reklama

Jarné rastlinky - Pŕhľava dvojdomá - Urtica dioica, P. malá - Urtica Urens

Pridal/a Adinka dňa 30. 03. 2008 - 15:55

reklama

Konečne je tu jar a môžeme si nazbierať v prírode čerstvé bylinky, plné vitamínov a životnej sily.

U nás zatiaľ vykukla pŕhľava, podbeľ a pár fialiek. Ale deti si pokojne zbierajú k nim aj šípky, máme potom pekný farebný čaj. A ušetrím sušené.

 

 

Pŕhľava dvojdomá – Urtica DIOICA, alebo Pŕhľava

Jej totemovým zvieraťom je had, planéta Mars, prevláda Jang, kameň - rubín a ohnivý opál, runa Feoh.

V minulosti sa šľahanie pŕhľavou používalo proti reume a artridíde, podľa povesti ju doniesli do Británie Cézarove vojská, kvôli zohrievaniu sa spôsobenému šibaním.

Dodnes sa používa v medicíne na jarné očisty a čistenie krvi. Jej listy obsahujú mnoho vitamínu C, železa a dôležitých minerálov, výborná kombinácia aby sa železo dobre vstrebalo. Pomáhajú aj pri dne a artritíde, lebo odstraňujú z tela kyselinu močovú.

Odvar z koreňov vyživuje vlasy a robia sa z neho zábaly aj pri vypadávaní vlasov a lupinách. Koreň zbierame na jeseň, a listy od jari.

Vždy sa snažíme nájsť najčerstvejšie výhonky a listy. Nezbierame rastliny blízko pri hnojiskách a dusíkatých pôdach, ani staršie rastliny, pretože obsahujú nadmerné množstvo dusíka.

Zápar z listov sa používa aj na stimuláciu krvného obehu, pri ekzémoch – najmä detského a nervového pôvodu, zvyšuje tvorbu mlieka u dojčiacich mamičiek, omývame tvár pri akné, prípadne pripravíme obklady, vhodné aj naparovanie pri mastnej pleti.

Ak si pripravíme tinktúru, môžeme do nej namáčať gázu a prikladať na bolestivé kĺby a miesta postihnuté dnou, vyvrtnutia, zapálené šľachy i ischias.

Pŕhľava predstavovala v minulosti pre prírodné národy spojenie s tromi svetmi. Spôsobovala bolesť svojimi jedovatými chĺpkami a nedala sa ľahko vytrhnúť zo zeme. Ak keď na prvý pohľad bola nebezpečná, svojimi blahodarnými účinkami liečila bytosť človeka, keď sa ju naučil používať. Akoby poukazovala na to, že všetky aj zlé a bolestné veci spôsobujúce v tejto chvíli utrpenie, prinesú v budúcnosti poznanie a životný a duchovný vzostup. Taká malá skúška na ceste...

Pri posvätných rituáloch spojených s narodením, iniciáciou alebo smrťou sa pilo žihľavové pivo alebo víno, nástroje sa potierali žihľavovým olejom. Aj našich krajoch sa varili zdravé jedlá, napríklad rôzne omáčky, polievky, placky a dokonca pudingy.

Tu je môj recept na polievku aj víno


reklama

reklama

motylik, Ne, 30. 03. 2008 - 20:09

Zaujímavý koniec članku o prhľave. Do placiek dobrý nápad. Díky Adinka. Už sa teším na žihľavu, ooooooo aká budem zdravá.(clap)

Adinka, Ne, 30. 03. 2008 - 20:33

Ja mám od nej ináč normálne pľuzgieriky na prstoch, ALE keĎ vyzerala taká fajná .. mńamky ... vyváram teraz každý deň. Taká malá, ale čerstvá. Teraz budem mať zdravý palec (giggle) ale zdal sa mi taký presilený tuto od tej myši .. tak možno to potreboval trošku "zregenerovať". (flower) Zloba vyšla na povrch .. pomocou kyseliny mravčej a histamínu ;-)

elin, Ne, 30. 03. 2008 - 20:36

motylik,
ked pojdes zberat zihlavu, mozes zrovna pridat aj par listkov mysieho chvostika, pupavy, pastierskej kapsicky a zopar kvietkov fialky.
V palacinkovom ceste s celozrnnou mukou mi to zbastia aj chlapi a niekedy ich robim naslano, potom maju k tomu kvasenu zeleninu ako prilohu...

Adinka, Ne, 30. 03. 2008 - 20:38

a ešte aj meridián pľúc tadial ide .. no, bola som minule kus prechladnutá ... nekašlala som ale cítila také dačo nezvyčajné na hrudi .. hm. Dám si homeopatikum Urtica Urens .. to je proti vyhádzaniu :-D

Adinka, Ne, 30. 03. 2008 - 20:45

Pardon, sa mi nezobrazilo, tak som dva krát to isté .. (blush)

Mira-Mária, Ne, 30. 03. 2008 - 21:48

Adinka a aký máš názor na to, že mladá pŕhľava sa na pitie do čaju zbiera iba v máji a zvyšné mesiace sa zbiera do kúpeľa a tinktúr? Veď mladá rastie stále znova celé leto, je to slnečným svetlom? Zbieram do plachiet, suším v snopoch a spotrebúvam celý rok, mám v máji fušku - no toho roku to nesthnem predzásobiť, preto sa pýtam. Dík.

Adinka, Ne, 30. 03. 2008 - 22:07

Myslím že to by mohlo byť kvôli tomu dusíku, ale keĎ si napríklad skosíš a vyrastie ti nová, tak si nemyslím že by tam bolo toho toľko. Ja zbieram celý rok čerstvú, ak sa dá. Lebo na varenie sušená nie je fajná. Ešte zamraziť teda .. teoreticky by sa dalo (giggle) Aj to vlastne robia, ma napadlo .. nasekajú nadrobno a zamrazia na také guličky, a potom to dajú do polievok a omáčok .... som čítala.(blush)

Adinka, Ne, 30. 03. 2008 - 22:12

Alebo niekto zbiera len v máji preto, že vtedy začína kvitnúť, a má najväčšiu silu, ale tieto názory sa rôznia. NIekto zas podľa Luny ... v určité dni ...

Ariesa, Ne, 30. 03. 2008 - 23:02

Adinka - zapar z listov pri detskom ekzeme ... zaujimalo by ma ci to ma dieta pit alebo sa v tom kupat (sun) mam dvojrocneho syna, stale sa mu opakuje ekzem na pokozke, mam pocit ze sa mu to zhorsuje. a pokial viem deti by mali uzivat bylinky ako liek, nie len tak svojvolne v ramci pitneho rezimu, hlavne sa bojim tychto cistiacich cajov - tak ak mi vies poradit, budem ti vdacna. (sun)

Adinka, Po, 31. 03. 2008 - 13:58

Nuž takým malým deťom sa dávkovanie prispôsobuje na 1 desatinu množstva pre dospelých, ale žihľava je dosť silná a asi by mu aj tak sama nechutila. Môžeš občas skôr pridať po odstavení polievočky lístoček, dva .. nechať chvíľku vyluhovať a vybrať.
A púpalkový olej ste neskúšali ? Vnútorne aj potierať ? Niekedy pomôže aj keDˇje zmiešaný s tekvicovým, lebo obsahuje aj zinok.
Alebo sú také bylinkové klémy na ekzémy, aj z bambuckého masla tuším. Ale pri ekzéme treba vždy aj vnútorne niečo na prečistenie, lebo o vlastne ide znútra. Ťažko pri takom malom bábatku, to len skúšať ... postupne, a vylučovať. A možno sa na niečo príde. Máme také skúsenosti, že každému niečo iné zaberie ...(flower) (flower) (flower)

elin, Po, 31. 03. 2008 - 17:09

Kym boli deti male, bylinkove caje som im robievala malo a slabe - asi nie desatinove, tak mozno tretinove...
Zato som im casto robila bylinkove kupele - nemam to podlozene ziadnou vedeckou teoriou, len co si pamatam od starej mamy (nar. 1898)- ona ma ucila poznat bylinky. Kupanim v bylinkovych odvaroch a maceratoch sa podla nej umoznuje telu vziat si to, co potrebuje, prip. vylucit nepotrebne, bez toho, aby sme ho zatazili vsetkym ostatnym, co v bylinkach je a co by pri piti caju muselo spracovat.
Na ekzem u nas dobre zabrala sol z Mrtveho mora - silny vodny roztok natriet na postihnute miesta, po cca 20 min. oplachnut. Pri malom dietati by som skusila naniest len par kvapiek a nakratko, podla reakcie potom dalej, radsej slabsi na chvilu a na viackrat...

Adinka, Po, 31. 03. 2008 - 14:01

Aj obklady z kôpru vraj proti svrbeniu zabrali ... ale to som ešte neskúšala. Mne sa stratila alergia na slnko po masážach. Takých intenzívnych.

mariela, Ut, 08. 04. 2008 - 21:07

No nevedela som že prhlava je na tvorbu mlieka, dakujem za vzacnu radu kojim šiesty mesiac a chcela by som este v tom pokračovat a mlieka mam pomenej.Este raz diky;-)

mariela, St, 09. 04. 2008 - 08:49

Popijam prhlavovy čaj a maly ešte spí tak čitam a čítam ...Internet je super vec aj my všetky sme super. Zajtra ráno to bude fenikel.(sun) (clap)

bibi, Po, 21. 04. 2008 - 15:12

Ahojte nanicmamky-bylinkarky
Posielam recept na žihľavový sirup, ktorý som robila tento víkend, je naozaj super a zdravý.
Nazbierame si 150 vrskov mladej žihlavy, ktoré zalejeme 6 litami prevarenej, vychladenej vody. Este pridame 3 citrony a tri pomarance pokrájané na kolieska.
Aby sme sa nebali pomarancov a citronov , ze su chemicky spracovane, tak som kozu olupala skrabkou na zemiaky a riadne som ich umyla.Toto vsetko sa luhovalo 24 hodín.
Na druhý deň treba cez gázu precediť.
Potom pridat 6 kg cukru, ja som dala iba 5 kg, a miesat stale, stale, pokým sa cukor nerozpusti. Nakoniec dať 150g kys. citrónovej a 1 arómu . Alebo ananásovú, alebo akú máte radi. Na záver dať do vysterilizovaných fliaš a do každej fľaše dať 1-2 polievkové lyžice vodky.

Aja1, Ut, 06. 05. 2008 - 07:40

Výborný recept na sirup,dnes ho pôjdem spraviť.Ja pridávam žihľavu do špenátu.Nazberanú žihľavu sparím a následne rozmixujem a pridám do špenátu ešte v období keď ho zberám zo záhrady,prípadne si samotnú žihľavovú kašu nakelímkujem a dám zamraziť do mraziaka a pri príprave špenátu si ptidám aj kelímok žihľavy a špenát je vtedy oveľa chutnejší.:-P

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama