reklama

Marketing páchaný na deťoch

loulou , 24. 01. 2014 - 14:01

reklama

Už niekoľkokrát som to tu spomínala, a tak možno viaceré z vás viete, že pracujem v marketingu a svoju prácu milujem. Pred chvíľou som ale dopozerala dokument, z ktorého som ostala zhrozená. Nikdy doteraz som si totiž naplno neuvedomila obludnosť "marketingu" páchaného na deťoch. Na tom, ako veľmi môže ovplyvniť ich život = zničiť takmer všetko pekné.
Našťastie nežijem v USA. Našťastie som sa pár rokov dozadu rozhodla nežiť tam, lebo to ich pozlátko okolo šťastného života, tých strojených automatických úsmevov som prekukla a nepáčili sa mi.
Lenže táto doba prichádza aj k nám, viď Disney channel, kde od rána do večera bežia "filmy pre deti", ktoré ich učia, aké je "cool" drzo sa baviť s dospelými, byť arogantný ku kamarátom, obliekať si najdrahšie veci a prežiť svoj život v nákupných centrách. Už aj v našich obchodoch začína byť vidno strategicky umiestnené produkty vo výške detských očí, namaľované malé dievčatká štýlovo oblečené sa prechádzajú po nákupných centrách a mohla by som pokračovať ešte pekných pár riadkov.
Sama som mama a vždy som preferovala, a aj preferovať budem, výchovu dieťaťa mimo komercie. Učiť ich, že nie je dôležité, akú značku má tá mikina a koľko stála, ale či je kvalitná a pekná, že kamaráti sa nevyberajú podľa majetku rodičov a prestíže, že presedieť celý deň za počítačom alebo telkou nie je normálne. Len teraz neviem, či sa mi moja misia aj podarí. Po vzhliadnutí tohto dokumentu mi je totiž jasné, že ich nemôžem uchrániť od celého toho kolosu, ktorý si hovorí detský marketing, a pritom to je podľa mňa mašinéria psychologických, nefér a nemorálnych ťahov na zamnipulovanie dieťaťa.
Je mi jasné, že moje deti budú chodiť do škôl, kde sa budú nachádzať deti rodičov, ktoré celé toto nepovažujú len za normálne, ale svoje deti k tomuto spôsobu života ešte aj vedú.Vidím to na príklade dcéry MM z predchádzajúceho vzťahu - jej mama s novým partnerom ju vedú presne týmto štýlom a tak neviem posúdiť, či je možné UCHRÁNIŤ dieťa pri vyrastnaí od podobných vplyvov natoľko, že prežije detstvo podobné tomu nášmu - bezstarostné, vonku s kamarátmi, s minimom techniky a množstvom fantázie.
Preto sa pýtam vás, mamy, ktoré máte školopovinné deti - darí sa vám odvracať tieto "marketingové" útoky od vašich detí? Nezávidia vaše deti spolužiakom, ktorí žijú vo falošnom svete luxusu, neúprimných kamarátov a cool značiek?
Prikladám link na ten dokument, odporúčam ho pozrieť každej matke. Trvá necelú hodinu, tak si na to spravte čas:
http://www.eduworld.sk/sk/komercionalizacia-detstva!zaid=79


reklama


reklama

eniXelka, Pi, 24. 01. 2014 - 14:39

Tot nedavno som s derou riesila podobne veci. V skolke :D
Zatial sa nam s MM dari vysvetlovat, dufam, ze sa to bude darit aj nadalej.
Separovat od sveta sa deti nedaju a koniec koncov, len v tom svete budu zit. Takze vychovavat mimo komercie sa mi nezda byt realne. Podstatne je vhodne tento trend okomentovat pre drobca.....Logiskou uvahou aj male dieta dojde k zaveru, ze dobra kamoska je ta, ktora pomoze a nie ta, ktora ma najjnovsiu barbie. Tam by som problem nevidela, skor v tom, ze pre rodica to je dost vycerpavajuce, lebo sa to riesi dost casto.

loulou, Pi, 24. 01. 2014 - 15:09

eniXelka samozrejme neplánujem odsťahovať sa s deťmi na samotu bez elektriky a signálu Úsmev Tým, že chcem deti vychovávať bez komercie som myslela to, že im nedovolím pozerať spomínaný Disney Channel. Že budem kontrolovať čo a kedy pozerajú v telke celkovo. Že ich nebudem púšťať s kamošmi do obchoďáku každý víkend - ak vôbec (to si časom budem musieť zvážiť).
Keby si si pozrela ten príspevok, ktorý som pridala, zistila by si, že logickou úvahou popri súčasnom vplyve detského "marketingu" je takmer nemožné docieliť, aby v tak mladom veku dieťa dalo prednosť logike.

anjeli, Pi, 24. 01. 2014 - 14:41

Mlčím dobrá téma /v poslednej dobe dosť riešime deti, všimli ste si? - to len na okraj, môj postreh Mrkám/. Ale k veci...presne takýto pocit som mala len nedávno - pred Vianocami. V telke bežali reklami na plné obrátky, deti sa tam ukážkovo hrali s hračkami za niekoľko desiatok eur /hoci ich hodnota by sa nevyšvihla ani na prvú desinku/. Moja malá zakaždým pišťala: "Aj toto mi donesie Ježiško?", listy pre Ježiška by písala aj každý deň a jemu by sa len oči pretáčali Chichocem sa. Viac menej sa mi ju podarilo ukočírovať a dohodnúť rozumný počet hračiek a aj ich výber sme úspešne skorigovať Hambím sa: ale každý deň zvádzame boje podľa toho čo vidí v obchode, kto si akú hračku do školy doniesol...
Chlapci vyrastali podľa podobného vzoru, ako vychovávaš Ty. Nezakladala som si na značkách, čas pri počítači a telke bol a je rozumne rozvrhnutý, a keď spomína spolužiakov a ich možnosti, moja odpoveď je jednoznačná: "Mojej domácnosť určujem ja pravidlá". Nemyslím si, že keď nepresedí za počítačom alebo za telkou celý deň tak mu niečo zo života unikne Chichocem sa, život je o osobnom kontakte, o zážitkoch...
Čo sa týka oblečka, nezakladám si vyslovene na značkách, ale radšej uprednostním kvalitné oblečenie menej známej a drahej značky ako kupovať od "číňana". Našťastie nevymýšľajú, pretože sa o našej finančnej situácii rozprávame, vedia, čo všetko treba platiť z výplaty Mrkám .

lua, Pi, 24. 01. 2014 - 14:55

našťastie moja dcéra nie je na značky. Oblečenie vyberá podľa farieb, strihu a obrázkov.
Tie ,,stanice,, našťastie nemáme. Mňa vytáčali tie americké sitcomi ktoré chodili istý čas na Fo...re. Našťastie tú TV už nemáme.
S hračkami to bolo podobne. Chcela iba tie, ktoré sa páčili jej a niečo ktoré mali spolužiačky. Keď bola menšia tak chcela všetko z reklamy ale neskôr z toho vyrástla. Teraz sa neriadi reklamou, letákmi ale tým čo sa jej páči. Našťastie nepotrebuje mať kopu vecí. Ona je skôr na ručné práce a rôzne vyrábané veci a skôr si nakupuje drobnosti na vyrábanie. Občas príde s tým, že spolužiačky majú toto a hento ale nedrží ju to dlho.

Von v zime ani nechodí lebo nemá s kým. Spolužiačky sedia za PC a kecajú alebo si píšu. Tak má krúžky a venuje sa krúžkom. Aj som im skúšala ,,nanútiť ,, rôzne aktivity a hry ktoré sme hrávali my ale okrem dcéry neprejavil záujem nikto.
Snažím sa vyhýbať sa komercii, niekedy to ide niekedy nie.

val, Pi, 24. 01. 2014 - 14:56

No ja mam aktualne, bohuzial najhorsie je to medzi dievcatami. Vcera prisla dcera s placom, postavili sa k nej dve spoluziacky a robili si z nej srandu ohladom oblecenia. Bola za vychovavatelkou ale ta ju odbila, nech si nevymysla. Chystam sa za triednou. Dcere som sa snazila vysvetlit, ze sa musi branit. Bohuzial emmka nepatri k bojovnickam, kebyze sa to stalo mladsej ta ich rovno niekam posle. Najhorsia situacia nastava ked je v triede "znackove" dieta,(co u nich teda je) povacsinou ju dievcata slepo nasleduju a vo vsetkom s nou suhlasia aby boli "kamosky".

Co sa tyka marketingu na deti, ja som videla aj dokumnet ako sa pripravuju reklamne kampane zamerane na deti, spolupracuje sa aj s detskymi psychologmi aby mali presne informacie ako zamerat kampan aby osolovila cielovu skupinu. Ine veci platia na male deti, teenegerov a chlapcov a dievcata.

Ako ich uchranit, no vela s nimi komunikovat, vysvetlovat venovat sa im. Moje dievcata napr stale pridu s tym, ze dovolenka je len pri mori (ved vsetci tam chodia) ale kopec spoluziakov nebolo takmer nikdy v lese, nepoznaju najblizsie okolie mesta, vikendy travia doma pri pc alebo tv.

My chodievame na prechadzky do okolia velmi casto, dovolenky mavame vacsinou po slovensku, v lete sme presli takmer cele cechy Slnko Sice pohudru ale zazitkov maju kopec.

Ariesa, Pi, 24. 01. 2014 - 14:58

zavidia si kadeco. Aj rodicov Mrkám , ked niekoho na pocitaci neobmedzuju. Moj syn presne vie, ktore dieta v triede ako dlho moze byt na pocitaci alebo sledovat televiziu Veľký úsmev . Neriesim. Aj ja som vedela, ktori spoluziaci mozu behat po discotekach a dokedy mozu byt von.

byva aj celkom sranda, testovat otrlost rodicov. Berte to ako zart, prosim. Ked kupim Risovi knihu, do mesiaca ma jednu knihu zo serie polovica chlapcov v triede. Potom si ich poziciavaju. U knih to kvitujem, u hraciek menej, nemam na novinky a dieta to musi akceptovat. Ale ma i nejake tie novinky, na meniny a narodeniny sa okrem naozajstnych hraciek a sportoveho naradia typu hokejka a zvoncek na bike Úsmev ujde i nejaky vystrelok.

je to o vychove. Sme tu vsetko dokonale vymachlene pipky, vydrziavane bohatym chlapom, ci sa vieme ukontrolovat a postarat sa o seba?

aj deti sa musia naucit. Bez ohladu na dobu. My s nasimi walkmenmi a discmanmi, neskor mp3 prehravacmi sme neboli ini. Bol zaber na nasich rodicov i na nasu schopnost presvedcit ich alebo zarobit si.

Polárka, Pi, 24. 01. 2014 - 15:04

Tak teraz keď som doma TV sa pozerá minimálne, predtým to bola katastrofa. Jednoducho moji rodičia to napriek rozhovorom nekaceptovali/neakceptujú. Výhodu vidím v názorovom súlade rodičov. Ja som sama, takže keď som v práci a bola som až do večera - bolo to na mojich rodičoch. Snažím sa doma argumentovať občas s úspechom, občas s neúspúechom. Dva kroky vpred, tri vzad. Ale podarilo sa mi vymeniť sladkosti za ovocie, hranolky za zemiaky. Oblečenie ešte neriešime. Najlepšia hračka je bicykel, a šach. Ale inak je to náročné. Našťastie nástojením na zmysluplných veciach sa to občas hýbe aj správnym smerom.

lia6, Pi, 24. 01. 2014 - 15:12

Dobrá téma-akurát minule som o tomto diskutovala s kámoškou a mamou.
Zatiaľ zvládame v pohode...starší nikdy nebol "ukážkové" dieťa-žiadne hádzanie o zem, pišťanie, kopanie, vrieskanie v obchode, ani doma pre niečo, nejakú hračku, sladkosť a podobne Úsmev Ak aj niečo pýtal a ja som mu vysvetlila prečo momentálne nie, tak sa uspokojil s odpoveďou a v pohode to prijal. Mladší, tak to je už iný kvietok-"typické" dieťa se vším všudy Vyplazený jazyk ...napriek tomu, sme nikdy takúto(čo som vyššie spomínala) situáciu v obchode riešiť nemuseli...dokonca ani doma-asi to je spôsobené tým, že to vidí u staršieho, tak si dá vysvetliť Úsmev Jeho zúrenie, trieskanie o zem a pišťanie sú iného charakteru-vlastne boli, lebo to trvalo cca rok a už sa dostáva "do normálu"...dokonca sa nedá ani podplatiť-aspoň zatiaľ Úsmev Čo sa týka oblečenia-toto tiež neriešime...staršiemu to je jedno-ten by snáď išiel aj holatý von Chichocem sa ja ho musím hartovať, aby si niečo obliekol...ale na "značkových" veciach si nezakladáme. U mladšieho je to zatiaľ podobne-ale on ešte nechodí do škôlky, tak uvidíme neskôr...čo mám kámošky, tak oni to riešia každodenne, keď im deti(hlavne dcérky)nariaďujú, že musia si obliecť ružové šatôčky s minnie, lebo "kámošky" sa s nimi nebudú kamarátiť Mlčím
Čo bude neskôr, keď budú násťročný, respektíve v puberte-netuším, len dúfam, že si na takomto moc zakladať nebudú...snáď ostanú verní svojím zvykom.

bigmama, Pi, 24. 01. 2014 - 19:32

ja si musim zaklopkat Úsmev v skolke som s dcerou nezazila ziadne "posmesky" ako je, alebo nie je oblecena... Vzdy som vysvetlila, ze jednoducho nemame na to a ked boli vypredaje, tak si vybrala, co sa jej pacilo, samozrejme, po zvazeni, ci sa to cenovo zhoduje s nasim rozpoctom..... Tento rok isla na collége, takze tam je to uz o inom, aj zacala najprv, ze mobil nema najnovsi hit, tak som jej vysvetlila, ze jednoducho nanho nemam a ani tak skoro mat nebudem, a ze, ked jej ho ma niekto ukradnut, tak na to jej staci aj mobil za 15 eur a dovola sa nim tak isto ako s tym za 150 eur! Prijala, nestazuje sa, je rada, ze moze SMSkovat s kamoskami. Na hru Nintendo DS si pockala dvoje Vianoce, bola spokojna, dodnes sa s nou hraje. Komercnu televiziu nemame, obcas si pozrie nieco na You tube, pozeraju rozpravky na DVD, syn je v skolke, tiez som nepostrehla, ze by niekto mal nejake poznamky ohladom jeho oblecenia, cisty je, dotrhany tiez nechodi, a vseobecne je vzdy stastny, ked dostane nieco nove na oblecenie Mrkám, u nas aj pod stromcekom sa vzdy najde nieco na oblecenie, hracka, samozrejme, ze by chceli vsetko, ale jednoducho som to poriesila, Pére Noël da tolko darcekov, kolko dame penazi, takze je doriesené Pohoda , ucitelka je velmi prijemna a ak aj moje deti maju nejaku poznamku ohladom oblecenia niekoho ineho, tak im vysvetlim, ze charakter ludi nie je o obleceni, alo o tom, ako sa zachovaju a spravaju... zatial s tym nie je problem. Vela veci mi pre deti bolo darovane, ja tiez poslem dalej veci, z ktorych deti vyrastli a najmladsia nosi veci po bratovi, na umyvanie zeme v bare, to bohate staci Veľký úsmev Mozno dcera, ked bude starsia, tak to bude horsie, napr. uz teraz sa jej vysmiali, lebo si dala tricko s Hello Kitty Chichocem sa tak ich nosi uz len doma a je doriesene, ale neletela som kupit nove... Tu, na skolach je to dost roznorode, su tu deti zo vsetkych vrstiev a je to vidno na obleceni a spravani. Snazim sa mojim detom vstepit, ze nie je dolezite co mame na sebe, ale co nosime v sebe. Uznavam, ze niekedy tlak okolia je silny a odolavat je tazke, hlavne pre deti. Na com nesetrim, su topanky. Ak sa da, tak pockam a nakupim vo vypredajoch a podari sa kupit kvalitnu obuv za par babiek. Nemusi to byt zrovna znacka, ale aby bola topanka pevna a ked nie cela, aspon vznutra kozena. Nesmierne ma tesi, ked mi ucitelia povedia, ze deti su slusne, nemaju problem poprosit a podakovat a to je dolezite, aj ked uznavam, ze nie je to prioritou kazdeho rodica. Netvrdim vsak, ze nebudu v buducnosti problemy, co sa tyka znackoveho oblecenia.

loulou, Pi, 24. 01. 2014 - 22:21

Dievčatá mne nejde o to, že na tie komerčné a cool veci nemám. Ide mi o to, že aj keby som na ne mala, tak ich nekúpim, lebo nie sú vhodné pre potreby našej výchovy. A tak to budem deťom aj interpretovať, že to nie je otázka peňazí, ale presvedčenia. Lebo z pozorovania vidím, že deti, ktorým rodičia nemohli kúpiť čo deti chceli a tak im to aj vysvetľovali, vyrástli práve na dospelých, ktorí sú posadnutí mať všetko značkové a "in". Nehovorím len o oblečení, je to celkovo životný štýl.
U mňa je to inak, zčasti je to vo mne a z veľkej časti výchovou mojich rodičov - doteraz sa neorientujem v značkách oblečenia alebo áut alebo čohokoľvek, neviem, čo je "dobrá značka" a čo "shitová". Ani v puberte som to vďaka Bohu neriešila, hoci moji spolužiaci už áno - vedeli posúdiť podľa loga, či je tá vec dobrá alebo nie. Mne sa to buď páčilo alebo nie. A tak je to dodnes, dokonca neznášam, keď má vec, ktorú si chcem kúpiť, cez pol tela logo firmy. Ja nie som chodiaca reklama a už vôbec nie, aby som za to platila.
Možno je cesta v originalite, ako píše lua, lebo byť "in" a trendy v podstate znamená byť stádovitý. Lenže to sa dá vysvetliť deťom, ktoré sú staršie, školopovinné možno od nejakej štvrtej triedy. Ale čo dovtedy?
Zatiaľ sme asi na správnej ceste - svoju staršiu dcéru som nedala do súkromnej škôlky iba pár metrov od nás práve preto, že je až príliš benevolentná a rodičia, čo tam dávajú svoje deti sú buď priliš in alebo príliš prírodní. Oba sú pre mňa extrémy. Okrem toho jeden ročník z tejto škôlky mám možnosť sledovať, už sú puberťáci a od prvej triedy doteraz ich nazývajú VIP triedou. Príliš sebavedomí, príliš trendy, príliš arogantní. No zbohom. Dali sme ju do škôlky v neďalekej dedine. Čo sledujem, nie je tam žiadne dieťa, ktorého rodičia sa ho snažia skomercionalizovať. Do škôlky chodia v teplákoch a hrávajú sa na úžasnej veľkej klasickej záhrade pri škôlke.

Ariesa, Pi, 24. 01. 2014 - 23:59

nejde ani o to, ci mas - nemas, ale ci sa ti to zda vhodne. ja mam doma v sufliku dotykovy telefon. je to windows, sluzil mi 3 roky, lenze uz mi do prace nestacil, zobrala som si android. dieta skemralo asi dva mesiace, preco nedostane "staru" dotykovku, preco musi mat este starsi mobil. preto. lebo sa mi nezda vhodne aby mal lepsi. na co? bude sa hrat v autobuse? frajerovat na kruzku? uplne mu staci, ze sa s nim viem dohodnut, na ktorej zastavke ma vystupit - casto to rano neviem a improvizujeme poobede. na to dotykovku netreba Mrkám . (v tabore na pocuvadle Mrkám mali 7rocne deti iPhony. sme veduci vyvalovali oci s tymi nasimi tlacitkovymi a vyklapacimi mobilmi Veľký úsmev )
inak ja som dala detucha do skoly na dedinu, pricom kus pesi mame sidliskovu skolu s umelym futbalovym ihriskom a tak. na co? po trave sa behat uz neda, ci co? Veľký úsmev (a sikana samozrejme Mlčím , znacky, ziadne teplaky...)

loulou, So, 25. 01. 2014 - 00:14

Jedno z tych seddmrocnych s iphonom bola manzelova dcera Smútok nuz, co uz. Vidim, ze my dve mame velmi podobne vychovne zasady Úsmev

lia6, Pi, 24. 01. 2014 - 23:02

Ja to ale tiež robím hlavne z presvedčenia( u mňa je to z vačšej časti vo mne a potom ani nie z výchovy, ale preto, že mám takú povahu, "vydrela" som si svoje detstvo a chcela som pomôcť mame, tak som nepýtala, nechcela...nežiadalo sa mi.)-to vysvetľovanie. Nie preto, že si to nemôžme dovoliť-áno, niečo si dovoliť nemôžme, ale na to naše deti zatiaľ "nedozreli"-nechcú také drahé veci. U nás to ide od malička, chalani sú v tomto úžasní(aj, keď máme jedno dieťa také "typické")...čo bude ďalej, tak to uvidíme Úsmev Slnko

apple, Pi, 24. 01. 2014 - 23:33

Čo sa týka oblečenia, som to ešte nepostrehla, ja mu oblečenie vyrábam a má úspech, a ex mu kupuje iba značkové, bo on je zas naučený, že radšej pár značkových ako plno lacných, čo chápem...ale technika - áno, všetci "musia mať" tablet, čo ešte stále zle rozdýchavam, a všetky tie obludné hračky,hry a filmy, ale aj to máme podelené, že u nás to nemá, ale u tata áno ...ale úprimne, aj my sme takí boli , len bola iná módna vlna Hambím sa

loulou, Pi, 24. 01. 2014 - 23:44

no veď toto - ja som taká nebola. Iba si pamätám, že ako dieťa - mohla som mať tak 6 rokov - som strašne túžila po Barbie dome, lebo naň išla reklama na nemcoch a mne to prišlo také úžasné - farebné a vzrušujúce (evidentne na mňa správne zacielili). A pod stromček som ho dostala (otec vtedy pracoval v Nemecku a chodieval domov tak raz za mesiac/dva). A pamätám si veľmi presne to sklamanie - áno, bol úžasný ten Barbie dom, a dal sa prestavať z kuchyne/obývačky na spálňu/jedálen, ale to bolo tak všetko. Proste si pamätám, že ten prísľub v reklame bol oveľa väčší ako samotná hračka.
Značkové veci - hovorím, ja neposudzujem podľa značky, ale kvality. Takže ak sa mi niečo páči a je to kvalitné, a cena sa mi zdá primeraná kvalite (a nemá to logo cez celé oblečenie), tak to kúpim. Ale ak je to ZNAČKA, tak to nie.

apple, So, 25. 01. 2014 - 00:13

máš pravdu, je to o tom, čo kto zažil ... ja som z najvačšieho sídliska v meste, a tak je tých rozdielov neúrekom...plno detí, plno rozdielne solventných rodín, plno nákupných centier...ja a bývalý sme z dvoch rozdielnych svetov ... len neviem nájsť odpoveď pre tvoju otázku, ja som vačšinou optimista, ale v tomto nie, neverím, že zmeníš marketing, a myslenie rodičov alebo deti, iba seba a svojich Zlomené srdce

loulou, So, 25. 01. 2014 - 00:19

Ooo toto ja menit nemienim, som sice vizionar ale tu mi vizie dochadzaju. Okrem toho tento zivot nechcem prezit ako bojovnik. Len hladam sposob, ako vymyvaniu mozgov uchranit svoje deti do momentu, kedy budu sami vediet filtrovat pozlatko a skutocnost

apple, So, 25. 01. 2014 - 00:26

len vysvetľovaním Bozkávam ako som ja "neznášala" rodičov, že sme boli chudobní, pri tom sme mali všetko, len nie také drahé ako druhí ... teraz aj keby som mala milión, tak by som si radšej všetko vyrobila, a myslím, že už navždy budem obraciať peniaze, a nie utrácať, bo som tak naučená (aj keď som to v detstve nechápala)
Zlomené srdce Zlomené srdce Zlomené srdce

Ariesa, So, 25. 01. 2014 - 00:37

filtrovat Áno . Na znacne nie je nic zle - z pohladu funkcnosti. Kozena topanka do hory, je proste funkcna a bude draha. Tu ale sranda prestava a da sa zladit i s riflami. Tie uz znackove byt nemusia Vyplazený jazyk . Keby si z tohto dieta nieco odnieslo do buducnosti, bola by som happy Pohoda .

Tangy, So, 25. 01. 2014 - 00:40

Tiez zatial nemam skusenosti s "podcenovanim" tych "neznackovych". Vlastne som sa s tym nestretla vobec, v detstve som mala priatelov, ktori to neriesili a neskor som to neriesila ja. Zatial chodi do skolky len syn a on to tiez neriesi. Ma oblubene farby a pri obliekani sa riadi skor nimi, chodi do dedinskej skolky, navyse su prevazne chlapcenska trieda. Priatelov si hlada podla charakteru, v triede ma dokonca deticky inych ras/narodnosti a naozaj neriesi, skor ho fascinuje, ked mu rozpravaju o krajine, z ktorej pochadzaju oni, resp. ich rodicia. Musim sa priznat, ze o dcerku mam vacsi strach, ta bude skor v dievcenskej triede a vraj to dievcatka riesia viac, no ale to ukaze cas.
No a vplyv reklamy na deti som si uvedomila, ked ma maly zacal "poucat", napr.:
"Mamicka, musim bracekovi kupit plienky ..., s nimi prespi babatko celu noc." Ked najmensi nechcel spavat.
"Mamicka, nemusis uz braceka kojit, ved to mliecko, co ukazuju v telke je ovela zdravsie ako z prska."
"Mala by si kupit do wc ... . V reklame povedali, ze to zabija vsetky bakterie."
Na hracky sa nejako neorientuje, to sa iba spyta, ci mu take kupime a nasledne si aj necha vysvetlit preco ano, preco nie.

lua, So, 25. 01. 2014 - 15:51

moja dcérka ešte ked bola menšia, strašne chcela domček pre bábiky, nakoniec sme jeden kúpili. Nebol veľmi drahý, ale zistila, že s tým domčekom sa nedá ani poriadne zahrať. Tak si začala vyrábať veci sama - z krabíc, papiera. Zostalo jej to do dnes, niečo sa dá kúpiť a niektoré veci si musí vyrobiť podľa svojich predstáv

crystall, Po, 27. 01. 2014 - 11:08

Skopírovala som si tu tvoje otázky:
Preto sa pýtam vás, mamy, ktoré máte školopovinné deti - darí sa vám odvracať tieto "marketingové" útoky od vašich detí? Nezávidia vaše deti spolužiakom, ktorí žijú vo falošnom svete luxusu, neúprimných kamarátov a cool značiek?

Myslím, že sa mi darí, taký priemer. Len mám výhodu, že syn sa vie vynájsť s nejakou alternatívou, aj čo sa hračiek týkalo. Tak, keď chce obliecť značku, tak sa pohrabe v sekáči za euro a milerád. Prostrednej sa veľmi posmievali už v škôlke, pokiaľ to nebolo HalloKitty alebo Monster, tak bola vždy oblečená otrasne, ak som si ju nechcela utrápiť, tak som kompenzovala, ani ma to nemrzí nejako, syn si všíma teraz viac techniku, ale tiež mi kvalitne zdvihne tlak, keď sa dozviem, že spolužiakovi niekto rozbil hodinky za 500 euro, alebo učiteľka ťapla žiaka po taške a rozbila mu Apple novinku. A už len po ňom hučím, aby sa do niečoho nezamiešal. Len moji si kompenzujú značky v športe, tam ak potrebujú kvalitu, tak nemôžme riešiť alternatívy a tým pádom im je to skôr jedno, kto ako chodí a kto čo má. Nemám pocit, že by závideli, ale všímajú si.

Inak mám rada debaty so synom, čo sa techniky týka, lebo nie je potom také teľa ako mama, keď pozerám na iphon, alebo čo mám robiť s androidom, vie mi vysvetliť, zoberie ma do obchodu, ukázať, bavíme sa kvalite o kapacitách. Keby som ho úplne odstavila, asi by to nebolo dobre.

lia6, Po, 27. 01. 2014 - 14:02

Moja nerva, že rozbila Apple novinku...tam, kde chodí Tomino do školy, majú zakázané nosiť do školy mobily, tablety a podobne-pokiaľ nejde o vypracovanie projektu, respektíve mobil zo zdravotných dôvodov. Takže ak by náš starší aj začal s takýmto, že závidí, tak by mohol len s počutia. Raz prišiel, že by chcel na vianoce tablet-pýtali sme sa ho a načo, že projekty budú na ňom robiť, myslím až v tretiaku...odpovedal, že lebo spolužiaci vraveli, že to majú doma. A tak mu hovoríme-no, oki, ale na čo ho chceš Ty?...no, len tak-odpovedal. Tak len preto ho kupovať nebudeme-náš Tomino na takéto ešte nedozrel, nezaujíma sa o techniku...hry a pc ho nezaujíma. Takže s takýmto ja problém nemám-ak aj niečo bude v staršom veku chcieť, tak si to vydiskutujeme-ak bude potrebovať, oki, niečo s tým spravíme. Ale, ak by to malo doma ležať LEN preto, že to má niekto druhý, tak to v žiadnom prípade. Slnko

margesimpson, Po, 27. 01. 2014 - 11:38

"Nezávidia vaše deti spolužiakom, ktorí žijú vo falošnom svete luxusu, neúprimných kamarátov a cool značiek?"
Toto je podla mna trosku mimo Chichocem sa . Preco by mali byt iny svet zakonite prazdny?
Moj nezavidi, lebo moze mat co chce. Paradoxne prave preto nic nechce a je mu to ukradnute a je schopny darovat aj posledne tomu, komu chyba. Na handry hovori len: aj tak sa to vsetko sije v cine, co riesia??? On je akurat fanatik do elektronickych hraciek a vymozenosti. Ale tak na vacsinu z tych naozaj drahych si nasporil sam minimalne polovicu. A zasada je, ze ked chce nieco nove, stare musi darovat chudobnejsim (solidarita a zaroven poriadok v izbe, dvojita vyhra). Takto sa zaroven uci aj recyklacii, kym si nieco drahe kupi, popozera po bazosi, ci to uz niekto nepredava ako nepotrebne, absolutne nema problem s pouzitymi vecami, berie to ako prirodzene. Az ked to nik nema, kupi si nove.
A co sa tyka tabletov, iphonov a podobne. Minule som tak nadavala, ze prilis dlho pozera na tablete filmiky, nevie sa od nich odtrhnut. Pokial som nezistila, ze pozera nejaky serial, ale po francuzsky a bez titulkov (odvtedy to beriem ako prijemnu domacu ulohu z francuzstiny Chichocem sa ). Alebo som zistila, ze vytvoril vlastnu webovku pre svoju triedu a momentalne programuje vlastnu hru. No OK, tesim sa.

loulou, Po, 27. 01. 2014 - 14:51

"Moj nezavidi, lebo moze mat co chce."
Tak práve toto nechcem u svojho dieťaťa dosiahnuť. Už z minulosti viem, že máš na výchovu a poskytovanie materiálnych statkov dieťaťu úplne iný názor ako ja. Dávať dieťaťu čo chce, len preto že to chce je podľa mňa krajne nevýchovné. Ale diskutovať s Tebou nechcem, lebo viem, že Ťa nepresvedčím Úsmev Takže Ti prajem, nech aj napriek tomuto prístupu sa Ti podarí vychovať múdreho, šikovného, pracovitého a dobrého človeka Úsmev

margesimpson, Po, 27. 01. 2014 - 14:56

Tak tak, dakujem ze si setrime navzajom pismenka Chichocem sa Áno
Nesuhlasim, ale respektujem iny nazor, to je naozaj vzacne vidiet v praxi Áno

ne - mozna (bez overenia), Po, 27. 01. 2014 - 17:18

Dobrá téma. U nás je to tak, že naše deti vedia naše príjmy a výdavky, vedia čo treba poplatiť, ak sa kupuje niečo veľké tak vedia, že nabudúce musíme trochu pošetriť a tak. Značky nejako špeciálne neriešia, vedia že sa dá kúpiť aj pekne a relatívne lacno.
My s MM máme radi dobré a kvalitné veci,takže vieme posúdiť. Ak je to niečo vhodné, kvalitné a aj štýlové, tak prečo nie. Záleží od momentálnej situácie a tiež takú špeciálnu vec si musia zaslúžiť.
Ak chcú niečo značkové, len preto, že je to značka tak s tým u nás nepochodia, väčšinou ak to veľmi chcú tak si kúpia napr. z peňazí čo dostanú, alebo si našetria, ale čakajú na schválenie od nás.
My zase chápeme, že aj také treba. Snažíme sa tak primerane podľa potreby a možností a myslím, že sa nám to celkom darí. Reklamy ani nepozerajú a ani my nenakupujeme podľa reklamy. Čo sa týka iných detí v škole, naše deti vedia aké je to mať peniaze a vedia aj čo je to nemať, myslím, že neriešia či niekto má alebo nemá niečo značkové, kamarátia sa s každým. No a doma nemáme PC, teraz len dostali tablet a mobily majú také no nie najnovšie. Naša staršia sa vždy zasmeje a povie, že hlavne že nejaký mobil má. Nikdy nejako neriešia, že ten alebo ten má to alebo to. Ja im stále hovorím, že v živote je to tak, že raz si hore, raz si dole a treba vedieť pracovať s každou situáciou.
Marketing aj agresívny vnímam tak, že skrátka je a musí byť, lebo tí dotyční čo to robia, tak tiež musia z niečoho žiť. Je na nás čo si vyberieme.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama