Prinútila si ma počítať Dvadsiate štvrté Vianoce v tomto byte. Živý stromček sme nemali ani raz. Ani nie tak z ekologického hľadiska, ale predstava, jak ho rveme bez nástrojov do stojana ma nikdy nelákala. Síce občas hovorím, že mi chýba vôňa, ale nechýba mi opadané ihličie. Naviac, vždy máme nejaké zelené kytice, ktoré vôňu vynahrádzajú.
Za ten čas máme druhý stromček. Netuším, aký bol výrobca. Zrejme ako skoro všetko ďaleká Azia. Tento aktuálny sa mi síce už nepáči tak ako na začiatku, ale ešte pár rokov vydrží. Akurát vždy dokúpim niečo nové. Sem tam ozdoby aj vyrábam. Tento rok som už nákup vykonala. Potrebovala som sa odmeniť po návšteve zubára a tak máme nové ozdoby a mierne meníme farbu stromčeka. Roky sme mali všetko biele, no žiadalo sa mi pridať trochu farby, takže pribudla zlatá. Len teda som zistila, že ako nie je jedna biela farba, nie je ani jedna zlatá farba.
Aby to nebolo tak nudné, tak prestieranie je bordovo zlaté. Ale nič moc dramatické.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Kamila
Už tradične riešim otázku vianočného stromčeka. Umelý som sa doteraz neodhodlala kúpiť. Asi aj preto každý rok meditujem. Doteraz sme väčšinou kupovali menšie stromčeky v kvetináči, ale väčšinou so skresanými koreňmi, bez šance posadiť ho po sviatkoch vonku.
Tento rok som si úplne seriózne spravila prieskum, plusov a mínusov oboch variant. Voľačo som sa podučila aj o uhlíkovej stope. A furt neviem, či naberiem odvahu kúpiť si umelý vianočný stromček. Skúsim zhrnúť, čo mi ostalo v hlave z múdrych rád, čo som sa dozvedela, ktorá verzia je vlastne ekologickejšia? Ale jedno číslo mi utkvelo v pamäti -vraj v Európe a Severnej Amerike sa ročne kúpi okolo 100 miliónov živých a rovnaké množstvo umelých stromčekov? To je ozaj obrovské číslo pre pár dní v roku
Živý rezaný stromček
Pozitíva rezaného živého stromčeka:
Negatíva:
Uhlíková stopa:
Živé vianočné stromčeky sú pestované na farmách na to určených, takže to nie je o to, že rúbeme lesy. Dávajú ľuďom prácu. Vzápätí sa sadia nové. Na to aby dosiahli zodpovedajúcu výšku potrebujú 7 - 12 rokov. Za ten čas vyprodukujú celkom slušné množstvo kyslíka a naviažu na seba CO2. Len by nemali cestovať sa svojimi majiteľmi cez pol Európy. Ideálne by bolo, ak by boli od lokálnych pestovateľov. Druhá vec, za svojho života sú často postrekované pesticídmi, proti možným škodcom, a ich zbytky zachytené na ihličí, nám nemusia robiť najlepšie. A vraj stačí, že sa vypravíte po vianočný stromček autom cca 12 km a spravíte rovnakú uhlíkovú stopu, ako samotný strom a jeho korene naviažu CO2.
Druhá vec je ako sú živé stromčeky po sviatkoch spracované, aby CO2 naviazaný v nich, nešiel späť do ovzdušia. Spálenie vraj nie je najlepšia cesta. Kompostovanie a mulčovanie sú ok. Uloženie na skládkach, vraj nie, lebo pri dlhšom rozklade sa produkuje metán, ktorý je vraj horší ako CO2.
Ok, nebudem rozoberať teraz pohľad, že stromček je živé stvorenie.
Umelý stromček:
Pozitíva umeleho stromčeka:
Negatíva:
Uhlíková stopa:
Väčšina umelých stromčekov je vyrobená v Číne, česť výnimkám. Máme vraj aj slovenského výrobcu. Ale že preprava loďou je relatívne ekologická, už len kde je najbližší prístav? Vyrábané sú z nerecyklovateľného plastu PET alebo PE. Ten prvý je vraj viac škodlivejší, lebo tak pri jeho výrobe sa produkuje viac škodlivých látok? Moderné umelé vianočné stromčeky sa robia teraz vo verzii 3D , nepochopila som celkom čo to vlastne obnáša okrem realistickejšieho vzhľadu , vyššej ceny a vraj iného použitého materiálu PE, menej škodlivého. Často sa vyrábajú mixy. Z vonkajšej strany sú vetvičky 3D a vo vnútri starší typ na vyplnenie objemu.
Nie je reálne ich zrecyklovať aj kvôli previazaniu plastu a kovu. Na to aby sa uhlíková stopa spojená z výrobou umelého stromčeka vyrovnala uhlíkovej stope rezaného stromčeka, teda jeho pravidelného každoročného kupovania, mal by umelý stromček vydržať aspoň 12 rokov. Teda aspoň tak dlho by sme ho mali používať a nekupovať nový, krajší. Čo s ním keď doslúži? Netuším, ešte skúsiť niekomu podarovať?
Ekologickejšie alternatívy:
Malý stromček dopestovaný v kvetináči
Bude síce menší, ale pri správnej aklimatizácii pri prechode dnu aj von, by mal zvládnuť presadenie vonku. Ak bývate v byte, tak ho môžete darovať niekomu so záhradou, neviem ako je to s presadením do lesa. Ak bývate v dome môžete ho posadiť na záhradu, alebo v zime zakopať aj s kvetináčom do zeme, aby korene nezamrzli. Na jar presadiť do väčšieho kvetináča, umiestniť napríklad na terasu a polievať. Mohol by vám spraviť radosť na ďalšie Vianoce.
Čečina v váze, alternatívne stromčeky z konárikov, dreva
Tu to chce viac nadhľadu a vieru, že nie stromček tvorí Vianoce, ale ľudia, ktorý sa na Vianoce stretávajú.
Pre najodvážnejších
Ozdobte si väčší izbový kvet.
Takéto u nás starší syn už dlho navrhoval.
Takže tak, teóriu už ovládam. Už som si aj nejaký umelý stromček vyhliadla, čo by ako tak splnil moje očakávania čo sa týka výzoru. Tuším aj tak asi pôjdem po prvýkrát do mini vianočného stromčeka vypestovaného v kvetináči. A skúsim sa oň postarať tak, aby sme ho mali ja ďalšie sviatky. Výhoda, malého stromčeka je, že každý rok, môže byť inej farby, ako je u nás zvykom, veľa toho na zdobenie nepotrebuje. Zatiaľ jediný problém vidím v aklimatizácii, nemám veľmi studenú miestnosť.
Dievčatá, ako ste na tom vy s dilémou výberu vianočného stromčeka?