Vanilkový extrakt

Popis

Výroba tohto extraktu je veľmi jednoduchá, ale treba povedať, že to nie je lacná záležitosť. Na druhú stranu, alkohol môžete dolievať a urobiť tak skoro nekonečnú zásobu prenikavej vône. Ideálny darček pre nadšené domáce cukrárky.

Vanilkový extrakt - recept

Zhrnutie

Porcie
Porcie
Čas prípravy
Čas varenia / pečenia
Celkový čas

Ingrediencie

250millilitrovkvalitný alkohol bez vône
6kusyvanilkový struk

Inštrukcie

Tento recept nepatrí k lacným. Vanilka je celkom drahé korenie, naviac kvalita výsledného extraktu závidí j od kvality alkoholu, ktorý použijete na lúhovanie. Zabudnite na aromatické domáce. Tento postup si žiada jemný alkohol, podľa možnosti bez akejkoľvek vône. Lebo sa vám môže stať, že miesto vanilky budete cítiť skôr slivky. A to by bola škoda.

Vyberieme vhodnú malú fľašu (cca 250-300ml). Vanilkové struky rozkrojíme, jadierka nožom vydlabeme a všetko dáme do pripravenej fľašky. Čím viac vanilkových strukov, tým lepšie. Začať môžete aj dvoma, troma, ideálne je aspoň 6. Rozpolené struky aj so semienkami zalejete cca 250 ml alkoholu, zatvoríte, premiešate a už iba čakáte. Skoro okamžite za alkohol vo fľaške začne sfarbovať do medovej farby. Ideálne, keď tento extrakt postojí aspoň 2-3 týždne.

Potom prelejeme do menších fľaštičiek a do základnej fľaše opäť dolejeme alkohol. Môžeme samozrejme pridávať aj ďalšie vanilky.

Malé fľaštičky vhodne ozdobíme, popíšeme a darček napríklad pre babku je hotový.

Vaše hodnotenie: Žiadne
5
Priemer: 5 (1 hlas)

Komentáre

Oj tomuto som veľmi rada.

Priznávam - vyrobila som si domáci asi pred rokom, ale nie podľa mojich predstáv. Zásadná bola 1 vanilkový lusk na asi 1,5dcl Chichocem sa. Farbu to dalo ... ale aroma slabaaaaaa. Vyskúšam tých 6 na 2,5dcl.

 

A už nám to tu vianočne rozvoniava Srdce

Platí zásada, čím viac, tým lepšie ÚsmevÚsmev len teda potom zrazu zistíš, že vanilkový extrakt je najdrahší alkohol, aký doma máte ...

Znie to  lákavo, ale ako to používať do pečenia? Hambím saKeď pečiem aj pre deti...

alkohol sa podla mna vypari?, ostava vona a chut a pridava sa po 1 čl do cesta, kremu ..., o detom nevadi

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok