Špaňodolinská čipka

Kedysi veľmi, veľmi dávno som mala spolužiačku, ktorá ovládala tajomstvo čipky paličkovanej v Španej doline. Aj sa nás snažila čo to priučiť. Základ som vtedy zvládla, ale žiaľ, už to je naozaj veľmi dávno, dnes si z toho už moc nepamätám. Kto sa trochu vyzná, tak vie, že táto čipka sa nepaličkuje podľa predkresleného vzoru, ale robí sa na "vydierovanej kartičke". Roky som túžila spoznať miesto, kde dokážu robiť takúto krásu.

Tento druh čipky na naše územie priniesli pravdepodobne nemecký kolonisti, ktorí sa usadili najmä v stredoslovenských banských mestách. Čipkovaniu sa venovali ženy, ktoré takto prispievali tiež svojou trochou do rodinného rozpočtu.

Cesta do Španej doliny vedie pomerne úzkou cestou, preto odporúčam opatrnú jazduÚsmev.

Strmé kopce, zákruty a neznámy terén dá občas zabrať. Vždy rozmýšľam, jak tu chodia ľudia v zime, keď napadne sneh a na ceste je ľad. A to tade chodia aj autobusy. Obdivujem tých, čo to zvládajú každý deň.

Dedinka je to krásna, nádherné prostredie. V obci sa nájde mnoho zaujímavých budov.

Špania dolina 01

Je vybudovaný aj náučný chodník, ktorý vás prevedie najzaujímavejšími miestami.

Špania dolina 03

Je to asi 2,5 hodinová prechádzka, ktorá vedie aj lesným terénom. Pri dôležitých miestach sú osadené informačné tabule. Trasa sa dá prejsť  aj s menšími deťmi. Len koťiar sa nedostane úplne všade,  ten radšej nie. Zo samého vrchu haldy sú nádherné vyhliadky do celého okolia.

Špania dolina 00

V samotnej obci si môžete pozrieť malé múzeum paličkovanej čipky, zbierku minerálov.

Muzeum čipky  

V priestoroch bývalej klopačky je umiestnený orloj. Jediné, čo ma zarazilo, že sme neodhalili, kedy je tá správna hodina H. Mám isté indície, že je to o trištvrte každé dve hodiny.... Ale ako hovorím, sú to iba indície :)

Pokiaľ vás premôže hlad, sú k dispozícii aj podniky na námestí. Ak budete plánovať cestu, tak si rezervujte aspoň 3-4 hodinky. Samozrejme, milovníci horských prechádzok tu nájdu oveľa viac príležitostí. A ak budete mať šťastie, tak narazíte na predaj originálnych čipkových suvenírov. Žiadna masová výroba, ale nádherná ručná práca. Každý jeden kúsok. 

Čo povedať na záver? Príjemný výlet, len pre puberťákov málo akčné Veľký úsmevVeľký úsmev

Špania dolina 04 Špania dolina 05 Špania dolina 06 Španai dolina 07 Špania dolina Muzeum čipky 01 Špania dolina Muzeum čipky 02 Špania dolina Muzeum čipky 03

 

Mapa: 

Komentáre

Toto je fantastický kút Slovenska. Je plný histórie hlavne baníckej a tá čipka je čerešnička na torte. Výrobky sú v oknách domov bežne vystavené. A ľahkým kočíkom sa to dá zvládnuť, túry sú bohaté dá sa prejsť príjemne do Banskej Bystrice alebo trochu náročnejšie na Donovaly.

Veru áno, čipku vystavujú priamo v oknách. Kto chce kúpiť, isto nájde niečo vhodné. A kto nechce kupovať, môže sa len pokochať.

A tých túr sa veru nájde v okolí veľa. Pre všetky kategórie turistov.

Ojojoooooj - parádny typ na výlet. ÁnoÁnoÁno

Už som sa v tých zákrutách videla na bicykli Chichocem sa.

Jááj, keby len cyklisti. Partia sivovlasých dedov na motorkách Veľký úsmevVeľký úsmev Ale že fakt dedov. A ich smelé pokusy pri fotení sa na pozadí pamiatok PohodaPohoda

Jo mládí! Niekoho nikdy neopustí Váľam sa od smiechu po podlaheVáľam sa od smiechu po podlaheVáľam sa od smiechu po podlahe

Treba odstaviť auto v Uľanke alebo ešte lepšie v BB na Šachtičkách a odtiaľ na bicykli, krásne trate Úsmev.

Vlani tam  bolo parádne parkovné neviem ako tohto roku,na bike by to bol poriadny poťah ked treba isť cez Šturec takže sme volili auto..Špania dolina má pre mňa viac čara ako B.štiavnica preto sme tam boli do konca roku ešte 2x..Sedieť na tej obrovskej halde (najvačšia v europe?)pozorovať okolie-krása.

Tam som  našla aj krásne vyznanie lesu..veru aj som zaslzila.Mám to kdesi odfotené ak nájdem napíšem..ÚsmevA ten kostol..Srdce

 

Pozrela som obe navrhované trate - nádhera 30% stúpanie. Už sa vidím ako to tlačím Váľam sa od smiechu po podlahe.

Moja resp.  manželova neter mala v tunajšom kostole svadbu. Čarovné miesto. A vôbec, narodila som sa a aj žijem v Košiciach, ale moje srdce je stredoslovenské. Môj otec a aj manželov otec sú stredoslováci. Mentalita týchto ľudí je ( ani neviem nájsť výstižné slovo ) mne lahodiaca.

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok