pekna tema, Anka
pre mna je velmi dolezite, ze sme s mojim muzom partaci. Ze ideme spolu jednym smerom, nie proti sebe, nebojujeme, nesnazime sa dokazat si, kto z koho. Dolezite je pre mna aj to, ze si ho vazim a ze ho obdivujem. A aj mu to davam najavo. Mame sa velmi radi, mame podobne nazory na svet, na vychovu, na pracu atd. Uz predtym, ako sme sa vzali, sme vedeli, ako chceme zit.
Myslim, ze je velmi nerozumne cakat, ze sa stane zazrak, ze muz sa zmeni, ze po svadbe to bude ine, ze prichodom deti to bude ine atd atd. Spoliehat sa, ze alkoholik prestane po svadbe pit, ze zaletnik prestane behat za zenami, ze klamar prestane klamat atd atd, povazujem za naivitu. Muza som si vzala preto, lebo je taky, aky je, nie preto ze by som sa spoliehala na to, ze sa zmeni, pripadne, ze ja ho zmenim óóó!
Eva
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Posledných pár dní som si tu na NM aj inde prečítala viacero pohľadov na vzťah muža a ženy, nad ktorými som udivene krútila hlavou.
Je mi vcelku jasné, že koľko je partnerstiev, toľko je aj "modelov" spolu/žitia. Stále sú tu však univerzálne pravidlá, ktoré platia, či o nich vieme alebo nie, či sa nimi riadime alebo nie, či ich berieme vážne alebo nie.
Raz som tu už dávala úryvok z rozhovoru s Olegom Šukom, ktorý robí rodinné konštelácie v Košiciach.
Môžeme konať ako chceme - je to naša sloboda, ale nie sme oslobodení od následkov našich činov. To znamená - môžem urobiť hocičo. Ale to, čo sa potom so mnou odohrá, už nemôžem zmeniť. Môžem "slobodne" niekomu ublížiť, ale možno budem mať neskôr výčitky svedomia alebo sa mi zhorší osobný život alebo sa môžem rozísť s partnerom alebo meniť partnerov ako na bežiacom páse. Ale potom, keď sa to začne odohrávať na mojich deťoch, už nie som schopný zmeniť ich pocity alebo pocity mojich ďalších partnerov... A toto musím prijať ako následky svojich činov. Či sa mi to páči alebo nie. Sloboda je veľakrát - aj vo vzťahoch - morbídne chápaná. A väčšinou, ak chcú byť ľudia vo vzťahoch slobodní, sú osamelí. Naozajstná sloboda je osamelosť, ako povedal Hellinger. A myslím, že je to pravda. Lebo poznám veľa ľudí, ktorí chcú byť vo vzťahu slobodní. Ale je v tom prázdnota. Ľudia žijú v nejakom zväzku roky a nevezmú sa. Buď je tam nedôvera alebo možno čakanie na niečo lepšie... Vstupom do zväzku sa čosi uzatvára a vzniká oveľa silnejší systém. Ktorý síce nemusí trvať dlho, ale je to určitý stupeň odovzdania sa. Niekedy možno vstup do bolesti. Ale ak to neuzavrieme, nechávame si zadné vrátka. Ak máme zadné vrátka, je tam prievan - pre jedného alebo pre druhého. Nikdy sa na sto percent neodovzdáme tomu, čo máme. Súčasť našej mysle chce buď utiecť alebo je v strehu. A tá súčasť možno niekedy buchne...
Monika Schulze napísala o manželstve vo svojej knihe "Ženská záležitosť": Zväzok (...) je uzavretý, má určitú formu, je to guľatá vec. Symbolom tohto zväzku je prsteň, ktorý si muž so ženou vymení na znamenie spoločného sľubu a ktorý ich od tohto okamihu spája. Prsteň je tiež symbolom ich súkromia: manželstvo sa týka výhradne dvoch ľudí. Nikto iný nemá čo hľadať v jeho vnútri: ani otec s matkou, svokor so svokrou, priateľ alebo priateľka, brat či sestra. Záleží len na mužovi a na žene, aký život budú žiť v tomto vnútornom priestore "prsteňa".
Pohľad pre "praktikov" - dnes som našla článok Doc. RNDr. Karola Pastora, CSc., v ktorom sa zaoberá porovnávaním manželstva a voľných zväzkov v dnešnej spoločnosti.
Z článku vyplýva, že manželstvo je aj po praktickej stránke na tom podstatne lepšie ako voľné spolužitie: http://www.family-sk.sk/download/File/pastor_manz_VMR.pdf.
(Odporúčam prečítať celé, aj keď je to na sedem strán.)
Každý rozvod je zbytočný, pokiaľ sa sami nezmeníme. Mali by sme si uvedomiť, že vždy dostaneme takého partnera, akého si zaslúžime, hovoria manželia a terapeuti Rosana a Thomas Wesselhöftovi. Tvrdia tiež, že partneri môžu v každom manželstve vo svojom vzťahu ťažiť pre svoj duchovný vývoj.
Rozvody sú zbytočné, keď manželia predčasne "vhodia flintu do žita", hoci ich manželstvo by sa inak dalo považovať za fungujúce.
Vo väčšine prípadov sa stáva, že jeden z partnerov nevie do vzájomného súladu vpraviť svoje vlastné priania alebo nie je pripravený na nevyhnutnú prácu na sebe samom. Kvôli kríze sa potom často rozvodom preruší zmysluplný vývoj. Možno sa vlastné zážitky zdajú príliš bolestné, možno partneri premeškali príležitosť k novému zblíženiu, k tomu, aby sa spolu porozprávali, započúvali sa do slov toho druhého a otvorene povedali, ako problém vníma druhá strana.
Pre manželskú krízu je priťažujúca aj skutočnosť, že hoci v našej spoločnosti prikladáme veľkú cenu partnerskému aj manželskému vzťahu, veľmi málo úsilia sa venuje starostlivosti o tento vzťah.
Na vine je trebárs neochota vzdať sa aspoň čiastočne profesijných cieľov, čo sa deje hlavne u mužov, alebo tiež často diskutované "dvojité preťaženie" zamestnaných matiek. Tie sa ťažko vzdávajú budovania svojej kariéry alebo uskutočnenia určitého cieľa, ktorý si samy stanovili.
Mnoho mužov si neuvedomuje, že sa tiež musia namáhať vážne premýšľať o životných prioritách v prospech manželstva.
Je teda potrebné rozlišovať nielen postavenie "ženy na svojom mieste", ale aj "muža na svojom mieste".
Napriek všetkému rovnostárskému zmýšľaniu o mužských a ženských rolách existujú zásadné rozdiely, ktoré treba mať na pamäti. Podľa odborníka na vzťahy medzi mužom a ženou Johna Granta sa vo svojom správaní prejavujú muži i ženy ako bytosti z dvoch odlišných planét - Marsu a Venuše. Ich vnímanie a reakcie sa môžu v rovnakých situáciách zásadne líšiť. Avšak ako muži "Marťania", tak aj ženy "Venušanky" majú sklony k tomu, aby posudzovali svoj náprotivok zo svojho stanoviska. Tým si často nechtiac ublížia, dôjde k nedorozumeniu. Pritom pre jeden problém existuje mnoho spôsobov, ako k nemu pristupovať, ako si ho vysvetľovať a ako ho vyriešiť.
V októbri sme s manželom mali 24. výročie svadby.
Za ten čas sme si prešli všeličím - dobrým aj zlým, veselým aj smutným. Vychovávame spolu dve deti.
Čím dlhšie trvá naše manželstvo, tým je mi jasnejšie, že úplne nanič sú všetky tie žabo-myšie vojny; doťahovanie sa o kýbliček; o to, kto bude v rodine hlava a kto krk; a kto má väčšiu pravdu (a tak ďalej).
Spoločne s MM sme sa (a nie ľahko) dopracovali k poznaniu, že láska, vzájomná úcta, tolerancia a pochopenie sú dôležitejšie ako naša ješitnosť a ego.
A čo vy - ako ste na tom s vnímaním partnerstva?