reklama

poradiť ako pomôcť synovi dyzlektikovi s čítaním

faškovakatarína , 02. 04. 2017 - 16:00

reklama

Mám 9 ročneho syna ktorý ma poruchu hyperaktivitu s poruchou sústredenia a k tomu dyzleksiu. Od októbra minulého roku chodí do súkromnéj základnej školy pre deti s vývojovími poruchámi učenia. V prvom ročníku chodil do normálnej yákladnej školy až do 3.10.2016 keď sme ho museli preložiť do druhej školy,lebo sme zistili že s jedného dňa na druhý prestal čítať. Keď som to povedala v škole ,tak mi povedala pani učitelka že oni o tom vedia, ale oni už nevedia čo s tým. To bol pre mňa a manžela šok a tak sme ho preložili do tejto školy a vôbec neľutujem . Pani učitelka zistila že bol od spolužiakov psychický šikanovaný - smiali sa mu ako číta. A vlastne tu je pes zakopaný. Spolužiaci mu znusili čitanie. Pani učitelka dokázala kus roboty so synom na polroka mál štyri 1 a dve 3. Len s tým máme problém , že nechce doma s níkým čítať, len občas so mnou. Pre mňa je to veľmi ťažké lebo ja mám Parkinsona a to mám len 46 rokov. Prosím Vás poraďte mi ako by som mu mala pomôcť a po ďalšie nevieťe mi poradiť či existuje dáky club pre rodičou čo máju takto hendikepované deti na slovensku. Veľmi pekne ďakujem Katarína Fašková


reklama


reklama

Kamila, Ne, 02. 04. 2017 - 17:26

Ohľadne dyslexie, najlepsie by bolo najst vo svojom okoli specialnu pedagogicko psychologicku poradnu, kde su odbornici, ktori vedia poradit akou formou sa doma pripravovat s detmi s roznymi poruchami. Takych ozaj dobrych odbornikov bude asi poskromne, ale treba hladat.... 

aramana, Ne, 02. 04. 2017 - 20:10

Na poruchy sústredenia a na všetky dys poruchy je veľmi dobrý biofeedback.Popýtaj sa na to v špeciálnopedagogickej poradni.

Na čítanie nič lepšie ako prštek nevymyslíš...aby si ukazoval prštekom kde číta.

Ak sa mu nechce čítať, rozdeľujte nahlas slová na slabiky a potom na hlásky, keď sa rozdeľujú slová na slabiky, je dobré pri každej slabike tlesknúť.

Tiež sa dá dieťa "ošidiť" pri čítaní tak, že budete čítať spolu.Ty prečítaš jedno slovo, on jedno...ale si neuvedomí že v duchu číta aj to slovo, ktoré čítaš ty nahlas.

Na písmenká, ktoré si zamieňa mi môžeš spraviť niečo ako pracovné listy - napríklad napíšeš tlačené b, písané b, tlačené d, písané d a pomedzi to ešte nejaké písmenká ktoré isto uhádne (nezamieňa si ich) a on ich pospája pastelkou, tie, ktoré ku sebe pasujú.

Môžete vystrihnúť odniekiaľ písmenká alebo si vyrobiť vlastné a skladať z nich slová.

Popozeraj po internete, je tam veľmi veľa dobrých nápadov ako sa hrať so slovami - dyslektik ich musí donekonečna skladať a rozkladať na hlásky a slabiky... Nemusí len čítať.

Nech budete spolu robiť čokoľvek, vždy musí z toho výjsť ako "víťaz".Nech má akúkoľvek úlohu, musí byť v nej aspoň kúsok taký ľahký, že bude vedieť dieťa že ho určite spraví.Zažil veľký šok, veľké sklamanie, pretože sa učil viac ako iné deti a predsa sa mu vysmiali.Teraz musíte v ňom to sebavedomie vydolovať, nech je akokoľvek na dne.Každý deň si musí vedieť povedať - toto viem, toto dokážem.

 

faškovakatarína, Po, 03. 04. 2017 - 16:20

 Ďakujem za dobré radi a prosím poraďte mi dáku stránku pre dyzlektikov kde by som našla dáke radi a inšpirácie. Ďakujem

aramana, Po, 03. 04. 2017 - 20:06

Katka, o stránke kde by bolo všetko pokope neviem veru...ale na webe je tých listov strašne veľa...

https://www.google.sk/search?q=pracovn%C3%A9+listy+pre+dyslektikov&espv=2&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwjRruXy7IjTAhWLnBoKHWD4DsAQsAQISA&biw=1366&bih=638&dpr=1#imgrc=_

Ak máte možnosť, skúste kúpiť pracovné zošity Kuliferdo.Niektoré listy z neho sa dajú nájsť aj na webe.Pozerala som ich a sú to veľmi dobré listy na pozornosť a všetky poruchy s písmenkami.

faškovakatarína, Ne, 16. 04. 2017 - 09:34

Prajem príjemné prežitie Veľkonočných sviatkov a hlavňe veľa zdravia. Fašková

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama