Za najlepších autorov sci-fi sú kritikmi považovaní Isaac Asimov, Arthur C. Clarke a Robert A Heinlein.
(Opäť budem písať názvy českých prekladov kníh.)
O Isaacovi Asimovi som už niečo napísala v mojom prvom blogu na tému sci-fi. Tam som aj uviedla link na stránku, venovanú jeho dielu a životu. Veľmi obsiahlo píše o Isaacovi Asimovi aj Wikipédia.
Vo Wikipédii nájdete aj veľmi zaujímavé podrobnosti zo života Arthura C. Clarka. Bol nielen výborný spisovateľ, ale aj vynikajúci vynálezca a propagátor kozmonautiky. Napríklad geostacionárne družice vznikli na základe jeho nápadu - s myšlienkou satelitu prišiel dávno pred vypustením prvej družice (v roku 1945). Od roku 1946 bol predsedom Britskej meziplanetárnej spoločnosti a pracoval na vývoji automatických pristávacích systémov. Bol držiteľom červeného diplomu a titulu bakalára z fyziky a teoretickej aj aplikovanej matematiky na King's College.
A.C. Clarke je známy hlavne svojim dielom "2001: Vesmírna odysea". Je to film, ktorý vznikol v spolupráci s režisérom Stanleyem Kubrickem na základe A. C. Clarkovej poviedky "Hlídka". Scenár potom Clarke upravil aj do knižnej podoby a tému ďalej rozvíjal v knihách "2010: Druhá vesmírna odysea", "2061: Třetí vesmírná odysea" a "3001: Poslední vesmírná odysea". Ďalšou jeho veľmi známou sériou je "Setkání s Rámou", "Návrat Rámy", "Zahrada Rámova" a "Ráma tajemství zbavený". Je tiež známy svojimi dvoma seriálmi: "Tajomný svet Arthura C. Clarka "(1981) a "Svet tajomných síl Arthura C. Clarka" (1984).
Tretí autor Robert A. Heinlein má taktiež fascinujúci životopis. Odporúčam znova nazrieť do Wikipédie. Z jeho diela uvediem len tie, za ktoré získal ako zatiaľ jediný spisovateľ sedem cien Hugo: štyri počas svojho života - "Double Star" (v češtine "Dvojník") (1956), "Starship Troopers" (v češtine "Hvězdná pěchota") (1959), "Stranger In a Strange Land" (v češtine "Cizinec v cizí zemi")(1961) a "The Moon is a Harsh Mistress" (v češtine "Měsíc je drsná milenka") (1966). Po smrti získal ďalšie tri ceny Hugo: v roku 2001 za diela publikované v roku 1950: Najlepší román: "Farmer in the Sky", Najlepšia novela: "The Man Who Sold the Moon", a Najlepší film: "Destination Moon".
A napíšem niečo aj o ďalších mojich obľúbených sci-fi knihách:
Od A.C. Clarka mám najradšej knihu "Konec dětství". Na Zem priletia mimozemšťania. Zem síce obsadia a nastolia svoje pravidlá, ale napriek tomu sú ľuďom k prospechu. Prečo to robia a prečo sa nechcú ľuďom ukázať?
Téma časovej slučky a časového paradoxu je v sci-fi knihách dosť častá. Ak však má byť príbeh nielen zaujímavý, ale aj uveriteľný, chce to Pána rozprávača, ktorý má navyše aj značné vedomosti a logické myslenie. Veľmi vydarene sa s cestovaním v čase hrá Robert A. Heinlein v knihe "Dveře do léta".
Clifford D. Simak je ďalší veľmi známy autor sci-fi a z jeho kníh mám najradšej "Město". Príbeh ľudstva, ktorý si po generácie pri večerných ohňoch rozprávajú psi, je proste úžasný.
Paralelný vesmír je ďalší obľúbený sci-fi motív. Podľa mňa jedno z najlepších spracovaní tejto témy je v knihe "Muž, ktorý sa proměnil v sebe sama" od Davida Ambrosa. Autor skvelým spôsobom mieša kvantovú fyziku, teóriu chaosu, matematiku a zároveň morálne dilemy, priateľstvo, žiarlivosť a v neposlednom rade túžbu po žene.
Príbeh v knihe od Johna Wyndhama "Den trifidu" je postavený na veľmi osobitom nápade - čo by sa asi stalo, keby väčšina ľudstva zrazu prišla o zrak? Hlavnému hrdinovi fandíte do poslednej strany a pritom neprestávate obdivovať autorovu fantáziu a znalosť ľudskej psychiky.
"Zajatý vesmír" od Harryho Harrisona je dokonalá psychologická štúdia človeka v civilizácii, v ktorej je vyvrheľom. Čím je odlišný, a prečo je pre danú civilizáciu nebezpečný, neprezradím – je to veľmi vydarená pointa knihy.
A akých máte vy obľúbených sci-fi autorov a sci-fi knihy?
Filipka, Den trifidu (pre tých, čo knihu nepoznajú - v názve má byť to české u s krúžkom, ale nechce sa mi hrať s klávesnicou, aby som nastavila českú ) je naozaj výborné čítanie
. Už sa mi tú knihu pokúšalo po prečítaní nevrátiť asi desať ľudí
! Ale nedala som si
! Toľko som pripomínala, až nakoniec vrátili
.
A keď dočítaš tú ťažkotonážnu knižku, napíš svoju recenziu do nášho Čitateľského klubu! Som zvedavááááá
!
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
ahoj georgina,
som tu nova a tvoja tema ma hned zaujala, lebo strasne rada citam a sci-fi a fantasy je moje. vacsiu diel, ktore tu spominas, som precitala a su super. mimochodom, moj syn, takisto velky fanusik toho isteho zanru, odobera cesky casopis "pevnost", poznas ho? je to cesky mesacnik, ktory sa zaobera vsetkym moznym okolo sci-fi, fantasy a horor zanru, publikuje poviedky novych autorov, slovenskych aj ceskych a je to lahoda. kazdy mesiac sa tesim, kedy nam pevnost pristane do schranky a bojujeme, kto si ju precita prvy.... su tam aj recenzie na nove, aj staronove knihy, filmy, hry, eventy danych zanrov...tak ma proste napadlo, ze ak mas tieto zanre rada, mozno by sa ti ten casopis pacil. mavaju ho aj v stankoch (obcas), tak si ho skus kupit a uvidis sama. pekny den!
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Sunflower, vitaj na Naničmame a ďakujem za tip na časopis . Popozerám po stánkoch, keď budem najbližšie v Bratislave (u nás na dedine ho asi nekúúúpim
)!
A o nejakých svojich obľúbených sci-fi knihách nenapíšeš?
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Ja rada Roberta Merleho. a Den trifidú som čítala snád aj 10 krát.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Den trifidú som čítala. Je to mňamka.
Bráchovia čítajú len takéto, tak som pričuchla i k sci fi. Je to zaujímavé. Ale stále vymyslené, ako ostatné príbehy v beletrii. A vymyslené veci ma akosi prestali zaujímať.
Začala ma baviť "ťažkotonážna" knižka, jednu mám takú vyhliadnutú na prečítanie. Obrovská, hrubá a už len úvod bol takou riadnou bombou medzi oči! Len spolu s ňou budem musieť používať slovník cudzích slov a značiť si, čo som vôbec prečítala, lebo ťažké veci mi z hlavy vyšumia. O histórii, že to neni len náhodný sled dejín...