Skúsenosti v podnikaní prichádzajú postupne, preto je dobré učiť sa od ostatných. To sa netýka len začiatku podnikania, keď sa radíte s kamarátmi, rodinou či známymi, ale aj po rozbehnutí podnikania.
Učte sa od správnych ľudí
Najdôležitejšie asi je učiť od správnych ľudí. V podnikaní to znamená, učiť sa od tých ľudí, ktorí už podnikajú dlhšiu dobu, majú skúsenosti a predovšetkým sú dobrí v tom, čo robia. Úspešný podnikateľ pritom nemusí byť nevyhnutne ten, ktorí má veľa peňazí, drahé auto a veľký dom. Peniaze sú len sprievodným javom úspešného podnikania. Úspešní sú aj tí, ktorí zanietene robia to, čo ich baví a sú v tom dobrí, majú dostatok času na svoju rodinu a hobby, aj tí, ktorí pomáhajú ostatným, zamestnávajú veľa ľudí, vymysleli niečo nové a úspešné, či obstáli v oblasti, kde im nikto nepredpovedal úspech.
Ak rozmýšľate o podnikaní a vo vašom okolí nie sú žiadni úspešní podnikatelia, pravdepodobne vás budú vaši kamaráti a známi – všetko zamestnanci – odhovárať od vášho nápadu. Budú vám rozprávať o tom, ako to nemôže vyjsť, do akého rizika idete, aké je to náročné, ba priam nemožné, aby ste uspeli. Nenechajte sa odradiť týmito „priateľskými radami“, vlastne nepočúvajte ich vôbec. Nezabudnite, že títo vaši „kamaráti“ sa sami do podnikania nikdy nepustili, nikdy to nevyskúšali a vlastne sami o podnikaní nič nevedia a v žiadnom prípade o podnikaní nemôžu hovoriť z vlastnej skúsenosti.
Nedajte sa odradiť
Nepočúvajte ani tých, ktorí už majú skúsenosť s podnikaním, ale sami neuspeli. Takíto ľudia neboli úspešní a tým pádom vám nemôžu odovzdať žiadne rady, ako byť úspešný v podnikaní.
Viac než kamaráti vás môžu od podnikania odrádzať vaši rodinní príslušníci. Rady v biznise si nepýtajte od rodinných členov, ktorí nikdy nepodnikali, takisto vám vo vašom podnikaní nepomôžu, skôr naopak.
Typickou možnosťou, ako sa učiť od úspešných, je čítať knihy. Na trhu je obrovské množstvo kníh, od motivačnej literatúry až po praktické príručky pre podnikanie. Dajte si záväzok, že si prečítate aspoň jednu knihu za mesiac, ktorá súvisí s vašim biznisom alebo s rozvojom osobnosti. Pohodlnejšou možnosť sú audioknihy, ktoré môžete počúvať pri šoférovaní alebo zaspávaní, alebo pri čakaní na úradoch.
Nasávajte informácie
Samozrejme najplodnejšou metódou je nájsť niekoho, kto vám môže odovzdať rady z „prvej ruky“. Skúste sa pozrieť do vášho adresára v mobile, určite v ňom nájdete niekoho, kto podniká a darí sa mu. Zavolajte mu, dohodnite si stretnutie a požiadajte ho, či vám nemôže dať zopár rád pre štart či rozvoj vášho podnikania. Je možné, že vašu žiadosť neodmietne a bude sa cítiť dokonca polichotene. Nebojte sa odmietnutia – úspešní ľudia majú diáre plné na niekoľko týždňov vopred.
Ľudom, ktorí vám môžu dať cenné rady a odovzdať skúsenosti v biznise, sa hovorí mentor. Nemusia to byť len ľudia z vášho oboru podnikania, môže to byť hocikto, od koho sa môžete učiť – či už o podnikaní, osobnom raste, komunikácii s ľuďmi, vedení ľudí a pod.
Mentorom môže byť ktokoľvek, kto je úspešnejší a skúsenejší než vy, má pozitívny prístup k svojej práci či podnikaniu, a je ochotný sa s vami o tieto skúsenosti podeliť. Takéto poradenstvo (mentoring) vám môže poskytnúť zdarma, zo svojho presvedčenia či nadšenia. Niektorých prípadoch môžete potenciálneho mentora získať aj za nejakú (finančnú či inú) odmenu. Pokiaľ ste presvedčený o tom, že dotyčný úspešný podnikateľ by pre vás mohol mať neoceniteľné rady a skúsenosti, stojí za úvahu si za zdieľané poradenstvo a vedenie zaplatiť.
Rozvijajte dôležité vlastnosti
1. Konkurencieschopnosť
Snažte sa robiť biznis lepšie ako ostatní. Buďte profesionálni, snaživí a trpezliví.
2. Inovatívnosť
Stále sa zlepšujte v tom, čo robíte. Žite s myšlienkou, že všetko ide zlepšiť. Existujú zabehnuté systémy, ktoré bežia už veľmi dlho, ale aj tie možno zlepšiť. Skúste sa vždy zamyslieť, či to, čo robíte, by nešlo urobiť ešte lepšie.
3. Sledovanie svojich cieľov
Majte jasnú víziu, čo chcete dosiahnuť a za ako dlho toho chcete dosiahnuť (to je veľmi dôležité). Podeľte sa svoju víziou so spolupracovníkmi, ak žiadne nemáte, tak sa zverte priateľom.
4. Vytrvalosť
Ak niečo chcete, tak sa zdvihnite a choďte si pre to. Urobte prvý krok a potom kráčajte ďalej.
5. Nadšenie
Ak budete všetko vo vašom živote robiť s nadšením, budete úspešní v čomkoľvek budete chcieť.
6. Sebapoznanie
Buďte si vedomí sami seba. Majte stále na pamäti, kto ste a čo chcete.
7. Vlastné zásady
Správajte sa ku každému, či už je to klient alebo zamestnanec, tak, ako by ste chceli, aby sa zaobchádzalo s vami. Tohoto by ste sa nemali držať len v podnikaní, ale aj v osobnom živote.
8. Schopnosť poučiť sa z vlastných chýb
Zlyhanie v žiadnom prípade neznamená pád nadol. Nenechajte, aby vás strach paralyzoval. Snažte sa každý problém vyriešiť, nie sa mu vyhýbať.
10. Pozitívne myslenie
Snažte sa byť pozitívni. Vždy tu sú dve stránky veci. Záleží len a len na vás, či vidíte pohár poloplný alebo poloprázdny. Aj keď je niekedy veľmi ťažké vidieť pozitívnu stránku veci, vždy tam je.
Zdroje:
www.uspesne-podnikanie.sk
www.tvoje-osobnost.eu
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Ďakujem za super články Georgina.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Vdaka, Geo, za kvalitne clanky, pomahaju
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
A to je všetko - touto kapitolou Škola rodinných financií končí. Projekt do ďalšieho ročníka sme za naše OZ nepodali.
Ďakujem všetkým, ktorí sa zúčastnili živých školení, a/alebo sledovali ŠRF na stránkach
.

Prajem vám všetkým veľa úspechov v pracovnom aj osobnom živote