reklama

ŠRF - Živnostenský úrad a delenie živností

Pridal/a georgina dňa 20. 08. 2012 - 14:49

reklama

Skôr, než sa vyberiete na živnostenský úrad, zvoľte si obchodné meno. Obchodným menom sa rozumie názov, pod ktorým podnikateľ vykonáva právne úkony pri svojej podnikateľskej činnosti. Obchodným menom fyzickej osoby je jej meno a priezvisko. Obchodné meno fyzickej osoby môže obsahovať dodatok odlišujúci osobu podnikateľa alebo druh podnikania.

Obchodné meno nesmie byť zameniteľné s obchodným menom iného podnikateľa a nesmie vzbudzovať klamlivú predstavu o podnikateľovi alebo o predmete podnikania.
Dva podnikateľké subjekty nemôžu mať rované obchodné meno. Ak ide o fyzickú osobu, stačí na odlíšenie obchodného mena uvedenie iného miesta podnikania. Ak má fyzická osoba rovnaké meno a priezvisko ako iný podnikateľ v tom istom mieste podnikania, je povinná doplniť svoje obchodné meno uvedením dodatku, ktorý sa týka mena alebo druhu podnikania tak, aby sa obchodné mená dali vzájomne odlíšiť.

Výberu obchodného mena je potrebné venovať náležitú pozornosť. Toto meno je totiž podnikateľ povinný používať na faktúrach, daňových dokladoch a ostatných firemných materiáloch. Rovnako ním musí označiť aj prevádzku či sídlo firmy. Jednoducho povedané obchodný názov je to, čim sa podnikateľ prezentuje navonok.

Začínajúci podnikateľ si musí zvážiť, či bude pre neho lepšie podnikať len pod svojím menom alebo používať aj obchodný názov pripojený za menom.

Niekedy je vhodné, ak obchodný názov súvisí s predmetom podnikania, vaši potenciálni zákazníci ihneď pri zhliadnutí obchodného mena zistia čo je predmetom vášho podnikania.
Ak sa chcete zamerať na nejakú oblasť, stojí za zváženie miesto podnikania v názve. Názov môže byť aj zložený zo skratiek mien alebo slov.
Obchodné meno by malo byť jednoduché (teda ľahko zapamätateľné), ľahko vysloviteľné, originálne a napísané gramaticky správne.

(sun) (sun) (sun) (sun) (sun)

Ďalšia vec, ktorú si potrebujete zistiť, je to, kam spadá druh činnosti, ktorý hodláte vykonávať.

Od 1. 6. 2010 platí nová klasifikácia živností. Živnosti sa členia na remeselné, viazané, voľné a koncesované.

U remeselnej živnosti sa odborná spôsobilosť preukazuje výučným listom alebo iným dokladom o riadnom ukončení učebného odboru, alebo študijného odboru a dokladom o vykonaní najmenej trojročnej praxe v odbore.
Táto živnosť sa pri splnení určených podmienok smie prevádzkovať na základe ohlásenia.

Viazaná živnosť je upravená osobitnými predpismi. Podmienkou prevádzkovania je získaná odborná znalosť.

Voľné živnosti sú najmenej zložité na dokladovanie odbornej znalosti. V praxi to znamená, že pre ňu nie je ako podmienka prevádzkovania ustanovená žiadna odborná spôsobilosť.

Koncesované živnosti je možné prevádzkovať len na základe koncesie. Patrí sem napr. cestná motorová doprava, opravy, úpravy, zmenárne...
Odborná spôsobilosť pre koncesované živnosti je upravená osobitnými predpismi. Osobitnou podmienkou prevádzkovania koncesovanej živnosti je aj spoľahlivosť, ktorá sa posudzuje vo vzťahu k predmetu podnikania so zreteľom na ochranu života, zdravia, majetkových a iných práv osôb a verejných záujmov.
Živnostenský úrad môže podnikateľovi uložiť podmienky prevádzkovania živnosti. Najmä je oprávnený vymedziť prevádzkovanie živnosti určitým územím z dôvodu verejného záujmu, prípadne udeliť koncesiu na dobu určitú.

Zaradením koncesovaných živností medzi viazané bude celé živnostenské podnikanie postavené na princípe ohlásenia. Dňom ohlásenia vznikne živnostníkovi oprávnenie na podnikanie. Je potrebné zdôrazniť, že napriek tejto zmene sa nemenia podmienky odbornej spôsobilosti, ktoré musí podnikateľ splniť.

Kto hodlá prevádzkovať koncesovanú živnosť, je povinný požiadať o vydanie koncesie miestne príslušný živnostenský úrad. Príslušnosť úradu sa riadi obdobne ako pri ohlasovacej živnosti.

Pri rozhodovaní o koncesii živnostenský úrad zisťuje, či sú splnené všeobecné a osobitné podmienky na prevádzkovanie živnosti. Živnostenský úrad si môže vyžiadať vyjadrenie aj od ďalších orgánov, najmä od obce a policajného zboru, ktoré sú povinné ich zaslať najneskôr v lehote 20 dní. Ak nie je splnená niektorá zo stanovených podmienok, žiadosť bude zamietnutá. Živnostenský úrad musí rozhodnúť do 30 dní odo dňa podania žiadosti.

(sun) (sun) (sun) (sun) (sun)

Na každom obvodnom živnostenskom úrade sú zriadené tzv. Jednotné kontaktné miesta (JKM). Ich úlohou nie je len vystavovanie živnostenských oprávnení, ale aj poradenstvo a poskytovanie informácií o podmienkach prevádzkovania živnosti. Ich služby sú bezplatné.

Pre vybavenie živnostenského oprávnenia platia rovnaké podmienky pre občanov SR aj pre cudzincov. Živnostenský úrad zabezpečí pre žiadateľa výpis z registra trestov, rovnako za neho vybaví aj registráciu na daňovom úrade a v zdravotnej poisťovni.

Najdôležitejším krokom je vyplnenie formulára.
Pozorne vyplňte svoje osobné údaje, nielen v časti A, ale najmä v časti C, kde slúžia na účely vydania výpisu z registra trestov. V časti B je potrebné vyplniť predmety podnikania. Ak viete aký predmet činnosti chcete vykonávať, ale nie ste si istý, ako ho správne nazvať, môžete prezrieť zoznam odporúčaných označení voľných živností a ich obsahové vymedzenie.
Pred vypĺňaním predmetu činnosti v tlačive je užitočné prezrieťsi niekoľko osvedčení o živnostenskom oprávnení iných podnikateľov na www.zrsr.sk, možno vás napadne ďalší predmet podnikania, ktorý by ste na svojom osvedčení o živnostenskom oprávnení chceli mať.
Ak chcete začať prevádzkovať živnosť neskorším dňom, ako je deň ohlásenia, je potrebné to uviesť v ohlásení, inak je automaticky deň ohlásenia aj dňom začatia podnikania.
V časti D sa vypĺňajú informácie týkajúce sa zdravotného poistenia.
Do časti E sa vpisujú údaje, ktoré slúžia na registráciu živnostníka pre daň z príjmov fyzickej osoby.

Pre vydanie osvedčenia o živnostenskom oprávnení budete potrebovať okrem vyplneného tlačiva na ohlásenie živnosti aj občiansky preukaz a kolky v príslušnej hodnote.

Niektorí žiadatelia musia predložiť aj:
- oprávnenie užívať nehnuteľnosť, v ktorej je zriadená prevádzkareň alebo miesto podnikania, ak ich adresy sú odlišné od miesta bydliska
- pri ohlasovacej remeselnej alebo viazanej živnosti je potrebné preukázať odbornú spôsobilosť, alebo odbornú spôsobilosť jej zodpovedného zástupcu
- výpis z registra trestov zodpovedného zástupcu, ak je ustanovený
- vyhlásenie zodpovedného zástupcu o tom, že mu nebolo mu zrušené živnostenské oprávnenie z úradnej moci, že nemá súdom alebo správnym orgánom uložený zákaz činnosti týkajúci sa prevádzkovania živnosti
- súhlas zodpovedného zástupcu s ustanovením do funkcie
- vyhlásenie o skutočnostiach, že prevádzkovať živnosť jej neobmedzujú alebo nevylučujú osobitné zákony, na jej majetok nebol ukončený konkurz, po dobu troch rokov po ukončení konkurzu alebo po opätovnom potvrdení núteného vyrovnania, nie však skôr ako po jednom roku od vyporiadania jej záväzkov, ktoré sa viažu ku konkurzu podľa právoplatného rozvrhového uznesenia súdu (ak podnikateľ spôsobil konkurz alebo nútené vyrovnanie úmyselne, môže prevádzkovať živnosť najskôr po piatich rokoch od úplného vyporiadania jeho záväzkov, ktoré sa viažu ku konkurzu podľa právoplatného rozvrhového uznesenia súdu); to isté platí aj v prípade, ak sa v uvedenej dobe navrhlo vyhlásenie konkurzu, návrh sa však zamietol pre nedostatok majetku; fyzická osoba taktiež predkladá vyhlásenie o tom, že jej súd alebo správny orgán neuložil zákaz činnosti týkajúci sa prevádzkovania živnosti, ktorý by trval

Ak má ohlásenie všetky vyžadované náležitosti a podnikateľ spĺňa všetky podmienky ustanovené zákonom, živnostenský úrad je povinný mu vydať najneskôr do piatich pracovných dní odo dňa, keď sa mu ohlásenie živnosti doručilo, osvedčenie o živnostenskom oprávnení. Na osvedčení o živnostenskom oprávnení je okrem osobných údajov a údajov týkajúcich sa predmetu podnikania uvedené aj identifikačné číslo, ktoré mu živnostenský úrad pridelil, a pod ktorým bude živnostník svoje podnikanie prevádzkovať.

Z osvedčenia o živnostenskom oprávnení je dobré vyhotoviť si hneď niekoľko kópií a originál nosiť len k nahliadnutiu. Kópie budete potrebovať pri registrácii na príslušných úradoch a väčšinou ich vyžadujú všade, kde vybavujete čokoľvek súvisiace s vaším podnikaním.

(sun) (sun) (sun) (sun) (sun)

Celý rad ďalších formalít, ktoré sú nevyhnutné vybaviť, sa týka len niektorých podnikateľov. Sem patrí napr.:
- zriadenie prevádzkarne
- ustanovenie zodpovedného zástupcu
- registrácia elektronickej registračnej pokladne
- registrácia platiteľa dane z motorových vozidiel
- registrácia platiteľa dane z pridanej hodnoty

zdroj: www.szco.sk


reklama

reklama

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama