hnutie prechodu - super, pocujem o tom prvykrat. dobra myslienka, teda uz nielen myslienka.
Systém, v ktorom žijeme, a čo s tým
Našla som aj film o tomto hnutí, žiaľ, bez titulkov, ale pre zdatných angličtinárov to určite bude zaujímavé: http://media.bloguje.org/849989-v-prechodu-1-0.php#!
Rôznych skupín, ktoré žijú "inak", je však veľa. Vačšinou sa jedná o tradične hospodársky alebo alternatívne orientované projekty, zamerané na prirodzenejší a súladnejší život, ako zo zemou, tak i s rastlinstvom, zvieratstvom a ľudským spoločenstvom. (Na Slovensku kuk sem: http://komunity.vsieti.sk/)
Mnohé tieto spoločenstvá fungujú už dlho a dobre. Zaujímavé je, že takmer vo všetkých alternatívnych komunitách sa rozhodnutia robia na princípoch priamej demokracie a majú zavedenú nejakú lokálnu menu - LETS (local exchange trading systems, čo sa dá preložiť ako obchodné systémy miestnej meny). Viac tu: http://www.lets.ecn.cz/
Veľmi zaujímavý film o permakultúre je tu http://www.youtube.com/watch?v=RhDoP4BOTAE
Webstránky, venujúce sa permakultúre:
www.permakultura.cz
www.potravinovezahrady.cz
www.ekozahrady.com
www.zelenycarodej.cz
www.permaweb.cz
http://sk.wikipedia.org/wiki/Permakult%C3%BAra
Pôvodný význam pojmu permakultúra (permaculture) bol permanentné poľnohospodárstvo (permanent agriculture), teda poľnohospodárstvo schopné fungovať udržateľne na danom mieste donekonečna. Postupne zahrnula všetky sociálne aspekty udržateľného rozvoja a jej význam bol rozšírený k permanentnej kultúre (permanent culture).
Permakultúra vytvára a udržuje poľnohospodársky produktívne ekosystémy, ktoré majú rozmanitosť, stabilitu a odolnosť prírodných ekosystémov. Cieľom je dosiahnuť harmonické spojenie krajiny a ľudí poskytujúce im potraviny, energiu, bývanie a ďalšie materiálne a nemateriálne potreby udržateľnou cestou.
Permakultúrny dizajn je systém usporiadania koncepčných, materiálových a strategických komponentov do vzoru, ktorý funguje v prospech života vo všetkých jeho formách.
Permakultúra má tri hlavné piliere:
1.Zdieľaná etika vo forme „starostlivosti o zem“, „starostlivosti o ľudí“ a „spravodlivých podielov“ (čo v skratke znamená uvedomiť si limity populácie a spotreby a na základe toho spravodlivo prerozdeľovať zdroje k ďalšej práci pre starostlivosť o zem a starostlivosť o ľudí). Permakultúra taktiež zdôrazňuje dôležitosť prijatia osobnej zodpovednosti za konanie každého z nás.
2.Ekologické princípy získané pozorovaním prírodných systémov ekológmi ako Birch a Odum.
3.Nástroje a procesy dizajnu, ktoré umožňujú jednotlivcom alebo skupinám zostaviť konceptuálne, materiálne a strategické prvky do „vzoru“ alebo „plánu akcie“, ktorý môže byť uskutočnený a udržiavaný s minimom zdrojov.
Toto co popisujes geo ale nie je nejaka prevratna myslienka. Nemyslin to v zlom. Ja len ze to co v irsku museli "objavit" nam tu fungovalo roky na dedinach. Co boli druzstva? No predsa potravinova sebestacnost na lokalnej urovni, dostupna teda aj konom a bez nafty . Jedine co potrebujes nutne je jedlo a voda. Vody mame chvalabohu dostatok, jedlo sme si bohuzial zrusili. Schvalne skuste ist do tesca a kupit slovenske maslo. Aj na slovenskych znackach najdete made in germany
.
Marge, a ja niekde tvrdím, že lokálna komunita je nejaká novota?
Píšem len o tom, že po svete behajú ľudia, ktorí si už uvedomili, že súčasný systém globálnej dediny a prevážania všetkého niekam inam cez pol zemegule je dlhodobo neudržateľný, a skúšajú iné spôsoby fungovania.
Vrátiť sa však plne do stredoveku asi nikoho neláka. Permakultúra a LETS systémy sú spôsoby, ktoré sú relatívne nové, a overovaním v praxi sa potvrdilo, že aj plne funkčné.
Ja ti plne rozumiem. Len som skonstatovala, ze to sme tu uz mali (s odchylkami samozrejme) a fungovalo to. Druzstva, zahumienky, dopestovanie vlastneho ovocia a zeleniny vo velkom, sliepky, prasiatka, drevo na domy, no co ti viac bolo treba? Moji rodicia uz sice nie, ale stari rodicia ani peniaze nepotrebovali, boli uplne sebestacni.
Permakultura, lets, no co ti k tomu poviem. V com je tam ta novota? V com je rozdiel oproti nasej dedine 50 rokov dozadu?
Neviem ci si teda vyrastala na dedine. Som sa nad tym zamyslela uz pri blogu o zdielani veci to tusim bolo, to co normalne na dedine (a tym myslim dedinu, nie satelit pri ba, kde momentalne zijem napr. Ja)funguje.
Opakujem, ja plne suhlasim s tym co hovoris. Len nepotrebujem na tieto poznatky anglicke video, mame aj na slovenske alternativy, usposobene na nase pomery a u nas odskusane, s cim sa clovek lahsie identifikuje. Takze pre nas natvrdlejsich skus prosim vysvetlit rozdiel medzi permakulturou a nie tak davnym vidiekom, nech si to viem lepsie vizualizovat a vyhodnotit.
Nie tak dávny vidiek (a doterajšia prax v malých záhradách a sadoch) je sadenie plodín v prísnych monokultúrach (jeden druh rastlín na väčšej až veľkej ploche), ktoré si vyžaduje množstvo ručnej práce (rýľovanie, okopávanie, pletie, polievanie... a to všetko dokola). V poľnohospodárstve, ako ho poznáme dnes, ručnú prácu nahradili stroje, ale princíp zostal - monokultúry na obrovských plochách, každoročne sa orie, potom seje, polieva, hnojí a strieka proti škodcom (chemickými prípravkami, samozrejme).
Permakultúra je založená na princípe vzájomnej symbiózy rastlín a živočíchov. Inšpiráciou bol les (prírodný, nie taký, o ktorý sa "stará" človek), kde nik neorie, neokopáva, nepleje, nepolieva, nehnojí a nehubí "škodcov" - a predsa tam všetko bujnie a kypí životom.
Permakultúrne hospodárenie je o tom, že rastliny sa vysádzajú do premyslených systémov, kde čoskoro vytvoria tzv. jedlý prales. Nič sa tam nerýľuje, nič neokopáva, nič nepleje, nepolieva sa (možno v najväčších suchách, ale to je ozaj výnimočná situácia) a predsa to funguje. Väčšina práce pri takomto hospodárení pozostáva zo zberu úrody.
Najpozoruhodnejšie na tomto systéme je, že výnosy aj niekoľkonásobne prevyšujú tie, ktoré sú dosahované pri tradičných spôsoboch pestovania rastlín.
Tu je 13-minútová ukážka (začína v 40-tej sekunde videa) jedného bytového komplexu, kde je okolitá výsadba založená na princípoch permakultúry: http://www.youtube.com/watch?v=FHAzEfEr6JQ
krasne, ovocny sad mojej babky v modernom sate. Tlieskam. Aj ked ovocne stromy zamerne nemam, ani ziadne hriadky so zeleninou, velmi inspirativne to pre mna bolo v niektorych smeroch. Napriklad to vysadzanie uzitkovych stromov na verejnych priestranstvach, to ano, to je vynikajuci napad. Nemusi byt ovocie len v zahrade a pre jednu rodinu.
No, tam ide hlavne o myšlienku, že ľudia v mestách sú závislí na dovoze potravín. Okrasné stromy, kríky a kvety sú síce pekná vec, ale ak z nejakého dôvodu skolabuje doprava, tak behom troch dní mešťania hladujú.
Preto sa v niektorých mestách začali zakladať verejné záhrady (community gardens), a to v duchu hesla, ktoré sa v rámci hnutia Hnutie prechodu stalo obľúbeným: Nie potravinové kilometre, ale metre! Verejné záhrady fungujú podobne ako tradičné parky - sú otvorené návštevníkom a vnútri miest poskytujú trochu zeleného priestoru, kde je možné sa zhromažďovať, kochať krásou a rekreovať. Avšak sú tu dva podstatné rozdiely. Po prvé, o údržbu týchto záhrad sa nestarajú platení profesionáli, ale sami ľudia, ktorí tu záhradníčia. Po druhé, zatiaľ čo v parkoch sa sadia hlavne okrasné dreviny, verejné záhrady neplnia len estetickú funkciu, ale predovšetkým produkujú čerstvú stravu.
A ešte k LETS - základný a najhlavnejší rozdiel je v tom, že v týchto systémoch neexistujú úroky.
Velmi často je LETS interpretován jako neziskový a dobrovolný směnný systém vytvořený k využití a rozvíjení možností a dovedností místních obyvatel a zejména ke zvýšení objemu místního obchodování. Jinými slovy, LETS je v konečném důsledku nový trh pro zboží a služby. Lze ho definovat také jako formu místního sociálního zajištění, např. vyplňování potřeb lidí, a to na principu alternativního peněžního systému. Ten je reprezentován vytvořenou místní měnou, která obíhá v rámci LETS a taková měna je používána na platby za zboží a služby uskutečněné mezi členy LETS. Je třeba zdůraznit, že i když v rámci systému obíhá vlastní měna, LETS neslouží jako náhražka současného peněžního systému, ale jako jeho doplněk.
Členové LETS, kterých bývá řádově desítky až stovky, obdrží šekovou knížku v místní měně. Dále je vytvořen seznam zboží a služeb, které jsou jednotliví členové v rámci LETS ochotni nabízet, a to včetně ceny v jednotkách místní měny. Platby za toto zboží a služby jsou prováděny pomocí šeků, které jsou odesílány správci LETS, který platby eviduje a zanáší do účtů jednotlivých členů.
Každý účet začíná na nule a později nabývá kladné nebo záporné hodnoty. Zároveň platí, že celkový součet stavů účtů se záporným zůstatkem je roven součtu stavů účtů s kladným zůstatkem. Aby systém fungoval, musí být v každém okamžiku stav účtu části členů v minusu. Protože se v LETS neplatí úrok ze záporných ani z kladných zůstatků, nejsou členové se záporným zůstatkem nijak znevýhodněni.
LETS tak pomáhá, aby místní zdroje byly používány místními lidmi (jednotlivci, zájmovými skupinami, místními podnikateli, atd.) a takový region pak není tolik závislý na přílivu peněžních prostředků zvenčí - od (zahraničních) investorů nebo i státu.
LETS je volné sdružení jednotlivců - uživatelů a není ani nutné, aby existovalo jako nějaké oficiální resp. registrované sdružení. Zejména ve Velké Británii je tato praxe velmi obvyklá, nicméně v některých zemích nebo konkrétních situacích je oficiální status obchodního systému výhodou.
Neexistence placení úroků, ať už z kladných nebo záporných zůstatků na účtech členů LETS, je pravděpodobně největším rozdílem mezi místní a národní měnou. Účtování úroků by totiž bylo proti původnímu záměru LETS. Měna v něm totiž existuje pouze proto, aby zprostředkovala směnu a ne proto, aby z prostého jejího hromadění měl někdo zisk nebo aby s ní zacházel jako se zbožím.
SUPER článok !
Je mnoho ciest, ako sa dopracovať k sebestačnosti a finančnej nezávislosti s ekologickým štandardom. Jednou z mnohých je aj napr. taká EARTH SHIP (loďna zemi, zemeloď). Je to taký malý zázrak. Stavba z odpadu (ktorý je naoko nepotrebný a hlavne je ho dostatok), šetriaca nie len prírodné zdroje, ale aj schopná udržať tzv. nulový energetický štandard (v zime, v lete, zachovať 21°C), dokonca je schopná táto zemeloď uživiť svoju rodinu... Viac tu :
http://www.youtube.com/watch?v=JvThVW5FQ90
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1093836883-na-plovarne/2115221601…
http://earthship.com/
Len kto vie, ako by človek pochodil na úradoch s úmyslom postaviť takýto dom ??? To je otázka...
Zrejme rovnako, ako autor zemelodí Michael Reynolds
. Film o ňom a o jeho ekodomoch som tu už minule linkovala: http://dokumentarni.tv/zivotni-prostredi/architekt-odpadu-garbage-warri…
Jednu zemeloď pod vedením Michaela Reynoldsa budú teraz stavať v Čechách: www.zemelod.cz. Účastníci môžu takto získať základné znalosti a skúsenosti o stavbe takýchto domov.
V tom behu som zabudla podotknúť, že ide o Reynoldsa - "architekta odpadu".
Tak to magistrát nakoniec schválil. Veľmi sa teším. V podstate bude sa čo učiť a bude to "za rohom"
Známa francúzska režisérka Colline Serreau na túto tému natočila poetický film Nádherná zelená a dokumentárny film Mysli globálne, jednaj lokálne.
Film Mysli globálne, jednaj lokálne predkladá argumenty o nedokonalosti vo využívaní poľnohospodárskej výroby z pohľadu trvalo udržateľného rozvoja. Základné argumenty, prečo je lepšie jesť bio potraviny sú známe, ale tento poučný, občas i znepokojujúci film rozoberá všetky tieto aspekty zo širšieho pohľadu. Ukazuje, ako škodlivé sú pre naše zdravie a celú spoločnosť desivé metódy potravinovej veľkovýroby, založené na ťažkej technike a umelých hnojivách. Režisérka Colin Serreau tvrdí, že z rozporu veľkoplošného poľnohospodárstva a priemyslu po prvej svetovej vojne vzišiel poľnohospodársky systém, ktorý využíva doslova vojenské stratégie a zbrane, a do obživy obyvateľstva tak vstúpilo násilie, ktorým nevedomky ubližujeme sami sebe.
Film Nádherná zelená s českými titulkami si môžete pozrieť tu: http://cestyksobe.cz/archiv/archiv-2011/813.html
Film Mysli globálne, jednaj lokálne je aj s titulkami tu: http://media.bloguje.org/902826-mysli-globalne-jednej-lokalne.php
Krásny film
ukazujúci, ako všetko so všetkým súvisí.
Niečo na tento spôsob v knižnej podobe, ale reálnejšie/konkrétnejšie spísal (paradoxne) francúzsky pôrodník Michel Odent - Matka Zem - mám v pdf, ak by mal niekto záujem. Zaujímavý pohľad, ako je všetko prepojené.
Miestami mám pocit, akoby sme žili za nejakým závesom nazvaný konšpiračné teórie. Niektorí neveria, že záves existuje, niektorí hovoria, že za ním nič nie je, niektorí občas nakuknú, ale prejdú späť do "bezpečia" reality pred závesom. Iní zas nadšene kričia, že záves nie je blud, ale skutočnosť a treba konať. Nuž - každý sme tu sám za seba. Kto chce otvoriť oči - otvorí ich.
PS: Geo - mám zopár zaujímavých kníh v PDF formáte, a iné naničmamky iste tiež - nedala by sa spraviť taká virtuálna knižnica, že by sme tie knižky v prípade potreby mohli zdieľať ?? Či blbý nápad ??
Polárka, ale toto, o čom píšem, nie sú žiadne konšpiračné teórie - to sú fakty, ktoré však väčinu ľudí nezaujímajú, a/alebo ich nechcú vidieť.
V tom filme Mysli globálne, jednaj lokálne rozpráva jeden pôdny mikrobiológ o tom, že väčšina poľnohospodárskej pôdy je vlastne dokonale mŕtva. A nie je to žiadny div, po toľkých kvantách chemikálií, ktoré sa každoročne na polia aplikujú. Rastliny na poliach teda už neberú živiny zo zeme, ale len z chemických hnojív. Priemerné výnosy pšenice sú pri tomto hospodárení cca 8,4 ton na hektár.
*****
http://www.agris.cz/clanek/175054
15.03.2012 | ÚZEI, Agronavigator.cz
Britští vědci si stanovili ambiciózní cíl – v příštích dvaceti letech chtějí zvýšit výnos pšenice na 20 t/ha. V současné době se průměr pohybuje okolo 8,4 t/ha. Výnos by tedy musel ročně stoupnout o 2,5 %, tj. 0,4 t/ha. Za tímto účelem byl zahájen výzkumný program asociace RRA (Rothamsted Research Association) plánovaný na 5 let, uvedl britský odborný časopis Farmers Weekly.
V rámci státem podporovaného výzkumného projektu by měl být výnosový potenciál pšenice lépe využit a maximalizován. Proto musí být zlepšena např. efektivita fotosyntézy a rezistence vůči chorobám. Britští vědci chtějí také zvýšit adaptabilitu pšenice vůči vysokým teplotám a suchu. Pšenice by kromě toho v budoucnu měla vykazovat efektivnější příjem živin z půdy.
Velká Británie podpoří také výzkum genomu pšenice a ječmene částkou 8,5 mil. EUR. Výzkum by měl umožnit rychlejší šlechtění lepších odrůd. Jaký výnosový potenciál v pšenici tkví, ukazuje světový rekord, kterého bylo dosaženo v roce 2010 na Novém Zélandu: 15,64 t/ha.
*****
Takže budeme ďalej skúmať a šľachtiť a geneticky upravovať plodiny, aby sme ich "ochránili" pred škodcami, a aby lepšie fotosyntetizovali.
Veď aj rastlinstvo musí súťažiť!
V tom filme je však reč aj o indickom farmárovi, ktorý na ploche 1,8 hektára (čo sú asi tri futbalové ihriská) každoročne permakultúrne vypestuje jedlo pre 15 ľudí (jeho rodina a zopár pomocníkov, spoločne sa o farmu starajú), okrem toho každý rok predá 15 ton ovocia, 10 000 kokosov, 2 metráky zeleniny a štyri tony ovocia. Chová aj dobytok a hydinu, pre tie má krmivo tiež. Z toho istého pozemku. Bez chémie, bez šľachtených odrôd.
Ale nemusíme chodiť po príklady až do Indie. V Rakúsku permakultúrne hospodári horský farmár Sepp Holzer, ktorý sa celý život baví tým, že zo strmých a "neúrodných" horských svahov v Alpách v nadmorskej výške 1300-1600 m.n.m. vytvára rajskú záhradu.
Jeho záhradka má rozlohu 45 ha. Nepoužíva žiadnu chémiu a mechanizáciu len jednorázovo, pre terénne úpravy. Pestuje zeleninu na terasách medzi kameňmi, vysádza tisíce ovocných stromov, v desiatkach jazierok, rybníčkov a vodných priekop pestuje rozmanité druhy rýb, rakov a vodných rastlín, kultivuje jedlé huby, vysieva v rozmanitých terénoch staré odrody obilia a chová odolné druhy ošípaných.
Na horských svahoch dokonca úspešne pestuje kivi a citróny.
Čo k dodať k tomu, že napriek takýmto výsledkom permakultúry pokračujeme ďalej za pomoci rôzneho chemického bordelu v tradičnom poľnohospodárstve?
Asi radšej nič.
Neviem, ako ostatní ľudia, ale ja sa často stretávam aj s názorom, že tieto fakty ľudia berú LEN, ako konšpiračné teórie (nechcú vidieť, ani vedieť, myslia si, že problém zmizne ak ho nebudú chcieť vnímať, alebo ho označia za blud). A pritom sú to fakty a nie žiadne teórie.
Neviem prečo si zvolila tento štýl príspevku, ty vieš. Alebo ako sme sa dopracovali z toho môjho komentáru až ku geneteckému šľachteniu rastlín (GMO som nikdy nepodporovala, ale budiž).
Proste len rozmýšľam, ako si prišla na to, že ti oponujem, nedajbože sa prikláňam k humplovaniu prírody ?
Mne tu nemusíš vážne nič dokazovať. Tvojim blogom sa teším a fandím im, mnohé zdroje v týchto ekologických blogoch mám dávnejšie preštudované.
Ok veď nie je každý deň nedeľa. Každopádne permakultúre fandím
Ježkove oči, a ako si ty, prosím ťa, prišla na to, že si myslím, že oponuješ a prikláňaš sa k humplovaniu prírody? Vari som sa dnes vyliahla a teba poznám tri sekundy?
Len som rozvinula myšlienky v tvojom komentári - alebo aspoň taký som mala úmysel. Myslela som si totiž, že diskutujeme, nie že sa doťahujeme o to, ktorá z nás má väčšiu a lepšiu pravdu .
Dnes zjavne nemám svoj deň už od rána
Ďakujem... toto som dnes potrebovala, ako soľ
Ku knižkám - pri tých v PDF formáte je problém s autorskými právami. Špekulovali sme pred časom, že by sme mohli na NM rozbehnúť knižný kolotoč s papierovými knihami. Ale akosi to zaspalo, skúsime podumať, čo s tým.
OK
Dostala som mailom reakcie na tento príspevok typu je to super, teším sa, keď to príde aj k nám. Tak píšem aj sem - netreba čakať, kým nás niekto/niečo spasí, klasicky treba začať od seba. Spotrebitelia majú väčšiu moc, ako si myslia. Takže každý jeden nákup aspoň trikrát zvážiť: "Naozaj to potrebujem?" Nabehnúť na Podaj ďalej, odignorovať všetky tie "čistky ne/hodných", ktoré tam dokola prebiehajú, a ponúknuť všetko, čo nepotrebujem, niekomu sa to môže hodiť. A preselektovať, čo kto ponúka, možno sa bude niečo hodiť mne, nemusím kupovať. Snažiť sa byť čo najviac sebestačný - keď len na balkóne o rozlohe tri metre štvorcové založím minizáhradku, mám vlastnú bio zeleninu.
A tak podobne.
Systém, v ktorom žijeme, je postavený na troch "pilieroch" - motivácii ziskom, súťaživosti a úrokovej sadzbe.
Motivácia ako taká je niečo, čo nás uvádza do akcie, do pohybu. Pyramída ľudských potrieb a motívov má podľa humanistickej psychológie tri poschodia.
a) Na najnižšej úrovni sú tzv. biologické potreby, prostredníctvom ktorých nás motivuje príroda (prežitie - nutne potrebujeme vzduch, vodu, jedlo, odev a prístrešie, potrebujeme sa rozmnožovať).
b) Na vyššej úrovni sú tzv. sociálne potreby, prostredníctvom ktorých nás motivuje spoločnosť, teda druhí ľudia (potreba spolupatričnosti, uznania, ocenenia, úspechu, lásky...).
c) Na najvyššom stupni sú sebarealizačné potreby, ktorými motivujeme samých seba bez ohľadu na biologické alebo sociálne vplyvy, dostatok alebo nedostatok. Je to vlastne sebareflexia a sebaregulácia, sebavýchova a sebavzdelávanie, vnútorná motivácia, proaktívny prístup k životu a sila osobnosti. Potrebami tejto úrovne motivácie sú potreba zmyslu, potreba slobody, potreba tvorby, tvorivosti a objaviteľskej zvedavosti, potreba súcitu a nezväzujúcej lásky, symbiózy a spolupráce, a ešte potreba prevziať zodpovednosť za svoj život do vlastných rúk.
Keď na prvej a druhej úrovni potrieb vládne všeobecný nedostatok, dochádza k boju o zdroje a k degenerácii celkového ľudského rozvojového potenciálu. Keď vládne dostatok, prebúdzajú sa potreby sebarealizácie. Pre 98% ľudí je dostatok na prvých dvoch úrovniach základným predpokladom toho, aby sa mohla prebudiť ich potreba sebarealizácie. Toto je kľúčový fakt v oblasti ľudskej motivácie, ktorý sa sústavne zamlčuje.
Ešte stále je na Zemi dosť zdrojov, ktorými by sme mohli zabezpečiť dostatok pre všetkých ľudí na prvej úrovni. A takto to bolo počas celej zaznamenanej histórie. Umelo vyvolaná motivácia ziskom však zabezpečuje, že drvivá väčšina ľudí žije v nedostatku. V našej spoločnosti totiž nie je dôležité, či je nejaká činnosť rozumná, ani to, či je prospešná pre druhých. Prvým, a neraz aj jediným sitom, cez ktoré rôzne plány činností prechádzajú, sa totiž volá: "Zarobím na tom?"
Výsledkom je, že sa v spoločnosti usilovne vyvoláva bezudná spotreba, aby sa neustále dokola vyrábali veci, ktoré v skutočnosti nikto nepotrebuje. Na to, aby sa toľko mohlo vyrábať, na jednej strane drancujeme zdroje Zeme, ktoré máme k dispozícii (a ktorých nie je nekonečné množstvo) a na druhej strane Zem zasypávame v podstate nerozložiteľným a škodlivým odpadom. Viac tu - Príbeh vecí.
Toto však nejako netrápi tých, ktorí o množstve vyrábaných vecí rozhodujú. Pracuje totiž tiež druhý "pilier" - súťaživosť. Vždy sa nájde niekto, koho treba tromfnúť, a keď náhodou nie, tak treba tromfnúť samého seba. Každoročné plány na zvyšovanie produkcie sú veľmi obľúbeným športom. Keby zostalo len pri plánoch, čert to ber! Ale tie plány sa aj realizujú, čo znamená každoročný nárast o dajme tomu 5%. Lenže súťažiť treba neustále, takže tento rok vyrobíme o 5% viac čohokoľvek, teda dokopy 105%, a na ďalší rok si ako základ vezmeme nie tých predminulých 100%, ale tohoročných 105%. Čo je čistá šialenosť, lebo takýmto spôsobom sa za nejakých 20 rokov dostaneme na dvojnásobné množstvo tovaru, vyrobeného v tomto roku. A to musí niekto spotrebovať, takže kupujte, ľudkovia, nech korporácie naďalej o dušu strapatú súťažia a hlavne zarábajú! A najlepšie bude, ak budete nakupovať na dlh!
Tým totiž podporíte tretí "pilier" - úrokovú sadzbu. To je skutočne veľmi vtipná záležitosť, lebo na celom svete nie je dosť peňazí na to, aby sa splatili všetky súčasné dlhy. Jasne, môžeme vytlačiť ďalšie, ktoré však zase budú len ďalšími farebnými papierikmi, krytými vzduchom. Viac tu - Peniaze ako dlh.
Motivácia ziskom, súťaživosť a úroková sadzba dokopy "zabezpečili" dnešný stav - ekonomickú, ekologickú, finančnú a aj spoločenskú krízu na celom svete. A to ešte stále nie je všetko. S najväčšou pravdepodobnosťou (skutočný stav sa totiž nedozvieme skôr, ako bude neskoro) sme už za ropným zlomom. Ropný zlom je slovenský ekvivalent anglického výrazu peak oil, čo doslova znamená ropný vrchol. Dochádza k nemu v momente, kedy vyvrcholí ťažba ropy, a jej produkcia už ďalej nerastie, aby následne po určitej dobe, označovanej ako plató, nastúpila na zostupnú dráhu. Podstatné pritom je, že kritický bod neprichádza v momente vyčerpania všetkej dostupnej ropy, ale už v momente, keď sú jej zásoby polovičné.
Moderné industrializované krajiny sú na rope hlboko závislé prakticky vo všetkých dôležitých oblastiach ako je doprava, distribúcia a spracovanie potravín, poľnohospodárstvo, zdravotníctvo, armáda, či údržba infraštruktúry. Vzhľadom k tomu, že na obzore sa nerysuje nič, čo by mohlo univerzálnosť a obrovský energetický potenciál ropy nahradiť, možno očakávať, že jej nedostatok spôsobí vážne trhliny vo funkčnosti moderných systémov.
V Írsku sa v roku 2005 zrodilo Hnutie prechodu (Transition movement), odkiaľ sa následne rozšírilo na britský ostrov. Prvotný impulz k vzniku hnutia prišiel z írskeho pobrežného mestečka Kinsale. Učiteľ permakultúry Rob Hopkins tu spolu so svojimi žiakmi vymýšľal plán, ktorý mal umožniť miestnej komunite vysporiadať sa s ropným zlomom. Jeden z jeho študentov, Louise Rooney, pri tej príležitosti vytvoril koncept nazvaný Mestá prechodu, ktorý bol následne schválený miestnou mestskou radou a prijatý ako spôsob, ktorým mesto začne svoju cestu k energetickej nezávislosti. Cieľom bolo dosiahnuť pružnosť, sebestačnosť a udržateľnosť na všetkých možných úrovniach. Kinsale sa tak stalo historicky prvým mestom prechodu, ktorému sa navyše dostalo aj politickej podpory.
Mestečko Totnes, ležiace v juhozápadnej časti Anglicka na rieke Dart, je ďalším významným ohniskom tohto hnutia. Tamojšia skupina patrí medzi tie, ktoré sa dostali na ceste k postfosilnej budúcnosti zatiaľ asi najďalej. Na začiatku stáli Rob Hopkins a Naresh Giangrande, ktorí iniciovali niekoľko filmových premietaní a diskusií o probléme ropného zlomu. Z atmosféry týchto stretnutí sa časom rozvinula túžba reagovať na túto výzvu v rámci spoločnej komunity. Tak vzniklo v septembri 2006 Totnes, mestečko prechodu (Transition Town Totnes čiže TTT).
Návod na uskutočnenie prechodu je obsiahnutý v knihe Transition handbook (Sprievodca prechodom), ktorá sa v Británii stala bestsellerom, a ktorej autorom je práve Rob Hopkins. V Anglicku dnes existuje vyše šesťdesiat miestnych skupín, ktoré sa snažia na lokálnej, regionálnej alebo národnej úrovni dosiahnuť systémovú pružnosť naprieč širokou škálou oblastí ako stravovanie, ekonomika, energetika, doprava a pod. Pružnosť je definovaná ako schopnosť systému vstrebať poruchu a reorganizovať sa za chodu. Skupiny spolu vzájomne komunikujú, vymieňajú si skúsenosti a podporujú sa vo svojej činnosti. Dnes možno komunity, ktoré sa k tejto myšlienke hlásia, nájsť aj v Austrálii, Japonsku, USA či na Novom Zélande.
Základným princípom, od ktorého sa odvíja všetko ostatné, je lokalizácia života jednotlivcov, ktorí sa v hnutí angažujú. To si vyžaduje nielen konkrétne praktické kroky, ale tiež celkovú zmenu myslenia a životného štýlu, čo je možno v stále viac globalizovanom svete vôbec to najťažšie. Z hľadiska budúcej nutnej zmeny životného štýlu je však takéto správanie plne racionálne a vlastne aj nevyhnutné. Aktuálna situácia je totiž taká, že je len otázkou času, kedy sa systém ako taký zrúti, a je v podstate jedno, čo zlyhá ako prvé.
Najrozumnejším riešením sa teda ukazuje snaha o čo najúčinnejšie "odpojenie sa" od systému, o nezávislé fungovanie v malých miestnych komunitách, ktoré sú schopné zabezpečiť všetky nevyhnutné podmienky na prežitie svojich členov aj bez pomoci štátu. Komunity, ktoré si (minimálne) dokážu vypestovať dostatok jedla (pomocou permakultúry), postaviť ekologické domy a zabezpečiť alternatívne zdroje energie.
Zdroje:
http://www.energybulletin.cz/
http://www.zeitgeistmovement.sk/