Teda odpovedať neviem, ale asi niečo na tom bude, lebo Trenčín nemá ani separovanie BIO kuchynského odpadu. Trochu som sa vŕtala v tom nedávno, lebo sme si vošli do vlasov na verejných sieťach s jedným bezobalovým obchodíkom. A na druhej strane ma manžel prinútil vyloviť vaječné škrupiny a kosti, čo som potajme upratala po Zet zo záhrady.
Že prečítaj si, čo tam patrí.
Tak som čítala, čítala na stránke mesta a skutočne sú to dve veci.
BIO odpad - ten čo hádžeme do hnedých zberných nádob, to má byť len vlastne konáre, tráva, burina zo záhrady. Šupky z jabĺk alebo zemiakov už patria do komunálneho (čierneho) koša. Zaujímavé. Teraz neviem, kam dať jablká, čo popadali zo stromu a nevošli do kuchyne . Lenže potom som našla tento príspevok včera a v podstate máš pravdu, že ak je kopu veci biologicky rozložiteľných - a ony sú, veď aj taká lepenka to zvládne (trochu jej to trvá, ale dá to
), tak asi treba aj niečo na to "naočkovanie" a ako "podpaľačný materiál" pre tie mikróby.
Uvažujem, že nahovorím manžela na kompostovaciu nádobu na dvore, kde si budem tie zemiakové šupky môcť spolu so škrupinami hádzať. Lebo popravde ma to trochu nervuje, lebo ja som roky delila odpad a takto okrem novín, plechoviek a skla je to také ... fádne.
Jaj, ale našla som nádobu na viacvrstvové obaly - teda na mape som ju našla. Asi vyrazím do terénu pri najbližšom dog run. Ešteže máme Zet - aj smetiaky zistím kde aké sú
.
Inak som zvedavá, či niekto bude vedieť odpovedať. Ono to zakladanie kompostov z odpadu vo veľkom asi nie je až taká sranda.
Jaj a ešte jedna vec. Za našimi pozemkami je taká džungla - bývalý sad. Sused je maniak na tip top trávnik, tak v lete seká asi každý 3tí deň (alebo druhý?). Tak ten sa veru s nejakým bio odpadom neunúva. Šupne to za plot a vybavené . Do jesene to vonia jak v králikárni - tráva tleje, hnije, ale teraz po zime je tam .... skoro nič. Tak uvažujem čo je vlastne rozumnejšie. Či ten kompost má vôbec zmysel. A tie bio nádoby v tomto prípade tiež.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Bývame v byte. Keďže sliepky na balkóne mi doma neprešli, zvyškov napríklad zeleniny sa musíme zbavovať.
Už dlhšie ma jedna otázka. Aký je rozdiel, keď povedzme zvyšok po očistení karfiolu, zemiakov skončí na skládke alebo v komposte?
Keď niekto povie, že si mám zaobstarať domáci kompostér s dažďovkami, rovno poviem, že skúmala som tútu možnosť. Navštívila som rodinu, ktorá to má. Dokonca priamo v obyvačke. Nesmrdí to. Iba to je veľké. A napriek tomu, že to je veľké, tak na náš biologický odpad by som potrebovala zhruba 5x viac toho. Takže tadiaľ cesta nevedie. Toľko priestoru nemáme.
Ale máme kontajnery na bio odpad. Aj sme to separovali a nosili tam. Lenže, obsah týchto kontajnerov nepríjemne zapáchal. Nevyvážajú sa každý deň a tak to tam všetko hnije. A teda, keď takýto materiál príde na kompost, nejak neverím tomu, že ten kompost z toho bude kvalitný. Pretože kompost nemá byť o hnití, o plesniach....
Prečo vlastne tento odpad nemôže ísť na normálnu skládku? Prečo je zlé, keď tie šupy zhnijú na skládke? Ja by som skôr povedala, že vďaka rýchlemu rozkladu naočkujú aj niečo z toho, čo je okolo.
Pozná niekto argumenty, prečo to tak je?