reklama

Syndróm náhlej smrti

zuzča , 17. 10. 2006 - 11:07

reklama

Bambuľky,
dnes som na nete zase raz čítala článok o syndróme náhleho úmrtia. Ako ste sa vy ako skúsené maminy riešili túto hrozbu?

Pripájam aj spomínaný článok: "Smrť striehne v postieľke"
Vinníkom je radiátor
Práve zimné mesiace sú rizikovejšími ako iné obdobia v roku. Hoci táto smrť prichádza bez výstrahy a nečakane, odborníci už netápajú v neznámych vodách. Zistili, že počas vykurovacieho obdobia teplota v miestnosti stúpa a mamička v snahe uchrániť dieťatko pred vonkajším chladom ho zababuší až po ušká. Aj to je jeden z faktorov, ktorý nepriamo môže spôsobiť zástavu dychu a dieťa sa udusí bez jediného hláska alebo vykríknutia.
Rovnako nebezpečným môže byť vankúšik, paplón, hračky v postieľke, poloha na brušku, nízka pôrodná hmotnosť, výskyt syndrómu náhlej smrti v rodine, zafajčené miestnosti, zakrývanie hlavičky.

Pre pokoj v duši
„Babysitter“ alebo detská elektronická pestúnka by mala byť samozrejmou súčasťou výbavy každého novorodenca. O každom zamrnčaní, či pohybe dieťatka budete vedieť včas.
Ďalším nenahraditeľným pomocníkom je špeciálna elektronická podložka, ktorá sa umiestňuje pod spiace dieťatko. Úlohou tejto vecičky je monitorovať dýchanie počas spánku. V obchodoch ju však nehľadajte. Ak patrí vaše dieťatko k rizikovej skupine dojčiat, máte možnosť si ju zapožičať. Bohužiaľ, veľa rodičov o jej existencii nemá zatiaľ ani potuchy.
Nemenej dôležitým je aj teplomer. Bez neho sa nezaobídete, pretože kontrolovanie teploty v miestnosti, kde dieťatko prebýva väčšiu časť dňa sa musí pohybovať od šestnástich maximálne do dvadsiatich stupňov Celzia.

Hovorte o ňom!
Poznáte syndróm náhleho úmrtia u dojčiat z pôrodnice? Informoval vás o ňom lekár, alebo ho poznáte len z hrôzostrašných príbehov skúsenejších mamičiek? Nebojte sa byť tou, ktorá tieto informácie podá ďalej. Možno tým zachránite život nejednému malému človiečikovi.

Autor: Soci
Zdroj: http://wanda.atlas.sk/rodina_a_deti/babatka/41633/smrt-striehne-v-posti…


reklama


reklama

Zuzana, Ut, 17. 10. 2006 - 11:26

Zuzana
Zuzča,
mam sice 14 a 11 rocnych chalanov, ale ked sa mi narodil prvy, tak vtedy sa nahle objavil syndrom...a zrazu dieta sme nemohli davat spat na brusku a mojho maleho bolelo brusko, davali sme ho na bok a mala som z toho panicky strach...-mozno aj preto tak zle spaval...teda nespaval...
vtedy este neboli baby sitery....a raz som sa zobudila nie 5x za noc ako obvykle, ale lahla som si vecer o 22,00 a zobudila som sa na mlaku pod sebou asi o 7,00 a ten sok...mlieko mi tieklo, dieta na bruchu a ja som vyletela s revom na polovicku, ze kde je maly, ze nam umrel, ze nedycha....a on si pohodlne odfukoval v kosi s baldachynom, kde spaval....
Treba byt ostrazity, ale netreba podliehat panike-som ale mudra....a urcite neprehrievat deticky, vraj az do 3 rokov nemaju termoregulaciu vyvinutu, tak za ne musime mysliet my, ale verim tomu, ze vsetko treba brat s rozumom.
A mysliet pozitivne....
PS: v okoli nepoznam pripad nahleho umrtia...chvalabohu...

majas, Ut, 17. 10. 2006 - 11:40

No ja tiež neviem, v našej rodine, ani v okolí som o žiadnom prípade nepočula. Tiež ma to mátalo, ale detičky spali aj na brušku bez vankúša prikryté ľahkou perinkou po pazušky aj v postielke aj vedľa nás. S tým kúrením neviem, či tá teplota čo bola v tom článku bola na noc, lebo cez deň sme mávame 20 stupňov, večer mávame 21 stupňov a na noc sa schladzuje. Baby siter sme nemali, len taký v hlave, ale ten by zrejme v takom prípade nepomohol.

suzan, Ut, 17. 10. 2006 - 11:55

Ja ,pri mojom prvom,zatiaľ aj jedinom dieťati som bola tiež už informovaná o možných rizíkách,ako je aj syndróm náhleho úmrtia. Špeciálnu podložku,ktorá monitoruje dych som si požičala od brata. Používali sme ju ,asi pol roka. Vtedy je vraj riziko najväčšie.Potom sa už malá veľmi vrtela v postielke,tak to ani nemalo veľmi význam,pretože malá často skončila na opačnom konci postele.V prvých mesiacoch som používala aj vak na spanie,aby malá bola pekne v teplúčku a pod ním dve tenké vrstvy.Teplotu v miestnosti sme udržiavali od 18 - 20 °C.Aby som nezabudla, aj v Trnavskej nemocnice sú už vybavení podložkami na kontrolu dýchania,ale nie dostatočným počtom. Nám sa ušla až po dvoch dňoch.Vraj uprednostňujú rizikové bábätká.

suzan, Ut, 17. 10. 2006 - 12:03

Zabudla som napísať,že prvý mesiac - dva spávala v klasickej perinke - zavinovačke,ešte po mne.Dávala som ju spať na bok,striedavo,aby si nevyležala hlavičku.

Zuzana, Ut, 17. 10. 2006 - 12:05

Zuzana
Aj ja som sa snazila davat ho spat na bok,ale potvorka mala, vzdy zmenil moje rozhodnutie...chi, chiVyplazený jazyk

Kamila, Ut, 17. 10. 2006 - 12:31

Milá Zuzča buď tak dobrá, uveď zdroj z ktorého si čerpala tento článok aj autora, ak je tam uvedený. Aby neboli problémy s autorskými práva. Už sme tu mali podobný problém.
Inak téma je naozaj veľmi zaujímavá. ak budem mať viac času, tak sa vyjadrím.

zuzča, Ut, 17. 10. 2006 - 12:41

Kami, už som to napravila, dúfam, že to tak stačí. Teším sa na Tvoj príspevok.

maxi, Ut, 17. 10. 2006 - 16:46

Tak toto bola aj moja močná mora..ešte som sa bála aj toho, že ked malý spal s nami v posteli, že ho nechtiac prekryjeme paplonom a udusí sa..chvalabohu sa nestalo nič také ani v mojom okolí..ale raz som zažila na ARe,že sa resuscitovalo dieťa ,kt.spalo v kočíku chvíľku bez dozoru sa zadusilo..pritom to bola veľmi zodpovedná matka..príšerné..

rosoluna, Ut, 17. 10. 2006 - 18:44

Článok hore nie je úplne pravdivý. Babysitter, v zmysle 2 vysielačky /1 u rodiča, 1 pri dieťati/ v žiadnom prípade neupozorní na Syndróm náhleho úmrtia. Dieťa prestane dýchať, t. j. cez vysielačku rodič nemôže počuť, že sa niečo deje. Jedinou možnosťou je zadovážiť si podložku do postieľky, ktorá sníma pohyb hrudníčka a ako náhle nezaznamená žiadny pohyb ozve sa alarm, ktorý upozorní na to, že treba okamžite poskytnúť prvú pomoc. Tieto podložky sa už dajú kúpiť aj v niektorých obchodoch s detskými potrebami ako aj u distribútora.
Mám osobnú skúsenosť u oboch detí s používaním tejto pomôcky. U staršieho Lukáška sme zažili aj stav pohotovosti po alarme. Väčšinou ak sa stane, že dieťa sa zabudne nadýchnuť postačí s ním v postieľke "zatriasť" a ono začne dýchať. Ak to nepomôže nasleduje samozrejme umelé dýchanie.
Tiež som mala informácie z "odborných" článkov, že dieťa sa nemá ukladať na bruško. Toto my však bolo vyvrátené uznáte, že u tých najpovolanejších, a to na jednotke intenzívnej starostlivosti pre patologických novorodencov. Pre dieťa je poloha na brušku vhodná, poskytuje mu uvolnenie pri kolikách aj lepšiu pohodu pri spaní. Deti by sa mali polohovať, t. j. striedať polohu na bruchu, na boku, na chrbte a na druhom boku.

Kamila, St, 18. 10. 2006 - 10:43

Ja už len doplním. Pri prvých troch deťoch som takéto obavy zvládala celkom triezvo, ale pri štvrtom, zrejme to už bude vekom, moje obavy a predstavivosť, nabrali nezvyčajný rozmer.

Polohovať dieťa na boku sa mi nikdy nedarilo, stále bolo tak kde chcelo. Na brušku vačšinou nechceli byť. Ale keď sa krásavica začala otáčať to už bola všade(počas spánku), to som mala obavy v postielke, že sa dotlčie, na posteli, že sa zaryje do vankúša .... Odvtedy spí úž len na bruchu a na boku.

Ešte na polohovanie, kvoli hlavičke ,sa mi osvedčilo, že viac zaberie motivácia, napr. mama na neodľúbenej strane...

suzan, St, 18. 10. 2006 - 11:28

To máš pravdu Kamka s tou motiváciou,aj mne sa to osvedčilo.Aj tak si malá trochu vyležala hlavičku,pretože musela kvôli nevyvinutým jadierkam nosiť špeciálnu perinku. Ja som jej ju dávala len do 5 mesiacov,mala som do 6,ale potom to už bolo obtiažne. A okrem toho si myslím,že jadierka sa vyvíjajú u každého individuálne,ale kvôli tomu,aby som niečo nepokazila a potom si to nevyčítala ,tak som jej ju dávala do tých 5 mes.To musela maličká ležať len na chrbte a otáčala hlavičku na moju stranu.

Hany, Po, 21. 04. 2008 - 11:35

My sme pri dcere pred 24 rokmi tento problem este velmi nepoznali. Uspesne spavala na brusku, na chrbatiku ani nechcela byt a všetko bolo v pohode.Slnko Jednej znamej sa vsak stalo, ze položila dieta do manzelskej postele na vankus a ono sa zviezlo pod perinu. Nasli ho v poslednej chvili, uz modralo, ale nastastie to dopadlo dobre - zachranili ho! Áno
Teraz mame 9 mesacneho vnuka, mladi su od jeho narodenia u nas, tak to mozem sledovat. Dcera o sysndrome vie, ale nastastie to nijako neprehana. Vysielacky maju, pouzivame ich ako v noci, tak cez den, ked maly spava na balkone... Ale mame iny problem. Jakubko mal od narodenia nejaku dermatozu, svrbievala ho hlavicka a tvaricka. Trvalo 4 mesiace, kym dcera presvedcila doktorku, ze treba na kozne. Detska lekarka ju totiz presviedcala, ze je to nejaka alergia a to prejde... za tu dobu si maly vypestoval taky zlozvyk - akonahle je unaveny, ospaly alebo mrzuty - sucha si hlavinku... a to robi aj hocikedy v noci, ked sa zobudi. Aby mohol pokojne spinkat, museli sme ho zacat zvazovat (podobne ako kedysi do povianu), ale je to maly Copperfield - vyvlecie sa vacsinou aj z toho... a napokon sam seba zobudi. Zo zaciatku som sa bala, ze ho to obmedzuje v pohybe, ale myslim, ze skor naopak - chce to poriadnu namahu, aby sa z uvazku vymotal, takze si pestuje "tehlicky" na brusku Váľam sa od smiechu po podlaheTermo regulacia funguje perfektne - maly ma na sebe iba body(bez nohaviciek), len je zabaleny v tenkej decke, hole nozky, ventilacka otvorena a dieta zatial nemalo ani soplik Tlieskam
Stretli ste sa s niecim podobnym???
Kozna lekarka pomohla, svrbenie prestalo, ale zlozvyk zostal...Smútok

dvojcata a ja, Po, 28. 04. 2008 - 14:52

Ahoj. Moje dvojcata tie podlozky mali, ale boli to tazky nedonosenci a lekarka co ich mala na starosti, mi povedala ze bez toho by ma ani domov nepustili. Som rada ze som tie podlozky mala, lebo malemu to zachranilo zivot. Jednoduho v noci sa spusitl alarm, tak rychlo som tusim este pri nom nebola. Mrazi ma doteraz z toho co by bolo ak by som to brala na lahku vahu. Ani v mojom okoli sa nic nestalo, ale istota je istota. Deti som nebabusila a rpedasa mali problem. Ked sa alarm spusti, neikedy staci dieta silno postipat na klucnu kost. Mozno sa vam to zda drasticke, ale radsej modrina ako keby sa nezobudil. Mne lekarka vravela, ze deticky mozu niekedy tak silno zaspat, ze sa jednoducoh zabudnu nadychnut. Tkaze sa urcite doporucujem

VisoM, Ut, 23. 03. 2010 - 21:39

Na základe našich pozorovaní ku SIDS prispieva prevaha kladných iónov v prostredí nad životne dôležitými zápornými iónmi. V čistom vzduchu v prírode sú kladné a záporné ióny obsiahnuté približne v rovnováhe - pomerom 750 kladných ku 650 záporným iónom v 1 cm3, čo je veľmi dôležité pre ľudský organizmus. Zdrojom kladných iónov v byte sú najmä syntetické materiály v bytových doplnkoch: záclony, čalúnenie, koberce, umelohmotné tapety a hlavne podlahové krytiny z PVC. Ich vplyv je viditeľný napríklad vtedy keď sa syntetickými pančuchovými nohavičkami prejdete po syntetickom koberci a potom si ich dáte dolu. Najmä v tme sú vidieť iskričky ktoré vznikajú pri uzemnení vzniknutého napätia. Taktiež domáca technika je zdrojom prevahy kladných iónov. Pôsobenie kladne nabitej televíznej obrazovky alebo monitora počítača, klimatizácia so syntetickými filtrami, smog z varenia a fajčenie spôsobujú nadbytok kladných iónov.Pri vysokej koncentrácii kladných iónov dochádza k ich vnikaniu do pľúc. Vdychovaním sa ióny dostanú do krvi a do organizmu, kde môžu vyvolávať nepriaznivé reakcie, ako napr. zvýšené uvoľňovanie serotonínu a histamínu. Zvýšená hladina serotonínu v krvi môže znížiť kapacitu pľúc a schopnosť tela absorbovať kyslík. Serotonín rovnako spôsobuje sťahovanie hladkého svalstva, čo môže vyvolať migrénu, alergické reakcie, návaly horúčavy, bolesti v krku, prieduškový kašeľ, nevoľnosť či brušné kŕče. Zvýšenie hladiny histamínu sa môže prejaviť bolesťami srdca, alergiami, sennou nádchou, nevoľnosťou a nespavosťou.
V zmysle vyššie uvedeného odporúčam:
-z detskej izby odstrániť producentov kladných iónov -dieťa najmä pri spaní obliekať do prírodných materiálov z ktorých by mala byť i prikrývka a vankúš -pred spaním v prípade, že je vonku čistý vzduch - vyvetrať! -v prípade, že bývate v priemyselnej oblasti – zabezpečiť do bytu čističku vzduchu s ionizátorom alebo samo-statný ionizátor -do blízkosti dieťaťa umiestniť výrobky produkujúce záporné ióny -v miestnosti kde spí dieťa v žiadnom prípade - nefajčiť ! -pre zvýšenie bezpečnosti odporúčam používať monitor dýchania
Ďalšie informácie nájdete na: http://www.magnetoterapia.sk/novinky-a-zaujimavosti/Zlomené srdce

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama