V minulom článku sme si povedali, ako by mal vyzerať životopis a motivačný list. Ich zaslaním sa v skutočnosti všetko len začína. Keď sa nám podarí vhodne napísaným životopisom spoločnosť zaujať, prichádza ďalšia veľmi dôležitá časť, ktorou je pozvanie na ústny pohovor.
Krátky pohovor môže nastať už cez telefón, keď si môže personalista overiť vaše znalosti o spoločnosti, do ktorej sa hlásite. Nasleduje pozvanie na osobný pohovor, v rámci ktorého máte takpovediac všetko vo svojich rukách.
Prvý dojem môže tak veľmi pomôcť, ako aj veľa pokaziť
Prvý dojem je skutočne veľmi dôležitý. Preto príďte včas, nie však príliš skoro – najlepšie 5-10 minút skôr. Nezabúdajte na vhodné oblečenie, ktorým prezentujete seba a zároveň vyjadrujete úctu človeku, ktorý s vami pohovor vedie. Preto by ste mali byť oblečená primerane pozícii, o ktorú sa uchádzate. U človeka, ktorý sa hlási za robotníka na stavbe, sa skôr prepáčia rifle, ako u niekoho, kto sa hlási na pozíciu sekretárky.
Prvý dojem umocňuje aj podanie ruky, ktoré by malo byť pevné. Vyjadrujete tak sebaistotu a srdečné, otvorené správanie. Naopak, ruka podávaná ako mŕtva ryba – teda ovisnutá, bez života, s veľmi slabým stiskom, hovorí o nízkom sebavedomí daného uchádzača.
Po vzájomnom predstavení sa nasleduje tzv. prelomenie ľadov, teda konverzačné otázky na uvoľnenie atmosféry. Najčastejšie sú kladené otázky typu:
- ako ste nás našli?
- aký ste mali deň?
- ponúknem vám vodu?
Na tieto otázky je vhodné odpovedať stručne a pozitívne. Určite nie je vhodné informovať personalistu, že dnes máte deň „blbec“ a v autobuse vás chytil revízor, ani sa priznať, že ste hodinu blúdili, kým ste danú firmu našli.
Následne vás personalista usadí a oboznámi vás a ostatných účastníkov stretnutia (pohovory môžu byť aj skupinové, teda všetci kandidáti sú pozvaní na jedno spoločné stretnutie) s postupom a štruktúrou pohovoru. Štandardne používaná schéma stretnutia je nasledovná:
- kandidát predstaví seba, svoje skúsenosti, uvedie všetko, čo považuje za dôležité, aby o ňom druhá strana vedela
- v priebehu predstavovania personalista kladie kandidátovi doplňujúce otázky, zamerané najmä na informácie o pracovných skúsenostiach – napr. Prečo ste sa rozhodli pre zmenu práce? Ako dlho ste pôsobili vo svojom poslednom zamestnaní? Aká bola štruktúra Vášho oddelenia? Čo sa Vám na vašej práci najviac páčilo?
- po objasnení vzdelania a pracovných skúseností rozhovor väčšinou smeruje k zisteniu všetkých potrebných požiadaviek, uvedených v inzeráte – napr. znalosť cudzieho jazyka, práca s počítačom, ochota cestovať a pod.
- nakoniec, ale niekedy aj v priebehu celého rozhovoru, kladie personalista otázky zamerané na osobnosť kandidáta – napr. Čo považujete za svoj najväčší úspech v živote? Ako by ste sa charakterizovali tromi slovami (ako by vás charakterizovali vaši kolegovia)? Kde sa vidíte o 2-3 roky?
Medzi „klasické“ otázky patria aj:
• Prečo by sme sa mali rozhodnúť práve pre vás?
• Povedzte nám niečo o vašich doterajších skúsenostiach.
• Čo vy si predstavujete pod pozíciou, o ktorú sa uchádzate?
• Aké sú vaše silné a slabé stránky?
• S akými ľuďmi sa vám najlepšie pracuje?
• Čo si ceníte na svojom šéfovi?
• Podľa čoho si vyberáte pracovné ponuky, o ktoré sa rozhodnete uchádzať?
• Čo viete o našej spoločnosti?
Medzi základné otázky, ktoré môžete určite očakávať, patria aj otázky o nástupnom plate a termíne nástupu (kedy najskôr môžete nastúpiť do práce). Mnohí kandidáti si v snahe uspieť pýtajú čo najnižší nástupný plat. Toto nie je dobrá stratégia, pýtajte si vždy taký plat, ktorý reálne uspokojí vaše potreby a výdavky. Inak sa čoskoro môžete ocitnúť v situácii, že si opäť budete hľadať prácu, pretože zistíte, že tá terajšia vás neuživí. Urobte si prieskum platov na podobných pozíciách, aby ste vedeli, v akom rozmedzí sa môžete pohybovať.
Zároveň si premyslite, aký plat považujete za optimálny a aký za minimálny. Je to práve optimálny plat, ktorý by ste mali uviesť. V prípade, že vás bude personalista informovať, že po nejakom čase dochádza k zvyšovaniu platov (napríklad po ukončení skúšobnej doby), je vhodné uvažovať nad znížením vašich očakávaní.
Najrozšírenejší spôsob výberu vhodného kandidáta zahŕňa jedno – dve kolá, pričom na prvom sa zúčastňuje zástupca personálneho oddelenia + osoba, ktorá vie o obsadzovanej pozícií čo najviac informácií (špecialista alebo priamo manažér). Často sa stáva, že personalista vyberie do druhého kola 2 - 3 kandidátov a predstaví ich manažérovi (potenciálnemu nadriadenému). Ten má po rozhovore s vybranými kandidátmi potom posledné slovo – vyberie najvhodnejšieho kandidáta a výber sa končí. Personalista oboznámi všetkých kandidátov, ktorí sa zúčastnili osobného stretnutia s výsledkom výberu a príp. uvedie dôvody, prečo si firma nevybrala práve vás.
(sun) (sun) (sun)
Predstavme si teraz, že našu účtovníčku Janu Novákovú pozvali na osobný pohovor. Ako asi bude prebiehať? Prinášame vám ukážku vhodných a nevhodných odpovedí.
Vhodné:
Pani Nováková príde na stretnutie o päť minút skôr. Má oblečený čierny kostým a bielu blúzku, k tomu čierne lodičky. Po slovnom privítaní nasleduje pevný stisk ruky a pár konverzačných fráz:
Personalista (P): Ako ste nás našli?
Jana Nováková (JN): Celkom rýchlo, vaša spoločnosť je zreteľne označená logom, nie je možné ju prehliadnuť.
P: Aký ste mali deň?
JN: Ďakujem, dobrý, a Vy?
P: Ponúknem vám vodu?
JN: Áno, ďakujem.
Nevhodné:
Personalista (P): Ako ste nás našli?
Jana Nováková (JN): Bola to fuška, skoro hodinu som tu krúžila, kým som si všimla tú malú tabuľku s názvom vašej spoločnosti.
P: Aký ste mali deň?
JN: Ani sa ma nepýtajte. Ráno nešla teplá voda, potom som pri nákupe dostala papuču na aute a cestou k vám ma chytil revízor.
P: Ponúknem vám vodu?
JN: A to je všetko čo máte? Teda nič moc.
A takto by mohli vyzerať vhodné odpovede na niektoré ďalšie otázky:
P: Čo považujete za svoj najväčší úspech v živote?
JN: Keď sa mi napriek veľkému časovému stresu podarilo včas odovzdať účtovné podklady.
(Uveďte tu významné pracovné úspechy – veľké projekty, na ktorých ste sa podieľali, prípadne certifikáty, ktoré ste si urobili, či ocenenia predošlých zamestnávateľov, ktoré ste získali).
P: Ako by ste sa charakterizoval troma slovami?
JN: Som presná, precízna a spoločenská.
P: Kde sa vidíte o 2-3 roky?
JN: Pevne verím, že sa mi podarí postupne kariérne stúpať v rámci vašej spoločnosti. Rada by som v tom čase bola senior účtovníkom.
P: Prečo by sme sa mali rozhodnúť práve pre vás?
JN: Pretože som spoľahlivá, nemám problém pracovať pod stresom a snažím sa pracovať bezchybne. Zároveň hľadám stabilné zamestnanie, takže máte istotu, že vám po pol roku neodídem.
P: Aké sú vaše silné a slabé stránky?
JN: Ako som už spomínala, som spoľahlivá, presná a precízna. To sú určite moje silné stránky. Na druhej strane, tá moja precíznosť ma niekedy spomaľuje, pretože všetko niekoľkokrát skontrolujem, kým to odovzdám. Takže je to aj moja slabá stránka.
(Skúste vždy z vašich silných stránok urobiť aj slabé stránky tak, aby celkový záver vyznel vo váš prospech.)
P: Čo si ceníte na svojom šéfovi?
JN: Určite otvorenosť, teda keď mi dáva na moju prácu spätnú väzbu. A potom vôľu a snahu pomôcť. Aby som sa s ním mohla poradiť, keď si nie som istá ako niečo zaúčtovať.
P: Podľa čoho si vyberáte pracovné ponuky, o ktoré sa rozhodnete uchádzať?
JN: Snažím sa uchádzať o pozíciu, o ktorej viem, že ju budem zvládať. A zároveň by malo ísť o stabilnú spoločnosť, v ktorej je práca perspektívna. Nehľadám totiž prácu len na pár mesiacov, rada by som bola lojálnym zamestnancom.
(sun) (sun) (sun)
autorka článku
Sylvia Kuzmová, Senior HR Generalist, ING Poisťovňa
Vyštudovala Filozofickú fakultu UK v Bratislave, odbor sociológia. V oblasti ľudských zdrojov pôsobí už 10 rokov. Za ten čas nadobudla bohaté skúsenosti, a to tak v rámci výberu, rozvoja a vzdelávania zamestnancov, ako aj v oblasti odmeňovania a personálno-právneho poradenstva.
Vďaka za poučné slová, keďže si práve hľadám prácu tak sa zídu.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Dobrý deň p. Kuzmová
ja by som sa chcela spýtať na možnosť kladenia otázok pri prijímacom pohovore ohľadom zdravotného stavu. Prednedávnom sme totiž prijímali na chránené pracovisko /t.z. že som vedela že má zníženú PS/ asistentku učiteľ k postihnutým deťom. Pri pohovore som sa spýtala tak "okľukou" či si uchádzačka trúfa na prácu s takýmito deťmi, či si myslí, že jej zdravotný stav jej to dovolí: Samozrejme že nám doniesla potvrdenie lekára, že súhlasí s náplňou práce vzhľadom na jej zdravotný hendikep. Avšak po 14 dňoch je už na PN-ke a neplánuje tak skoro návrat do práce, pretože je to pre ňu náročná práca a ona ju nezvláda.
Ako sa vyvarovať, alebo predísť takýmto situáciám.
A ako je to v prípade, že jej chcem počas PN-ky ukončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe. Miesto potrebujem obsadiť.
Ďakujem
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Dobrý deň prajem,
v prípade prijímania zamestnancov na chránené praovisko ide vždy o dosť špecifickú situáciu. Pri pohovore ste postupovali správne a nemáte možnosť predísť situácii, v ktorej ste sa ocitli, zvlášť, keď vám kandidátka priniesla potvrdenie od lekára, že uvedenú prácu môže vykonávať.
Ukončiť s ňou pracovný pomer môžete až po jej návrate z PN-ky, nakoľko sa PN berie ako "ochranná doba" a počas nej nemôžete dať zamestnancovi výpoveď (§ 64 Zákonníka práce).
Odporúčam vám preto na prechodné obdobie (pokiaľ bude uvedená zamestnankyňa na PN-ke) prijať nového zamestnanca na zastupovanie počas PN, príp. brigádnika.
V každom prípade musíte počkať, kým sa zamestnankyňa z PN-ky vráti.
Želám veľa šťastia, S.Kuzmová
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Dobrý deň
ďakujem zo odpoveď. Ale chcem sa ešte dodatočne spýtať - pri par. 64 Zákonníka práce sa uvádza že,
"1) Zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe, a to...a tam sú uvedené dôvody - tehotenstvo, PH-ka...a iné..
avšak ja jej nechcem dať výpoveď. Ja chcem skočiť pracovný pomer podľa par. 59 odst. 1 písmeno d) - skončenie v skúšobnej dobe
§ 59
Skončenie pracovného pomeru
1) Pracovný pomer možno skončiť
a) dohodou,
b) výpoveďou,
c) okamžitým skončením,
d) skončením v skúšobnej dobe.
aký máte na to názor -)
Ďakujem a prajem pekný deň
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Áno, pravdu máte v tom, že § 64 hovorí o výpovedei, nie skončení prac. pomeru. Takže počas skúšobnej doby môžete ukončiť pracovný pomer, aj keď je zamestnanec na PN-ke.
Vo vašom prípade však ide o zdravotne postihnutého človeka (ak som správne pochopila) a podmienky zamestnávania takéhoto zamestnanca bližšie upravujú okrem Zákonníka práce osobitné predpisy.
Mrzí ma, ale hlbšiu znalosť problematiky ohľ. zdravotne postihnutých zamestnancov nemám.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Ďakujem za odpoveď.
Skúsim zistiť niečo viac na inšpektoráte práce.
pekný deň
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Dievčatá, pani Kuzmová je ochotná odpovedať na prípadné doplňujúce otázky. Takže ak sa chce niekto na niečo spýtať, prosím, nech napíše do komentárov
