Sledovanie konkurencie by malo patriť medzi kľúčové aktivity vášho podnikania. Bez monitorovania konkurenčných firiem vaša firma dlho neprežije. Sledovanie konkurencie je okrem iného motiváciou pre rast vášho biznisu – snažíte sa vyrobiť lepšie produkty a ponúkať lepšie služby než konkurencia, prichádzať na trh s novými produktmi a službami skôr než vaša konkurencia. Vďaka pozornému sledovaniu konkurencie viete „vyladiť“ vaše služby či produkty, a poskytnúť tak zákazníkom lepšie uspokojenie ich potrieb. Monitorovanie konkurencie prináša aj nové obchodné možnosti a potenciálnych zákazníkov. V neposlednom rade je sledovanie konkurencie výbornou príležitosťou využiť jej slabé stránky vo váš prospech.
Konkurenciu nájdete v akomkoľvek type podnikania. Dokonca aj keby ste boli majiteľom jediného kina vo vašom meste, tak konkurenciou pre vás bude iný bar, reštaurácia či divadlo – skrátka iné inštitúcie, v ktorých by zákazníci mohli utratiť peniaze namiesto toho, aby ich minuli u vás.
Vašou konkurenciou je alebo môže byť:
- firma, ktorá ponúka rovnaký tovar alebo služby
- firma, ktorá ponúka podobné služby či produkty
- firma, ktorá iným spôsobom dokáže uspokojiť potreby zákazníka
- firma, ktorá ponúka služby alebo produkty, nad ktorými ste doteraz neuvažovali.
Sledovanie konkurencie by v každom prípade malo byť sústavné – t.j. nielen na začiatku podnikania, ale priebežne sledovať, čo sa deje vo vašom podnikateľskom okolí.
Rovnako dôležité je aj posudzovanie konkurencie. V praxi sa na tento účel môže použiť Porterov model piatich síl, ktorý patrí k najrozšírenejším technikám konkurenčnej analýzy. Model tvorí päť síl, ktoré sú zdrojom konkurencie v odvetví:
Potenciálni (noví) konkurenti
So stúpajúcou atraktivitou odvetvia, v ktorom pôsobíte, stúpa riziko vstupu nových konkurentov na trh. Ak ešte len zvažujete začať podnikať, pre subjekty už pôsobiace v odvetví, do ktorého plánujete vstúpiť, ste novou konkurenciou vy.
Súčasní konkurenti
Na rozdiel od analýzy výrobku tu nejde o údaje vzťahujúce sa k výrobku, ale o iné charakteristiky, napr.: odbytové cesty, objemy predaja, kvalitu servisu, image výrobku, dodacie lehoty a pod. Pri mnohých konkurentoch v odvetví nemá zmysel analyzovať všetky subjekty, konkurenciu je vhodné rozdeliť na hlavnú a vedľajšiu. Hlavnými konkurentmi sú firmy, ktoré na trhu zastávajú významnú úlohu, ale tiež tie, ktoré sa veľmi podobajú vášmu podniku.
Vyjednávacia sila dodávateľov
Predstavuje hrozbu, ak sú z rôznych príčin dodávatelia schopní zvyšovať ceny, ktoré odoberajúci podnik za vstupy musí zaplatiť alebo znižovať ich kvalitu. Pri ich analýze by sa mal podnik zamerať hlavne na výber vhodných dodávateľov, na ich počet, spoľahlivosť a ceny dodávaných surovín.
Vyjednávacia sila odberateľov
Pozícia zákazníka sa upevňuje v prípadoch, ak neexistuje adekvátna protiváha čo do počtu, prípadne veľkosti podnikov medzi dodávateľmi. V takýchto prípadoch môže zákazník pre seba požadovať nižšie ceny, vyššiu kvalitu produktov, lepšie popredajné služby a podobne.
Substitúty
Čo je výrobok alebo služba, ktorá môže nahradiť pôvodný výrobok alebo službu, zvyčajne pochádza z iného odvetvia. Čím je cena substitútu nižšia a jeho kvalita vyššia, čím nižšie sú náklady na prestup od tradičného produktu k substitučnému, tým vážnejšie sú hrozby vzťahujúce sa k vášmu podnikaniu.
V konkurenčnom boji sa vždy vyhnite špinavým trikom:
- podplácanie
- ohováranie
- neúmerné znižovanie cien
- sabotovanie zákazníckych vzťahov
- preťahovanie kvalifikovaných pracovníkov
- krádež výsledkov výskumu, priemyselného vzoru, patentu a podobne.
Z krátkodobého hľadiska síce možno budete ťak´hať za kratší koniec, ale v konečnom dôsledku zákazníci ocenia kvalitu vyšich služieb či tovaru, korektonosť jednania a dodržiavanie "džentlmentských" zásad.
Pri zlepšovaní v oblaasti vášho podnikania sa držte zásad:
1.Myslite vždy o krok vpred
2. Majte nachystané esa v rukáve
3. Konkurencia je výzvou byť lepším
4. Buďte lepší
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo sa zaregistrujte