Naši rodičia vyrástli v systéme, ktorý sa o ľudí staral. V takomto duchu nás aj najlepšie ako mohli vychovali. Avšak po roku 1989 nastala zmena. Tí, čo si mysleli alebo možno ešte stále myslia, že sa bude o ľudí štát aj naďalej „starať“, by sa mali čo najskôr prestať na toto svoje očakávanie spoliehať a mali by tomu podriadiť svoje životy. Prečo?
Okrem toho, že od začiatku 90.rokov takmer bez výnimky platí (a v týchto nie príliš optimistických časoch ešte viac ako kedykoľvek predtým), že „čo vám nezoberie štát na daniach a odvodoch, zoberie vám inflácia“, bolo by potrebné sa zamyslieť aj nad tým, v akom spoločenskom a hospodárskom
systéme vlastne skutočne žijeme.
What´s the name of the game?
Položme si teda na úvod otázku. Žijeme skutočne v kapitalizme? ...Vidím ako mnohí z vás dvíhajú ruky hore. Ale asi vás budem musieť sklamať.
Keby tomu tak bolo, štát by nemíňal prostriedky vyzbierané z daní a odvodov na mzdy „armády“ štátnych úradníkov.
A čo použitie týchto prostriedkov na sociálne dávky a rôzne štedré príspevky pre tých, ktorí nechcú a nebudú pracovať?
Poďme sa opýtať malých a stredných podnikateľov ako im štát pomáha s vytvorením priaznivých podmienok pre tvorbu pracovných miest. Prosím zabudnite na príspevok na zamestnanie mladých do 25 rokov. Predstavte si, že vám horí dom. Pomohlo by vám jedno vedro s vodou?
Už asi viete o tom, že z vašich daní a odvodov pomáhate zachraňovať zahraničné banky, ale možno ste ešte nezaregistrovali, že vaše dane a odvody sa budú v blízkej budúcnosti používať aj na plat španielskemu kráľovi a princovi!
NIE, NIE, TO NEBUDE KAPITALIZMUS!
Ale čo teda? Žeby predsa len socializmus alebo aspoň sociálny štát?
Nuž, poďme sa bližšie pozrieť, aj na toto tvrdenie.
Aby sme sa vyhli dlhému a možno nudnému teoretizovaniu, stačí si odpovedať na jednu jedinú otázku.
Máme na Slovensku kvalitné a dostupné zdravotníctvo, fungujúci školský systém a bezpečnosť?
Aj malé dieťa v škôlke vie, že tomu tak nie je.
Pre tých ktorí možno nečítajú od začiatku uvediem, že zabezpečenie týchto najhlavnejších funkcií a priorít by malo byť kryté z tých prostriedkov, ktorých sa mesiac čo mesiac dobrovoľne vzdávate na svojej výplatnej páske vo viere , že tomu tak bude. Čiže z vašich daní a odvodov. (Ak patríte medzi tých šťastlivcov, ktorí majú ešte stále prácu.)
Made in China
Mám však aj jednu „dobrú“ správu. Podobný zmätok ako my na Slovensku má aj takmer celá Európska múmia, pardon únia, takže sa nemusíme predbežne znepokojovať. Dokonca rovnako zle, ak nie horšie je na tom USA. A ako je na tom Ázia, napr. taká Čína? Pamätám sa na nie tak dávne časy, keď slovné spojenie „Made in China“ znelo veľmi hanlivo. Tie časy sú však preč a dnes je Čína druhá najväčšia a dokonca najrýchlejšie rastúca ekonomika sveta, aj keď všetko má svoje hranice, vrátane čínskeho hospodárskeho rastu. Čo však môžeme skonštatovať s istotou je, že evidentne Číňanom ide hra na kapitalistický socializmus lepšie ako nám a zvyšku „civilizovaného“ sveta hra na socialistický kapitalizmus.
Game is over?
Poďme však späť na Slovensko. Nedávno som v médiách zachytil reportáž o tom, ako sa k nám budú hrnúť zahraniční turisti – konkrétne na Muránsku planinu – keď sa o nás lepšie dozvedia. Pardon, ešte treba trošičku vylepšiť úroveň ponúkaných služieb. Hm... Žeby to bolo iba v službách? Čo myslíte, koľko nemeckých turistov by malo záujem o cyklistickú túru po trase Fiľakovo – Rimavská Seč? Ale to je už téma na iný článok...
P.S.: V článku sú použité anglické podnadpisy bez úmyslu dehonestovať náš krásny slovenský jazyk, ale jednoducho si myslím, že tentoraz k článku pasujú lepšie.
Pre vysvetlenie pripájam aj môj voľný preklad do slovenčiny:
„What´s the name of the game?“ = „V akom systéme to, preboha, žijeme?“
„Made in China“ = „Kúpime si vás všetkých.“
„Game is over?“ = „Posledný nech prosím zhasne!“
autor článku
Marek Sádovský
Vyštudoval Fakultu ekonomiky a manažmentu na SPU v Nitre. Osem rokov pôsobil na riadiacich pozíciách v maloobchode.
Ale veď to vôôôbec nevadí, že nie sú peniaze na to, čo ľudia naozaj potrebujú! Politici si predsa požičajú. A veľa, veľa, veľaaaaa peniažkov, a potom už nebudeme dávať štátu na daniach a odvodoch polovicu svojho príjmu, ale trištvrte a viac
http://ekonomika.sme.sk/c/6477922/francuzi-a-taliani-chcu-neobmedzenu-k…
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Stále viac nerozumiem, prečo 99% ľudstva tajtrlíkuje tak, ako rozhodne 1% "tých hore". A prečo stále s nimi hráme tú divnú "hru"...
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
dalo by sa osamostatnit, len potom by sme boli nadalej v preziti ohrozovani globalnymi zmenami pocasia, za ktore je zodpovedne to 1% (s nasou spolupracou) a ktore ich odstavenim nevymazeme (vid mrznutie pocas jednej jedinej noci v aprili alebo maji. a naozaj takmer polovica ludi, co poznam, prisla o urodu alebo ju ma biednu, lebo vsetko pomrzlo. ale nie su z toho tak frustrovani, lebo mame obchody, kde sa jedlo kupi. byt na tom zavisli, su v poriadnom malere.).
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Magic, brániť sa zmene je zrejme súčasť ľudskej psychiky.
Faktom však je, že ak tento systém pretrvá, čoskoro už skutočne nebude čo jesť, pretože pôda bude dokonale mŕtva z toho množstva chémie, čo do nej kydáme, vzduch bude pre emisie a smog nedýchateľný a voda nepitná pre množstvo nebezpečného odpadu, čo do nej vypúšťame.
Nemôže to dopadnúť inak, ak je hlavnou motiváciou takmer všetkých ľudských činností: "Čo z toho budem mať JA?"
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Strach-bojíme sa zmeny,toho,čo nepoznáme,je to najsilnejšia emócia,ktorá nás ovláda.A čo potom,keď si už požičia každý štát od každého?anulujú sa dlhy,a zas si môžme požičiavať ďalej??
To mi pripomína ten film,kde ukazujú,ako to vyriešili v amerike-dotlačia si nové bankovky,aby si nemuseli požičať.Veď bankovka je len papierik,to len my ľudia sme sa dohodli,akú hodnotu bude mať.
Takto sa môže stať,že napr.cena vody prevýši cenu ropy či zlata,keď ovocie,zelenina bude luxus a mestá bez ľudí kvôli smogu.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Ale to všetko sa už deje. Všetci dlžia všetkým a tlačia sa peniaze, ktoré sú len farebnými papierikmi, bez reálneho krytia. Zlatý štandard bol zrušený už začiatkom minulého storočia.
A to nevravím o čisto virtuálnych peniazoch, ktoré existujú len v počítačoch.
Zas a znova odporúčam do pozornosti film Peniaze ako dlh.
Medzinárodné dlhy predstavujú vyše 2 trilióny dolárov a celkové svetové dlhy (firiem, vlád a administratívy) sa odhadujú na 33 triliónov dolárov, t.j. 130% svetového HDP.
A pritom zo šesť miliárd obyvateľstva sveta štyri miliardy (teda dve tretiny celkovej populácie - dvaja z troch) žijú na úrovni chudoby a 800 miliónov ľudí hladuje.
Zdá sa vám toto ako svet, kde je všetko v poriadku?
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
dotlacit si peniaze = inflacia
nie strach. pohodlnost a zvyk. to je ta zaklad, co nas zdrziava od akejkolvek prevratnej snahy o zmenu.
len sa spytam - nakolko ste pri tom projekte, ako sa stat nezavislym od 1% kalkulovali s prapovodnou podstatou ludskej povahy?
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
A vari nemáme infláciu? Máme.
Strach ľudia nazývajú všelijako - aj pohodlnosť a zvyk.
O podstate ľudskej povahy som písala nižšie (komentár 9. august 2012 - 10:37).
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Made in China je stale rovnako hanlive - znamena to nekvalitny lacny vyrobok, casto zo skodlivych materialov.
Ich ekonomika rastie, no ich zivotne podmienky su pevne politicky okliestene a pre europana nepredstavitelne. Cinania zijuci v Tibete sa maju neporovnatelne lepsie, nez ich krajania doma.
Jedine, co je pravdive, je, ze sa financie pouzivaju na platanie dier a umelo vytvorenych pseudo dier, len nie tam, kde to naozaj treba.
Zdravotnictvo mame dostupne a nemyslim, ze nekvalitne, kedze pripadov, ked dojde k pochybeniu je stale len male percento oproti vyliecenym.
so skolstvom je to trojstranne. stat dehonestoval toto povolanie voci inym na zaklade zmeny spolocenskych hodnot, teda na zaklade porovnania financneho prinosu (ten ucitel voci takemu manazerovi naozaj nema, ani nemoze. pricip a prinos jeho prace spociva inde.). nezaujem a pristup ucitelov samotnych, ktori sa obmedzuju na "odbuchanie" si uciva (nie vsetci, ale prave takito vzbudzuju v ziakovi pocit, ze to nie je dolezite a nema si co teda vazit). pristup ziaka a jeho rodicov k dolezitosti kompletneho vzdelania a vychovy (casto sklonovane prava deti, predstava rodicov, ze skola dozenie vo vychove, co oni zanedbali, atd...). zial sa to nechalo zajst tak daleko, ze byt ucitel/ka je diagnoza, nie povolanie. a povazuje sa za oddychove povolanie pre neschopnych a inak pracovat lenivych.
bezpecnost v tomto state naozaj ide absolutne dole vodou. pri problemoch clovek zacina uvazovat, ci volat policiu alebo radsej to riesit sam.
slovensko ma co ponuknut, len sa to musime naucit spopularizovat a "predat". zatial na to casto ideme stylom pojazdnej cestovnej kancelarie pani ruzickovej, kde nevieme do coho ideme a ani sa nemienime namahat viac nez si predstavujeme.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
"Zdravotnictvo mame dostupne a nemyslim, ze nekvalitne, kedze pripadov, ked dojde k pochybeniu je stale len male percento oproti vyliecenym."
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
"Zlatý standard byl ve Spojených státech zrušen za úřadu prezidenta Franklina D. Roosevelta ke konci roku 1933 – dvacet let po zavedení Federálního rezervního systému, v době, kdy vrcholila velká hospodářská krize a nezaměstnanost ve Spojených státech přesahovala 28 %.
Již 5. dubna téhož roku Roosevelt vydal exekutivní nařízení č. 6102,[1] které každému obyvateli USA nařizovalo odevzdat veškeré zlato pod pokutou až 10 000 dolarů, 10 let vězení, nebo obojí."
citát z WIKIPEDIE.
Neviem si predstaviť,keby dnes sa niekto o niečo podobné pokúšal,napr.v EU?Na Slovensku sme tesne pod 20%. http://dlznik.zoznam.sk/nezamestnanost/slovenska-republika
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Príklad sprostého okrádania občanov štátom u nás - trebárs menové reformy v rokoch 1945 a 1953, znárodňovanie a združstevňovanie a tak ďalej.
http://bit.ly/OSFuu8
http://bit.ly/N5wRjH
http://cs.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%A1ick%C3%BD_vl%C3%A1dn%C3%AD_program
http://cs.wikipedia.org/wiki/JZD
Deje sa to aj teraz, len "sofistikovanejšie".
A bude hůř. Veľmi pravdepodobne sa čoskoro dočkáme podobného "scenára", ako mali pred desiatimi rokmi v Argentíne. Článok argentínskeho politického analytika, publicistu, verejného hovorcu, rozhlasového a televízneho komentátora Adriana Salbuchiho: http://www.zvedavec.org/komentare/2012/02/4808-argentina-testovaci-poly…
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Celkom nechápem, čo tým celým chcel autor povedať. Resp. chápem, všetko je to na h...o, neponúka ale absolútne žiadne riešenie. Takže Hlavy pomáhajú? V čom? V šírení skepticizmu?
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Loulou, toto je prvý zo série článov, ktoré chystá pán Sádovský, takže na navrhované riešenie treba trošku počkať
Okrem toho - je maličký rozdiel medzi skepticizmom a realizmom
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Fakt? No ja stále tvrdím, že toto tu je skepticizmus. Realizmus by bol, keby sa podávala aj druhá strana mince, nie len tá čierna. Nuž ale ako sa kto pozerá na svet, je jeho voľba. Mne sa len nepáči, že je tento čierny pohľad oficiálne prezentovaný pod programom Hlavy pomáhajú.
Ženy, ktoré nemajú zrovna veľký prehľad o dianí vo svete, toto možno prijmú za svoje. Nemáme dosť nas.aných ľudí na Slovensku, ktorých keď sa spýtaš, ako sa majú, tak na Teba vysypú spŕšku negatív od toho ako si nemôžu nájsť prácu až po to, ako je to tu celé na ... milú rozmilú, že?
Programu, ktorý Naničmama pripravovala s názvom Hlavy pomáhajú, som veľmi fandila, považujem to za vynikajúcu myšlienku. Ale tento článok do toho teda vôbec nespadá.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Takže lepšie riešenie je dať si ružové okuliare a blažene čakať na svetlé zajtrajšky?
Loulou, celý svet je v svrabe, veľkom, preveľkom svrabe. To je proste fakt.
A ja si veľmi rada prečítam, čo odborník (ktorý študoval danú problematiku a má aj vedomosti z praxe) navrhuje, ako sa môžu (nie musia, nikto predsa nikoho nenúti, aby si z toho vzal čo len písmenko) ľudia na to pripraviť.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
No problém je, že on tu nič nenavrhuje. Ak to je séria článkov a v budúcnosti sa dočítame aj to, v akom štáte to vlastne žijeme a čo treba spraviť na to, aby bolo lepšie, navrhujem to niekde jasne napísať. Napríklad že Časť 1.
Lebo takto to vnímam iba ako znôšku negatív nahádzaných jeden na druhý so snahou o vtipné komentáre. Toť vsjo. Aj ja si rada prečítam, čo odborník navrhuje.
"Takže lepšie riešenie je dať si ružové okuliare a blažene čakať na svetlé zajtrajšky?" Geo v poslednom čase podávaš v diskusiách opačné extrémy. Máš pocit, že ja som z tých, kto si nasadzuje ružové okuliare? Je mi jasné, že svet je v srabe. A aj to, že Slovensko má problém. Hlavne v školstve a zdravotníctve. Ale nadávať na to a neponúkať riešenia dokáže každý, nie len odborník.
Aby si ma skôr pochopila, hodím Ti sen link na blog, ktorý považujem za veľmi trefný, hneď na začiatku je jasné, že ide o človeka, ktorý o problematike vie veľa a hlavne, zameriava sa na JEDEN problém v článku. T.j. má viac priestoru na jeho objasnenie, ako keby riešil naraz 5 problémov. A prináša aj riešenia, s ktorými mimochodom plne súhlasím.
http://blog.etrend.sk/stanislav-boledovic/2012/07/21/najviac-hlupakov-p…
Možno by bolo fajn venovať vždy jeden článok jednému problému, asi by to pôsobilo ucelenejšie.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Veď som ti napísala vyššie - vyčkaj
.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Ja s článkom súhlasím a je mi ľúto aj obyčajných číňanov, lebo ti sú na tom horšie ako my, aj ked sa im tak darí.
Nezhasinajte prosím, ešte nech je svetlo
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
stojí to za pozretie a hlavne zamyslenie sa a otvorenie očí:
http://tv24.li/index.php/video/youtubegallery?galleryid=1&videoid=et9jl…
aj toto: má to 2 časti
http://tv24.li/index.php/video/youtubegallery?galleryid=1&videoid=FLAbb…
http://tv24.li/index.php/video/youtubegallery?galleryid=1&videoid=rEFko…
http://tv24.li/index.php/video/youtubegallery?galleryid=1&videoid=rOCwf…
http://www.youtube.com/watch?v=r5IZvCAnWe0
http://www.youtube.com/watch?v=BEAPbmhpfZY
viac videí = http://tv24.li/index.php/video?galleryid=1&start=0
ak to porušuje pravidlá, tak geo prosím ťa zmaž to
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Prikláňam sa k názoru Loulou ... škoda, že je to bez nejakého náznaku pokračovania napísané. Nemám energiu čítať ďalší článok od pána autora, ak mi nesľubuje niečo viac ako predpokladané sťažnosti a kritiku systému. Myslím, že kritikov mám v poslednej dobe nejak dosť .
A súhlasím aj s názorom Magic v bode o zdravotníctve a školstve. Pri princípoch financovania v akých funguje dnes, sa čudujem, že je na takej dobrej úrovni ako je. To nie je nadšenie z toho stavu, to je obdiv k ľuďom, ktorí dokážu urobiť v daných podmienkach to čo je.
Napr. ja som dodnes nepocítila pri takmer tretiakovi a predškolákovi žiaden problém. Klobúk dolu pred našimi pedagógmi .
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Jasne, aj v školstve, aj v zdravotníctve sú ešte stále ľudia, ktorí napriek situácii robia svoju prácu viac ako dobre.
Je ich však zúfalo málo a teda celkový stav je viac ako mizerný. A nielen tam.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Preco v tomto pripade neplati, ako dokazeme vsetko co chceme, ake su nase myslienky tvorive, aku ma silu kolektivne podvedomie? Preco je vsetku zrazu na ho.no a zle? Ja viem, ze asi nie je najstastnejsie riesenie neobmedzeny euroval, ktory chce napr. Taliansko- natlacit si penazi kolko potrebuju aby neboli v dlhu, no su toto veci koli ktorym MY zijeme?
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Lyduška, myslím, že kolektívne podvedomie je ešte stále nastavené v "moduse" je to v pohode, tí hore to predsa s nami myslia dobre, vyriešia to. To je super prístup, ak všetko klape.
Čo sa však nedeje.
Myslím si, že tu stále nie je sto opíc, ktoré by situáciu zmenili.
Zato keď na toto príde reč, je tu kopec popieračov, nahnevaných, vyjednávačov, zopár depresívnych, ale akceptujúcich aby hľadal s lampášom za bieleho dňa.
Ak sa dosť ľudí prepracuje k akceptácii, začne sa diať niečo pozitívne.
Verím, že to stihneme skôr, ako bude príliš neskoro.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
pre mna je akceptacia (po hneve, "bezradnosti") aj to, ze si uvedomujem, ze nebolo na svete zriadenie, ktore by fungovalo na inych principoch ako je to teraz, ci to bola diktatura, demokracia, komunizmus ... furt to bolo v rukach par ludi. nech je zriadenie akekolvek, ludia su ovladani pudmi, niektori viac, niektori menej. Jedni su flexibilnejsi a prisposobia sa, ini sa nechcu prisposobit a robia mocnym kontrolu a potom su taki, ktori POTREBUJU mat vzdy navrch. Vsetkymi hybe pocit uspechu ci frustracie, prejavuju sa nase cholericke, flegmaticke, ... povahy.
Akceptujem. Zaujima ma politicke dianie, skolstvo i zdravotnictvo. Z rozumu. Ale , zo srdca, ku stastiu, mi staci vytvarat vytvarat hodnoty v malom, v miere ktorej rozumiem a najma, nie na ukor pozitivneho vnimania zivota.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
To, že také zriadenie tu ešte nebolo, predsa neznamená, že ani nemôže byť
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Anka, akú máš predstavu, žeby to mohlo fungovať? Ja si fakt neviem predstaviť čo pod tým totiž rozumieš.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Už som tu o tom písala: http://nanicmama.sme.sk/ja-zena/system-v-ktorom-zijeme-a-co-s-tym
Osobne sa mi najviac páči zobrazenie fungovania skutočne vyspelej spoločnosti vo filme Nádherná zelená
Ale aj projekt Venus, ktorý vymyslel a v praxi overuje Jacque Fresco, je veľmi zaujímavý
Možno toto všetko vyzerá na prvý pohľad ako fantazmagórie snílkov, ale aj zrušenie otroctva svojho času vyzeralo ako nonsens
.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
z toho zas suhlasim s "mestom prechodu". zacat treba od seba. na politiku platia rovnake pravidla ako vsade inde. chcete lepsiu zdrav. starostlivost? zacnite od seba, vyberte si takych, ktorym verite. spokojne partnerstvo? zacnite od seba, druheho neprerobite, moze na vas len zareagovat, date mu priklad.
to s otroctvom nepovazujem za stastny priklad. tam to neslo dobrovolnou cestou. sprvu ano, niektore krajiny to prijali za svoje a potom tie ostatne donutili nie zmenou systemu, ale vojnou. a ma to kopec dalsich dosledkov, ked sa zo "zamestnanych" stali nezamestnani. a nemyslim, ze teraz by tie krajiny boli nejak ludsky vpredu starostlivostou ci uvedomelostou, zriadenim ...
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Zrušenie otroctva sa udialo (plus-mínus) pred dvesto rokmi. Keby si hlásala takú myšlienku pred tristo rokmi, vysmiali by ťa.
V lepšom prípade.
Iste, zaviesť tú myšlienku do praxe nešlo hladko. Ale aj ľudstvo ako celok sa stále učí. Revolúcia v 1989 u nás ukázala, že zmeny sa dajú urobiť aj bez obetí na životoch.
Môžeme sa zase dohadovať, že to nebola žiadna revolúcia, len premyslený scenár, ktorý zmanipulovaní ľudia vykonali. Ale aj keby to tak boolo, nič to nemení na tom, že ľudí ani nenapadlo rabovať, rozbíjať a podpaľovať autá na uliciach a mlátiť sa navzájom po hlavách.
Stáli v mrazoch na námestiach, spievali a štrngali kľúčmi.
Kto to zažil priamo, potvrdí, že to bola neskutočná sila.
To mi dodáva nádej, že by to predsa len šlo.
Niekedy.
Dúfajme, že čoskoro.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
vtom sa zhodneme - od seba(raegujem aj na tvoju odpoved nizsie) , asi preto tu tento clanok zatial osamotene, bez inspiracie, motivacie ... kritikou na vsetko okolo nas, posobi ako past na oko.
nezna revolucia, je dobry priklad revolucie, ale neviem ci az taky dobry priklad zmeny. neviem to posudit. odhliadnuc od toho, asi mame stastie na pokojne narody, fakt unikat, pretoze nepokoje v irsku, grecku ... kam sa len pozries, to ani nechcem riesit nic mimo europy, nie su velmi pokojne.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Verím, že ľudstvo sa raz k všeobecnému pokoju dopracuje
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
hm, ale tu nejde o umytie si zemiakov pred zjedenim. 100 opic si viem predstavit ako ziskanie novej zrucnosti, alebo to, ze na opacnom konci sveta sa vynajde rovnaky vynalez alebo ze po zlomovej hranici sa stava facebook rovnakym fenomenom ako umyvanie zemiakov(a vidis, ty ho odmietas, pricom je dokazom "100 opic" ) ... ale tu sa bavime o tom, ze ludia prestanu fungovat "na hormonoch", pudoch ...
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
"... ale tu sa bavime o tom, ze ludia prestanu fungovat "na hormonoch", pudoch ..."
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Ariesa, FB neodmietam, načo by to asi aj tak bolo dobré. Jednoducho to nie je moja šálka kávy, nemienim sa tam pridať pre dôvody, ktoré považujem za podstatné.
Môj osobný postoj však nič nemení na tom, že masové zapojenie sa ľudí do FB skutočne v praxi predvádza fenomén "sto opíc".
Vlastimil Marek venoval celý svoj profesionálny život vysvetľovaniu, že súčasné ľudstvo je poškodené, a to veľmi. To, ako žijeme, nie je ľudská prirodzenosť.
Nie sme len biologické "mašiny", ktoré fungujú na hormónoch a pudoch. Sme ľudia, ktorí majú dar cítiť a vciťovať sa, premýšľať a chápať.
Akurát nás to spoločnosť, v ktorej žijeme, dokonale odnaučila.
Bola som si teraz posledných pár dní čítať na MK. Miestami mi bolo až do plaču, ako zúfalo úboho mnoho ľudí uvažuje. Zväčša sú tam ženy, samozrejme. S takýmto zmýšľaním vychovávajú ďalšiu generáciu, a kedže nikto nemôže druhého naučiť niečo, čo sám nevie, vychovávajú svoje deti k svojmu obrazu.
Veľmi smutné.
Iste, sme obete obetí, ale som presvedčená, že existuje spôsob, ako z toho von.
Len treba prestať popierať a vyjednávať (a tak ďalej) a urobiť prvý krok.
A klasicky - začať treba u seba
.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
spytam sa teda inak, lebo sto opic nie je ani zdaleka pravdiva odpoved na podstatu ludskej povahy. len jej casti. - ten plan je "odstranit 1%" alebo "naucit sa pouzit 1% na potreby vsetkych"?
nepopieram, lebo zmena pride. so snahou ju riadit, alebo nechat nech sa privali. rypem do detailov tej zatial hodne hrubej predstavy ohladne riadenej zmeny v spolocenskom zriadeni.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Magic, ja netuším, na čo teraz reaguješ.
"Sto opíc" nie je o ľudskej povahe, to je o fenoméne prenosu informácií.
O ľudskej povahe som písala v komentári, kde som spomínala Vlastimila Mareka.
Inak, odstraňovať čo len percento ľudskej populácie mi príde hodne hrubé a primitívne.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Súhlasím s článkom. Najmä kvázi s turizmom na Sk. Presvedčila som sa o tom včera pri návšteve Domice. Neverila som vlastným očiam.Keď už našinec mám problém nájsť v okolí reštauráciu, aby sa slušne najedol, čo má robiť zahraničný turista? Kým u nás nebudú fungovať služby, nemôžme očakávať, že sa sem turisti pohrnú.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Aj turizmus sa prebúdza. Len to nejde všade naraz a nie spôsobom "vyryžujem na turistoch čo sa dá, aj tak nič lepšie na okolí nie je". Veľmi pekným príkladom je Banská Štiavnica, mesto v ktorom žijem. Je tu kopec akcií počas celého roka, najmä však počas letných mesiacov orientovaných na všetky možné cieľové skupiny. Aj tu je však jedna veľká medzera - kvalitné ubytovanie. Ale aj na tom už pracujeme
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Made in China“ = „Kúpime si vás všetkých.“ tak to je krásny preklad,veru nás také v školách neučili.
Snažím sa kupovať hlavne veci,čo vyrobili slovenské ruky,lebo ten čínsky tovar mi akosi nevonia,lebo je ho všade a kvalita sa rovná aj nízkej cene.
Tak čo s tým,že dane nejdú na to,kam ich treba najviac?