„Šabat šalom!“ boli posledné slová, ktoré si pamätám z dnešného sna. Zobudila som sa doma vo svojej posteli. O prebudenie z veľmi zvláštneho sna sa postarali moje dve utešené deti, ktoré s radosťou a hlavne veľkou dávkou entuziazmu skákali po posteli. Bola sobota a my sme prežili s rodinkou krásny deň. Počasie prialo letným radovánkam a tak sme ho strávili na neďalekom „biotop“ kúpalisku. No mne celý deň vŕtal v hlave ten sen. Nepamätala som si z neho veľa, ale vrátil ma spomienkami v čase desať rokov dozadu. Žili sme vtedy s mojim drahým na severe Londýna v židovskej štvrti menom Hendon. Nech už bol dôvod môjho dnešného sna akýkoľvek, napadlo ma, že sa s Vami podelím o zážitky z môjho spolunažívania so Židmi.
Zvykla som stále hovoriť, že kto nežil určitý čas v blízkosti nejakého Žida, najlepšie väčšej komunity, neuverí. Teda aspoň pre mňa je tento národ, ich spôsob života a zmýšľania veľmi zaujímavý a v mnohých oblastiach aj nesmierne podnetný.
Dva roky som robila v židovskej pekárni a tak som sa deň čo deň stretávala s týmito osôbkami a poviem vám dámu aj pána Žida spoznáte na stovky metrov. Ženy nosia sukne, ktoré musia zakrývať kolená, hlboké dekolty sú zakázané a takisto lakte nesmú byť obnažené. Špecialitkou ortodoxnej dámy je parochňa. Ako mi jedna zákazníčka prezradila po svadbe je to jedine jej vlastný manžel, ktorý môže vidieť jej vlasy. Veľmi častým doplnkom sú klobúky rôznych veľkostí a tvarov. Častokrát sú obklopené kŕdľom detí a po jej boku stoji židovský muž. Toho ortodoxného spoznáte podľa nakrátko ostrihaných vlasov okrem dlhých „pajkalesov“ pred ušami, kipy (jarmulky) na hlave a charakteristického dlhého plášťa. Osobne som nikdy nepochopila ako v tom môžu chodiť poobliekaní v lete... ( a hlavne keď tieto riadky píšem von je 38 stupňov )
S kamarátkou sme každý deň chodili do práce veľmi skoro, aby sme postíhali povykladať čerstvo napečený chlebík, Challu (naša vianočka) a iné pečivo podobné našim rožkom. Vtedy sme si často púšťali hudbu od Daniela Landu. Noooo.., neviem či by sa môj šéfinko potešil keby vedel čo je Dan zač J Najradšej sme mali samozrejme piatky, keď sa všetky židovské obchody museli so západom slnka zatvoriť. Židovské rodinky si urobili zásoby pečiva a všakovakých iných dobrotiek z našej pekárne. Všetci sme sa svorne zdravili „šabat šalom!“ Dvere pekárne sa zatvorili a začal sa „šabat.“ Od tejto chvíle chodia všetci pešo, ortodoxní židia nesmú používať mestskú dopravu, ani šoférovať. Ulice Hendonu boli stále v tomto období plné prechádzajúcich sa rodín. Obchody, kiná aj reštaurácie sú zatvorené – všetci sa stretávajú v synagógach. V domácnostiach má šabat tiež obmedzenia. Ľudia nesmú rozsvietiť ani zhasnúť svetlo, vypnúť či zapnúť sporák, dokonca ani spláchnuť toaletu Zažila som si to na vlastnej koži, keď sme pomáhali pri príprave nejakej oslavy, ktorá sa konala v piatok večer. V celom dome boli tlmené svetlá vkuse zasvietené, na záhrade tak isto lampičky lemovali chodník do domu. Samosplachovacie toalety sú samozrejmosťou. Keď pani domáca potrebovala prihriať grilovaného lososa, ktorého židia v Londýne tak milujú, poprosila nás aby sme zapli plyn, keďže sama to urobiť nemohla. Na takejto oslave aspoň nie je problém s parkovaním ... všetci hostia prídu pešo áááá.. v podstate ani s pozvanými hosťami, môžeš pozvať len tých čo bývajú v blízkosti a teda môžu dôjsť „pešibusom“. O Židoch je všeobecne známe, že stále držia spolu a takisto oslavujú všetky významné sviatky v hojnom počte. Málokedy je to len v kruhu rodiny. Tým, že sme pripravovali „cateringové akcie“ viem že počet stravných jednotiek sa pohyboval medzi 50 – 100 ľudí. To samozrejme nehovorím o zásnubách či svadbách. Raz som vypomáhala na svadbe, kde bolo 600 ľudí, a to nebol ani náhodou neobvyklý počet.
Naša pekáreň bola veľmi vyťažená predovšetkým prípravou obložených mís, rýb, plnených rožtekov a širokej škály koláčikov na oslavy akéhokoľvek druhu. Stále sa totiž nájde dôvod na oslavu. Tak napríklad - pár dní po narodení chlapca, ak to zdravotný stav dovoľuje, je bábätko obrezané. A to je samozrejme veľká oslava s množstvom dobrého kosher jedla a veľa darčekmi. V 13 rokoch sa koná v živote chlapca ďalšia významná udalosť a to „bar micva“, kedy sa mladý Žid stáva právoplatným členom náboženskej obce. U dievčat sa tento sviatok nazýva „bat micva“ a oslavuje sa dovŕšením 12tého roku života. Tieto oslavy sú naozaj veľkolepé, rodičia nešetria peniazmi na uctenie si svojich hostí a tí zase nešetria množstvom a hodnotou darčekov.
Ešte si dovolím vytiahnuť jeden mýtus...Milujú sa Židia cez plachtu? O tom sme už viacerí pravdepodobne počuli. Keď mám pravdu povedať pred hodinou som ani ja v tom nemala jasno. Bohužiaľ som v židovskej komunite nemala natoľko spriaznenú dušu, aby som sa mohla tieto informácie dozvedieť z prvej ruky. Našťastie mám kamarátov, ktorí žili roky v Izraeli a „vyguuuglila“ som aj pár diskusií. No nie je to pravda! Platí však, že nábožní židia nepraktizujú sex, keď ich partnerka menštruuje a ďalších sedem dní od konca menštruácie. Dokonca spia manželia počas menštruácie oddelene. Sex je možný až po očisťujúcom kúpeli.
Ako žena by ste sa v Izraeli necítili keby ste museli narukovať na povinnú „vojenčinu“, ktorá tu pre ženy trvá 2 roky. O rok dlhšie strávia za vojenskými múrmi židovskí muži.
Och, žienky moje je toho ešte veľmi veľmi veľa, čo by som vám mohla popísať. Najzaujímavejšie je jedlo – čo znamená kosher – delenie na „parve a milky“, prečo majú ortodoxné rodiny dve kuchyne, dve sady hrncov i príborov.... Dalo by sa hovoriť aj o sviatkoch ako Purim, Chanuka, Roš Hašana..., ja osobne som tieto sviatky vnímala predovšetkým cez jedlo, keďže som pracovala v pekárni. Väčšina týchto sviatkov ma špecifiká (pre Chanuku sú to šišky, Purim charakterizuje Hammataschen a na taký Shavuot sa konzumuje veľa syrového koláča... ) veď keď budete mať chuť, popíšem toho viac o mojich skúsenostiach s touto komunitou na severe Londýna.
Poviem vám užili sme si s nimi veľa zábavy. Ich kultúra je tak odlišná od tej našej až nám pripadá niekedy komická – ale to naozaj nemyslím v zlom. Myslím si, že židovská viera a jej zvyklosti je veľmi prospešná a vďaka nej ortodoxní Židia žijú zdravým životným štýlom.
No naozaj vás nechcem zahltiť len samými faktami, veď to si môžete vygoogliť aj sami. Napadlo ma, že by som vám napísala pár slovíčok (foneticky)
Hebrejsko – slovensky „ivlilela“ slovník
Mazal tov – veľa šťastia
beseder – dobre
mainenim, motek sheli – ako sa máš môj „zlatý“ (sweetheart)
ahava – láska
lo Hashou – nevadí
ken – áno
lo – nie
A viete, čo som si obľúbila? Hebrejský naspievanú hudbu. Priznávam nedá sa to počúvať každý deň, ale keď mám na to náladu, viem to počúvať aj zopár hodín... (hlavne pri upratovaní). Skúste posúdiť samy
https://www.youtube.com/watch?v=lY2-3fOVoDQ
oooch, vypočula som si to a zase sa mi to bude prehrávať celý deň „ lololo ze lo Hashouv...“ „ lololo ze lo Hashouv...“
Prečítané na jeden hlt....) veľmi dobré...
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Prečítané na jeden hlt, napíš prosím viac.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
ivlilela, teda slovník ?
Zaujímavé, pohodové a poučné čítanie. Kedysi som čítala zaujímavú knihu. Boli to spomienky mladého židovského lekára na detstvo, kde podobne opisuje zvyky rituály náboženské oslavy. Okrem mnohých veselých aj vtipných situácii postrehol, že v piatok sa mama zvykla už od rána popri chystaní dobrôt na večer usmievať, lebo neskôr pochopil, že sa jeho otec venoval zvlášť pozorným spôsobom svojej manželke. Ako deti sa na tieto piatky veľmi tešili.
Prosím píš aj ďalej.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
tak tú knihu som zjavne čítala aj ja, lebo to o piatku a tom, jak sa ženy na to tešia si pamätám tiež :)
mmch, knihy z tohto prostredia mám veľmi rada. Pamätám si príbeh o židovskej rodine prepletený s nežidovskou rodinou, kde sa nakoniec rabínom nestal syn odmala vychovávaný na svoju úlohu, ale dcére. keď si spomeniem na názov, tak doplním :) A možno si aj znova prečítam :)
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
myslim, ze to bude kniha od segala. ale ktora, to si fakt nespomeniem.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Bingo!!!! Segal, Vera a láska. Teda, ja som to čítala pod týmto názvom, ale tuším sa to prekladá viacerými názvami. Vďaka za pripomenutie.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
V slovenčine vyšla pod názvom Kto nepozná lásku, pred rokmi ma veľmi zaujala, musím oprášiť spomienky.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
dakujem krasne za komenty... :) urcite cosi pridam.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
všetka cudzia kultúra a sposob života v inych krajinách ma zauijíma ALE mám pocit že poslednú dobu mi nejaky žid vyskočí aj s chladničky..akosi je toho na mna moc..
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
... súhlasím, spolitizovaná téma, ale osobné skúsenosti sú veľmi zaujímavé, takže sa budem tešiť... :)
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Krasa obnovila si mi spomieky, ja som bola v Zidovskej rodine viac ako rok ako au pair, a presne v Hendon stvrti. Moja rodina vsak nebola ortodoxna a domaca pani nenosila parochnu, ako mi to kedysi vysvetloval ich syn na stupnici od 1 do 10 boli niekde na 7. Mala som z ich zvykov riadny hokej ale vsetky ich zvyky a sviatky som s nimi prezila. Zboznovala som ich kolace ktore piekla mama mojej domacej len neviem ako sa volali viem ze sa vysmazali a potom sa ponorili do medu, mozno budes vediet.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
ups...neviem presne ake kolaciky myslis...pripravovali sa na nejaky specialny sviatok, ci len tak hocikedy? Ozaj to je riadna nahodicka, ze si bola na Hendone. V akom obdobi si tam posobila?
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Svet je maly ze a kolaciky hm asi boli na Purim cesto podobne ako na sisky vyreazali sa z neho take obldznicky ktore sa narezali a prepletali ale mala som vtedy 21 a varenie a pecenie pre mna bolo velkou neznamou , bola som tam v 1991-1992
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
ja si myslim, že su to tie "Hamantash" . No my sme tam boli az 2004, ale veru svet je maly
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Pekné čítanie, teším sa na ďalšie tvoje zážitky.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
aj ja by som prijala keby si napísala viac
ako čítam, majú veľa podobného s muslimami.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
budem sa snažiť čím skôr dať niečo pútavo poučné dokopy :)
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
jeeej, to je pekny clanok , zidia a ich zvyklosti ma velmi zaujimaju, tak si rada precitam aj dalsie.
Pred par rokmi som sa na letisku a nasledne v lietadle stretla so skupinkou zidov a kukala som na nich ako male decko . A pamatam si, ze zienky mali pekne ruky a na nich pekne prstienky
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
píš ďalej, zaujmavé čítanie a tá hudba je taká chytlavá, no je pravda, že nie na dlho :)