A zas trochu o móde

Nejaký ten piatok frčím na YouTube a Justine Leconte.
Justine je francúzska žijúca v Berlíne. Má vlastnú módnu značku a jej život je móda.
Klasická francúzska.
Nie výrazne brutálne nádherná, ale má v sebe nejaké to čaro, čo z nej robí krásnu ženu.
Pri nej nemáte pocit, že vás poúča nejaká botoxovo plastiková bábika, ale žena, ktorá vie na sebe ( teda na každom) nájsť niečo výnimočné a nádherné.
A tak ráno pri káve kukám na Justine. Priemerne sa jej video vmestí v pohode do 10 minutiek a jej typy a triky a perličky stoja za to. Nejedná sa len striktne o módu, ale nájdete si u nej zo všetkého trochu.
Čo ma baví, je prístup nie fast fashion, ale taký ten umiernený francúzsky so štýlom a zmyslom pre detail. Rady sú praktické a do života perfektné.
Dnes ma upútalo niečo, čo sa mi (aj by sa mi) zišlo vedieť oooveľa skôr - minimálne pri nákupoch na Vianočné darčeky.
A to - Ako nakupovať na internete?
 
A tak posúvam výcuc - však prečo nie, dobré veci treba posúvať ďalej:
Takže, ako nakupovať?
1/ Skontrolovať svoju veľkosť podľa aktuálnej tabulky - tak toto presne viem, o čom píše. Najviac to pociťujem pri nákupoch mojich bikerských handier. Hoci obaja výrobcovia používajú EU značenie, tak kým u jednoho som Mko a ešte by som na bruchu skryla malého klokana, ako sa mi riasi látka, tak u druhého mám Lko a aj to fit. Občas hodne FIT.Hambím sa
2/ Skontrolovať výšku modelky  - toto som si zas všimla nedávno pri niektorých fast fashion značkách bežne dostupných u nás. Tiež mi to dobre padne, najmä pri nohaviciach a sukniach, lebo však máloktorá máme ideálnych 172cm na ktoré vraj štandardne je odev šitý. Ozaj, viete, že prvé zovšeobecnenie veľkostných tabuliek sa urobilo až niekde v roku 1958 tuším a za vzor boli letušky?
3/ Skontrolovať dĺžku odevu - pri neštandartných postavách - malá, veľká, dlhé ruky, dlhý trup. Čo si budeme hovoriť. Dlhé nohy by sme chceli všetky, ale potom zohnať dlhé nohavice, aby sadli je už problém. A holé kríže, resp. pás tam kde nie je pás ... po tom netúži už vonkoncom nikto.Veľký úsmev
4/ Pozrieť si model zo všetkých strán - a vedieť, ktorá časť môjho tela potrebuje najviac priestoru. Toto ma zaujalo najviac. Minulý rok som zháňala lyžiarske nohavice. Som strašný optimista a tak som vracala troje gatí (jedny z toho do Nemecka - manželovi psssst o poštovnom Vyplazený jazyk). Nemám nohy modelky. Čo si budeme robiť. Ako mi bolo nedávno vysvetlené, máloktorá žena má pekné a rovné nohy - to vraj preto, lebo pán Boh dal ženám krivé nohy, aby nemohli utiecť. Kam by sme bežali som sa nedozvedela. Veľký úsmev Naspäť k mojím nohám. Mám dosť hrubé lýtka po starkej Bozkávam a stehná aj vďaka bicyklu nemám zas také paličkoidné, ako si módny priemysel pri obvode mojich bokov predstavuje. Najviac ma pobavilo, že si to ani športové oddelenie nepredstavuje tak a tak napr. viem, že talianske značky na nohavice mi nesadnú. Aspoň jedna konkrétna. Takže, keď ma najbližšie zas zachváti optimizmus, že si idem objednať cez net gate, už viem, že potrebujem nohavice, kde je dosť priestoru na stehnách a lýtkach.
5/ Ako vrátiť tovar - treba zistiť či náklady na vrátenie nie sú zbytočne veľké ... nuž, toto som napr. nedomyslela ja, keď som objednala tie Nemecké. Vyzerali OK, ale OK neboli a museli naspäť. Našťastie, niektoré aj zahraničné eshopy majú zvýhodnené poštovné pri vrátení tovaru a tak napr. posielam ja balík do Anglicka za cenu ako na Slovensku.
6/ Zloženie materiálu - na obrázku vyzerá super, v skutočnosti príde plech. Fotoshop je úžasný. Čo si budeme hovoriť. A tak sa občas stane, že čierna je v skutočnosti antracit, biela má odtieň prírodného ľanu a na dotyk dostaneme niečo blééé. Zvyčajne látka z umelých materiálov skvele drží formu, kým prírodné materiály sú príjemné na nosenie, ale rýchle sa vyťahajú a strácajú tvar. Takže docela fajn riešenie je ich mix.
7/ Ošetrenie materiálu - nuž ... kúpiť si sako, ktoré po znečistení treba dať čistiť je normálne. Kúpiť si už takú sukňu či nohavice, ktoré chcete nosiť denne už otravné. A kúpiť si taký top - to už začína byť jednorázová vec.
 
Priznávam, že doteraz som kontrolovala viac menej len veľkosť a zloženie materiálu a údržbu, hlavne pri športových handričkách. Ale dobre vedieť aj pri každodennom oblečení. Aspoň sa človek nebude cítiť dobehnuto.
Jo! A čo radí Justine - ak neviete nájsť odpovede na vaše otázky, píšte do zákazníckeho centra. A ak nedostanete otvorenú odpoveď resp. niečo v štýle "mohlo by", "malo by", "asi tak nejak" - tak smelo to okno ihneď zavrite. Jedná sa totiť o Vašu spokojnosť - a Vaše peniaze.

Komentáre

Tabulky sledujem, dlzky tiez, na modelky kukam, ze su vysoke, material tiez riesim, hlavne citam recenzie, aj tak sa stane, ze kupim volaco co vobec nesedi. Ale konecne som sa naucila, vratit tovar.

ÁnoÁnoÁno

Vrátiť tovar je absolútne EKO.

Nielen pre nás ekonomické - dostaneme sa naspäť k svojim peniazom, ale aj ekologické. Keď si zoberieš, koľko nepoužívaných vecí doma obchodíme a aj tak skončia na smetisku ... takto snáď ešte nájdu nového majiteľa.

Všimla som si na športových stránkach, že mávajú sem tam akciu, kedy FAKT kúpiš len jeden jediný kus za cenu o 50% zlacnenú. Napríklad majú Mko za cenu 50€ a ostatné veľkosti z toho istého modelu a farby za 100€. Uvažovala som prečo je tomu tak - keby to bola okrajová veľkosť ... možno sa im nemíňa, chcú vyprázdniť sklad, ... možno prišla nová výrobná várka - môžu tam byť trochu rozdiely vo farbe látky, alebo niečo také. Neviem. Myslím si, že je to preto, lebo ten tovar niekto vrátil. Prišla som k tomu záveru po tom, že keď som kupovala takú jednu bundu, tak mi prišla a bola natrhnutá - nebola nosená, ale mala pod pazuchou rozpáranú podsádku. Asi ju niekto rval na seba Veľký úsmev.

Inak - vyreklamovať nebol problém - po uznaní reklamácie vrátili aj poštovné - išlo to do Anglicka alebo Nemecka - neviem už, kde mali sklady.

ja som ešte tak daleko, aby som si kupila oblečenie na diaľku tuším ešte nedospela. Nejak nemám odvahu. Celkom mi stačia nervy, keď objednavam vlnu. A to čo príde má úplne iný odtieň, ako som si predstavovala. A vždy rovnaké upozornenie - vraj nastavenie monitora....

Váľam sa od smiechu po podlaheVáľam sa od smiechu po podlaheVáľam sa od smiechu po podlahe

Nooo - farbičky. Tiež ma Justine naučila - existuje také Color Grab. Je to aplikácia a určuje vraj presnú farebnú škálu - proste sú tam nejaké hodnoty červenej, zelenej a žltej, presné pomenovanie farby.

Nemali by si len tak napísať výrobcovia - "holubičia sivá" - to pomenovanie má presne "miery". Tak neviem. Možno skúsiť porovnať, či je to také isté ako v tej aplikácií.

A si mi pripomenula - kupovala som bundu a pozerala som na jednu farbu - že taká divná na tom monitore, to bude lepšie v skutočnosti. Nebolo. Váľam sa od smiechu po podlaheVáľam sa od smiechu po podlaheVáľam sa od smiechu po podlahe

Oprava - červenej - modrej a žltej sa určujú zastúpenie v tom Color Grap.

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok