahé.
Ostatné tipy
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Ja_hodka, s pracím mydlom a sódou v odpadových vodách si príroda bez problémov poradí. Neexistuje však žiadny prací prášok, ktorý by bol priaznivý pre životné prostredie. Aj keď už veľa práškov neobsahuje fosfáty, stále je v nich plno "pomocných" látok (rôzne soli, zjasňovače, kypriace zložky, ochranné koloidy, stabilizátory, umelé parfumy a podobne), ktoré nemajú žiadny vplyv na čistotu bielizne, ale zaťažujú povrchové vody. Navyše sa pracie prášky vyrábajú z ropy.
Na zelené strechy sa preferujú rastliny, ktoré sa uspokoja s malým množstvom vody (machy, lišajníky a podobne), takže polievať ich netreba. Náklady na zriadenie takejto strechy síce nie sú malé, ale úspora sa časom prejaví na podstatnom znížení nákladov na vykurovanie.
To isté so slnečnými kolektormi - po ich nainštalovaní je ohrev vody prakticky zadarmo. Na nákup slnečných kolektorov (a aj kotlov na biomasu) je možné získať aj štátnu dotáciu.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
ale to ja viem...pýtala som sa niečo iné - používam mydlo na pranie. To isté, čo ide do toho slizu. Moja otázka znela, či je to v kombinácii so sódou efektívnejší čistič, alebo je to len lacnejšie, lebo sóda je lacnejšia ako mydlo a množstvo použitého mydla sa redukuje.
U nás machy a lišajníky nerastú. V stredozemí od skorej jari do neskorej jesene všetky schnú. Ale už čítam španielske stránky o tom, čo by sa hodilo tam.
Panely sú pre nás drahé aj s dotáciou. Počítala som to už dávnejšie a priemerne by šlo o cca 5.000 eurovú investíciu, s odrátaním štátnej dotácie (cca vo výške 1.300eur, v závislosti od kW.)...ešte stále nám čísla vychádzajú tak, že sa nám to neoplatí, aj keď je produkcia už potom "zadarmo", stále by sme ešte potrebovali v zime aj klasický zdroj. A to sú ceny z roku 2006, keď som o tom hľadala info. Možno sú dnes iné, možno aj nižšie a možno aj vyššie.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Ja-hodka, neviem, či je sliz so sódou účinnejší, alebo len lacnejší spôsob prania. Doteraz som používala len pracie mydlo na ručné predpranie fľakov od trávy a podobne na detských nohaviciach. Otestujem, dám vedieť.
Alebo možno odpovie Polárka - vyššie píše, že takto perie už dlhšie
Ako je to so zelenými strechami v stredozemí, tiež netuším. Študovala som tie tunajšie, lebo potrebujeme opraviť strechu na hospodárskej budove. Sklon strechy si môžeme zvoliť podľa potreby (bude totiž treba robiť aj nový krov) a čo som tak orientačne počítala, vyjde to plus-mínus na rovnakú sumu ako klasická strecha. Tak uvidíme.
A hej, slnečné kolektory sú aj so štátnou dotáciou drahá vec. Háčik je však v tom, že sme za ropným zlomom, či sa to niekomu páči, či nie, či to usilovne popiera alebo nie.
Z toho logicky vyplýva, že energie budú stále vzácnejšie a teda aj drahšie. Takže ak počítaš možnú úsporu podľa aktuálnych cien, ľahko sa môže stať, že počítaš s cenami, ktoré už čoskoro budú smiešne nízke.
S MM by sme najradšej zrealizovali čo najviac úprav nášho domu, aby sme boli čo najmenej závislí na dodávkach energií, vody, jedla a všetkého ostatného, čo k životu treba. Špekulujeme aj o tepelnom čerpadle. Tiež hodne drahá vec, ale pomôže aj to.
Aj preto ma domy architekta Michaela Reynoldsa úplne očarili. Bez napojenia na inžinierske siete je v nich teplo, svetlo, teplá voda a odpadové vody sa čistia. Navyše sú domy zároveň "výrobcom" jedla.
Úžasné!
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Ten sliz používam už viac ako rok. Vyperie to MM montérky, chlapcom fľaky od trávy aj na nižšej teplote. Ak mám niečo veľmi špinavé, napr. uteráky ( občas sa deťom stane, že viac špiny je na uteráky ako pri umytí mydlom) vyperiem to na 60°. Šetrím peniaze, životné prostredie. Mám ale jedno mínus, ako vypratú vec odložím a dlhšie ju nevytiahnem zo skrine tak pekne "nevonia"
. Chcelo by to nejako odstrániť, možno sa ozve niektorá maminka, ktorá to vyriešila. Ale na mydlový sliz nedám dopustiť.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
čítala som, že pár kvapiek esenciálneho oleja do vody pri pláchaní...ale neskúšala som.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
áno, o tom istom rozmýšľame aj my. Napadli ma ale k výrobe elektriny iné alternatívy, ale to keď už bude náš presun na slovensko reálny, domček pri potoku, napr. starý mlyn s pozemkom na dopestovanie potravín a mini vodnou elektrárňou. Je mi jasné, že takú možnosť nebude mať každý. Ale aj solárne panely sa dajú zostrojiť po domácky...nie je to vraj nič také zložité a ich výroba a inštalácia je proste opäť schválne predražená, aby sa do tej pokladne vo forme daní vlialo viac, než sa dá na dotácie. To sú hry, ktoré ja nemám rada a nerada ich podporujem. Je to to isté, ako triedený odpad za súčasných podmienok. Za ťažké peniaze ho súkromné firmy pozbierajú, potom na ňom zarobia a občania nech im to triedi a nech si za to ešte aj zaplatí. Eko trend je jednoducho aj zneužívaný Niet divu, že spracovanie odpadov je jedno z najlukratívnejších odvetví.
O Reynoldsovi som už tuším čosi videla v nejakom dokumente...tie domy navyše vyzerajú fakt originálne. To, ako mu úrady kládli rôzne absurdné prekážky opäť svedčí o tom, aký je skutočný postoj autorít k ekológii a k tomu, aby sa človek dopracoval k nezávislosti od národných zdrojov a ďaleko od klasického konzumu...no veď vieme.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
No veď toto. Ešte to by tak chýbalo, aby mali ľudia zadarmo vlastný zdroj energie, jedla a vody! Ako by ich potom bolo možné ovládať?
Jednu zemloď pod vedením Michaela Reynoldsa idú na budúcu jar stavať v Čechách: www.zemelod.cz. Účastníci môžu takto získať základné znalosti a skúsenosti o stavbe takýchto domov.
Plánujem sa tam ísť aspoň pozrieť
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
V príručke, z ktorej som čerpala materiál, som (okrem iného) našla aj recept na lacný a účinný prací prostriedok. Chystám sa ho vyskúšať
.
Mýdlový prací sliz
Prací sliz nezpůsobuje alergie a je velmi vhodný i na praní plen a prádla pro malé děti.
Co potřebujeme: Kostku pracího mýdla (případně již nastrouhané mýdlové vločky). Běžná kostka váží 175 g.
Prací sodu: Krystalickou nebo práškovou. Prášková soda je asi třikrát účinnější než krystalická, proto se jí dává třikrát méně. Obsahuje však složku, která se usazuje jako šedý povlak, lépe se tedy osvědčuje soda krystalická. Čistá soda je dráždivá, manipulujeme s ní opatrně.
Jak na to: Mýdlo (175 až 250 g – vyzkoušejte) nastrouháme a nasypeme do kyblíku s litrem horké vody a necháme rozpustit.
Dolijeme 5 litrů horké vody, stále mícháme, přidáme sodu – zhruba 250 g krystalické nebo 100 g práškové, také necháme rozpustit. Příprava zabere asi 15 minut. Po vychladnutí vznikne hustší sliz. Pereme-li často, připravíme si dvojnásobnou dávku.
Dávkování: 250–500 ml podle stupně znečištění prádla, nejlépe přímo do bubnu pračky. Používáme-li odložený start, nenecháme nezředěný sliz na prádle, nejlépe ho vložíme dovnitř i s odměrkou. Pět litrů slizu tedy stačí na 10–20 praček. Při tvrdší vodě přidáme ke každému praní půl až jeden kelímek prací sody.
Jako aviváž používáme ocet – vůně vyvane při schnutí. Do přihrádky na aviváž ho dáme cca 3 lžíce (nutno vyzkoušet).
(Autorka receptu: Jiřina Popelková)