reklama

Skládka versus kompost

dasa_ , 19. 03. 2019 - 17:50

reklama

Bývame v byte. Keďže sliepky na balkóne mi doma neprešli, zvyškov napríklad zeleniny sa musíme zbavovať.

Už dlhšie ma  jedna otázka. Aký je rozdiel, keď povedzme zvyšok po očistení karfiolu, zemiakov  skončí na skládke alebo v komposte?

Keď niekto povie, že si mám zaobstarať domáci kompostér s dažďovkami, rovno poviem, že skúmala som tútu možnosť. Navštívila som rodinu, ktorá to má. Dokonca priamo v obyvačke. Nesmrdí to. Iba to je veľké. A napriek tomu, že to je veľké, tak na náš biologický odpad by som potrebovala zhruba 5x viac toho. Takže tadiaľ cesta nevedie. Toľko priestoru nemáme.

Ale máme kontajnery na bio odpad. Aj sme to separovali a nosili tam. Lenže, obsah týchto kontajnerov nepríjemne zapáchal. Nevyvážajú sa každý deň a tak to tam všetko hnije. A teda, keď takýto materiál príde na kompost, nejak neverím tomu, že ten kompost z toho bude kvalitný. Pretože kompost nemá byť o hnití, o plesniach....

Prečo vlastne tento odpad nemôže ísť na normálnu skládku? Prečo je zlé, keď tie šupy zhnijú na skládke? Ja by som skôr povedala, že vďaka rýchlemu rozkladu naočkujú aj niečo z toho, čo je okolo.

Pozná niekto argumenty, prečo to tak je?

 


reklama


reklama

balalajka, St, 20. 03. 2019 - 06:09

Teda odpovedať neviem, ale asi niečo na tom bude, lebo Trenčín nemá ani separovanie BIO kuchynského odpadu. Trochu som sa vŕtala v tom nedávno, lebo sme si vošli do vlasov na verejných sieťach s jedným bezobalovým obchodíkom. A na druhej strane ma manžel prinútil vyloviť vaječné škrupiny a kosti, čo som potajme upratala po  Zet zo záhrady.

Že prečítaj si, čo tam patrí.

Tak som čítala, čítala na stránke mesta a skutočne sú to dve veci.

BIO odpad - ten čo hádžeme do hnedých zberných nádob, to má byť len vlastne konáre, tráva, burina zo záhrady. Šupky z jabĺk alebo zemiakov už patria do komunálneho (čierneho) koša. Zaujímavé. Teraz neviem, kam dať jablká, čo popadali zo stromu a nevošli do kuchyne Úsmev. Lenže potom som našla tento príspevok včera a v podstate máš pravdu, že ak je kopu veci biologicky rozložiteľných - a ony sú, veď aj taká lepenka to zvládne (trochu jej to trvá, ale dá to Veľký úsmev), tak asi treba aj niečo na to "naočkovanie" a ako "podpaľačný materiál" pre tie mikróby.

Uvažujem, že nahovorím manžela na kompostovaciu nádobu na dvore, kde si budem tie zemiakové šupky môcť spolu so škrupinami hádzať. Lebo popravde ma to trochu nervuje, lebo ja som roky delila odpad a takto okrem novín, plechoviek a skla je to také ... fádne.

Jaj, ale našla som nádobu na viacvrstvové obaly - teda na mape som ju našla. Asi vyrazím do terénu pri najbližšom dog run. Chichocem sa Ešteže máme Zet - aj smetiaky zistím kde aké sú Váľam sa od smiechu po podlahe.

Inak som zvedavá, či niekto bude vedieť odpovedať. Ono to zakladanie kompostov z odpadu vo veľkom asi nie je až taká sranda.

Jaj a ešte jedna vec. Za našimi pozemkami je taká džungla - bývalý sad. Sused je maniak na tip top trávnik, tak v lete seká asi každý 3tí deň (alebo druhý?). Tak ten sa veru s nejakým bio odpadom neunúva. Šupne to za plot a vybavené Váľam sa od smiechu po podlahe. Do jesene to vonia jak v králikárni - tráva tleje, hnije, ale teraz po zime je tam .... skoro nič. Tak uvažujem čo je vlastne rozumnejšie. Či ten kompost má vôbec zmysel. A tie bio nádoby v tomto prípade tiež.  Úsmev

aramana, St, 20. 03. 2019 - 11:55

V Martine to máme ináč.Biologický odpad je tráva, lístie, kvety, burina, zelenina a ovocie vrátane šupiek a konáriky zo stromov do priemeru 1 cm a dĺžky 10 cm.

Nesmie tam byť mäso, vajcia a potraviny.

balalajka, St, 20. 03. 2019 - 12:04

Aspoňže u vás je to tak. Uvažujem, že tam prepašujem tú vňať z mrkvy aj tak ... a budem sa tváriť, že to mi z jari taká špeci burina na záhradke narástla. Chichocem sa

aramana, St, 20. 03. 2019 - 12:08

Jasné!Podľa mňa je chyba niekde na meste.Možno sa len pomýlili a nedali tam aj ovocie a zeleninuChichocem sa

balalajka, St, 20. 03. 2019 - 12:13

A možno čakajú, že budeme jesť aj šupky! Nech sme bezodpadoví Veľký úsmev.

aramana, St, 20. 03. 2019 - 12:10

Ty ale očúvaj ma sem!Veľký úsmevŠak ja som našla váš plagát a tam je napísané že aj ovocie a zelenina a kvety.Proste všetko tam môžete dať!Veľký úsmev

aramana, St, 20. 03. 2019 - 12:22

Posielam po holubovi bo tu mi to nejde Chichocem saSom zvedavá či to bude ono.

balalajka, St, 20. 03. 2019 - 12:30

Ďakovala - momentálne hlásim stav, že som zmätená ako zmätenejšia. Idem sa asik s krikom popýtať na mesto, jako to autor myslel. Aj tak mi nedali na plast vreco a už sa mi s každou jednou fľašou nechce chodiť venčiť psa. Chichocem sa ... jako neni ich tak veľa, ale vyzerám jak dilino.

aramana, St, 20. 03. 2019 - 12:06

S biologicky rozložiteľného odpadu sa na skládkach tvoria plyny a to nem dobre lebo sú aj výbušné.

U nás bio odpad predávajú firmám a tie z toho robia kompost.

hrkálka, Ne, 24. 03. 2019 - 08:08

Ahojte! Nečítala som vaše príspevky všetky, tak sa možno budem opakovať.

Máme dve kompostoviská na záhrade. Hádžeme tam skoro všetko /okrem citrusov a keď lisujeme hrozno, tie vylisované zbytky tam nesmú/ -teda zapájame do toho sedliacky rozum. Každý rok vyberieme nádherný kompost vždy z jedného a pozakopávame po záhrade, či do skleníka. Minulý rok som do neho sadila aj muškáty. Skúsila som, nevykapali, boli ako po iné roky, ked som vliekla zeminu autom z reťazca. Bežne nám kompostovisko nesmrdí, ale ked sa pohne, či naprší a je horúce leto, je taký mierny závan okolo neho. Nič hrozné.

Musím napísať to dôležité. Máme v ňom Kalifornské dážďovky, ktoré napomáhajú rýchlejšiemu spracovaniu odpadu na kompost. A práve tieto tvory milujú odpad z ovocia, hromady jablk, hrušiek a podobne. V horúcom lete kompost sem tam polejeme. 

Aj včera som sadila do skleníka a sypala som komost z nášho kompostoviska. 

Ak máte v záhrade kúsok miesta doporučujem. 

balalajka, Ne, 24. 03. 2019 - 08:39
Toto ma zaujima. Mate to v specialnych nadobach? Plast ci drevene? A co dazdovky a zima? Nevymrznu?
hrkálka, Ne, 24. 03. 2019 - 09:48

Máme vyhlbené asi pol metrové jamy a okolo plechovú ohradu, aby sa nesypalo po okolí, ked sa dostane kompost/odpad nad úroven zeme. Samozrejme, teraz sú kadejaké krásne výrobky. My to už takto praktizujeme asi 20 rokov. Dáždovky nám zatial nevymrzli. Treba im na zimu nechať kompost, aby mali čo robiť. Na jar ked vyberáme, tak ony sú v takých "gučiach" a tie tam nahádžeme naspäť a zakryjeme ich nejakou zeminou. Majú radi vlhko. Ale všetko si nájdete na nete. 

balalajka, Ne, 24. 03. 2019 - 13:44
Dakujem za odpoved. Uz drahemu usi pilim s dazdovkami.
dasa_, Ne, 24. 03. 2019 - 08:39

Vlastný kompost na vlastnej záhradke je to úplne najlepšie riešenie ÁnoÁno

klodik, Ne, 24. 03. 2019 - 19:44

ono ten bioodpad, ktorý dame na kompost do zahradky sa v spojeni s podou sprava inak, než bioodpad, ktorý sa vyvezie na skladku...tam nema moc sancu byt v kontakte s podou a prirodzene sa rozkladat, nehovoriac o tom, že ked je v spojeni- plastove vrecko, plus ine srandy primiesane do odpadu, je to tak akurat tak dobre postlacane, nedycha to, nema to privod vzduchu, kontakt s podou a roznymi tými tvorcekmi, ktore pracuju v zahrade na tom rozklade bioodpadu a tvorbe kompostu...potom sa tam tvoria nebezpecne plyny...u nas v praci kolegyna trosku skusa pomocou kalifornských daždoviek kompostovat bioodpad, mali sme aj taký program pre skoly, kde to lektorky prednasali- bola som prekvapena z toho ake malilinkate tie dazdovecky boli- len take nitocky...neskor vyrastli...kolegyna to ma len v trakých tých hranatých kvetinacoch ale to fakt len ako experiment...doma si to pri nasej prevadzke neviem predstavit, davam na kompost do zahrady

 

Dzeny, Ut, 26. 03. 2019 - 15:40

Ani ja som nečítala všetky komentáre, tak sa možno zopakujem:) Bio odpoad je širší pojem - konáre, listy a podobne. Nie všetok bio odpad sa dá kompostovať. Priznám sa, neviem čo s tým robia, ale naštudujem si to.

Dasa, ty si kúp bezdážďovkový kompostér - elektrický alebo biologický (predajú ti sáčok so zeminou, ktorá je obohatená baktériami, ktoré urýchľujú kompostovanie). Ja mám ten druhý typ a moja skúsenosť je taká, že to nesmrdí, produkuje to tekuté hnojivo, ktorým polievam kvety a okolie domu:))) Mne sa ale nepodarilo kompost nikam rozumne umiestniť, chcela som pod rúškom noci vykopať na sídlisku jamu a zakopať tam kompost, ale tento nápad mi chlap zatrhol, že nemôžem na cudzom pozemku kopať jamy len tak. Asi má pravdu, ja som si to tiež myslela, preto som to chcela robiť v noci:DDD

Naši majú záhradu, ale 300 km kompost voziť nebudem. Takže som kompost vyhodila do smetí, čo je teda úplná škoda, aj keď treba povedať, že vďaka kompostu som zmenšila objem odpadu na desatinu. Takže ono to asi nejaký zmysel malo. Akurát na skládke je toho kompostu dosť škoda. 

Po tejto prvej skúsenosti som si dala pauzu a teraz zakladám druhý kompost, lebo už viem, že ho odveziem kamošom na záhradu. V čase keď som začala, kompost nemali. 

dasa_, Ut, 26. 03. 2019 - 15:58

si mi pripomenula, jak som pod rúškom noci, teda vlastne veľmi skorého sobotného rána sadila kvety okolo školského plota :)

No, ak zistíš,  ako to s tým kompostovaním vo velkom funguje, tak to budem rada. Lebo je velmi vela vecí, čo doma do kompostu záhradkár nedá. Rastliny napadnuté chorobami, burinu so semenami, lístie z orecha..... A tu sa dáva podla mňa čokolvek. Naviac, často to plesnie už priamo v nádobách. Neviem si predstaviť, aký kompost potom z toho vlastne je.

Doma to je s umiestnením čohokolvek (kompostéra) problém - byt je sice relatívne väčší, ale máme tu v podstate dve kancelárie vtesnané, takže prednosť majú aktuálne šanóny... Naviac, u nás je tých rastliných zvyškov fakt dosť.

Ešte sa vrátim k rastlinným zvyškom na skládke. Jasne, keď je to v mikroténe, žiadna výhra. Ale keby sa davali do papiera, podla mňa časom tiež vznikne niečo ako kompost. Teda sa zmenší objem toho, čo na tej skládke je. Ako je to s plynmi vznikajúcimi, to samozrejme presne neviem. Viem ale, že v katastri obce, odkiaľ pochádzam je veľká skládka, slúži pre niekoľko okresov. A teda, nespomínam si ani na jeden prípad, kedy by ju bolo cítiť.  S výnimkou ohňa. Len to sa šepká o podozreniach na úmyslené podpálenie, aby sa zvýšila kapacita skládky. Samozrejme, to je v oblasti dohadov.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama