reklama

Delená strava

betka14 , 01. 03. 2012 - 10:36

reklama

Dobrý den,

ja by som sa chcela spýtať čo si myslíte a aký názor máte na delenú stravu. Ja som delenú stravu držala 5 rokov bola som s tým nadmieru spokojná. Mala som ľahký žalúdok, neboal som unavená z jedla, Schudla som,.. Potom som otehotnela a delenú stravu som prestala držať čomu je až do dnes. Medzi tým som sa dozvedela, že táto strava nie je úplne zdravá. Poprosím Vás o Váš názor na túto stravu a či je vhodné ju držať ju dlhodobo. ďakujem


reklama


reklama

Peter Minárik, Št, 15. 03. 2012 - 12:43

DELENÁ STRAVA je ešte stále v našich podmienkach veľmi populárna ako stravovací systém vhodný na redukciu nadváhy. V odbornej literatúre sa pritom delená strava ako taká prakticky vôbec nespomína. K chudnutiu pri dodržiavaní delenej stravy dochádza nie vďaka oddelenej konzumácii bielkovinovej a sacharidovej stravy, ale následkom výrazného posunu vo výbere stravy smerom k zdraviu prospešných zdrojom výživy s nízkym obsahom energie. Už len samotný fakt, že základom jedálneho lístka pri delenej strave je surové ovocie (30%) a surová zelenina (40%), obilniny (10%) a strukoviny (10%) a zbytok tvoria nízkotučné mäsové a mliečne potraviny, je dostatočnou zárukou zníženia energetického príjmu v porovnaní s „normálnym“ bežným jedálnym lístkom.

Z krátkodobého pohľadu sa dodržiavaním nízko energetickej výživy pomocou delenej diéty darí celkom slušne znížiť telesnú hmotnosť obéznych ľudí. Úplná väčšina ľudí však nie je ochotná a pravdepodobne ani schopná dodržiavať systém delenej stravy po celý život a po istom dlhšom alebo kratšom čase sa znovu vracia k svojim pôvodným stravovacím návykom. Z dlhodobého hľadiska je preto delená strava z pohľadu trvalého zníženia rizika obezity neúčinná.

Delená strava sama o sebe nie je zdraviu škodlivá a ak sa „to“ nepreženie, tak je skôr zdraviu prospešná. Problém je jedine v tom, že systém neustálej kontroly kombinácie jedál vedie väčšinou k fenoménu dočasnej „diéty“. Väčšina ľudí, ktorí „sa dali“ na delenú stravu, po kratšom alebo dlhšom časovom úseku túto diétu ukončia. Tým sa delená strava posúva medzi množstvo odtučňovacích „diétnych kúr“, ktoré nemajú trvalý celoživotný účinok. Z dlhodobého hľadiska vidím jej škodlivosť najmä v tom, že uberá obéznych ľudí nesprávnym smerom a odpútava ich od racionálnych postupov, ktoré majú šancu na celoživotný úspech. Následné jo/jo efekty sú zákonité dôsledky.
Z odborného hľadiska nie je preto delená strava pre trvalé zníženie telesnej hmotnosti vhodná pre nikoho. Každý, kto sa chystá pre trvalé zníženie svojej nadváhy, by si mal vopred položiť jednu zásadnú otázku: „Budem nastávajúce „redukčné“ opatrenia vedieť aj chcieť dodržiavať po celý zbytok svojho života?“ Pokiaľ odpoveď znie jednoznačne „NIE“, potom nemá žiadny zmysel takúto cestu redukcie nadváhy nastupovať. Z dlhodobého hľadiska je totiž vopred odsúdená na neúspech. Z tohto pohľadu sa treba dívať aj na delenú diétu.

Navyše nie je vôbec potrebné a ani účelné oddeľovať zdroje bielkovín od zdrojov sacharidov. Ideálne sa to aj tak nedá docieliť. Sústrediť sa treba radšej na vhodnú skladbu jedla. Jesť treba hodne surovej zeleniny aj ovocia! Treba voliť zásadne zdravé alternatívy potravy: nízkotučné mlieko a mliečne výrobky, chudé biele mäso a ryby, celozrnné obilniny a cereálie v rozumnom množstve, sója a ďalšie strukoviny. Treba dať prednosť rybám pred červeným mäsom! Obmedziť treba na minimum konzumáciu bežných sladkých maškŕt (keksy, napolitánky, čokoláda, bonbóny) – a nahradiť ich nízkotučnými a odtučnenými jogurtmi a šľahaným tvarohom s ovocím, a s rozumným množstvom cereálií a rastlinných semien a orechov. Nepiť zásadne žiadne cukrom sladené nápoje. Jedinou výnimkou je 1 pohár (150-200ml) čistej ovocnej alebo zeleninovej šťavy bez pridaného cukru. Ďalej treba dbať na dostatočný príjem tekutín. Dobrou zásadou je časté a pravidelné jedenie v priebehu celého dňa bez dlhých „lačných“ prestávok. Pri takomto zdravom stravovaní sa dá vždy najesť do sýtosti a nie je aktuálna obava, že sa ohrozí kvalita materského mlieka a zdravie novo narodeného dieťaťa. Ak sa urobí zopár zásadných ozdravných opatrení v stravovaní, nie sú vôbec potrebné žiadne „redukčné“ diéty, žiadna „delená“ strava. Pokiaľ sa tieto zásady osvoja natrvalo, môže byť celý život byť zdravší a aktívnejší bez pocitu obmedzenia.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama