Starý Smokovec - Hrebienok - Zamkovského chata - Téryho chata

Asi by sa patrilo povedať, že keď som to zvládla ja, môžem to kľudne zaradiť ako "túra pre každého", ale nie, nemôžem, toto už naozaj nie je vychádzková turistika...
Nádherná trasa Malou Studenou dolinou dáva človeku každým pohľadom zdať že tu je dobre, tu je doma.

Téryho chata je najvyššie položená chata s celoročnou prevádzkou vo výške 2015m.n.m.

Na Teryho chatu 01

No ale poďme na začiatok.

Samotná, najľahšia túra na Téryho chatu začína v Starom Smokovci, odkiaľ si môžete vybrať tri rôzne spôsoby ako sa na Hrebienok dostať. Môžete ísť Rainerovým náučným chodníkom po modrej značke ale je to trošku obkľuka, trasa začína naľavo od pozemnej lanovky. Alebo môžete ísť chodníkom ktorý križuje cestu.

No a pre tých, ktorí chcú ušetriť čas, nožičky, pre tých je tu pozemná lanovka, ktorá premáva od osmej hodiny každú pol hodinu hore aj dole.Spiatočný lístok stojí 11eur a hodinu máte ušetrenú.

Na Teryho chatu 02 Od Hrebienku sa vyberiete po červenej značke na Zamkovského chatu. Priznám sa že keď som "naskočila" na tento chodník, bola som v miernom šoku - betónové panely s dierami, neviem ako sa to volá a netuším prečo tých pár sto metrov to tam je ale je to strašné na pohľad...Oko ale už za pár minút poteší voda Studeného potoka cez ktorý vedie drevená lávka s výhľadom do malej Studenej doliny.

Na Teryho chatu 03

Chodník na Zamkovského chatu je kamenný, s ešte jedným mostíkom z ktorého sa môžete kochať na Obrovský vodopád studeného potoka.

Na Teryho chatu 04

Z Hrebienka na Zamkovského chatu ma trvať trasa hodinu. Mne trvala hodinu a pol.. .Ja milujem pohľady na tie doslova rozprávkové chodníky a zasnežené vrcholky hôr.

Na Zamkovskeho chatu 05

Po malom oddychu na chate sa vyberiete po zelenej značke a už vám z očí ani na okamih nezmizne krása Malej Studenej doliny, teda pokiaľ zodvihnete hlavu, pretože chodník je kamenný, technicky vôbec nie náročný ale za to musíte stále pozerať kam stúpate.

Zamkovskeho chata v jeseni

Celú cestu vám robí spoločnosť hukot malého studeného potoka. Trasa nenáročná po Veľký Hang. To, že ste pri ňom, zistíte hneď.

Na Teryho chatu 06

Treba sa štverať po kamennom poli, nie, štvornožky nie ale skutočne prekonávate niečo ako kamenný vodopád.

Na Teryho chatu 06

Odtiaľ už serpentínkami, no dobre, nekonečnými serpentínkami po Veľkom Hangu až k oblakom...

Na tejto trase je čarovné, že strechu Téryho chaty máte na dohľad a boli by ste odprisahali že ešte dvadsať minút a som tam.

Od tohoto momentu smele rátajte hodinu. I sa mi stalo že cestou dole sa ma pýtali turisti koľko ešte na chatu...Vravím ešte asi 40 minút, (nechcela som ich strašiť hodinou) a oni na mňa vypleštili oči - aha, veď tu je tá chata, tu vidno strechu, to nemôže byť 40 minút...

Na Terryho chatu 08

Z Veľkého Hangu serpentínkami na Malý Hang a od tiaľ už len kúsoček... Zo Zamkovského chaty na Téryho chatu má podľa značiek túra trvať dve hodiny... klobúk dole pred tými, ktorí to za ten čas spravia...

Uvidieť "Terinku", ako ju už ostrieľaní turisti volajú, je ako zbavenie sa balvana z tela. Presne takého balvana, ktorý chatu zakrýva a hoci ste od nej pár metrov, pre tú skalu ju nevidíte.

Túru som začala krátkymi rukávmi lebo horské slniečko dokáže dokonale vyhriať a končila som ju dvomi termotričkami, bundou, zimnou čiapkou, zimnými rukavicami a mačkami. Hore už bol na kameňoch sem tam ľad a načo zbytočne riskovať...

Na Teryho chatu 09

Obrovské moje prekvapenie nastalo pri otvorení chaty. Neskutočné teplo. Vonku mínus štyri, vo vnútri na pocit raj.

Káva, čaj, polievka, pivo...čokoľvek. Čokoľvek čo na chrbtoch vyniesli nosiči a veruže stretla som ich požehnate, si môžete kúpiť.

Pravý turek do veľkej šálky dve eurá. Ceny lepšie ako na Hrebienku...prívetivosť, "ahoj", čistota a milí ľudia.

Toto vás privíta na Téryho chate. Môžete sa tam i ubytovať, cena je od 21 do 23 eur za noc.
Keď máte šťastie na počasie, môžete obdivovať dokonalé divadlo svetla na Lomnickom či Pyšnom štíte alebo sa pokochať krásou prírody pri Piatich Spišských plesách ktoré sú hneď pri chate.

Ja som to štastie nemala, v hustej hmle som bola rada že som videla chatu. Pevná turistická obuv, vrstvené oblečenie, nepremokavá bunda, čiapka, rukavice, ak chcete palice, momentálne už aj mačky, dostatok vody, určite tri litre, niečo na prežutie a poistenie do hôr. Bez tohoto už teraz, v strede októbra, na Téryho chatu ísť neodporúčam.

Časovo si turistiku naplánujte tak, aby ste sa stihli vrátiť na Hrebienok za svetla. Z Hrebienka sa už viete dostať po osvetlenej ceste do Smokovca aj za tmy.
Šťastná, naplnená, unavená.

Šťastná, pretože som to zvládla. Pri pohľade na ľudí vysoko v diaľke mi veruže prebleslo hlavou - toto ja asi nedám.

Naplnená úžasnými pohľadmi na chodníky, hory, skaly, potok, vodopády...fotky v hlave z ktorých môžem čerpať energiu ešte veľmi, veľmi dlho.

Unavená, sedem hodín šľapania je na mňa dosť.
Ak máte chuť, čas a už máte čo to odchodené, vydajte sa na Téryho chatu .Sila prírody vám dodá energiu na dlhé obdobie.

Komentáre

Frajerka si, klobúk dole, ako napreduješ a dávaš stále náročnejšie trasy, v náročnejšom počasí. ÁnoTlieskamÁno

máš môj obdiv, že si to dala na takom zasneženom teréne Áno my sme boli na Teryho chate naposledy asi pred dvadsiatimi rokmi spolu s malými deťmi a ja mám stále sen tam ešte raz vyšľapať, hore vyleziem, len ako naspäť ? snáď do budúcej letnej sezóny niečo natrénujem, určite budem potrebovať dlhý deň Chichocem sa

Sezónne recepty

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok