Zuzana
Zuzča,
mam sice 14 a 11 rocnych chalanov, ale ked sa mi narodil prvy, tak vtedy sa nahle objavil syndrom...a zrazu dieta sme nemohli davat spat na brusku a mojho maleho bolelo brusko, davali sme ho na bok a mala som z toho panicky strach...-mozno aj preto tak zle spaval...teda nespaval...
vtedy este neboli baby sitery....a raz som sa zobudila nie 5x za noc ako obvykle, ale lahla som si vecer o 22,00 a zobudila som sa na mlaku pod sebou asi o 7,00 a ten sok...mlieko mi tieklo, dieta na bruchu a ja som vyletela s revom na polovicku, ze kde je maly, ze nam umrel, ze nedycha....a on si pohodlne odfukoval v kosi s baldachynom, kde spaval....
Treba byt ostrazity, ale netreba podliehat panike-som ale mudra....a urcite neprehrievat deticky, vraj az do 3 rokov nemaju termoregulaciu vyvinutu, tak za ne musime mysliet my, ale verim tomu, ze vsetko treba brat s rozumom.
A mysliet pozitivne....
PS: v okoli nepoznam pripad nahleho umrtia...chvalabohu...
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Bambuľky,
dnes som na nete zase raz čítala článok o syndróme náhleho úmrtia. Ako ste sa vy ako skúsené maminy riešili túto hrozbu?
Pripájam aj spomínaný článok: "Smrť striehne v postieľke"
Vinníkom je radiátor
Práve zimné mesiace sú rizikovejšími ako iné obdobia v roku. Hoci táto smrť prichádza bez výstrahy a nečakane, odborníci už netápajú v neznámych vodách. Zistili, že počas vykurovacieho obdobia teplota v miestnosti stúpa a mamička v snahe uchrániť dieťatko pred vonkajším chladom ho zababuší až po ušká. Aj to je jeden z faktorov, ktorý nepriamo môže spôsobiť zástavu dychu a dieťa sa udusí bez jediného hláska alebo vykríknutia.
Rovnako nebezpečným môže byť vankúšik, paplón, hračky v postieľke, poloha na brušku, nízka pôrodná hmotnosť, výskyt syndrómu náhlej smrti v rodine, zafajčené miestnosti, zakrývanie hlavičky.
Pre pokoj v duši
„Babysitter“ alebo detská elektronická pestúnka by mala byť samozrejmou súčasťou výbavy každého novorodenca. O každom zamrnčaní, či pohybe dieťatka budete vedieť včas.
Ďalším nenahraditeľným pomocníkom je špeciálna elektronická podložka, ktorá sa umiestňuje pod spiace dieťatko. Úlohou tejto vecičky je monitorovať dýchanie počas spánku. V obchodoch ju však nehľadajte. Ak patrí vaše dieťatko k rizikovej skupine dojčiat, máte možnosť si ju zapožičať. Bohužiaľ, veľa rodičov o jej existencii nemá zatiaľ ani potuchy.
Nemenej dôležitým je aj teplomer. Bez neho sa nezaobídete, pretože kontrolovanie teploty v miestnosti, kde dieťatko prebýva väčšiu časť dňa sa musí pohybovať od šestnástich maximálne do dvadsiatich stupňov Celzia.
Hovorte o ňom!
Poznáte syndróm náhleho úmrtia u dojčiat z pôrodnice? Informoval vás o ňom lekár, alebo ho poznáte len z hrôzostrašných príbehov skúsenejších mamičiek? Nebojte sa byť tou, ktorá tieto informácie podá ďalej. Možno tým zachránite život nejednému malému človiečikovi.
Autor: Soci
Zdroj: http://wanda.atlas.sk/rodina_a_deti/babatka/41633/smrt-striehne-v-posti…