V noci, kým som zaspala, som spomínala, ako sme teplotu zrážali, keď sme boli deti, mládež. ... Acylpirín bol asi istota, hrubá perina k tomu a potenie. Ale asi zábaly sa tiež robili, keď bolo zle.
Teraz sa tuším viac spomína chladenie. Jasné nie keď je zimnica, vtedy netreba chladiť. Ale ak je teplota vysoká, pri 39 by som už robila paniku, tak vlažná sprcha, zabalenie do mokrej plachty a na to uteráky .... , hlavne pri malých deťoch.
Ono aj pohľad na teplotu, je už teraz iný. Do 38 °C úplne v pohode. Na 38.5 °C už treba riešiť. Ja občas riešim aj skôr, hlavne večer pred spaním, panadol či nurofen to istí, človek sa vyspí bez toho aby sa zobudil v noci s horúčkou a aj hrdlu sa na chvíľu uľaví.
A čo som chcela vlastne povedať, jaj, že potenie vlastne nie je nutnosť, skôr ľahké chladenie, žiadne hrubé periny, pokiaľ nás netrasie zimnica. A ak človek nevládze sprchu, čo pri horúčke asi ide ťažšie aj studené obklady sú ok, čelo, zápästia.
Inak som poznala, jednu mamičku, Tinkinej spolužiačky, čo všetko utiahali bez liekov, horúčky sa nechali odznieť? , inú zas s homeopatikami. Aj tak sa dá. Ja mixujem. Viem som múdra ako rádio, to len keď "kurírujem" veľké deti občas roztrúsené po svete ..., najmladšia bola voľakedy často chorá. A nemám rada bezmocnosť.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Lela Maffie pixabay.com
... alebo ja nekrič hop kým ti nepreskočí. Minule sme sa s dcérou bavili na tému akú má MM dobrú imunitu. Za posledných pár rokov, sme my dve toho celkom potočili a on nič. Deva je študentka, tak zo školy zvykne raz za čas nejaký bonusový vírus doniesť. Aj kovid asi zo dvakrát, našťastie v neskoršej fáze. Ja sa k nej zhruba pridám v pomere 2:1. Inak odkedy je na histamínovej diéte a skoro stále berie imunoglukan, je menej často chorá, ako bývala predtým. Antibiotika nebrala ani nepamätám, uhráme to väčšinou v kombinácii s bylinkami, ktoré môže a voľne dostupným základom, ktorý jej nerobí problém. Detská lekárka ma naučila antihistaminiká používať, na opuchnuté hrdlo, dutiny, silnú nádchu aj dráždivý kašeľ. Spravia priebeh choroby schodnejší a človek sa aspoň vyspí.
Bože, zas dom od témy odbehla. Minulý týždeň došla deva domov rovno s kašľom. Od rána sa rozbehol. Tuším som tu niekde písala, aj aký je rozdiel medzi chrípkou, kovidom a bežným nachladením. Písala som tu kvôli tomu, že to čo napísal k tejto téme lekár, úplne sedelo, k mojim skúsenostiam. Nachladenie začína pozvoľna, bolesťou hrdla, nádchou a až v závere prichádza kašeľ. Aj teplota môže byť, ale nie s tak rýchlym nástupom. Pri chrípke či kovide je to vraj naopak. Ako prvé prichádza kašeľ s horúčkami, bolesť celého tela, nádcha hrdlo až neskôr. Jasné česť výnimkám. To len ja už viem, ak deva dôjde s niečím iným ako štandardne, že to bude väčšie zábavisko.
Ta teraz neviem koho pozvala na neželanú návštevu covid? chrípku? Jeden deň teplota, kašeľ od začiatku... Až na pretrvávajúci občasný kašeľ, je zhruba ok. Len už si to našlo aj MM, ta ten pre zmenu 3 dni s horúčkami a kašle na mňa. Asi statočne, lebo už aj na mňa niečo lezie. Nevadí poliečime.
Deva hlási, že spolužiakov stále v škole veľa chýba. Syn v práci to isté, vraj veľa chorých naokolo. Včera som v obchode zachytila debatu otca s dcérou, že mladší súrodenec tiež horúčkuje... Vyzerá to, že máme chrípkové obdobie, však je sezóna, alebo ďalšia mutácia kovidu sa to točí. Našťastie sa to nedá porovnávať s prvými verziami, len tu už nepomôžu očkovania, ani prekonania, zas máme voľačo iné.
Dievčatá, ako to vyzerá vo vašom okolí. Východ, teda KE a moje užšie okolie hlási, že treba kus oddýchnuť. Ako ste na tom vy? Čo vám pomáha pri blízkom stretnutí s vírusmi? Na čo nedáte dopustiť?