Naše slovenské príslovie:
Kto včas ráno vstáva Boh ho požehnáva..a pod.
ale spomínam si ako ma budievala moja mama a ja zas svoje deti:Tribili-štyribili ja som už vstala pozametala a ty ešte spíš či sa nehanbíš?!
Ono nikdy som nebola ani ako dospievajúca nejaký mimoriadny spáč a nie som doteraz(ale celkovo ani nikto s našej rodiny)...vstávam takmer s prvými lúčmi slnka ale príde večer medzi 21 -2130 som schopná zaspať aj na nejakej oslave..Ked prekonám túto krízovú polhodinku s dobrou silnou kávou potom môžem byť už dlho hore.
A celkove na mńa je ako ušité,že čo neurobím doobeda max.do 14hod.už do večera to naozaj nedobehnem..
Nevyspávali sme ani na dovolenke..to ráno vstať potom nejaká aktivita ale ked sa dalo tak poobede vždy aj s deťmi polhodinka alebo trištvrte hod.spánku-to bolo naše.
a som aj rada,že mám robotu len na jednu smenu..ja by som v nočnej asi zahynula.a z poobednej neviem akoby ma zobudili v buse o 2310h..ľudom pracujúcim na smeny vôbec ale vôbec nezávidím.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Vždy koncom leta, začiatkom jesene som ožila, bola schopná pustiť sa do väčšieho upratovania, opráv okolo domu ... Posledne sa mi zadarilo, aj začiatkom leta, chytiť nejaký druhý dych. Ten koniec leta som pripisovala prázdninovému režimu, aj ústupu najväčších horúčav ..., ten druhý potešil ...
Zároveň som nie raz čítala články na tému škovránkovia a nočné sovy. Vraj ranné vtáčatá sú zdravšie, mávajú menej psychických problémov ako tí, čo viac ponocujú ... Prisudzovala som to tomu, že dnešná doba, pracovný čas viac praje tým, čo bez problémov ráno vstávajú.
Sediac posledne u neurológa pri USG mozgových ciev som sa dozvedela, čo majú tieto dve témy spoločné - dĺžku slnečného svitu. Že s tým môže súvisieť aj môj nábeh energie, v čase keď sú dni najdlhšie. A samozrejme škovránkovia, ťiež fungujú tak, že využívajú denný svit v celej jeho dĺžke, kdežto sovy, časť denného svitu prespia a ožívajú v noci, za tmy ..., ako napríklad ja.
Ameriku som určite neobjavila, len mi to zaklaplo jedno do druhého.
Jasné, že som vedela, že v severských krajinách, kde je v zime málo denného svetla, je viac depresii. Zas sú to často uvádzané ako krajiny, kde sú ľudia najšťastnejší ... To bude tým protipólom v lete? Neviem.
Dievčatá, ako efektívne využívate denné svetlo vy? Badáte aj vy na sebe podobné zmeny, keď je toho slnečného svitu viac?